Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Tomek1973
Temat postu: Re: Problemy z działaniem strony  PostWysłany: 12-11-2009 - 15:18
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

Sprowokowany przenikliwością koleżanki Virg@, jak i wyjaśnieniami PT Administracji, stwierdzam co następuje:
Od pewnego czasu forum zaczęło systematycznie "padać". Wszystkie "padnięcia", jakie zarejestrowałem miały miejsce o pełnych godzinach [+/- 5 minut]. Powziąłem więc przypuszczenie, że nie jest to przypadek. Być może trwają jakieś zaplanowane prace mające swój harmonogram, a o których nasza społeczność nie wie? Byłem przekonany, że PT Administracja ma pojęcie, jak długo te niedogodności będą jeszcze trwały.
Po wyjaśnieniach pana Jacka i pani Marii okazało się, iż sprawa jest całkowicie poza ich zasięgiem co dla mnie wyczerpuje temat. Forum zapewne niedługo wróci do normalności, czego sobie i wszystkim jego Użytkownikom serdecznie życzę.

tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2009 - 08:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
A co na to wszystko pewien inny poeta, który chciałby pozostać anonimowy ?
Bardzo proszę Smile

Pan Wielmożny odpowiedział
(Tudzież jedna Można Pani)
Można z tego wywnioskować
Że Serwery są do bani ?

Na otarcie łez zostaje
(kiedy w Necie cisza głucha)
czytać Tomka poezyję
Lub udawać Przodka ducha

Wspominano o Forgenie?
Ileż tu opinii skrajnych...
A ja wspomnę... zimną Gienię
Najcieplejszą – kiedyś - z Fajnych!

„Smutek pełznie po mej duszy,
Żre tęsknota - nie tak mała”
Że zakończę tym Cytatem...
Niech ja skonam! Znów nie działa!


Pozdrawiam Smile

Aneta

ps. dla niewtajemniczonych - "Gienia" - tak niektórzy określają GenPol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2009 - 12:34
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Na początek zmniejszyłem ilość zapytań do bazy dla osób będących na forum wyłączając nieistotne bloki z prawej strony. Pojawią się one ponownie po wyjściu z forum na stronę główną

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Młochowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
konradusOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2009 - 12:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 137
Skąd: Lublin
Status: Offline
Młochowski_Jacek napisał:
Na początek zmniejszyłem ilość zapytań do bazy dla osób będących na forum wyłączając nieistotne bloki z prawej strony. Pojawią się one ponownie po wyjściu z forum na stronę główną

Panie Jacku, jeśli mogę coś zasugerować... Z tej "górnej listy tematów/postów" można zrezygnować w ogóle na stronach forum, a zostawić ją tylko (w wersji takiej jak "dzisiejsza") na stronie głównej serwisu. Użytkownicy w naturalny sposób po wejściu na forum zaczną używać narzędzia Zobacz posty od ostatniej wizyty, zamiast generującej duży ruch listy wywoływanej dotychczas w każdym miejscu.

_________________
Pozdrawiam,
Konrad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2009 - 14:45
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 485

Status: Offline
Potwierdza się raz jeszcze, że poezja jest dobra na szystko
Dziękujemy Jackowi Młochowskiemu za zmiany w ustawieniu (cokolwiek to było ustawione). Teraz nie mam problemów i pwnie inni też nie.
Fajne rymowanki. Jak im to wychodzi???
Czy trzeba mieć do tego jakiś "program" w głowie?
Zazdrość mnie zżera od środka ...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2009 - 18:23
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

Merytorycznie:
Proponuję nic nie zmieniać. Teraz jest idealnie. Sporo osób wchodzi na forum bez logowania i zmniejszenie liczby postów z górnej listy byłoby dla nich kłopotliwe tym bardziej, że dynamika wpisów jest spora.

