Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

https://genealodzy.pl/

Polskie TG  
Użytkownik:         Rejestracja
Hasło: Zapamiętaj

flag-pol flag-eng     home login logout     Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty

18:39 piątek, 15 grudnia 2017

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
PGrzebykOffline
Temat postu: Perykasza, Sawa, Myłek z Woli Buchowskiej, par. Gniewczyna  PostWysłany: 13-08-2017 - 14:22

Status: Offline
Poszukuję informacji o Mariannie Myłek (Sawa) z domu Perykasza z miejscowości Wola Buchowska.

Marianna Perykasza wychodziła za mąż dwukrotnie;

1. najpierw za Andrzeja Sawę, z którym miała co najmniej dwoje dzieci; Dmytro Sawa (ur. 5-11-1887, w 1906 wyemigrował do USA, gdzie zmarł jako kawaler w 1954 r.), Anna Sawa (wyszła za Jana Wiechcia i została na Woli Buchowskiej).

2. później za Grzegorza Myłka, z którym miała co najmniej trójkę dzieci; Marię ur. 1895 r. (wyszła w USA za Jana Lucyniaka), Ewę ur. 1898 r. (wyszła w USA za Stanisława Rewińskiego) i Michała Myłka ur. 1897 r., który został na Woli Buchowskiej, gdzie zmarł w 1948 r.

Będę wdzięczny za wszelkie informację o rodzinach Perykasza, Myłek i Sawa z Woli Buchowskiej.

Piotr

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2017 - 16:25
Sympatyk

Rzymskokatolickie?
Parafia Gniewczyn?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
PGrzebykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-08-2017 - 15:13

Rodzina Myłków jest rzymskokatolicka. Wnuk Marianny Perykaszy Jan Myłek ur. 1923 i jej syn Michał Myłek ur. 1897 r. mieszkali w Woli Buchowskiej i chodzili do kościołów odpowiednio w Gorzycach i Gniewczynie. Sprawdziłem, że pod koniec XIX w. początkiem XX w. ludność wyznania rzymskokatolickiego Woli Buchowskiej należała do parafii w Gniewczynie, greckokatoliccy uczęszczali do starej wybudowanej jeszcze w XVII wieku, drewnianej cerkwi w Gorzycach.

Założyłem, że Sawa i Perykasza to nazwiska braci Rusinów, stąd w poszukiwaniu Marianny przejrzałem kopie ksiąg z parafii greckokatolickiej w Gorzycach z lat 1844-1870, bo te są dostępne online http://www.skany.przemysl.ap.gov.pl/sho ... 0&syg=7068

Marianny Perykaszy tam na razie nie odnalazłem, choć jest Maria Perykasza ur. 10 lutego 1862 r. (skan 200).

Przez przypadek na tej samej stronie odnalazłem informację o chrzcie Georgiusa (Jerzego) Myłka ur. 7 kwietnia 1862 r. i szukając dalej, dotarłem do jego rodziców Michała Myłka i Katarzynę z domu Sawa (małżeństwo w cerkwii w Gorzycach w 1858 r.) (skan 167).

Podejrzewam, że powtarzane w rodzinie imię Grzegorz Myłek jest niepoprawne i drugi mąż poszukiwanej przeze mnie Marianny Perykaszy to Jerzy (Georgius) Myłek. To jest do ustalenia w USC po akcie zgonu Michała Myłka, syna Marianny Perykaszy.

W każdym razie, ciągle szukam Marianny Perykaszy i jej wstępnych. Chętnie nawiąże kontakt z kimś, kto ma w swoim „drzewie” Myłków, Perykaszów i Sawów z Woli Buchowskiej i okolic.

Piotr

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-08-2017 - 16:07
Sympatyk

Perykasza to bardzo rzadkie nazwisko
http://nazwiska-polskie.pl/Perykasza
możesz więc z dużym prawdopodobieństwem założyć, że wszyscy są ze sobą spokrewnieni. W tamtej okolicy nadal mieszka najwięcej przedstawicieli tej rodziny.
Mnie tak najpierw "na wyczucie" a potem dopiero dokumentami udało się połączyć Szarlipów w jedno drzewo.
Metryki urodzin dzieci Marianny pozwalają określić kiedy się urodziła?
W dokumentach jest zawsze Marianna a nie Maria?
Maria może być jej siostrą.
Perykasza może też pojawić się w nazwiskach świadków.
Powodzenia

Antoni Perykasza ur. 5 kwi 1897 (myheritage) to może być jej bratanek.
https://www.myheritage.pl/research/coll ... +Perykasza

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat