Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Chrobasik_OlekOffline
Temat postu: Rodzina z Czech  PostWysłany: 26-08-2013 - 18:22
Sympatyk


Dołączył: 22-08-2013
Posty: 28

Status: Offline
Właśnie odkryłem, że moja rodzina pochodzi z Czech. Szukałem po różnych archiwach miast lub wsi w których sie urodzili lecz nie znalazłem. Te miejsca to: wies Pchery powiat Kladno, Pecinow lub Pecinov oraz Tuchlovice. W Tuchlovice mam 1 date urodzenia 16.12.1839 oraz w Pchery data urodzenia 03.02.1869. Czy posiada ktoś jakiekolwiek dane z tych miejsc?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarieOffline
Temat postu: Jak szukać w Czechach?  PostWysłany: 27-08-2013 - 07:28
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2013
Posty: 41

Status: Offline
http://actapublica.eu/matriky/praha/?ak ... mit=Hledat

http://actapublica.eu/hledej/?akce=zmen ... chiv=praha
http://www.archives.cz/zao/index.php


Oto linki do rejestracji w kraju. Jestem Czech o polskich korzeniach.
Marie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gieniaOffline
Temat postu: Re: Czechy - proszę o pomoc  PostWysłany: 12-09-2013 - 09:19
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2012
Posty: 357

Status: Offline
gienia napisał:
Witam.
Przeglądając parafię Wiśniwa, pow Myślenice, woj. małopolskie, spotkałam taki akt urodzenia: Teofila Klementyna ?bituk, ur. 17 kwietnia 1845 Lipnik nr 70, rodzice to ojciec: NN, matka: Alojza Karola ?bituk c. Karola i Elżbiety Wayder z Boletoce in Bochemia. Może komuś się przyda.
Gienia

Witam.
Własnie wróciłam do domu z "wczasów" i zauważyłam, że zrobiłam "literówkę" w miejscowości WIŚNIOWA. Wiśniowa to parafia niedaleko miasta Myślenice, województwo małopolskie, Polska. Z tego nazwiska nie do odczytania jest pierwsza litera, ale jak ktoś szuka, to "swoje" nazwisko rozpozna.
Gienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
J_AgniOffline
Temat postu: przodek z Czech XIX wiek - z polskiego na czeski  PostWysłany: 07-02-2014 - 11:36
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2014
Posty: 198

Status: Offline
Mam kłopot z przodkiem Czechem, nie wiem, jak szukać śladów w Czechach, bo mam mało danych. Myślałam o ogłoszeniu u czeskich genealogów.
Urodził się około 1812 r w Czechach (rok wynika z danych w aktach - wszędzie są zbieżne, więc wydaje się prawdopodobny). W dokumentach w Polsce pojawia się gdy w wieku 29 lat jako Jan Szwerlinka alias Szwadlinka wdowiec bierze ślub 27.10.1841 r w Łańcucie (mieszkał pod Łańcutem w Krzemienicy).
Jego rodzice zostali zapisani jako: Franciszek Szwerlinka i Katarzyna Moravetz (wiem z przekazów, że prawidłowa pisownia powinna być: Moravec), miejsce urodzenia: Bohemia.
Miał 3 dzieci:
- Marianna ur 27.11.1844 (1844- Szwadlenka)
- Joanna ur 9.04.1848 (1848- Szwadlenka)
- Franciszek ur między 1842-51 (1870, 1877- Szwarlinga, 1876- Szwarling, 1878- Schwarling)
Jego nazwisko w różnych aktach było zapisywane w różny sposób (podobno żona miała tendencję do zniemczania): Szwerlinka/Szwadlinka/Szwadlenka/Szwarlenka/Szwarlinga/Schwarlinger/Schwarling/Szwarlinger /Szwarling
Umarł 11.05.1855 r w wieku 43 lat jako Jan Szwarlenka tkacz z Bohemii, po 13 latach małżeństwa.
Czy jest jakaś szansa, żeby próbować odnaleźć jego przodków i jak to można zrobić? Niestety nie znam w ogóle czeskiego.
Będę zobowiązana za każdą podpowiedź
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
diskopoloOffline
Temat postu: Browar Braugemeinde Brüx - Czechy  PostWysłany: 05-04-2015 - 17:09
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2015
Posty: 41
Skąd: Kraków / Coventry
Status: Offline
Witam,

