Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

https://genealodzy.pl/

Polskie TG  
Użytkownik:         Rejestracja
Hasło: Zapamiętaj

flag-pol flag-eng     home login logout     Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty

00:51 wtorek, 12 grudnia 2017

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-10-2017 - 17:56
Sympatyk

Status: Offline
Nie wiem czy zauważyłeś tam słowa "w formie wyłacznie cywilnej". Rozwody wyznaniowe (a w róznych wyznaniach były) i jeśli je policzyc to na pewno bvło ich sporo więcej niż kilka. I pewnie to o rózne zbiory chodzi.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-10-2017 - 18:06
Członek PTG

no jak dla mnie to "w formie tylko cywilnej" dotyczy jedynie fragmentu o małżeństwach
nie badałem przytoczonych przeze mnie mniej niż kilkunastu przypadków z kilku lat z jednego USC, nie wiem czy współistniały z nimi zapisy o ustaniu małżeństwa religijnego (no nie rozwody przeca:)

zresztą...jakoś mi się też wierzyć nie chce, że ktoś sparował śluby 1808-1814 te z ASC i te religijne i wyszło manko na kilkanaście jedynie
nie tyle kwestionuję te "naście" co fakt przeprowadzenia badań obejmujących całe X.W. z kilku lat (głównie - kwestia niepełnych materiałów, tzn wydaje mi się, że można wykazać, że takie badania mogły być zrobione najpóźniej w XIX wieku)

Temat postu:   PostWysłany: 04-10-2017 - 18:19
Sympatyk

I jeszcze jedno . Kontekst kiedy autor to pisał. Rok 1951 . Pokazanie skali przemocy wstecznego kleru który tępił wolną wole ludu (w domyśle ateizm) a dopiero my (PRL) otwieramy przed ludźmi (jak to się za mojego dzieciństwa mawiało z ruska zagsy co to Panie ślub na karte rowerowa można wziąć a rozwód tez bez problemu) niekościelne obrzędy.
Ale to tylko moja spekulacja Na moim Podlasiu rozwody to był ewenement.

Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-10-2017 - 18:50
Członek PTG

autor cytowanego - owszem
ale już autor opracowania, który przytacza bez cienia wątpliwości to nie 1951:)
to właśnie "jak wszyscy wiemy [i nie sprawdzamy]"

to se pozwoliłem na nutę zwątpienia, że
a. nie sądzę (skoro w parę minut zidentyfikowałem jakoby większość z tych ;kilku rozwodów;) że Rozwodów 1808-1814 było tylko kilka
b. ktoś mógł (baza źródłowa) porównać ASC z małżeństwami religijnymi
b1...kwestia znajomości praw statystyki i budowania próby - nie da się , gdy mowa o <20 przypadkach
b2... zapisów niecywilnych dla tego okresu w zakresie zbadania całości nie ma i (to ryzykuję kontrę) od 100 lat (tj licząc 1951)nie było, a i w cywilnych luki takie, że porównać nie można. Nawet gdyby były i religijne (a to nie "katolickie" ! tylko wszystkie!) i cywilne to "jestem pewien" że nikt nie zebrał a cóż dopiero porównał ("każdy z każdym" )M cywilne i M religijne z 6 lat z całego X.W.

to że gość w 1951 ściemnił (moim zdaniem) albo został źle zrozumiany/przepisany to jedno
drugie - całkowicie bezkrytyczne przytoczenie i oparcie pewnego wywodu (no oi, to tylko jeden z elementów) na takiej podstawie
ok, magisterka wtedy tak?
ale też ..hm...

co do ZAGSów - oczywiście - masz 100% racji! (polecam: Maria Dębowska: Kościół katolicki na Wołyniu..."IPN, Rzeszów 2008 i inne ze źródłami w tym wspomnieniowymi) stąd nikt nie powinien przenosić wprost statystyk etc

i żeby było jasne;) ewenement - owszem, ale nie kilka w X.W. w parę lat! rzadkość (choć 1815-1825 to już ciut więcej chyba:), bardziej ciekawostka, coś o czym trzeba pamiętać, że było, że należy uwzględnić jako jedną z możliwości (podobnie jak "śmierć cywilna") by luk nie zostawiać
ale nie Moby Dick, nie jednorożec
tzn moim zdaniem te kilka to na ostro
"kilka" to bym obstawił (w koncepcji nie "rozwodów tylko cywilnych" a "rozwodów cywilnych") że w każdym dużym mieście w tym okresie
i większości - wśród deklarujących się jako niekatolicy

Temat postu:   PostWysłany: 04-10-2017 - 19:04
Sympatyk

Włodku ja bastuję
Jestem w zasadzie podatny na rozważania tego typu tylko że mysmy zbyt odlecieli od tematu wątku

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat