Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
sbasiaczOffline
Temat postu: Zaginieni w czasie i po II wojnie św.  PostWysłany: 23-02-2017 - 12:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Witajcie
Poszukuję Dionizego Piaseckiego, który w czasie II wojny św.został aresztowany przez gestapo w Płońsku i osadzony w obozie w Działdowie, i tam prawdopodobnie zabity.
Poszukuję też Michała Pytel, który był więźniem obozu w Siedlcach.Po wojnie mieszkał w Toruniu i tam został aresztowany ok.1946r i zaginął.
Przeszukałam dostępne w bazie linki i nie znalazłam takich osób.
Co mogę jeszcze zrobić, żeby ich odszukać?
pozdrawiam
Basia Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Haponiuk_DanielOffline
Temat postu: zaginieni w czasie i po II wojnie św.  PostWysłany: 23-02-2017 - 13:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-08-2011
Posty: 496
Skąd: Złocieniec
Status: Offline
Basiu,

Czy kontaktowałaś się z Polskim Czerwonym Krzyżem lub z ITS Arolsen? Czy w księgach np. w akcie urodzenia dodano jakieś adnotację? Czy było postępowanie uznania tych osób za zmarłe?

Pozdrawiam

Danil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: zaginieni w czasie i po II wojnie św  PostWysłany: 23-02-2017 - 14:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Dziękuję za podpowiedzi:)
Z PCK kontaktowałam się, dostałam informację bardzo szczątkową, kartę obozową Michała Pytla z nr obozowym i nic więcej w tej karcie nie było, co też być może jest jakąś informacją, ale nie potrafię tego wyjaśnić.W sprawie losów powojennych mam kontaktować się z IPN osobiście i przyjść ze świadkiem.
Sytuację utrudnia fakt, że nie są to moi bezpośredni przodkowie, jeden był mężem mojej zmarłej cioci, a drugi mężem mojej ciotecznej babki.
Nie znałam ITS Arolsen.
Szukałam wykazów więzionych w Działdowie, ale jeszcze nie udało mi się na taki wykaz natrafić.
pozdrawiam
Basia Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lukas1212Offline
Temat postu: Zaginiony na wojnie  PostWysłany: 26-03-2017 - 11:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-02-2010
Posty: 179

Status: Offline
Mam pytanie, jeżeli ktoś zaginął/zginął na wojnie w 1941 i nikt nie wie gdzie i kiedy (taka data zgonu wg drzewa genealogicznego: 1941 ale bez szczegółów) to gdzie będzie odnotowany jego akt zgonu. W wiosce, gdzie mieszkał?.

Osoba urodziła się w 1902, ślub wzięła w 1934. Potem się urodziło dwoje dzieci w 1935 i 1937. Dzieci już nie żyją.

Czy akt zgonu może być odnotowany w ostatnim miejscu zamieszkania?
Chciałbym poznać dokładną datę śmierci w 1941. Sad

Poproszę jeszcze USC o przeszukanie 1941, a jak nie to nie mam pojęcia co dalej...
Proszę o rady...

Symboliczny grób jest w innym województwie, ale administracja cmentarza nie ma dostępu do danych z lat wojennych...

Podrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
loreiiOffline
Temat postu: Re: Zaginiony na wojnie  PostWysłany: 26-03-2017 - 11:28
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2015
Posty: 295

Status: Offline
Lukas1212 napisał:
Mam pytanie, jeżeli ktoś zaginął/zginął na wojnie w 1941 i nikt nie wie gdzie i kiedy (taka data zgonu wg drzewa genealogicznego: 1941 ale bez szczegółów) to gdzie będzie odnotowany jego akt zgonu. W wiosce, gdzie mieszkał?.

Osoba urodziła się w 1902, ślub wzięła w 1934. Potem się urodziło dwoje dzieci w 1935 i 1937. Dzieci już nie żyją.

Czy akt zgonu może być odnotowany w ostatnim miejscu zamieszkania?
Chciałbym poznać dokładną datę śmierci w 1941. Sad

Poproszę jeszcze USC o przeszukanie 1941, a jak nie to nie mam pojęcia co dalej...
Proszę o rady...

