Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
B_BoaOffline
Temat postu: Józef Skrodzki mobilny przodek  PostWysłany: 08-10-2017 - 20:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-03-2016
Posty: 173

Status: Offline
Witam!
Mam problem moim bardzo mobilnym 4xpradziadkiem Józefem Skrodzkim.
Zacznę od tyłu ; )
- umiera w 1863r. w miejscowości Ostrowy k. Wyszkowa
- jego syn Aleksander Józef bierze ślub w 1862r. w parafii Wyszków
- urodziny syna Aleksandra w 1840 w parafii Domanice... oddalonej od Ostrowów o ponad 100 km. Wiek ok. 40 lat, małżonka Katarzyna z Botwinów ok. 35 lat. W tej samej parafii rodzi mu się jeszcze córka Eleonora w 1838r.
- urodziny syna Michała w 1835r. w parafii Ulan... oddalonej od Domanic o kolejne 40 km. Wiek rodziców 35/30. W tej parafii rodzi się jego najstarsze znane mi dziecko - syn Franciszek w 1833r. (rodzice lat ok. 36/28)
W aktach z 1833 i 1835 roku przedstawiony jest jako karbowy, w 1838 i 1840 jako ekonom folwarku domańskiego. W momencie ślubu Aleksandra w Ostrowach z 1862r. jest ekonomem z wsi Ostrowy.
W akcie zgonu z 1863. jest podana błędna miejscowość urodzenia Ostrowy, nie ma podanych rodziców.
Moje zapytanie brzmi - czy ktoś z Forumowiczów ma jakiś pomysł, gdzie szukać aktu urodzenia i małżeństwa Józefa?
Na stronie zastawie-netau.net znalazłam, że był karbowym w Zastawiu. Przeszukałam niemalże wszystkie okoliczne parafie z tych okolic, niestety bez powodzenia. A szukam już naprawdę kawał czasu... : (
Pozdrawiam
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu: Józef Skrodzki mobilny przodek  PostWysłany: 09-10-2017 - 16:56
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 486
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Aniu - kwestią równie ważną a kto wie czy nie ważniejszą przy ślubie jest parafia pochodzenia żony Katarzyny z Botwinów, bo to tam najczęściej ślubowano. Co o niej wiesz, czy są tam jakieś wskazówki?
Czy nazwisko zawsze było zapisywane tak samo, czasami to powoduje kłopoty w odszukaniu aktu.
Powodzenia Grażyna

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
B_BoaOffline
Temat postu: Re: Józef Skrodzki mobilny przodek  PostWysłany: 09-10-2017 - 18:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-03-2016
Posty: 173

Status: Offline
Rebell_Cieniewska_Grażyna napisał:
Aniu - kwestią równie ważną a kto wie czy nie ważniejszą przy ślubie jest parafia pochodzenia żony Katarzyny z Botwinów, bo to tam najczęściej ślubowano. Co o niej wiesz, czy są tam jakieś wskazówki?
Czy nazwisko zawsze było zapisywane tak samo, czasami to powoduje kłopoty w odszukaniu aktu.
Powodzenia Grażyna

Szukałam i pod tym kątem - według występowania nazwiska w zindeksowanych metrykach, a także w miejscach, gdzie występuje obecnie. Niestety, też bez rezultatu. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że muszę szukać w trzech województwach: mazowieckim, lubelskim i podlaskim. To od strony mamy już drugi taki przypadek : (
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: Józef Skrodzki mobilny przodek  PostWysłany: 09-10-2017 - 19:00
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
W parafii Ulan w 1848 r. slubuje Albina Skrodzka - kim ona jest dla Jozefa ? - moze siostra ?
Szczygielski Michał - Skrodzka Albina - Ulan 31 1848

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
B_BoaOffline
Temat postu: Re: Józef Skrodzki mobilny przodek  PostWysłany: 09-10-2017 - 20:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-03-2016
Posty: 173

Status: Offline
Niestety, to córka Skrodzkich ze szlacheckiej linii w tych okolicach. Na razie nie znalazłam żadnego związku z moimi Sad
Pozdrawiam
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu: Re: Józef Skrodzki mobilny przodek  PostWysłany: 10-10-2017 - 19:34
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Jest jeszcze Bolesław Aleksander s. Józefa i Katarzyny z Botwisów małż. Skrodzkich - Pniewo 1848
http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... rdertable=

Zauważ, że imię Aleksander już miał starszy brat. Może to po dziadku? Nazwisko mamy dziwnie podobne do Botwinów.

_________________
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DankaWOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-10-2017 - 22:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-05-2014
Posty: 196

Status: Offline
Aniu!
Piszesz, że zmarł w miejscowości Ostrowy k/Wyszkowa
Czyżby to był ten? - zapisano Skrocki Józef
akt 106 str.579 par. Wyszków
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=378159
W akcie zgonu zapisano że urodzony w Ostrowach i tamże zamieszkały,
inne natomiast nazwisko żony - Katarzyna z Sobolów...
dalej - być może już masz, ale tak na wszelki wypadek:
akt 1/1864 ślub Józefy Skrockiej urodzonej w Lipniaku pow. łukowski, matka Katarzyna z Butwińskich
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=378159
i akt zgonu syna Józefa i Katarzyny z Botwinów - Bolesława Skrodzkiego 131/1856
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=378159
i na koniec akt zgonu 33/1873 Katarzyny Skrodzkiej, zmarłej w Ostrowach, wdowy po Józefie, niestety miejsce urodzenia nieznane....
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=378159

_________________
Pozdrawiam
Danuta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
B_BoaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2017 - 00:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-03-2016
Posty: 173

Status: Offline
DankaW napisał:
Aniu!
Piszesz, że zmarł w miejscowości Ostrowy k/Wyszkowa
Czyżby to był ten? - zapisano Skrocki Józef
akt 106 str.579 par. Wyszków
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=378159
W akcie zgonu zapisano że urodzony w Ostrowach i tamże zamieszkały,
inne natomiast nazwisko żony - Katarzyna z Sobolów...
dalej - być może już masz, ale tak na wszelki wypadek:
akt 1/1864 ślub Józefy Skrockiej urodzonej w Lipniaku pow. łukowski, matka Katarzyna z Butwińskich
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=378159
i akt zgonu syna Józefa i Katarzyny z Botwinów - Bolesława Skrodzkiego 131/1856
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=378159
i na koniec akt zgonu 33/1873 Katarzyny Skrodzkiej, zmarłej w Ostrowach, wdowy po Józefie, niestety miejsce urodzenia nieznane....
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=378159

Akt zgonu zaiste posiadam, natomiast poszłam tropem córki (ur. 1844r.). Okazało się, że urodziła się w parafii Tuchowicz, oddalonej od Ulanu o ok. 35 km.
Miejsce urodzenia Ostrowy wykluczam, w tamtych latach w tej parafii nie mieszkała żadna rodzina o tym nazwisku. Przejrzałam też skrupulatnie wszystkie indeksy z podejrzanych lat, bez powodzenia. Zapewne miejscowość została podana z niewiedzy stawiających.
Czyli robi się coraz ciekawiej : (
Pozdrawiam
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2017 - 15:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
To jeszcze uzupełniając
w Domanicach http://szukajwarchiwach.pl/62/172/0/1/1 ... BKTtX1xMkA
w 1842 bierze ślub Małgorzata Skrodzka, córki Józefa i Katarzyny z Botwinów, panna lat 17 w Sobolach urodzona (czyli około 1825), a to by oznaczało, że to najstarsze odnalezione dziecko. Niestety aktu urodzenia w Ulanie nie znalazłem ani w w Wojcieszkowie. Ale lepiej sprawdź.
W ogóle warto jeszcze małżeństwa z Tuchowicz przejrzeć pod katem ich dzieci, bo ich małżeństwa tam nie znalazłem. Ani tam ani w Ulanie, ani w Wojcieszkowie. A to niby stamtąd mogłaby pochodzić Katarzyna Botwina.
Co do podpowiedzi Grażynki ws. Albiny Skrodzkiej - twierdzisz, że to lokalna szlachta.
Ja mam nieco odmienne zdanie. Albina to córka Michała i Anny Soból. Ich ślub znajdziesz w Ulanie w 1820. Z pozoru nic takiego ale zwróciło moją uwagę miejsce urodzenia Michała, około 1802 r. (wg metryki kościoła grabiewskiego), nie jestem pewien o jaką miejscowość chodzi choć mam pewne podejrzenia. Jego rodzice to Franciszek i Magdalena z Grądzkich. Magdalena owa umiera w par. Ulan w 1828, stają synowie Kazimierz (lat 50) i Michał.
wyszukiwarka w genetece skrodzki grądzka daje wynik w parafii....Grabowo (podlaskie), tam rodzą się dzieci Aleksandra Skrodzkiego i Magdaleny Grądzkiej (więc coś tu nie do końca gra). Czy tam rodzi się Kazimierz (1778, lat 50 w 1828 w akcie zgonu Magdaleny z Ulanu) syn Aleksandra i Magdaleny oraz Michał w 1798 (syn Franciszka i Magdaleny, czyli tak jak zapisano w akcie jego ślubu) .
W 1797 rodzi się także Józef Skrodzki ale czy to nasz poszukiwany ? Tego bez aktu się nie dowiemy. Być może cały ten trop jest nic nie wart ale może warto go mieć na uwadze.
To, że Skrodzcy byli na Lubelszczyźnie elementem napływowym widać jeszcze na przykładzie tej rodziny z Grabowa (para Marek Skrocki i Konstancja Tyska/Tyszka). Marek urodził się w Guberni Suwalskiej, jak czytam w jego akcie ślubu z kolejną żoną, Małgorzatą Dalmata (Garbów 1875)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
B_BoaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-10-2017 - 19:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-03-2016
Posty: 173

Status: Offline
Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki i sugestie. Czyli jeszcze raz szukać, szukać i szukać. Będę próbowała ustalić związek z Michałem Skrodzkim, bo zauważyłam, że pojawia się on w podobnych parafiach co mój Józef. O efektach dam znać : )
Pozdrawiam
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.973296 sekund(y)