Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 19-06-2017 - 05:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
Witam

Zapraszam na swój blog na ktorym możecie Państwo przeczytać jak w zagmatwanej plątaninie aktów a także ich braków udowodnić pokrewieństwo ośmiorga ludzi. Czekam na Wasze komentarze, czy aby na pewno moje wywody sa słuszne.

http://szczepaniak.blox.pl/2017/06/Szes ... y-aby.html

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 19-06-2017 - 20:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Witam, przeczytałem, ale aż tak bardzo nie zastanawiałem się i nie próbowałem dochodzić czy Józef i wymienione osoby to dzieci Antoniego. Poniżej moje sugestie, może się przydadzą:


Co można by sprawdzić:

- 1815 drugi ślub Macieja Sz. - może są jakieś alegaty np. akt urodzenia? -> http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... sc=lubania

- W 1810/8 ślub Bartłomieja Sz.- http://szukajwarchiwach.pl/49/439/0/-/3 ... 9I5ziBet-g - kim jest ten Bartłomiej? to nie syn tego Józefa, o którym jest mowa? matka i wiek się nie zgadzają. Za to w świadkach jest Błażej Sz.

Pewnie to już zrobiłeś, a jak nie to proponuje przejrzeć śluby dzieci domniemanych braci/sióstr Józefa i akty urodzeń/zgonów dzieci tych dzieci. Może gdzieś pojawi się Józef jako wujek albo u jego dzieci pojawi się jakiś wujek. Dobra ale mozolna metoda, która czasem przynosi efekty ( o ile takie info pojawią się w którymś akcie).

pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 19-06-2017 - 20:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
Alegata w drugim ślubie Macieja dotyczy zgonu zony. Przy drugim ślubie nie jest wymagany akt chrztu ani zgoda rodzicow.

Bartlomiej Szczepaniak to kolejna zagadka, ale nie jest synem "mojego" Józefa. Bartłomiej i "mój" Józef byli mniej więcej w tym samym wieku. Józef, ojciec Bartka mógł byc bratem Antoniego czyli wujem mojego Józefa.
Po analizie numeracji chalup wygląda mi na rodzine ale nie tak bliska. Ma tez żonę z domu Oreziak wiec może być to transakcja wiazana: Oreziaki wzięli Katarzyne Szczepaniak, a Szczepaniaki Jadwigę Oreziak. Takie podwójne śluby często spotykam.

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak

Ps. Odezwała się do mnie potomkini wspomnianego Bartłomieja. Będziemy próbowali znaleźć pokrewieństwo z Antonim. Ale to moze w kolejnym blogu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 20-06-2017 - 08:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
No i cała misterna analiza aktów poszła w ... (do kosza).
Znalazłem dziś akt zgonu z parafii Służew (tam chowano, a potem także udzielano chrztów i ślubów parafianom z Rakowca po likwidacji cmentarza przy kościele). Przegapiłem rok 1824, a tym czasem pod numerem 33 (błednie w spisie podany nr 38, którego karty nie ma) widnieje zgon Antoniego Szczepańskiego, którego zgłaszają dwaj synowie (jakżeby inaczej) i jest wszystko czarno - na białym:

http://www.szukajwarchiwach.pl/72/174/0 ... rxaAHfEGzg

Maciej, Ewa i Józef (mój) nie sa jego dziećmi, za to ma jeszcze dwie, żyjące córki (wspomniane w blogu: Annę żonę Wincentego Kucharskiego i Mariannę - żonę Jana Głowackiego). W akcie nie ma o Błażeju, który umarł przed śmiercią ojca. Franciszek, nie mieszka juz w Trębaczewie, ale w pobliskiej Hucie ale bracia z Rakowca, mogli o tym nie wiedzieć.

Poszukiwania rodziców Macieje, Ewy i Józefa oraz pokrewieństwa Katarzyny Szczepaniak vel Oręziak czas zacząć od początku.

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 20-06-2017 - 12:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Ja bym obstawiał, że ich rodzicami byli: Józef i Marianna Frąckówna albo jeszcze ktoś inny. Ten Antoni pewnie był wujkiem, bo na pewno jakoś byli spokrewnieni skoro to samo nazwisko, parafia i często wystepowali we wspólnych aktach.

Co z łacińskimi aktami które powinny być dostepne z U1802/M1758 /Z1758 (pewnie na parafii) , sprawdzales je czy nie masz dostepu do nich?

pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 20-06-2017 - 12:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
Tomasz,

Sprawdzenie akt łacińskich to kolejny krok. Miały być przekazane do AD Łowicz, ale pewnie są nadal w parafii - jeszcze do nich nie dotarłem.

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Re: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 20-06-2017 - 18:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Szczepaniak_Tomasz napisał:
No i cała misterna analiza aktów poszła w ... (do kosza)

Znam ten ból, niestety.
Niedawno 7 osób (rodzice z dziećmi) z drzewa usunęłam, gałązkę skróciłam Sad

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RafaelOffline
Temat postu: Re: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 05-07-2017 - 00:35
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 29-04-2008
Posty: 882
Skąd: Kozietuły/Łomianki
Status: Offline
Dziś odkryłem, że moim przodkiem była Katarzyna Oręziak (domo Szczepaniak), żona Franciszka. Dopiero zaczynam badać tą rodzinę.