Podrawiam
Łukasz


Może być ciężko.Ja mam identyczną sytuację z pradziadkiem zaginionym w 1939 roku.I z prababcią która zaginęła też podczas wojny.
Mimo poszukiwań nie udało mi się jeszcze natrafić na ich akty zgonu.

_________________
Monika

Smoter - Limanowa,Skrzydlna,Piekiełko Bilik - Kraków,Rzeszów,Sanok,Lwów,Jarosław Znamirowscy - Przemyśl,Chełm,Głuszyca Jarzemiszewscy - Przemyśl Idler - Sanok Derdzińscy - Kraków, Hladek - Lwów Paździor - Kraków,Warszawa Biesiadeccy - Rzeszów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Zaginiony na wojnie  PostWysłany: 26-03-2017 - 12:43
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jeśli zaginiony to na mocy postanowienia sądu skt zgonu zapewne
I prawdopodobnie z datą 8 maja 1946. A wystawiony...może być i 1970 lub do dziś brak.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lukas1212Offline
Temat postu: Re: Zaginiony na wojnie  PostWysłany: 26-03-2017 - 12:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-02-2010
Posty: 179

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Jeśli zaginiony to na mocy postanowienia sądu skt zgonu zapewne
I prawdopodobnie z datą 8 maja 1946. A wystawiony...może być i 1970 lub do dziś brak.



Bardzo dziękuję za interesującą wiadomość. Ani w akcie małźeństwa z 1934, ani w akcie urodzenia córki z 1935 ani w akcie urodzenia z 1937, nic nie zostało odnotowane na marginesie. Miałem taką cichą nadzieję. Niestety losy od czerwca 1937 do 1941 pozostają nadal tajemnicą. Czekam jeszcze na akt urodzenia tej osoby z 1902 z AP. Może tam coś będzie?.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Zaginiony na wojnie  PostWysłany: 26-03-2017 - 14:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Jeśli nic nie wiadomo to skąd ta data? Kto stworzył to drzewo genealogiczne w którym zapisano ten 1941 rok?Czy aby na pewno prawdziwy? Bez znajomości w miarę konkretnych okoliczności zaginięcia (w jakich stronach, czy był cywilem itd) nie ma żadnej szansy na stworzenie choćby hipotezy dla poszukiwań.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lukas1212Offline
Temat postu: Re: Zaginiony na wojnie  PostWysłany: 26-03-2017 - 14:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-02-2010
Posty: 179

Status: Offline
Nie mam pojęcia kto je stworzył. Ale wszystkie inne informacje się zgadzają. Niestety osoba tworząca to drzewo używała tylko dat rocznych. Dzieci tej osoby z 1935 i 1937 też nie żyją, ale za życia nie wiedziały nic o swoim ojcu i go nie pamiętały. Istnieje symboliczny grób w innym województwie, niestety zarząd cmentarza nie ma danych z czasów wojny i nic nie może powiedzieć na ten temat więcej. Ta osoba żyła w latach 1902-1941. Oczywiście mogła to być "hipotetyczna" "przybliżona" data śmierci. Czekam już tylko akt urodzenia z Archiwum Państwowego, bo znam pełną datę urodzenia i miejsce urodzenia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2017 - 16:50
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Łukaszu, imię, nazwisko, teren z którego pochodził, czy miał jakiś zawód, co wiadomo o roku 1937, skąd wiadomo, że ten grób to tylko symboliczny. Chyba, że te wszystkie informacje są „tajne”. W 1941 r. tak wiele się działo ,że trudno będzie wpaść na jakiś trop bez dodatkowych informacji, oczywiście poza urzędowymi, które być może gdzieś są. Sprawdź PCK, bo może ktoś go szukał.
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wieslaw1965Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2017 - 20:42
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2008
Posty: 97

Status: Offline
Witam.
Poszukuję informacji o żołnierzu wojska polskiego Piotrze Roleckim synem Józefa i Rozalii, który zaginął lub zginął w czasie II wojny światowej. Żołnierz Piotr Rolecki mieszkał przed poborem do wojska w Janikowie k/Ożarowa powiat opatowski, woj. kieleckie obecnie świętokrzyskie.
Bardzo proszę o pomoc w odnalezieniu informacji na temat mojego przodka.
Wiesław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.514206 sekund(y)