Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2017 - 14:00
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
proszę o przykłady, od pierwszego postu
nie "można było, bo.." - rozporządzenia z 1934 znam (wydaje mi się, że mało kto jednak do nich zajrzał, tak przynajmniej z treści odpowiedzi wnioskuję)
podobnie - miałem nadzieję, że wyraźnie - nie jestem w trakcie analizowania przepisów i typowania czego ewentualnie mam szukać

jeśli byś napisała wyraźnie, że są, że to co napisałaś jest odpowiedzią na pytanie, które zadałem to nie przestraszyłbym się trudów dotarcia do niepublikowanej

ale sam tytuł, "mogą być interesujące" etc
to nie fizyka kwantowa kurcze
podał hipy samoistne niespółdzielcze na lokal w kamienicy czy nie?

w zasadzie nie odesłań (i to wątpliwych:) do literatury szukam - a informacji ze źródeł- bo wiem, że wśród czytelników forum jest co najmniej kilkoro, którzy uważają, że taką własność w rodzinie mieli (większość z Warszawy) - jest okazja, przede wszystkim dla nich, by się podzielić informacją, nie tylko ją pobrać
ew. uciąć mity i zaoszczędzić pracy (w formie "przysługi") bywającym w archiwach:)

PS co do kwestii publikacji i możliwości skorzystania z dorobku naukowego opłaconego już przeze mnie (jako podatnika) to swoje zdanie mam i wyrażałem niejednokrotnie - był doktorantem na UW - tak? nie mam żadnych oporów by skorzystać z "dorobku naukowego" tj pracy, którą wymagało państwo w zamian za możliwość nauki (a może i stypendium w cashu) - tym bardziej państwowej uczelni
wręcz oburzony jestem, że takie hopsztosy muszę uskuteczniać, czy jestem w sytuacji obrony:)
tak - dla mnie to większy problem, że doktorat nie jest (no ok, po 2-3 latach powiedzmy..jakiejś 'ochrony', gdy uczelnia może skorzystać) za darmo on-line z obowiązku
niż "nieopublikowany więc niecytowalny" (a co za tym idzie nieweryfikowalna praca?)

uf się rozpisałem, a rzecz prosta

Szukam dokumentów potwierdzających istnienie KW/hipu, a minimum aktu notarialnego z II RP lokalu własnościowego, nie spółdzielczego w "kamienicy"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kulik_agnieszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2017 - 14:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 628

Status: Offline
Włodzimierzu, to naprawdę moim zdaniem nie jest takie proste bo w 20-leciu międzywojennym nie było jednolitego prawa hipotecznego. Ustanowienie odrębnej własności to jedno a założenie kw na lokal to drugie. We współczesnej ocenie nie do przyjęcia. Smile
Lokale wyodrębnione przed 34 wpisywano do księgi budynku.
Projekt ustawy powstał dopiero w 37 a zakończenie prac przerwała wojna.
Bez prześledzenia wszystkiego kompleksowo moim zdaniem jest szansa coś "trafić" na zasadzie ślepej kury i ziarna a nie załatwić problem kompleksowo.
W kwestii praw autorskich to nasze zdanie ma najmniejsze znaczenie choć moje jest zbliżone. Smile
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2017 - 14:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Przejrzałam na szybko orzecznictwo Sądu Najwyższego przedwojenne i powojenne dot. odrębnej przedwojennej własności lokalu, budynku lub jego części. Ponieważ sądy przedwojenne były bardzo oszczędne jeżeli chodzi o „rozmiar” uzasadnienia, czasem trudno jest ustalić czy chodzi o odrębną własność czy najem, a nie mam w tej chwili czasu na dogłębną analizę. Zatem:
1) lokal nr 25 domu przy Alejach Jerozolimskich nr 37 w Warszawie
2) lokal nr 6 nieruchomości przy ul. Nowolipki nr 58 w Warszawie
3) Kw nr 7596 – dot. odrębnej własności części budynku znajdującego się na nieruchomości leżącej w okręgu sądu w Grodzisku Mazowieckim (numer podaję tylko dlatego, że podał go Sąd w opublikowanym uzasadnieniu)
Są to adresy przedwojenne. Nr kw już chyba powojenny, ale bardzo stary.
Dokumenty musisz już znaleźć sam bo ja ich nie mam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kulik_agnieszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2017 - 14:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 628

