Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
xtedek
Temat postu: Gdzie szukać dokumentów odnośnie konkretnego domu?  PostWysłany: 13-11-2017 - 16:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2016
Posty: 230

Z racji tego, że genealogia to dla mnie coś więcej niż same połączenia osób w drzewku to chciałbym też dowiedzieć się nieco więcej o samych miejscach.

I tak posiadam konkretny obecny adres domu na wsi w którym kiedyś mieszkała rodzina przodków na pewno jeszcze w XIX wieku.

Czy mógłby ktoś podpowiedzieć mi laikowi w tym temacie, jak rozpocząć poszukiwania dokumentów odnośnie samego miejsca.

Miejscowość to Młock, mazowieckie.

Czego i gdzie szukać? Notariusz? Akta sądowe? Z czym to się je i jak zacząć? Czy jest coś co mogę przeglądać dostępne online? W razie czego mam profil zaufany jeśli to jakoś pomoże w komunikacji z urzędami.

O ile szukanie w metrykach jest proste i przyjemne to te tematy mnie trochę przerastają, każdy pisze co innego i brak jakiegoś spójnego postępowania. Przydałby się taki poradnik, myślę, że osoby bieglejsze w temacie mogłyby się skrzyknąć i to opisać ładnie w punktach dla laików takich jak ja Smile

_________________
Kamil Tetkowski

Zbieram informacje o wszystkich Tetkowskich!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Re: Gdzie szukać dokumentów odnośnie konkretnego domu?  PostWysłany: 13-11-2017 - 19:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
xtedek napisał:
posiadam konkretny obecny adres domu na wsi w którym kiedyś mieszkała rodzina przodków na pewno jeszcze w XIX wieku.

(...) jak rozpocząć poszukiwania dokumentów odnośnie samego miejsca

Dom istnieje? Zrób zdjęcie.
Przodkowie mieszkali czy byli właścicielami tego domu?
Szukasz dokumentów dotyczących domu czy miejscowości?
O miejscowości, gogle books: Młock, Ojrzeń - sporo jest

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kujawa_cezary
Temat postu: Re: Gdzie szukać dokumentów odnośnie konkretnego domu?  PostWysłany: 13-11-2017 - 19:11
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2010
Posty: 7542

Kamilu,

Przychodzi mi jedynie na myśl kontakt z Urzędem Gminy w Ojrzeniu, lub tym bardziej ze Starostwem Powiatowym w Ciechanowie, dokładnie z Wydziałem Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarski Nieruchomościami. Jak to nie pomoże, to pisać należy do AP m. st. Warszawy oddział w Mławie.

Pozdrawiam

_________________
Cezary Kujawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ewamm11Offline
Temat postu: Re: Gdzie szukać dokumentów odnośnie konkretnego domu?  PostWysłany: 13-11-2017 - 19:20
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2017
Posty: 33

Status: Offline
Witam
Ja myślę,że Kamilowi chodzi ,o ustalenie faktu,czy jego przodkowie byli właścicielami domu,natomiast nie zna nr KW,więc nie wie jak ustalić tych wlaścicieli.Kamil ,ja ci nie pomogę ,bo nie znam się,tylko sprecyzowalam twoje pytanie. Ewa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
eshabeOffline
Temat postu: Re: Gdzie szukać dokumentów odnośnie konkretnego domu?  PostWysłany: 13-11-2017 - 19:31
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2016
Posty: 51

Status: Offline
kujawa_cezary napisał:
Kamilu,

Przychodzi mi jedynie na myśl kontakt z Urzędem Gminy w Ojrzeniu, lub tym bardziej ze Starostwem Powiatowym w Ciechanowie, dokładnie z Wydziałem Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarski Nieruchomościami. Jak to nie pomoże, to pisać należy do AP m. st. Warszawy oddział w Mławie.

Pozdrawiam

Podepnę się do tematu. Znam numer, jaki miał nadany dom z mazowieckiej wsi w pierwszej połowie XIX wieku (na podstawie tego, co ksiądz wpisał w metryce). Czy na tej podstawie w którymś z urzędów lub archiwów jest w ogóle możliwe ustalenie, w którym miejscu mógł stać ten dom w odniesieniu do obecnej numeracji działek? Czy raczej mało prawdopodobne, aby gdzieś zachowały się takie dane, aby starą numerację połączyć jakoś z obecnym podziałem?

_________________
Pozdrawiam, Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
xtedek
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2017 - 08:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2016
Posty: 230

Niestety nie mieszka tam już nikt z bliskiej rodziny więc chyba ciężko będzie odnaleźć numer KW. Z tego co widziałem w internecie są jakieś płatne wyszukiwarki numeru KW po numerze domu, jednak opinie są różne. Dom nadal stoi, ciężko powiedzieć ile ma lat, być może jest przebudowany, jednak na pewno jest to ten dom i ta działka.

