Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
marcin_kowalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 12:50
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1363
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
To ja może powtórzę wzór :

"Zwracam się z prośba o udostępnienie i przekaznie całej zawartości koperty dowodowej Pani....., urodzonej ..... roku w ..... Pani .... legitymowała się dowodem osobistym serii ........(jesli znamy). Zameldowana była w ......
Prośbę swą motywuję potrzebą kultu osoby zmarłej i opracowania historii rodziny, co jest zgodne z Orzecznictwem SN z dnia 9 lutego 2011r. sygn. Akt V CSK 256/10, ponieważ prawo do kultywowania pamięci osoby zmarłej jest uznawane powszechnie za samoistne dobro osobiste. Co w konsekwencji przepisu art. 23 KC regulującego kwestie dobra osobistego stanowi przepis prawa materialnego stanowiący podstawę do żądania udostępnienia dokumentów osobie bliskiej wstępnego/zstępnego. Zgodnie z przyjętą interpretacją przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji istnieje podstawa do udostępnienia dokumentów w przypadku wykorzystania ich na potrzeby kultu osoby zmarłej przykładowo gromadzenie pamiątek po osobie zmarłej.

Pani .... była moją prababcią."


Taki wniosek stawia do pionu i eleiminuje lenistwo urzędnika. Poza tym warto kopie do wiadomosci do zwierzchnika wysłac.


Pozdrawiam
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 12:54
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31600
Skąd: Warszawa
Status: Offline
służbista 'ten, kto zbyt pedantycznie wypełnia nakazy służbowe'
nakazem służbowym jest przytoczone Rozporządzenie Rady Ministrów, nie dające możliwości interpretacji

utrudnianie dostępu, analfabetyzm nie jest służbistością, pedanterią, nie jest w ogóle wypełnieniem nakazu służbowego
a sugestia, że realizacja wniosku wykracza poza pedantyczne wypełnienie nakazu służbowego tj "nagina" prawo jest całkowitym niezrozumieniem praw, które Ci przysługują
i złą woląSmile

to @ koperty dowodowe bo o tym wątek
o ZUS się nie wypowiadam

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KaffiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 12:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2014
Posty: 190
Skąd: Łódź
Status: Offline
Marcinie bardzo dziękuję za pomoc!
Dokumenty najprawdopodobniej mi wydadzą boję się tylko ile za to policzą. Tak jak pisałam wcześniej Pani chce 31zł od każdego dokumentu z koperty...

Pozdrawiam
Asia


Ostatnio zmieniony przez Kaffi dnia 05-12-2017 - 13:00, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KarwalskaJustynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 12:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-02-2015
Posty: 422

Status: Offline
Jest taki wzór podania pt"WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE DOKUMENTACJI ZWIĄZANEJ Z DOWODEM OSOBISTYM" - jest to załącznik do ustawy, ale można wniosek znaleźć w googlach w formie pdf-u.
Ja na podstawie wyżej wymienionego uzasadnienia dostałam kopertę dowodową koło miesiąc temu, więc raczej nic się pod tym względem nie zmieniło.

_________________
Pozdrawiam
Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 13:08
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1363
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
Kafii, 31 zł to opłata skarbowa. Mogą ewentualnie doliczyc tylko za kserokopie ale to juz groszowe sprawy.

I tak jak pisze Justyna, pewnie po takim swoim podaniu dostaniesz info o konieczności wypełnienia wniosku na okreslonym formularzu.


Ostatnio zmieniony przez marcin_kowal dnia 05-12-2017 - 13:10, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasiakozłowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 13:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 291

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
służbista 'ten, kto zbyt pedantycznie wypełnia nakazy służbowe'
nakazem służbowym jest przytoczone Rozporządzenie Rady Ministrów, nie dające możliwości interpretacji

utrudnianie dostępu, analfabetyzm nie jest służbistością, pedanterią, nie jest w ogóle wypełnieniem nakazu służbowego
a sugestia, że realizacja wniosku wykracza poza pedantyczne wypełnienie nakazu służbowego tj "nagina" prawo jest całkowitym niezrozumieniem praw, które Ci przysługują
i złą woląSmile

to @ koperty dowodowe bo o tym wątek
o ZUS się nie wypowiadam


Przepraszam Panie Włodzimierzu ale chciałam tylko podać przykład podejścia urzędników do petenta. Za żadne skarby nie podpowiedzą co można zrobić aby obejść ustawę. A są możliwości bo prawo jest w Polsce "dziurawe". Jeśli mógłby Pan wypowiedzieć się na temat Zus czekam na informacje na pw lub email. Dziękuję

_________________
Pozdrawiam Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 13:16
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31600
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a chciałem zaprotestować, gdyby ktoś chciał zrozumieć, że udostępnienie uprawnionemu kopert d.o. za 31 zł jest jakimkolwiek działaniem wykraczającym poza obowiązki, ustawę / realizację prawa uprawnionego


