Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2017 - 11:05
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Jest mi przykro bo ta osoba może żyć i nawet mieszkam w Warszawie, mogę ją w pracy widzieć i nawet nie wiem że to ona. "
To od tego jest ewidencja ludności, MSWiA bądź warszawska:) a jeśli USC to niekoniecznie "akt urodzenia". AU nie jest konieczny (powiedziałbym, że średnio potrzebny) by znaleźć osobę żyjącą, a dużo trudniejszy do uzyskania.
"Nie było żadnej sprawy spadkowej."
To na co czekasz z szukaniem spadkobierców do założonej sprawy spadkowej po wspólnym przodku?
"Matka dzieci mieszkała na komornym i nic po niej nie zostało."
A co to ma do rzeczy? Szukasz spadkobierców nie majątku. Co tam w masie spadkowej było/jest nie powinno być tematem. Kto dziedziczy/ czy żyje / gdzie mieszka/jak go zawiadomić o wszczętym postępowaniu - to jest kluczowe, nie "co zostało". W tym wypadku chodzi nie o króliczka a gonienie (alt. króliczkiem jest ustalenie czy i gdzie mieszka każdy ze spadkobierców nie "ile dostanę")

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kola16Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2017 - 11:18
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2011
Posty: 523

Status: Offline
Co mi po Ewidencji Ludności jeśli nie wiem jakie nazwisko przybrała po adopcji?

_________________
pozdrawiam
Mikołaj Korgol-Sowiński

Poszukuję informacji na temat Angeli Życkiej, urodzonej ok 1798 w Wilnie c. Józefa i Marianny z Gicewiczów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
urluchOffline
Temat postu: Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie.  PostWysłany: 07-07-2017 - 19:24
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2016
Posty: 146

Status: Offline
Dzień dobry.
Jeden z moich 6 x pra dziadków umarł w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie, co zaświadcza metryka z ksiąg kościoła św. Krzyża w Warszawie.
Działo się to w 1845 roku.

Znalazłem szpital o tej nazwie w Warszawie i chciałbym uprzejmie poprosić o poradę czy jest to rzeczywiście ten sam szpital (w sensie jego położenia).
Niepokoi mnie odległość między szpitalem a kościołem, w którym jest akt zgonu.

Jeżeli nie jest to ten sam szpital, to gdzie mógł być ten właściwy?

Pozdrawiam,
Michał Skrzypecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bezetOffline
Temat postu: Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie.  PostWysłany: 07-07-2017 - 19:54
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-08-2006
Posty: 498

Status: Offline
Witam
Ówczesny szpital Dzieciątka Jezus leżał przy pl. Wareckim, który powstał powstał w latach 1823-1826.Nosi obecnie nazwę Pl.Powstańców Warszawy. Zdjęcie(nr 166) szpitala Dzieciątka Jezus wykonane ok 1865 r jest zamieszczone w albumie" Warszawa na fotografiach z XIX wieku" Dobrosława Kobielskiego, wyd.-Krajowa Agencja Wydawnicza Warszawa- mój egz. został wydany w 1982r.
Pozdrawiam
Zygmunt T. Borowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Re: Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie.  PostWysłany: 08-07-2017 - 06:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
urluch napisał:

Znalazłem szpital o tej nazwie w Warszawie i chciałbym uprzejmie poprosić o poradę czy jest to rzeczywiście ten sam szpital (w sensie jego położenia).
Niepokoi mnie odległość między szpitalem a kościołem, w którym jest akt zgonu.

Witam,

w owych czasach naturalną rzeczą było funkcjonowanie szpitali przy kościołach w poszczególnych parafiach.
Na terenie parafii św. Krzyża szpitale funkcjonowały już w XVI wieku.

Szpital Dzieciątka Jezus był przez wieki rozbudowywany. Początkowo (1736 r.) z inicjatywy ks. Boduena, usytuowany był w kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu na wprost kościoła św. Krzyża (wcześniej były to grunty dawnej wsi Kałęczyna).