Status: Offline
Część nieruchomości "DOBRA MORECZOWSZCZYZNA", prywatnej, nieruchomość gruntowa zabudowana. Trzeba by w archiwum akta obejrzeć, żeby ustalić szczegóły. Stary nr hp jest podany w kw.

Agnieszka


Ostatnio zmieniony przez kulik_agnieszka dnia 23-10-2017 - 15:01, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2017 - 14:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Wiem, że księgi wieczyste są jawne, ale jawność numerów ksiąg wieczystych jest ograniczona.
Ale nie rozumiem o co chodzi. O jaki "stary powojenny" chodzi?. Podałam to, co było w orzeczeniach sądów. Adresu nieruchomości tej z Grodziska nie było.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kulik_agnieszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2017 - 14:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 628

Status: Offline
Zagapiłam się, przepraszam.
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2017 - 15:11
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Iza: dziękuję! jak dobrze pójdzie to jutro sprawdzę w wieczystoksięgowym i skrobnęSmile
@1 powinno być w hip 6203 (raczej jeszcze sąd - to może jutro już się rozstrzygnie)
@2 powinno być w hip 2387 (Milanówek, więc listopad) ew 5073 (także Milanówek także listopad:) jeśli to "60" wydzielone chyba z "58"..raczej róg ze Smoczą
chyba, że ktoś się wybiera na dniach do Milanówka to:
2387 (Nowolipki 58 przedwojenne) tom I s.19303
2387 tom I zbiór dokumentów sygn. 19304
2387 tom II sygn 19305
2387 tom II zd sygn. 19306

dla zainteresowanych jako uzupełnienie - fragment zespołu z AP w Warszawie: 3 - Akta Miasta Warszawy / Biuro Pomiarów - teczka o sygnaturze 283 - ulica Nowolipki
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... Nowolipki/


KW/hip 7596 z zakresu właściwości Sądu w Grodzisku Maz - to na razie poza zasięgiem, ale postaram się wykoncypować co to i kiedy ew. można sprawdzić

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2017 - 15:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Sprawa z Grodziska dot. przepisów przedwojennych, ale była przedmiotem orzeczenia SN z dnia 20 stycznia 1970 r., III CRN 476/69, gdzie sąd opisuje stan faktyczny. Jeżeli księga nie została zamknięta to będzie w sądzie. Z tym, że wskutek migracji księga papierowa stała się niestety aktami księgi wieczystej prowadzonej w systemie teleinformatycznym. Jeżeli jest księga w ogóle zamknięta to też będzie jeszcze w sądzie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-10-2017 - 19:25
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
c.d Aleje Jerozolimskie 37 hip 6203
fragmenty (być może część z nich nienajlepszej jakości) w
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... E_NIE_AP_/

jeśli w dziale 1 trudnoidentyfikowalne to link do mapy on-line na UM Warszawy:
http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1 ... faff006x70

nie widzę w hipie śladów dot. lokalu 25 Sad

daty zamknięcia księgi brak
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... nt/171.jpg

może sygnatura (jeśli nie treśćSmile z SN by pomogła skonfrontować...
Izo: piszesz "przedwojenne i powojenne przejrzałam na szybko" - czyli te Al. Jerozolimskie 37 lok. 25 mogło nie dotyczyć II RP a np XXI wieku i np lokalu wydzielonego na podst. ust. o wł. lokali lub innej (gosp. nieruch. etc) - dobrze rozumiem?

może racja, że "na ślepo" trudno, ale szukam jednorożca kierując się zasłyszanymi opowieściami, jakimikolwiek wskazówkami próbując dojść do dokumentu, nie do teorii "istnienie yeti jest możliwe" a do "istniejące wskazówki zostały (tak jak poprzednio mi znane) zweryfikowane negatywnie" lub boom! jest bingo - jest choć jeden lokal przed wojną wydzielony, z prawem własności, więc i inne mogły istnieć, ograniczyć sceptycyzm należy

do tej pory wszystkie opowieści nie znalazły potwierdzenia
a obok klasycznych "w kamienicy prywatnej" były to m.in. "właściciel mieszkania w kamienicy, która była własnością państwa", "właściciel mieszkania w kamienicy, która była własnością przedsiębiorstwa państwowego", "właściciel mieszkania w kamienicy, która była własnością przedsiębiorstwa komunalnego/gminy/miasta", "właściciel mieszkania w kamienicy, która była własnością wojska"

oczywiście - cały czas szukając dokumentów potwierdzających istnienie KW/hipu, a minimum aktu notarialnego z II RP lokalu własnościowego, w "kamienicy" podkreślam - niespółdzielczego

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kulik_agnieszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-10-2017 - 21:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 628

Status: Offline
Masz całość?
Są tam jakiekolwiek inne numery kw?
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-10-2017 - 21:14
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
całość przejrzałem
kopie, które mam - wstawiłem jak wyżej podlinkowałem:
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... E_NIE_AP_/
ani z przeglądania ani z kopii obszernych fragmentów (co daje innym możliwość sprawdzenia) nie widzę wyłączenia lokalu do zamknięcia księgi (daty kiedy wpis o zamknięciu był dokonany nie określę, choć z pewnych względów nie wykluczam, ze część wpisów została dokonana PO ZAMKNIĘCIU księgi dokonanej wpisem tez podlinkowanym wcześniej)


Nie wyklucza to (cała sytuacja) sprawy (do SN włącznie) związanej z lokalem jak najbardziej pod tym adresem, ale np z lat 90 XX wieku
z wpisu Izy jak wyżej: "to zbiór orzecznictwa zarówno przedwojennego jak i współczesnego", stąd jeśli coś jest w tym zbiorze nie oznacza, że dotyczy stanu z II RP
czyli nie ma sprzeczności, może być:
orzecznictwo dot. wyodrębnionego lokalu jest, ale lokal niewyodrębniony w II RP . Na taką rzecz (odrębna własność) brak dowodów w hipie, bark przesłanek nawet, czyli typowo:)
chyba, że coś pominąłem - zachęcam do sprawdzenia w ww linkach, może jednak jest coś , a ja nie widzę
niestety, wszystkiego nie dałem rady sfotografować
to jednak nie archiwum:)

hip 2387 postaram się w listopadzie w całości zrobić w Milanówku i wstawić (analogicznie do innych, które są w poczekalni)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kulik_agnieszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-10-2017 - 21:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 628

Status: Offline
Nie znam się na przedwojennych księgach ale to co wkleiłeś wygląda na dział 1, w 2 (o ile one mają analogiczną do dzisiejszej konstrukcję bo do tego jeszcze nie doszłam) nie było żadnego numeru kw, nawet takiego bez żadnego komentarza?
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-10-2017 - 21:27
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
to wygląda na dział pierwszy?
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 02/003.jpg
nei wiem jak inaczej opisać, nie jest wystarczjąco wyraźnie

01_Dzial01
02_Dzial02
03_Dzial03_fragment
04_Dzial04_fragment
05_Wpisy_fragment
?




Szukam dokumentów potwierdzających istnienie KW/hipu, a minimum aktu notarialnego z II RP lokalu własnościowego, nie spółdzielczego w "kamienicy"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-08-2023 - 12:03
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
https://youtu.be/QaQJer1puGw?t=973
Delikatnie ujmując "mało konkluzywnie" o "kupno mieszkania w II RP"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.630252 sekund(y)