Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
katrinOffline
Temat postu: Szpringer,Thor,Tukendorf- Koloniści Niemieccy z Sitańca?  PostWysłany: 08-11-2009 - 19:14


Dołączył: 08-11-2009
Posty: 3

Status: Offline
Witam,poszukuję informacji o kolonistach niemieckich osiadłych w Ordynacji Zamojskiej, Sitaniec..Nzawiska, Szpringer,Thor,Tukendorf. Dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
woytekOffline
Temat postu: Koloniści Niemieccyz Sitańca ?  PostWysłany: 09-11-2009 - 00:01
Sympatyk


Dołączył: 07-12-2008
Posty: 36

Status: Offline
To fakty stosunkowo mało znane ale właśnie na terenie Zamojszczyzny oraz chełmskiego osiadło bardzo wielu kolonistów niemieckich, często zakładali własne kolonie albo zamieszkiwali całe wsie. Osiedlenie miało zwykle miejsce od początku XIX wieku dla lat drugiej wojny światowej. Nie pamiętam dokładnie gdzie to wyczytałem ale przypomina mi się wzmianka o niejakim Jakubie Szpringerze który miał spory majątek chyba właśnie w Sitańcu - coś ponad 100 morgów. Widziałem też gdzieś w jakimś opracowaniu szkice budynków z Sitańca - charakterystyczne dla kolonistów niemieckich. W okolicy Żółkiewki mieszkała rodzina o tym samym nazwisku - opisy wskazywały raz na pochodzenie niemieckie czasem żydowskie, ale najprawdopodobniej może chodzić o tę samą rodzinę. Mieli tam majątek. W Krasnymstawie mieszkała zaś niejaka Małgorzata Szpringerowa - działaczka ruchu ludowego przed wojną (PSL Wyzwolenie i SCh) - była też posłanką na Sejm. Może to ta sama rodzina. Jeżeli natknę się na źródła to dam znać.
Pozdrawiam
Wojtek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
konradusOffline
Temat postu: Re: Koloniści Niemieccyz Sitańca ?  PostWysłany: 09-11-2009 - 19:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 137
Skąd: Lublin
Status: Offline
katrin napisał:
Witam,poszukuję informacji o kolonistach niemieckich osiadłych w Ordynacji Zamojskiej, Sitaniec..Nzawiska, Szpringer,Thor,Tukendorf. Dziękuję.


"....Georg Thor mający najliczniejszą rodzinę został nasiedlony w Sitańcu. A poniewasz jego syn jako rodzina został nasiedlony do Miączyna. Właściciel Miączyna Dziedzic Ludwik Bielski przyjął na prywatnę umowe 12 rodzin kolonistów niemieckich na tych samych warónkach jak i Ordynat Zamojski..."
"...Tukindorf Piotr był 34 lat wójtem kolonii niemieckiej Mioczyn 1820 roku przeszed do folwarku Ministrówka jako zażonca Owcarni..."
"...Ordynat Zamojski wysłał swego geometre i wydzielił im 20 numerów z łąką i paswiskami i nazwał ją kol Horyszów Polski. Na kolonie Horyszów Polski przybyli bracia mojego dziadka ich było 3 braci. Najstarszy muj dziadek Andrzej Thor ożenił się pod Skierbieszów do Klałdela który posiadał 100 morgi pola, A poniewasz bracia mego dziadka Józef i Jakób przybyli na kolonie Horyszów Polski poniewasz memu dziadkowi Klałdel w posagu swojej curce kupił pod Garbowem 50 mórg pola. I wybudował mu dom mieszkalny z zabudowaniem od dziadka Andrzeja pochodzę ja wnuk jego Eugeniusz Thor..."
"...Od 1 do 96 podpisy kolonistów. Od 96 do sto krzyżyki i podpisy innych kolonistów. Jako 16 z koleji kontrakt podpisał Georg Thor Pochodzący z okolic miasta Reineall Lotaryngja A przodek jego przybył do Lotaryngii ze Skandynawi ze Szwecji... (z tłumaczenia Eugeniusza Thora - kontrakt z 28 lutego 1785 zawarty pomiędzy Ordynatem Andrzejem Zamoyskim z jednej strony a 100 kolonistami niemieckimi mającymi być nasiedlonymi w Dobrach Ordynackich z drugiej strony)..."