Z przymrużeniem oka:
Poniżej sonet genealogiczny /a w zasadzie "sonet"/ - napisany oczywiście w konwencji żartu Mr. Green. Mam nadzieję, że wszyscy piszący mniej lub bardziej poważnie, zechcą się podzielić z Koleżankami i Kolegami swoją twórczością, a PT Administracja głowy im za to nie urwie Wink

Sonet

Kim kiedyś byli? Bo dziś są wspomnieniem.
Są pióra wybrykiem na księgi kartach,
W grze Losu blotką, która nic nie warta.
Otmętów wieczności sekundowym tchnieniem

A ja kim jestem? Człowiekiem czy cieniem?
Czy bestią prężną na pozór lamparta?
A może ze mnie tylko myśl uparta,
Co bezcieleśnie okrąża wciąż Ziemię?

Nie wiem kim jestem, lecz będę historią,
Sekwencją liter między nagrobkami,
Ot, takim wpisem w "liber chamorum".

Lecz teraz jestem stalową magnolią,
Rzeźbą z marmuru pachnącą różami,
Ja - Herostrates z pochodnią na forum.

/Jeżeli dwa ostatnie wersy komuś się z czymś kojarzą, to... prawidłowo. Wink /

pozdrawiam - tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2009 - 19:15
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ilość wiernych userów świadczy, że:

Lepiej znosić atak DoS
niż być dalej niż o włos

uzależnienie? - bezdyskusyjnie!
ale genealogiczne czy od for ?Smile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu: Awaria serwera.Problemy z działaniem strony  PostWysłany: 13-11-2009 - 21:29
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

Hmmm...
A może zlikwidować na stronie tytułowej rubrykę "Nasi tu byli"? Serwis byłby od razu zgrabniejszy. dodatkowo jest przecież zakladka "online".
A jeżeli informacje typu: członek PTG, moderator, administrator są istotne, to można je wprowadzić bezpośrednio przy nickach na forum.

tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hykielOffline
Temat postu: Powiadamianie o kłopotach technicznych forum  PostWysłany: 07-04-2010 - 02:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2008
Posty: 307
Skąd: Białystok
Status: Offline
Witam
wszystko się psuje, nawet czasem samoloty spadają.
Prosba jesli wiadomo ze forum padło o informacje na fogenie o przypuszczalnym czasie naprawy.
Jesli jest planowana przerwa techniczna to powiadomienie tu na forum i także na forgenie.
Dzis pewnie dokonałem z 20 prob bezskutecznych z nadzieja ze moze juz działa.
Dziekuję jednak ze teraz juz działai doceniam pewnie jakąs włozoną pracę zeby działało.
A moze trzeba kogos powidamiac mailem lub smsem ze padło to prosze nas poinstruować

Pozdrawiam Jerzy Hykiel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu: Powiadamianie o kłopotach technicznych forum  PostWysłany: 25-05-2010 - 20:26
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

27 października ubiegłego roku, w tym wątku poprosiłem o odpowiedź na pytanie: czemu występują tak duże problemy z działaniem strony?
Nie doczekałem się oczywiście odpowiedzi.
Po dwóch tygodniach napisałem prześmiewczy wierszyk i okazało się, że zadziałało - Administracja uczulona na mowę wiązaną, zechciała mi jej udzielić.
Jak widać powyżej - niedługo na publiczną odpowiedź w tej samej kwestii pan Jerzy (i dziesiątki innych forumowiczów) będą czekać dwa miesiące. Gdyby - idąc w moje ślady - nagrał jakąś piosenkę, zatańczył, albo namalował akwarelę, to pewnie już dawno wszystko by wiedział.
Nie mam zamiaru zawstydzać Administracji kolejnymi wierszykami. Liczę, że i bez tego się dowiem (a także dziesiątki innych forumowiczów):
- dlaczego strona co rusz nie działa?
- dlaczego przez ponad pół roku nic się nie zmieniło w tej kwestii?
- dlaczego setki stron o tematyce genealogicznej hulają mi w przeglądarce o każdej porze dnia i nocy, a genealodzy.pl nie mogą?
- dlaczego tak trudno pozbyć się definitywnie problemu?
- dlaczego o wyjaśnienia w tej kwestii trzeba się uparcie dobijać, skoro to Administracja powinna jako pierwsza i bez pytania informować użytkowników o przyczynach problemów technicznych?
- jeśli wina leży po stronie dostawcy usługi - czy PolTG ma zamiar wysunie wobec niego jakieś roszczenia i sobie to powetuje?
- czy wpłata na konto PolTG z dopiskiem "na serwer" załatwiłaby definitywnie sprawę i ewentualnie w jakiej wysokości onaż być powinna?


tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.j.nieOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-05-2010 - 21:24
Zasłużony
Administrator


Dołączył: 19-03-2007
Posty: 2644
Skąd: Lubuskie
Status: Offline
Szanowni Państwo

Przepraszamy za wszelkie niedogodności, w związku z przerwami w pracy serwera.
Ponieważ była to awaria a nie wcześniej zaplanowana przerwa techniczna,
dlatego też nie mieliśmy możliwości uprzedzenia Państwa.
Obecne staramy się ustalić przyczynę dzisiejszej awarii.

Pozdrawiam serdecznie
Z wyrazami szacunku Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bibliotekaOffline
Temat postu: Re: Awaria serwera.Problemy z działaniem strony  PostWysłany: 25-05-2010 - 21:31
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2009
Posty: 78

Status: Offline
Uwaga! To nie jest glos PTG, tylko osoby, ktora stara sie czasami w tym balaganie pomoc.
Tomek1973 napisał:

- dlaczego przez ponad pół roku nic się nie zmieniło w tej kwestii?

$$$
Tomek1973 napisał:

- dlaczego setki stron o tematyce genealogicznej hulają mi w przeglądarce o każdej porze dnia i nocy, a genealodzy.pl nie mogą?

Bo to najwiekszy serwis o wielu bazach...?
Tomek1973 napisał:

- dlaczego tak trudno pozbyć się definitywnie problemu?

$$$
Tomek1973 napisał:

- dlaczego o wyjaśnienia w tej kwestii trzeba się uparcie dobijać, skoro to Administracja powinna jako pierwsza i bez pytania informować użytkowników o przyczynach problemów technicznych?

Gdy administracja bedzie dostawac $$$ to i powiadomienia beda Mr. Green

Przyczyna jest prosta - zbyt wielkie potrzeby, a malo srodkow.
Tomek1973 napisał:
- jeśli wina leży po stronie dostawcy usługi - czy PolTG ma zamiar wysunie wobec niego jakieś roszczenia i sobie to powetuje?

Lezy i nie lezy.
Ale wetowac bedzie.
Tomek1973 napisał:

- czy wpłata na konto PolTG z dopiskiem "na serwer" załatwiłaby definitywnie sprawę i ewentualnie w jakiej wysokości onaż być powinna?

Mysle, ze roczny budzet na serwery rzedu 8-10k by wystarczyl.

Ale to tak z glowy i bez analizy (ale raczej te widelki).

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu: Re: Awaria serwera. Problemy z działaniem strony  PostWysłany: 25-05-2010 - 22:13
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

Co prawda nie dowiedziałem się co jest przyczyną tego, że co kilkadziesiąt godzin strona pada i jak można temu zaradzić.
Ale teraz po każdej awarii administracja będzie nas serdecznie przepraszać i "ustalać przyczyny". A strona pewnie będzie padać dalej.
Nie było mnie jeszcze na świecie, kiedy opowiadał już o tym Jan Kobuszewski - zachęcam do obejrzenia:
http://www.youtube.com/watch?v=TG-6iobBUqI

pozdrawiam wszystkich -tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu: Re: Powiadamianie o kłopotach technicznych forum  PostWysłany: 25-05-2010 - 23:10
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Tomek1973 napisał:
...czemu występują tak duże problemy z działaniem strony? Nie doczekałem się oczywiście odpowiedzi.