To co znam to obecny numer domu i numer działki. Ale te dane są teraz w sumie mało przydatne.

Jeśli chodzi o te urzędy które wymienił Cezary, o co dokładnie mam pytać konkretne urzędy i jaki interes prawny przedstawiać? Tak jak pisałem mogę to zrobić przez profil zaufany, zobaczymy czy da się to zrobić bez wychodzenia w domu Smile

Chciałbym się dowiedzieć jak moi przodkowie dziedziczyli ten dom, kto, kiedy w nim mieszkał, interesuje mnie raczej przedział od 100 lat wstecz. Teraz pytanie czy sam numer KW wystarczy do ustalenia mieszkańców nieruchomości sprzed 100 lat? Czy takie dane są w tych systemach informatycznych czy raczej w wersji papierowej?

_________________
Kamil Tetkowski

Zbieram informacje o wszystkich Tetkowskich!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2017 - 09:43
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Witaj Kamil,
Jeśli nie masz interesu prawnego to może być trudno coś ustalić w Urzędzie Gminy odnośnie działki i domu na niej położonym, które Ciebie interesują. Ja korzystałem z płatnej wyszukiwarki numeru KW po numerze domu i dostałem na e-mail numer księgi wieczystej tej nieruchomości, która mnie interesowała. Najpierw jednak trzeba dobrze sprawdzić czy aby ten podany w sieci numer zgadza się z tym czego szukamy bo błędy w tych wyszukiwarkach też się zdarzają. Niemniej jednak zacząłbym od ustalenia aktualnej KW dla tej nieruchomości bo tam będzie podana podstawa założenia tej księgi i wtedy można myśleć gdzie szukać dalej.
Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ewamm11Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2017 - 18:32
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2017
Posty: 33

Status: Offline
witam
Łukaszu,ale jak niby Kamil ma dowiedzieć się jaki jest aktualny nr KW,przecież nowi mieszkańcy mu tego nie powiedzą.
Kamilu,przypomniało mi sie,jak parę lat temu kupiłam pole,to po jakimś czasie dostalam pismo z wydziału KW,o zmianie numeracji,to samo pismo otrzymali w wydziale geodezji,więc może jest to jakiś trop,że po starym nr dzialki ustalą ci jej nowy nr,i jej obecne usytuowanie.Kamilu ,myślę jeszcze,że architekci z danego terenu mają swoje dojścia, w geodezji,mógłbyś spróbować z jakimś porozmawiać,czy jest możliwe takie sprawdzenie ,i dojscie do faktu,tyle tylko,że musisz sie liczyć z zaplatą. Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2017 - 20:08
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Na początek zacząłbym od sprawdzenia na tej stronie:
https://www.znajdzksiege.pl/
Najpierw sprawdziłbym po adresie nieruchomości czyli po nazwie ulicy i numerze domu. Następnie sprawdziłbym na tej stamej stronie ten konkretny dom po numerze działki na której się znajduje (szukaj według identyfikatora działki). Numer działki wraz z jej identyfikatorem można znaleść na Geoportalu.
Wydział geodezji w Urzędzie Gminy czy też Wydział Ksiąg Wieczystych mają szczegółowe dane dotyczące nieruchomosci, które pod nie podlegają. Tak jak pisałem już wcześniej ustalenie jakichkolwiek danych odnośnie nieruchomości czy to w wydziale geodezji czy w wydziale KW wymaga wykazania interesu prawnego. Co prawda księgi wieczyste są jawne i każdy może je przeglądać w sieci ale numeru KW czy to w Urzędzie czy w Sądzie nie podaje się tak poprostu bo ktoś chce go znać. Nie oznacza to jednak, że nie warto spróbować zapytać w Wydziale Geodezji bo tam wiedzą najwięcej. Nie wahałbym się również powiedzieć, że chodzi tutaj o cel genalogiczny a nie własnościowy.
Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2017 - 20:30
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
lukas_07 napisał:
Na początek zacząłbym od sprawdzenia na tej stronie:
https://www.znajdzksiege.pl/
Najpierw sprawdziłbym po adresie nieruchomości czyli po nazwie ulicy i numerze domu. Następnie sprawdziłbym na tej stamej stronie ten konkretny dom po numerze działki na której się znajduje (szukaj według identyfikatora działki). Numer działki wraz z jej identyfikatorem można znaleść na Geoportalu.
Wydział geodezji w Urzędzie Gminy czy też Wydział Ksiąg Wieczystych mają szczegółowe dane dotyczące nieruchomosci, które pod nie podlegają. Tak jak pisałem już wcześniej ustalenie jakichkolwiek danych odnośnie nieruchomości czy to w wydziale geodezji czy w wydziale KW wymaga wykazania interesu prawnego. Co prawda księgi wieczyste są jawne i każdy może je przeglądać w sieci ale numeru KW czy to w Urzędzie czy w Sądzie nie podaje się tak poprostu bo ktoś chce go znać. Nie oznacza to jednak, że nie warto spróbować zapytać w Wydziale Geodezji bo tam wiedzą najwięcej. Nie wahałbym się również powiedzieć, że chodzi tutaj o cel genalogiczny a nie własnościowy.
Pozdrawiam
Łukasz