-----

Pisownia oryginalna. Właśnie dzisiaj dostałem ten dokument od rodziny żony, której przodkami byli koloniści o nazwisku Wajler (Weiler), o których poszukuję wszelkich informacji. Wydaje mi się, że jest to przepisane (stąd ta "specyficzna" pisownia...) tłumaczenie kontraktu wykonane w 1945 roku przez Eugeniusza Thora wraz z jego komentarzem. Postaram się o tym dowiedzieć więcej... Zamieściłem tylko fragmenty, a jeśli Cię zainteresowały, proszę o kontakt.

_________________
Pozdrawiam,
Konrad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sarbinowska_annaOffline
12 Temat postu: Re: Koloniści Niemieccyz Sitańca ?  PostWysłany: 10-11-2009 - 10:00


Dołączył: 10-11-2009
Posty: 2

Status: Offline
katrin napisał:
Witam,poszukuję informacji o kolonistach niemieckich osiadłych w Ordynacji Zamojskiej, Sitaniec..Nzawiska, Szpringer,Thor,Tukendorf. Dziękuję.

Thor, moi przodkowie pochodzą od Adam Thor i Magdalena zd.Joachim, kolonistów. mam kontakty z wieloma Thorami , którzy tak jak ja budują drzewo. Chętnie wymieniłabym informacje. Pozdrawiam Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
katrinOffline
Temat postu: Re: Koloniści Niemieccyz Sitańca ?  PostWysłany: 12-11-2009 - 19:38


Dołączył: 08-11-2009
Posty: 3

Status: Offline
Witaj,moja prapraprababka była z domu Thor,mam ją zaznaczona w drzewie,posiadam tez troche danych na ten temat,napisz co Cie interesuje.Pozdrawiam,Krzysztof.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lawak3Offline
Temat postu: Re: Koloniści Niemieccyz Sitańca ?  PostWysłany: 26-11-2009 - 16:15
Sympatyk


Dołączył: 17-06-2009
Posty: 13

Status: Offline
Ja też pochodzę z Thorów z Horyszowa Kolonii niestety te sprawy drążę stosunkowo niedawno więc nie wiem od którego z braci, Prawdobodobnie nie od Jakóba. Posiadam tłumaczenie umowy sporządzone przez Eugeniusza Tora mam fragment oryginału ( z Georgiem Thorem) ale całości nie posiadam a bardzo jestem jej ciekawy. Czy można wejść jakoś w jej posiadanie?
Wiedziałem że rodzina Thor pochodziła ze Skandynawii ale czy wiadomo coś więcej na ten temat?

Czy ktoś z was ma w swoim drzewie Jana Thora (Tora?) żonatego z Barbarą Lempert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MateuszSOffline
Temat postu: Re: Koloniści Niemieccyz Sitańca ?  PostWysłany: 26-11-2009 - 17:32
Sympatyk


Dołączył: 28-01-2009
Posty: 173
Skąd: Grabowiec k/Zamościa
Status: Offline
Nazwisko Thor i Tukendorf występuje na cmentarzu w Grabowcu 12 km od Miączyna.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lawak3Offline
Temat postu: Re: Koloniści Niemieccyz Sitańca ?  PostWysłany: 26-11-2009 - 19:29
Sympatyk


Dołączył: 17-06-2009
Posty: 13

Status: Offline
W Grabowcu urodziła się moja prababcia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
yooniorOffline
Temat postu: Re: Koloniści Niemieccyz Sitańca ?  PostWysłany: 02-12-2009 - 18:19