Łatwo zadać pytanie. Równie łatwo zadać wiele pytań. Wystarczy do tego ciekawość i krótka chwila. Udzielenie rzeczowej odpowiedzi jest trudniejsze Czasem może wymagać przeprowadzenia audytu. Skoro jednak nie mamy zbytecznych środków na przeprowadzeniu audytu zewnętrznego to spróbuję korzystając z własnego doświadczenia i niewielkiej pomocy szklanej kuli, tudzież fusów po herbacie, krótko opisać problem.

Biblioteka, który razem ze mną opiekuje się serwerem udzielił już niepełnej odpowiedzi, że chodzi o $$$. Serwer jest przeciążony. Przed chwilą było 40 gości i 30 użytkowników online. Każdy co jakiś czas odświeża stronę co generuje bliżej nie znaną mi (ale zbyt dużą) ilość zapytań do bazy. Nie posiadamy na serwerze specjalistycznego oprogramowania diagnostycznego więc musimy po trosze wróżyć z fusów.

Wyjścia są dwa. Jedno to zwiększyć moc serwera a drugie to zmniejszyć obciążenie. Pierwszy sposób wymaga większych opłat. Drugi sposób wymaga optymalizacji kodu strony. Nie jest to zadanie łatwe, gdy chcemy zachować pełną funkcjonalność strony. Wymaga wiedzy i sporo wolnego czasu. Im więcej wiedzy w zakresie optymalizacji kodu i zastosowanego cms-a posiada informatyk tym mniej czasu potrzebuje. A trzeba zainstalować nowocześniejszy silnik strony. Przy tym ważne jest aby obsługiwał on stosowane przez nas moduły (forum, poczta i inne) oraz zachował istniejące treści i istniejących użytkowników strony. Więc wybranie czegoś nowego nie załatwia sprawy. Łatwiej jest gdy strona nie posiada forum lub składa się z samego forum. Gdy w grę wchodzi logowanie, tysiące użytkowników i różne uprawnienia dla każdego komponentu strony ilości zapytań do bazy mnożą się stanowiąc spore obciążenie.
Zauważcie ile czasu potrzebował Tomek aby na genpolu podnieść wersję silnika. Mając moduły dostosowane do starszej wersji nie jest to proste.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Młochowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bibliotekaOffline
Temat postu: Re: Awaria serwera. Problemy z działaniem strony  PostWysłany: 25-05-2010 - 23:45
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2009
Posty: 78

Status: Offline
Tomek1973 napisał:
Co prawda nie dowiedziałem się co jest przyczyną tego, że co kilkadziesiąt godzin strona pada i jak można temu zaradzić.

Nie?
Młochowski_Jacek napisał:
Serwer jest przeciążony.

Tak jest.
Młochowski_Jacek napisał:
Przed chwilą było 40 gości i 30 użytkowników online.

+geneszukacz, geneteka, itd. etc.
Młochowski_Jacek napisał:

Nie posiadamy na serwerze specjalistycznego oprogramowania diagnostycznego więc musimy po trosze wróżyć z fusów.

To nie tak, ale to nasza wewnetrzna sprawa Smile
Młochowski_Jacek napisał:

Wyjścia są dwa. Jedno to zwiększyć moc serwera a drugie to zmniejszyć obciążenie. Pierwszy sposób wymaga większych opłat. Drugi sposób wymaga optymalizacji kodu strony.

To nie do konca tak.

Widac, ze spolecznosc korzystajaca sie z serwisu (a nie logujaca sie) jest z miesiaca na miesiac wieksza - stad mamy wieksze problemy.

Oczywiscie w planach jest zmiana silnikow stron na nowsze, ale to na pewno nie rozwiaze problemu jaki jest.

Wg. mojej oceny (moze blednej!) na genealodzy.pl spotyka sie wielu genealogow z calego swiata, zrzeszonych/badz nie.
Ale koszty tej zabawy ponosi dalej tylko PTG...

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.878132 sekund(y)