Przepraszam, może ja coś źle zrozumiałem z tego postu lub też przepisy się zmieniły, ale jeszcze kilka lat temu bez problemu znając numer działki (np z geoportalu) można było w Wydziale Geodezji za stosowna urzędową taksą uzyskać numer KW założonej dla tejże działki. Oczywiście WG nie udzielały informacji o właścicielach, poza małymi wyjątkami, kiedy np właścicielem jest skarb państwa.
Natomiast księgi wieczyste w Polsce są jawne. Znając numer możemy oglądnąć każdą księgę. Niektóre nawet bez wychodzenia z domu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2017 - 20:52
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Polecam te lekture:
http://www.kancelariafurtak.pl/blog/wpi ... wieczystej
Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2017 - 22:56
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
lukas_07 napisał:
Polecam te lekture:
http://www.kancelariafurtak.pl/blog/wpi ... wieczystej
Pozdrawiam
Łukasz


Doczytałem. Również w innych miejscach. Wygląda na to, że faktycznie coś się pozmieniało. W tym kontekście zastanawia mnie legalność działania serwisów oferujących za kilkadziesiąt złotych możliwość uzyskania numeru KW po numerze nieruchomości a nawet adresie, no bo jak to? Jak się płaci te kilkadziesiąt zeta to już nie trzeba wykazać "interesu prawnego" cokolwiek to oznacza?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
xtedek
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2017 - 08:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2016
Posty: 230

slawek_krakow napisał:

Doczytałem. Również w innych miejscach. Wygląda na to, że faktycznie coś się pozmieniało. W tym kontekście zastanawia mnie legalność działania serwisów oferujących za kilkadziesiąt złotych możliwość uzyskania numeru KW


Czyli pewnie jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
Skoro można na czymś zarobić to i prawo można pod to zmienić Smile

Sam jeśli nie znajdę innej drogi to pewnie będę musiał im zapłacić. I nie zastanawia mnie sama legalność działania samych serwisów bo to pewnie mają sprawdzone i zapewnione. Tylko skąd w ogóle mają(mieli?) dostęp do tych danych skoro przeciętny Kowalski tegoż dostępu nie ma.
Ktoś gdzieś pisał, że ich systemy po prostu przeglądały każdą księgę po kolei. Ale to niewykonalne bo na stronach ministerstwa sprawiedliwości jest dobre zabezpieczenie captcha i musiałby to robić człowiek co trwałoby setki lat.

Jednym słowem w Polsce jak w lesie...


O tutaj trochę więcej informacji jak to działa:
https://niebezpiecznik.pl/post/wyciek-k ... -nie-bylo/

_________________
Kamil Tetkowski

Zbieram informacje o wszystkich Tetkowskich!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
frisgaardOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2017 - 10:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-07-2007
Posty: 107
Skąd: Olkusz
Status: Offline
Kamilu, możesz wybrac się do Mławy:
http://szukajwarchiwach.pl/76/8/0/5#tabJednostki .

_________________
Łukasz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2017 - 11:09
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
O legalność działania serwisów oferujących odpłatne podanie numeru KW to trzeba by zapytać MSWiA. Póki co nie ma żadnej alternatywy dla pozyskania numeru KW przez osobę, która nie ma interesu prawnego mimo, iż od niedawna, z tego co słyszałem Sądy- wydziały KW również posiadają specjalne oprogramowanie dzięki któremu mają możliwość ustalenia numeru KW nawet po danych właściciela ale tutaj też wymagany jest interes prawny i korzystają z tego głownie Komornicy.
Dla przykładu serwis znajdzksiege.pl według informacji ze strony www podanej w zakładce ”Kontakt” ma siedzibę na Seszelach. Zapewne firmy, które odpłatnie znajdują numery KW muszą mieć specjalne serwery, które pobierają dane z Działu I KW gdzie podane jest oznaczenie nieruchomości czyli numer działki i dlatego możliwe jest wyszukanie i zamówienie numeru odpowiedniej KW.
Te specjalne serwery zapewne też mogłyby znajdywać działki wg jej właściciela (dział II KW) w sieci ale udostępnianie (sprzedawanie) takich danych byłoby ryzykowne (ochrona danych osobowych i inne przepisy).
Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.524252 sekund(y)