Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 27-05-2017 - 11:31
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Wiśniowiecki_Marek napisał:
@ Małgochna @ Bea Bardzo dziękuję za zainteresowanie. Maria Kłyś z Topolowej to właśnie moja prababcia. Czy dokumenty egazaminacyjne lub odpisy dyplomów będą w AP Kraków?
Pozdrawiam, Marek

Marku, na twoje pytanie @Małgosia już przecież odpowiedziała - z tego okresu nie ma żadnych dokumentów, nie zachowały się. Dyplom prababci możesz ewentualnie znaleźć jedynie w archiwach swojej rodziny. Ja tylko ze swej strony dodałam tylko, że wg rządowego spisu z lat 30-tych, można się dowiedzieć kiedy zrobiła dyplom (bo pytałeś się, czy przed 1914).
Mimo, że wątek dotyczy XIX wieku, to wiele akuszerek pracowało jeszcze do 39'. Następna weryfikacja położnych, była po II wojnie w latach 49/50 (na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 października 1949 r. w sprawie rejestracji fachowych pracowników służby zdrowia oraz zezwoleń na przekroczenie normy ilościowej Dz. U.R.P. Nr 58. poz. 454). Nie wiem czy jakiś oficjalny i ogólnokrajowy spis do tego powstał.

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-05-2017 - 11:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Gdzieś rok temu oglądałam Ksążki teleadresowe Warszawskie okresu 187..-1914 (nie pamiętam dokładnie z jakiego roku była ostatnia). Wszystkie, co mogłam znaleźć.
Był tam dość obszerny rozdział "Акушерки и повивальные бабки", z nazwiskami i adresami.

Irena

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-05-2017 - 12:46
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Temat cieszy się dużym powodzeniem, ale nie zapominajmy o pierwszym poście Małgorzaty.
„..poszukuję zdjęć, dyplomów ukończenia szkoły i innych ciekawych XIX-wiecznych dokumentów związanych z uczennicami, absolwentkami, nauczycielami, akuszerkami zakładowymi tych placówek.”

Małgorzato, proponuję sprawdzić w archiwach.
http://szukajwarchiwach.pl/search?q=akuszerka
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MałgochnaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-05-2017 - 00:01
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2017
Posty: 11

Status: Offline
Szanowni Państwo,
miło mi, że temat akuszerek wzbudził takie zainteresowanie. Większość rzeczy, o których piszecie znam. Dziękuję wszystkim.
ŻARECKA AUGUSTYN KRYSTYNA
Mam na swoich listach nazwisko Gołyska Ludwika z Brodeł - ukończyła szkołę akuszerek w Krakowie w 1896 roku. W archiwum jest też jej rota przysięgi i zaświadczenie. Ja tego akurat nie skanowałam, bo kwerendę robiłam wtedy, kiedy za każdy skan trzeba było płacić.
KRZYSZTOF
Znam wyszukiwarkę "szukaj w archiwach" oraz "sezam". Niestety tam wszystkiego nie ma. Większość rzeczy trzeba znaleźć niestety "na piechotę" czyli przeglądając inwentarze w archiwach.

Mam wiele dyplomów i innych dokumentów. Nie udało mi się dotrzeć do dyplomów akuszerek kończących naukę m.in. w Częstochowie i Lublinie. Liczyłam, że za pośrednictwem tego portalu może trafię na coś czego mi brakuje.
Jeden taki dyplom przecież tu uzyskałam. I to jest super.
Pozdrawiam wszystkich
Małgosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-05-2017 - 17:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Małgochna napisał:
Nie udało mi się dotrzeć do dyplomów akuszerek kończących naukę m.in. w Częstochowie i Lublinie

O Lublin może na Lubgensie zapytaj.
http://lubgens.eu/index.php

Moja pra była akuszerką, ale mam tylko ogłoszenia z ksiąg adresowych z początku XX wieku, ale takich pełno jest na http://genealogyindexer.org/

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MałgochnaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-05-2017 - 22:29
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2017
Posty: 11

Status: Offline
Krystyno,
dziękuję za cenną wskazówkę. O Lubgensie nie wiedziałam. Skorzystam z tej opcji na pewno.
Małgosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-05-2017 - 22:44
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
To jeszcze Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej
http://www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/szukam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub336Offline
Temat postu:   PostWysłany: 31-05-2017 - 23:11
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2015
Posty: 241

Status: Offline
Krystyna.waw napisał:
Małgochna napisał:
Nie udało mi się dotrzeć do dyplomów akuszerek kończących naukę m.in. w Częstochowie i Lublinie

O Lublin może na Lubgensie zapytaj.
http://lubgens.eu/index.php

Moja pra była akuszerką, ale mam tylko ogłoszenia z ksiąg adresowych z początku XX wieku, ale takich pełno jest na http://genealogyindexer.org/


Dzięki Twojemu wpisowi znalazłę info o swoiej 2 x prababce Marii Tyburskiej z Grębowa. Od dwóch lat gromadzę info o niej. Ale o" genealogyindexer" nie wiedziałem. Moja przodkini kończyła kurs na C.K. Szkole dla Połoznych w Krakowie. Spadkobierczyni tej szkoły :Studium Pielęgniarskie im St. Lesczyńskiej nadal przechowuje sporo materiałów archiwalnych z działalności, tej szkoły. Ja dostałem skan rocznika księgi uczennic z nazwiskiem moiej prababki - rocznik 1907/1908. Pozostała zachowana część materiałow archiwalnych znajduje się w Archiwum UJ. Ta szkołą była kiedyś częścią Uniwersytetu. (napisz mi coś więcej o genealogyindexer, skąd pochodzą zawarte tam informacje ? )
Pozdrawiam,
Sylwek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MałgochnaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-06-2017 - 13:48
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2017
Posty: 11

Status: Offline
W Archiwum UJ są dane dotyczące szkoły akuszerek ale tylko do 1896 roku. Później szkoła nie była już częścią Uniwersytetu, ale samodzielną placówką na wzór c. k. szkoły położnych w Lwowie. Szukałam akt z przełomu XIX i XX wieku i w archiwum UJ ich nie ma, nie ma też ich w Archiwum Państwowym w Krakowie. Trochę znalazłam w Lwowie, ale to bardzo ogólne informacje. Nie wiedziałam, że jakieś dokumenty mogą być w Studium Pielęgniarskim - bardzo dziękuję za tę wskazówkę.
Za Częstochowę też dziękuję.
Małgosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiśniowiecki_MarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-06-2017 - 19:43
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2007
Posty: 237
Skąd: Wrocław
Status: Offline
@Bea
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam, Marek

_________________
Marek Wiśniowiecki
---------------------------
Poszukuję- akt urodzenia Joseph Steinbach Czerniowce ok. 1789r.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu Numer ICQ 
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.831883 sekund(y)