...........
nt formy "Ty" " Pan" / Pani" było ze sto razy

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasiakozłowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 13:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 291

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
a chciałem zaprotestować, gdyby ktoś chciał zrozumieć, że udostępnienie uprawnionemu kopert d.o. za 31 zł jest jakimkolwiek działaniem wykraczającym poza obowiązki, ustawę / realizację prawa uprawnionego


...........
nt formy "Ty" " Pan" / Pani" było ze sto razy


W takim razie Włodzimierzu dlaczego w jednym urzędzie 31 złotych jest wymagane a w innym wszystko za darmo??? Interpretacja prawa przez pracownika urzędu? W moim przypadku w urzędzie gdzie dostałam wszystko za darmo najpierw wypowiedział się radca prawny zatrudniony w urzędzie i on właśnie tak zinterpretował prawo, które obowiązuje i jest takie samo w całej Polsce.

_________________
Pozdrawiam Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KaffiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 13:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2014
Posty: 190
Skąd: Łódź
Status: Offline
W większości urzędów na stronie widnieje taki cennik:
opłata za udostępnienie dokumentacji związanej z dowodami osobistymi w wysokości 31 zł za dokumentację związaną z jednym dowodem osobistym

ale może źle szukam? tak samo zostałam poinformowana

Pozdrawiam Asia

_________________
Asia Grzybowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 14:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Kaffi napisał:
Dzień dobry

Pierwsze podanie składałam ponad rok temu i bez problemu dostałam kserokopię za którą nie musiałam nic płacić. Babcia zmarła w 2008 więc nie minęło 10 lat o drugą babcię i dziadka nawet nie składałam bo zmarli 20 lat temu i słyszałam że są trzymane tylko 10 lat. Wyrabiając swój dowód zagadnęłam panią w urzędzie, że to wielka szkoda i ona powiedziała że trzeba sprawdzić bo może jeszcze są. Spisałam dane dziadków i poprosiłam o sprawdzenie i okazuje się ze są!!! tylko... w tym roku zmieniło się prawo i teraz ksero jest wydawane na wniosek który kosztuje 31zł... i ok mogę to zapłacić, ale pani z urzędu nie wie jak to policzyć czy za osobe czy za dokument... w kopercie dowodowej jest sporo dokumentów i koszt byłby ogromny... Czy spotkaliście sie z taką sprawą? Pani z urzędu napisała w tej sprawie do ministerstwa i oni mają zinterpretować nowe prawo:(
A mogłam to załatwić bez problemu w zeszłym roku:(


Jeśli 31 zł to na pewno nie za jeden dokument, tylko za całość (bez dodatkowych opłat za ksero).
Aktualnie wnioskuję w warszawskim urzędzie - mailowo już wiem, że problemu nie będzie, natomiast 31 zł muszę wpłacić.
Wcześniej (kilka lat temu) w niektórych przypadkach uiszczałam podobną kwotę, ale w innych przypadkach nie płaciłam.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Anata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_RomanowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-12-2017 - 22:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2009
Posty: 766
Skąd: Płock
Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Dziękuję.
@ Sierpc 553 - nawet jest wzmianka w SEZAM, widnieją jako nieopracowane, być może dlatego w IZA nie ma (w szwa w ogóle nie ma chyba zespołu 553)
@ Płock 796 w SEZAM zapis "16. Akta nieopracowane z l. [1951] 1973-1979 - dokumentacja wydanych dowodów osobistych z załącznikami od 1887 r."
to czekamy na ewidencjęSmile Z AP - Piotra nie namawiam, to byłoby za dużoSmile


Włodku ewidencji nie bedzie. Jest to katalog wyłączony, dostępny tylko w pracowni naukowej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-12-2017 - 11:03
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31600
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Toż gdyby był dostępny poza pracownią (np poprzez szwa czy IZĘ) nie byłoby sensu przepisywać/zgrywać/wstawiać na forum:). Chyba, że nie zrozumiałem pojęcia "wyłączony" (ewidencja utajniona???)
Dziękuję, czuję się na drodze do bycia zaintrygowanym;)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_RomanowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-12-2017 - 17:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2009
Posty: 766
Skąd: Płock
Status: Offline
Tak utajnione
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-12-2017 - 18:25
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31600
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ewidencję utajnili???
"utajnili", ale udostępniają w PN
nic nie rozumiem:( nazwa jednostki niedostępna?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_RomanowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-12-2017 - 14:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2009
Posty: 766
Skąd: Płock
Status: Offline
Włodku wiem tyle co mi powiedziano. Spis kopert nie będzie dostępny nigdzie poza PN. Są takie materiały które są dostępne tylko w AP i koperty są wśród nich.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.945035 sekund(y)