W roku 1754 ks. Boduen zakupił plac poza miastem od księży misjonarzy (późniejszy plac Warecki). Budowę szpitala ukończono w 1762 r. Pośród zabudowań miejsce znalazła również kaplica szpitalna Dzieciątka Jezus.
W okresie 1736-1815 w trakcie dobroczynnej działalności, szpital Dzieciątka Jezus otrzymał majątek m.in. w nieruchomościach.
Były to dobra Kręczki, Umiastowo, Klimonty i Falki, następnie kamienicę na Krakowskim Przedmieściu zwana Minkiewiczowską, kamienicę na Krzywym Kole tzw. Boguszewską oraz kamienicę przy ul. Marszałkowskiej.

W 1824 r. gmach szpitala był niewystarczający dla wielu potrzebujących, stąd dzięki darowiźnie ks. Stanisława Staszica, budynek ten przedłużono wzdłuż placu Wareckiego (pl. Napoleona) oraz w stronę ul. Świętokrzyskiej.

Od roku 1860 r. szpital był siedzibą Akademii Medyko-Chirurgicznej, Szkoły Głównej i Uniwersytetu Warszawskiego.

Pod koniec XIX wieku, z uwagi na szybką rozbudowę Warszawy i nowe wymogi higieniczne, szpital Dzieciątka Jezus na placu Wareckim został rozebrany i przeniesiony na ul. Nowogrodzką, a w miejscu starego szpitala wytyczono nowe ulice: Moniuszki, Sienkiewicza, Boduena oraz przedłużono ulicę Jasną.

To tak w wielkim skrócie, aby przybliżyć "mapę" szpitala na przestrzeni wieków...

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
urluchOffline
Temat postu: Re: Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie.  PostWysłany: 14-07-2017 - 21:07
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2016
Posty: 146

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedzi Smile

Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WeronikaOffline
Temat postu: Dom Podrzutków w Warszawie  PostWysłany: 04-10-2017 - 12:33


Dołączył: 07-04-2016
Posty: 9

Status: Offline
Pradziadek urodził się w 1881 r. w Domu Podrzutków w Warszawie, gdzie jeszcze przed porodem przebywała jego matka. Gdzie mogłabym dowiedzieć się czegoś więcej - jakieś spisy ludności, księgi meldunkowe, etc.

Dziękuje Weronika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Dom Podrzutków w Warszawie  PostWysłany: 04-10-2017 - 12:38
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
poszukaj na forum Dom Dziecka, Szpital Boduena, a przede wszystkim Szpital Dzieciątka Jezus - dość obfite wątki
a ogólniej dołączaj linki do kopii dokumentów, na których opierasz informacje
(jaki/który "Dom Podrzutków")
spójrz też do
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... zpDzJezus/

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-10-2017 - 14:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4201

Status: Offline
Weroniko, Dom Podrzutków (od 1918 ma nazwę Dom ks. Boduena).
Znajdował się tuż obok szpitala Dzieciątka Jezus.
Poczytaj te wątki
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... uena.phtml
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... uena.phtml
https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... ieci%B1tka
Wiesz cokolwiek o matce pradziadka?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
algaaOffline
Temat postu: Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie  PostWysłany: 22-10-2017 - 14:41
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2010
Posty: 957

Status: Offline
Witam

Poszukuję informacji o mojej prababce która była podrzutkiem Szpitala Dzieciątka Jezus Regina Cesarska ur 31.08.1884 r niestety w akcie ślubu adnotacja rodzice nie znani. Regina wychodzi za maż w 1908 r w Kazimierzowie na mazowszu za Adama Kościeszę

Niestety nie doszukałam się aktu chrztu.Czy zachowały się dokumenty ewidencje z roku 1884

Będę wdzięczna za informacje i podpowiedzi.

