Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Teczki wywodowe w Historycznym Archiwum w Sankt Petersburgu  PostWysłany: 07-06-2013 - 11:17
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 191

Status: Offline
Witam,

Być może nie każdy wie, ale w Archiwum w Sankt Petersburgum, znajduje się całkiem spory zbiór teczek wywodowych po Petersburskiej Heroldii. W opisach fondu 1343 znajduje wykaz rodzin, które w różnych latach starały się o potwierdzenie swojego szlachecka tamże. Aby przeglądać na jakie nazwiska są teczki należy wejść w "Читать опись" .

http://fgurgia.ru/showObject.do?object= ... 610&link=1

Na przykład moje nazwisko ma prawdopodobnie 6 teczek z lat 1813-1894, z których jedna została przeniesiona do innego fondu. 5 z nich na 100 % dotyczy moich Jurowskich z gubernii grodzieńskiej. Cieszę się że te teczki się ostały gdyż akta Deputacji Grodzieńskiej w większości nie zachowały się. Problem niezachowania dotyczy także innych guberni oraz Królestwa Polskiego.

http://rgia.su/pdfViewer/pdf?url=mZaTmp ... WQkJLCzco=

Pozdrawiam
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Teczki wywodowe w Historycznym Archiwum w Sankt Petersbu  PostWysłany: 07-06-2013 - 12:41
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1823
Skąd: Warszawa
Status: Offline
To są dziesiątki tysięcy teczek z całego imperium rosyjskiego. W przypadku niektórych guberni, zwłaszcza południowo-wschodnich warto jednak sięgać do tamtejszych dokumentów legitymacyjnych. Tym bardziej, że archiwa w Kijowie czy Żytomierzu zachowały teczki szlachty niewylegitymowanej.

Co do Królestwa Polskiego to zachowane teczki F. 1343, op. 29 dotyczą jedynie tych rodzin, które wnosiły o dalsze wpisy po 1867 r. względnie "sopriczislienije" (przyłączenie do rodu kolejnych potomków).

Pozdrawiam

Tomasz Lenczewski

"Jurowski_Rafał"Witam,

Być może nie każdy wie, ale w Archiwum w Sankt Petersburgum, znajduje się całkiem spory zbiór teczek wywodowych po Petersburskiej Heroldii. W opisach fondu 1343 znajduje wykaz rodzin, które w różnych latach starały się o potwierdzenie swojego szlachecka tamże. Aby przeglądać na jakie nazwiska są teczki należy wejść w "Читать опись" .

http://fgurgia.ru/showObject.do?object= ... 610&link=1

Na przykład moje nazwisko ma prawdopodobnie 6 teczek z lat 1813-1894, z których jedna została przeniesiona do innego fondu. 5 z nich na 100 % dotyczy moich Jurowskich z gubernii grodzieńskiej. Cieszę się że te teczki się ostały gdyż akta Deputacji Grodzieńskiej w większości nie zachowały się. Problem niezachowania dotyczy także innych guberni oraz Królestwa Polskiego.

http://rgia.su/pdfViewer/pdf?url=mZaTmp ... WQkJLCzco=

Pozdrawiam
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
igoriossoOffline
Temat postu: Re: Teczki wywodowe w Historycznym Archiwum w Sankt Petersbu  PostWysłany: 07-06-2013 - 13:47
Zasłużony
Administrator Geneteki


Dołączył: 25-12-2007
Posty: 417

Status: Offline
Czy udało się komuś przeglądać te teczki na miejsu, albo zamówić skany? pozdrawiam,
IgorD.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Teczki wywodowe w Historycznym Archiwum w Sankt Petersbu  PostWysłany: 07-06-2013 - 19:03
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1823
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Okazjonalnie od lat zamawiam kwerendy, a czasem kopie, ale wyłącznie przez osoby profesjonalne i jestem zadowolony, choć czasem trzeba szukać "sposobem". Naturalnie po wcześniejszym uzgodnieniu można tam pojechać i przejrzeć chyba 5 teczek dziennie. Zważywszy jednak na koszty wyjazdu podejmują się tego nieliczni albo zawodowcy zajmujący się kwerendami w archiwach Rosji, Ukrainy, Białorusi i innych krajów wschodnich. Najlepsza droga to skorzystanie z pośrednictwa jakiegoś naukowca, co jednak może być długotrwałe czasowo.
Pozdrawiam


igoriosso napisał:
Czy udało się komuś przeglądać te teczki na miejsu, albo zamówić skany? pozdrawiam,
IgorD.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-06-2013 - 10:23
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 191

Status: Offline
Witam,

W przypadku gdy się teczki niezachowały na miejscu w danej Gubernii to to jednak jedyne co jest ... Smile Co do kwerend to można napisać jeszcze bezpośrednio do archiwum

http://fgurgia.ru/showObject.do?object=110020947

Pozdrawiam
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobijański_MarcinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2016 - 02:39
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2011
Posty: 64
Skąd: Łódź
Status: Offline
Dobry wieczór
Pragnę zwrócić się o pomoc w trzech kwestiach:
1. Na stronie Archiwum w ST. Petersburgu http://www.fgurgia.ru, w opisach fondu 1343 od 16 do 34, czyli wykazach nazwisk na kolejne litery alfabetu, znajdują się zeskanowane opisy zbiorów – wszystkich „spraw” (дело) (link „Отсканированная опись”). Zawierają one dużo więcej spraw, niż wykazane jest w „opisach”. Czy wiadomo komuś z Państwa, co z pozostałymi „sprawami”? Teza o zniszczeniu w czasie działań wojennych nie przemawia do mnie o tyle, że na końcu skanów są stemple inwentaryzacyjne z datami powojennymi i nie doszukałem się tam informacji o uszczupleniu zbiorów – ale mogę się mylić.
2. Znalazłem gdzieś informację – nie wiem czy prawdziwą – że Rosjanie nie chcą robić dla obcokrajowców skanów dokumentów, a jedynie odpisy. Czy w związku z tym ktoś z Państwa może polecić kogoś konkretnego na miejscu, komu można odpłatnie zlecić wykonanie czytelnych skanów lub zdjęć?
3. Jaki jest orientacyjny, całkowity koszt takiej usługi (opłata w archiwum, plus opłata dla wykonawcy), zakładając, że chodzi o konkretne, wskazane dokumenty (bez kwerendy)?

P.S.
Ze względu na regulamin proszę o odpowiedzi ogólne na forum, szczegółowe – na priv. Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BKozinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-10-2017 - 17:26
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 41

Status: Offline
Czy macie Panowie jakiś specjalny sposób porozumiewania się z Archiwum w Petersburgu?
W skanach z linku zamieszczonego przez Pana Rafała Jurowskiego znalazłam Kozińskich. Ucieszona wysłałam maila do Petersburskiego Archiwum. Bardzo szybko otrzymałam odpowiedź, że wnioski przyjmują tylko na jedną osobę (to pikuś, bo pewnie można złożyć kilka wniosków), płatność tylko w rublach z krajów byłego ZSRR (nie mam takiej możliwości...). Nie mówiąc o tym, że należy sobie wyliczyć cenę.
Informacja dla mnie zaporowa....
Proszę o pomoc....
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobijański_MarcinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-10-2017 - 19:11
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2011
Posty: 64
Skąd: Łódź
Status: Offline
Dobry wieczór Pani Barbaro,
Przesłałem informację na priv.

Marcin Dobijański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WladzislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2017 - 15:21
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2017
Posty: 246

Status: Offline
W archiwum w Petersburgu dzisiaj mozliwe fotografowanie. Ale duza czesc tek juz mikrofilmowane i oryginaly zwykle nie wydawane, mozesz fotografowac z aparata dla ogladania tych filmow; tez archiwum nie zapewnia warunkow dla kopijowania dokumentow. Ale mozna zrobic za darmo.

No i dalej jest mozliwosc siegac w "specjalny sposob" za pieniadze w dobrej jakosci.

_________________
Związek Szlachty Białoruskiej. Forum Szlachecki: http://www.nobility.by/forum/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2017 - 17:30
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Niestety wskazane linki nie działają
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.005612 sekund(y)