Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
krystyna7Offline
Temat postu: Akt urodzenia Włodzimierz Wołyński  PostWysłany: 29-11-2017 - 17:08
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2017
Posty: 22

Status: Offline
witam,

poszukuję informacji dot. daty urodzenia dziadka mojego męża, Piotra Baczewskiego s. Szymona i Agnieszki z.d. Traczuk.
Wg posiadanych informacji Piotr Baczewski urodził się w Uściługu/Włodzmierz /
w 1889r lub 1886r.
Sprawdziłam księgi z 1886-1890r w AGAD- niestety brak informacji.
Ponieważ Piotr został zesłany na Sybir w 1939r z Włodzimierza Wołyńskiegoi już nie wrócił. Otrzymaliśmy informację, że zmarł w 1941r.
Czy ta sprawa kwalifikowała by się do zgłoszenia do Międzynarodowego Biura Poszukiwań w Bad Arolsen.
Pozostanie tylko szukanie na Ukrainie.
Może ktoś ma pomysl gdzie mogę dalej szukać.

Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2017 - 18:30
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witaj.

Krystyno, napisałaś, że „Wg posiadanych informacji Piotr Baczewski urodził się w Uściługu / Włodzmierz / w 1889r lub 1886r.”.

Jest taka miejscowość, która nazywa się Uściług [ po ukraińsku Устилуг ( Устилуг ) – wymowa ukraińska Ustyłuh ] jest to miasto na Ukrainie, w rejonie włodzimierskim obwodu wołyńskiego. Leży na granicy z Polską, nad Bugiem, naprzeciwko polskiej wsi Zosin. W mieście funkcjonuje drogowe przejście graniczne Uściług – Zosin.
Z Uściługu do Włodzimierza Wołayńskiego [ Володимир-Волинський ] jest około 14 km. To Piotr, albo urodził się w Uściługu, albo w Włodzimierzu Wołyńskim? Chyba, że Uściług należał do parafii we Włodzimierzu Wołyńskim? Miasto Uściług nigdy nie nosiło nazwy Włodzimierz. Uściług do końca XVII wieku nazywał się Różjampol.
Tu jest link do mapy z miejscowością Uściług [ Устилуг ( Устилуг ) ]:
https://www.google.com/maps/place/50%C2 ... d24.156944

W roku 1747 w Uściługu wybudowany został klasztor przez Braci Mniejszych św. Franciszka [ Kapucynów ]. W miejscowości Uściług była parafia rzymskokatolicka i kościół parafialny pw. Najświętszego Imienia Jezusa, którego konsekracji dokonano w roku 1760. W roku 1832 kościół i klasztor zostały skonfiskowany przez carat i przekazane prawosławnym. W roku 1920 w Uściługu został rewindykowany kościół. W roku 1938 do parafii należały następujące miejscowości: Uściług [ Rosiampol ], Ambuków, Biskupie Góry, Bortnów, Brzezina, Bużanka, Chotiaczów, Cucniów, Czerników, Edwardopol, Funduma, Izów, Janów, Józefin, Karczunek, Karolówka, Kłoda, Łudzin, Mikulicze, Orliczyn, Piatydnie, Piwnik, Popadiówka [ Wiktorów ], Pomorów, Przydatki, Rohożany, Rokitnica, Rusów, Sieliska, Trościanka, Wilczobrody, Worczyn Nowy, Woszczatyn, Wólka, Wydranka, Wygadanka, Załuże, Żelinów.

Skoro Piotr Baczewski urodził się, jak piszesz, między rokiem 1886 a rokiem 1889 to należy ustalić gdzie była parafia rzymskokatolicka dla miasta Uściług w tym czasie?

Według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego [ Tom XII z roku 1892, strona 837 ] w Uściłogu była filia rzymskokatolickiej parafii w Korytnicy.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... om_XII/837
Obecnie Korytnica [ po ukraińsku Коритниця ] to wieś (dawniej miasteczko) na Ukrainie na terenie rejonu włodzimierskiego w obwodzie wołyńskim. Wieś leży nad Bugiem, naprzeciw polskiej Bereżnicy i liczy 367 mieszkańców. Uściług oddalony jest od Korytnicy około 19 km.
Link do mapy:
https://www.google.com/maps/dir/U%C5%9B ... 50.9395423

Krystyno, skoro Piotr Baczewski urodził się między rokiem 1886 a rokiem 1889 w Uściługu to wydaje się, że jego aktu urodzenia powinnaś poszukać w księgach parafii Korytnica, ponieważ w tym czasie Uściług podlegał pod parafię w Korytnicy. Co prawda była filia parafii w Uściługu ale nigdzie nie znalazłem informacji mówiącej, że w filii w Uściługu były prowadzone księgi metrykalne.

Może powyższe informacje pomogą Ci w poszukiwaniach aktu urodzenia Piotra Baczewskiego. Życzę owocnych poszukiwań. Jak zapewne wiesz każda informacja wymaga weryfikacji, to już pozostawiam Tobie.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krystyna7Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2017 - 20:41
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2017
Posty: 22

Status: Offline
Sprawdzałam księgi metrykalne , chyba rok 1832 lub 1836 Uścilug i znalazłam informacje, iż parafia w Uścilugu została w 1832r przyłączona do Włodzimierza.
Na wszelki wypadek sprawdzę i parafię w Korytnicy.
Chyba będę musiała zwrócić się do Archiwum na Ukrainie.
Wielkie dzięki za wskazówki.
pozdrawiam
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krystyna7Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 10:26
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2017
Posty: 22

Status: Offline
Sprawdziłam księgi metrykalne Włodzimierz Wołyński lata 1886-1889 niestety brak informacji w AGAD.
Ksiąg z Korytnicy lata 1886-1889 - brak w AGAD. Zanim wyślę zapytanie do Archiwum na Ukrainie chcę wykorzystać dostępne źródła w Polsce. Może ktoś ma pomysł gdzie mogłabym jeszcze sprawdzić.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Asia1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 17:03
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2006
Posty: 85

Status: Offline
Pozostaje Ci archiwum w Łucku. Z mojego doświadczenia, a część mojej rodziny pochodzi z Uściługa, wynika, że mimo iż po 1832 r. Uściług przynależał do parafii we Włodzimierzu Wołyńskim, warto poszukać też w Korytnicy.
pozdrawiam
Aśka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krystyna7Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 20:34
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2017
Posty: 22

Status: Offline
Dzięki za informacje.
pozdrawiam
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.913978 sekund(y)