Pozdr Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie  PostWysłany: 03-11-2017 - 13:19
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
z innej beczki:
czy ktoś korzystał z
http://szukajwarchiwach.pl/72/3223/0/2. ... bJednostka
"Spis zmarłych i pogrzebanych na terenie Szpitala Dzieciątka Jezus 24.07.1944 – 25.10.1944"
72/3223 sygn. 27 (na wypadek gdyby ze szwa wycofali i link przestał działać)
?

btw: http://szukajwarchiwach.pl/72/3223/0/2.1/26 też ciekawe (też nie wiedziałem wcześniej, ze jest)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Qba79Offline
Temat postu:   PostWysłany: 21-11-2017 - 17:30
Sympatyk


Dołączył: 08-10-2010
Posty: 44
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam,
wydaje mi się, że dotarłem do ściany lub w ślepy zaułek, stąd zwracam się do Szanownych Państwa z gorącą prośbą o jakieś wskazówki, dzięki którym uda mi się odnaleźć akt chrztu.

W 1899 roku w Wiązownej bierze ślub Franciszek Selder . Z aktu małżeństwa o ile dobrze odczytałem wynika, że miał lat 30, żołnierz rezerwy (?) syn nieznanych rodziców, urodzony w Warszawie, wychowanego Szpitala Dzieciątka Jezus.
Przy chrzcie swoich dzieci miał 32 lata (w 1900) oraz 34 lata (w 1902).
Zmarł w 1930 roku, w wielu 61 lat. W akcie informacja: wychowanek Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie, zmarłych rodziców niewiadomych.
Do takich dokumentów dotarłem. Zatem zakładam, że Franciszek urodził się około 1868 - 1869.

Przejrzałem w metrykach spis chrztów z Parafii Św. Krzyża z 1868 , 1867, 1866 i nie ma takiego nazwiska.

W "poczekalni" sprawdziłem ze Szpitala Dzieciątka Jezus : Rodowód 1869 Chłopcy oraz Rodowód 1870 Chłopcy.
Nawet Chrzty 1871-1874, Kontrola dzieci starszych czasowych, lecz bez sukcesu.

Kilka lat temu pisałem do pani Dyrektor z Domu Ks. Baudouina, lecz też nie posiadała w swoich danych nic o Franciszku.

Proszę o wskazówki, gdzie jeszcze mogę szukać ?
Czy znajdę gdzieś metryki ze Św. Krzyża z lat 1869-1870 ? W poczekalni ich brak.

Pozdrawiam
Jakub

p.s. Przeglądając Rodowód ze Szpitala Dz. J. znajdujący się w Poczekalni uznałem, że przydatny byłby wykaz nazwisk i imion z numerem rodowodu. Do kogo mogę zwrócić się z moim zgłoszeniem do jego wykonania ?


Ostatnio zmieniony przez Qba79 dnia 27-01-2018 - 09:18, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-11-2017 - 17:35
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
sprawdź chrztu i skorowidz
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... a-SwKrzyz/
oraz aneksy do ślubu

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Qba79Offline
Temat postu:   PostWysłany: 21-11-2017 - 17:48
Sympatyk


Dołączył: 08-10-2010
Posty: 44
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziękuję Panie Włodzimierzu za link do chrztów.

Zapomniałem dodać w moim poprzednim wpisie, że aneksy do ślubów z Wiązownej w 1899 niestety nie istnieją. Są allegaty z 1898, są z 1900, ale tych mi potrzebnych nie ma.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-11-2017 - 17:53
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
to cóż..oprócz małej szansy "był starszy więc rejestracja później na co ew. nazwisko może wskazywać" - pozostaje opcja niestety najmniej "korzystna genealogicznie" - chrzest w kaplicy, dokumentów dziś brak, jak nie ma odpisu to koniec
tak czy inaczej - dalej przez DNA ewentualnie coś..nazwisko wraz Y dostałeś:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.704231 sekund(y)