_________________
Pozdrawiam
Rafał

Poszukuję wszelkich informacji i kontaktu z krewnymi rodzeństwa pradziadków:
Warszawa - Bańkowscy, Kabot.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... art=4&ez=2
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu: Re: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 05-07-2017 - 06:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
Nazwisko Oreziak jest dosc rzadkie i nie spotkalem sie z nim poza okolica parafii Lubania. Poza zona Kazimierza Szczepaniaka Jadwiga Oreziak, wszyscy znani mi Oreziakowie pochodza od pary Franciszek Oreziak - Katarzyna Szczepaniak.
W czasach napoleonskich Trebaczew zamieszkiwalo 5-6 rodzin wloscianskich (m.in. Gorski, Michalak, Pacholak,Oreziak i Szczepaniak).

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu: Re: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 14-07-2017 - 08:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
Drugie podejście do analizy pokrewieństwa "mojej" linii, linii Katarzyny Oręziak z domu Szczepaniak, Antoniego i Bartłomieja Szczepaniaków.

http://szczepaniak.blox.pl/2017/07/Stry ... iakow.html

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu: Re: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 08-09-2017 - 10:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
Witam,

Na moim blogu dodałem listę nazwisk, które są w kręgu moich zainteresowań:
http://szczepaniak.blox.pl/2017/09/Nazw ... ymi-i.html

W razie pytań prosze najlepiej o kontakt przez pw.

Kolejny wpis na blogu to dość zagadkowa i zachęcająca do dalszych poszukiwań biografia pewnego jubilera/zegarmistrza: Antoniego Szczepańskiego.

http://szczepaniak.blox.pl/2017/09/Szcz ... biler.html

Gdybyście mieli jakieś informacje o tej osobie, albo mieli jakieś pytania to też proszę o kontakt przez PW.

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Izabela15Offline
Temat postu: Re: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 08-09-2017 - 13:58
Sympatyk


Dołączył: 01-09-2014
Posty: 286

Status: Offline
Witam,
Mam taką krótką informację:
Moi pradziadkowie Jan Łukasiak ur. 1874 i Anna Łukasiak zd Krawczyńska ur. 1876 wychowywali Jana Szczepaniak. Okolice Rembertów, Tarczyn, potem Warszawa.
Wiem o Jasiu tyle, źe był najstarszy i opiekował się młodszym rodzeństwem, ponieważ Anna wcześnie zmarła.
Niestety rodziców nie znam. Może kiedyś coś się wyjaśni.
Pozdrawiam, Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu: Re: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 08-09-2017 - 15:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
Czy to ta para:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =670&y=579

Jeśli tak to chyba jeszcze w 1913 mieli dzieci, więc Anna żyła minimum 37 lat?

Mam dwóch Janów Szczepaniaków w tych okolicach z bocznej linii Szczepaniaków:

Jeden był synem Franciszka i Marianny Arak urodzony w 1904 roku (nie wiem kiedy zmarli jego rodzice i co się z nim działo - możliwe że został wcześnie osierocony bo rodzeństwa nie znalazłem).

Drugi był synem stryja tego pierwszego: Rocha Szczepaniaka i Józefy Kłys. Urodził sie w 1905 i przeżył dwie wojny by umrzeć w 1972 w okolicach Oławy.

Powiązań z Łukasikami nie znalazłem, ale tak jak wspomniałem, bazuje jedynie na metrykach, gdyż to dość odległa linia boczna Szczepaniaków (pradziadek obu Janów był bratem mojego przodka).

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PuslednikKwiatkiewiczOffline
Temat postu: Re: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 08-09-2017 - 20:05
Sympatyk


Dołączył: 25-02-2015
Posty: 15

Status: Offline
Mój dziadek nazywał się Szczepaniak Idzi i pochodził z Mikorzyna koło Kępna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Izabela15Offline
Temat postu: Re: Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych - blog  PostWysłany: 08-09-2017 - 22:39
Sympatyk


Dołączył: 01-09-2014
Posty: 286

Status: Offline
Szczepaniak_Tomasz napisał:
Czy to ta para:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =670&y=579

Jeśli tak to chyba jeszcze w 1913 mieli dzieci, więc Anna żyła minimum 37 lat?

Mam dwóch Janów Szczepaniaków w tych okolicach z bocznej linii Szczepaniaków:

Jeden był synem Franciszka i Marianny Arak urodzony w 1904 roku (nie wiem kiedy zmarli jego rodzice i co się z nim działo - możliwe że został wcześnie osierocony bo rodzeństwa nie znalazłem).

Drugi był synem stryja tego pierwszego: Rocha Szczepaniaka i Józefy Kłys. Urodził sie w 1905 i przeżył dwie wojny by umrzeć w 1972 w okolicach Oławy.

Powiązań z Łukasikami nie znalazłem, ale tak jak wspomniałem, bazuje jedynie na metrykach, gdyż to dość odległa linia boczna Szczepaniaków (pradziadek obu Janów był bratem mojego przodka).

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak

Tak, to moi pradziadkowie. W drzewku mam wpisaną datę jej śmierci 1916, ale nie jest to data potwierdzona, moja mama pamięta, że babcia Janina Łukasiak miała około 6 lat. Jan Łukasiak ożenił się drugi raz. Macocha nie przejmowała się osieroconymi dziećmi, Jasiu wykradał jedzenie i dzielił się z maluchami.
Muszę przyjrzeć się Twoim Janom. Wielkie dzięki, nigdy nie wiadomo skąd przyjdzie pomoc .
Pozdrawiam serdecznie, Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.530762 sekund(y)