Dołączył: 02-12-2009
Posty: 3

Status: Offline
Przypadkowo odkryłem to forum. Mam sporo wiadomosci i dokumentów nt. kolonistów niemieckich osadzonych w 1785r w dobrach hrabiego Andrzeja Orcz-Zamoyskiego (łacznie z kserokopią kontraktu spisanego w j. niemieckim). Jestem potomkiem Jana Thor'a.
Z tej rodziny żyje jeszcze córka Jana Thor'a - Eugenia ( moja matka; ma blisko 92 lata). Posiadam dosyc dokladne drzewo genealogiczbe rodziny Thor opracowane przez ś.p. Zygmunta Thor'a. O ile wiem drzewo to jest dość popularne w rodzinie.
Jesli kogoś interesują posiadane przeze mnie wiadomosci lub dokumenty chetnie pomogę. Pozdrawiam wszystkich dociekliwych.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nizioł_KrzysztofOffline
Temat postu: Re: Koloniści Niemieccyz Sitańca ?  PostWysłany: 02-12-2009 - 20:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-09-2006
Posty: 369

Status: Offline
Witam Smile
Tutaj:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f08 ... de8e8.html

możecie zobaczyć zdjęcie Małgorzaty Szpringerowej o której w swoim poście wspomniał woytek. Zdjęcie pochodzi z książki Franciszka Żurka "Powiat krasnostawski w walce o wolność", której drugie wydanie ukazało się w roku bieżącym nakładem lubelskiego wydawnictwa NORBERTINUM.
Pozdrawiam

Krzysztof Nizioł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lawak3Offline
Temat postu: Re: Koloniści Niemieccyz Sitańca ?  PostWysłany: 02-12-2009 - 22:50
Sympatyk


Dołączył: 17-06-2009
Posty: 13

Status: Offline
Chętnie skorzystałbym z Twojej pomocy yoonior
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marblOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2009 - 09:46
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2008
Posty: 369

Status: Offline
Tukendorf, Tukiendorf, Tukindorf
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
george
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2009 - 20:09
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 05-05-2009
Posty: 151

Augusiak_Andrzej napisał:
...
PS. Na greckokatolickim (później prawosławnym) cmentarzu w Zamchu zachowało się kilka nagrobków z nazwiskiem Thor pisanym cyrylicą...

Andrzeju,
czy możesz podać oryginalny zapis tego nazwiska w cyrylicy?
Spotkałem się z zapisem Торъ w XIX wieku. Czy to może być Thor?

Pozdrawiam,
Jurek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
andrzejkapronOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2009 - 21:41
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2009
Posty: 227

Status: Offline
Prawidłowo. to pisownia sprzed reformy. Szpringerowie mieszkają chyba teraz w Puławach i Lublinie (w tej rodzinie są zawodowi historycy m.in. moj kolega). Andrzej
PS nie mam do niego teraz adresu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
yooniorOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2009 - 23:29


Dołączył: 02-12-2009
Posty: 3

Status: Offline
Mam drzewo genealogiczne w linii: Georg Thor-Jan Thor(najstarszy syn Georga)- Andrzej Thor (jego grób do dzisiaj istnieje w Grabowcu)- i dalej jego 12 dzieci. W kolejności:Maria(po mężu Kamieniecka)- Felicja( Jarmińska)-Anna(Wojciechowska)-Katarzyna(Bernard)-Jan Thor-Małgorzata(Grin)-Eliza Thor (panna)- Piotr Thor-Magdalena Thor(zmarła w wieku 6 lat)- Aniela (Badzian)- Józef Thor(bezdzietny)-Stanisław Thor(senator II R.P.)- Eugeniusz Thor(Prezydent Krakowa)
Ponadto mam kopię kontraktu z 1785r sporządzoną w języku niemieckim w roku 1787. Niestety kopista(nie mógł to se skserować?) pismo miał potwornie niewyraźne z licznymi zawijasami tak, że człowiek nieobeznany z tego rodzaju dokumentami niewiele może z tego przeczytać.
Jest tam jako załącznik lista owych 100 kolonistów niemieckich, ale znów trudno się czegokolwiek dopatrzeć. Być może specjaliści potrafiliby odczytać pisownię poszczególnych nazwisk.
Z racji wieku nie jestem biegłym komputerowcem (yoonior to z przekory) i nie bardzo potrafię poruszać się po tej stronie. Np. nie wiem jak można dołączyć jakiś załącznik np. scan.
Jak co piszcie na Nil@o2.pl
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.685132 sekund(y)