Poszukuję wykazów lub list pracowników browaru Braugemeinde Brüx z miejscowości Brüx, obecnie Most w Czechach. Czy ktoś natrafił gdzieś może na takie zasoby? Chciałem potwierdzić informacje o moim wujku Franciszku Warchale, który w czasie II Wojny Światowej prawdopodobnie był przymusowym pracownikiem w tym browarze.

Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiśniowiecki_MarekOffline
Temat postu: Browar Braugemeinde Brüx - Czechy  PostWysłany: 05-04-2015 - 17:36
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2007
Posty: 238
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Proponuję zapytać na forum browar.org w odpowiednim dziele.
Pozdrawiam, Marek

_________________
Marek Wiśniowiecki
---------------------------
Poszukuję- akt urodzenia Joseph Steinbach Czerniowce ok. 1789r.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu Numer ICQ 
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarieOffline
Temat postu: Browar Braugemeinde Brüx - Czechy  PostWysłany: 05-04-2015 - 18:27
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2013
Posty: 41

Status: Offline
http://www.soalitomerice.cz/content/soka-most
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lilmerOffline
Temat postu: Jak szukac rodziny w Czechach (kraj pardubicki)?  PostWysłany: 11-05-2017 - 23:12


Dołączył: 11-05-2017
Posty: 2

Status: Offline
Dzień dobry! Chciałabym prosić o pomoc lub poradę. Poszukuję rodziny w Czechach w kraju pardubickim z dwoch miejscowosci Vysokie Myto oraz z Litomysl.

Liliana Doležal ur w 1925 roku, ojciec Vaclav Doležal ur w Litomysl (rodzice Vaclava: Frantisek Doležal ur+zm. w Vysokie Myto; ur+zm. Katarina Chmelik?), matka Anna Barta, ur Javorovice. (rodzice Joseph Barta i Anna Knakal).
Niestety nic więcej o nich nie wiem

Szczerze mowiac nie wiem jak się to do tego zabrać, to pierwszy raz kiedy napotykam w moim drzewie na kogokolwiek z zagranicy. Czy mają Państwo jakieś doświadczenia związane z takimi poszukiwaniami?
Probowalam wejsc na strone Zamrskiego archiwium jednak nie jestem w stanie wywnioskowac z tej stony - czy oni juz zdigitalizowali ta baze danych?

Bede bardzo wdzieczna za pomoc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
luigi37Offline
Temat postu: Jak szukac rodziny w Czechach (kraj pardubicki)?  PostWysłany: 11-05-2017 - 23:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2014
Posty: 242

Status: Offline
U nich na stronie możesz pobrać mapkę, która prezentuje stan dygitalizacji oraz w PDF "Sbirka matrik Wychodoceskeho Kraje" czyli swoisty inwentarz ksiąg metrykalnych z linkami do pobrania całych ksiąg. Bez przesady, ich strona jest przejrzysta i czytelna.
W pliku PDF próbowałem szukać Twoich miejscowości, ale mi się nie udało. Ogólnie mam wrażenie że Twoje miejscowości to zupełnie inne archiwum, nie Zamrsk, ponieważ to inny kraj w Czechach.

Pozdrawiam,
Adam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lilmerOffline
Temat postu: Jak szukac rodziny w Czechach (kraj pardubicki)?  PostWysłany: 12-05-2017 - 17:24


Dołączył: 11-05-2017
Posty: 2

Status: Offline
Adam, dziękuję! Ostatecznie faktycznie udało mi się potwierdzić kilka nazwisk dzięki bazie z Zamrska tak jak sugerowałeś poszukałam dłużej Wink. (http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/files/2011/10/8700_Sb%C3%ADrka-matrik-Východočeského-kraje-1587-1949_NAD_190-stav-2017-03-13.pdf )
Dla samego miasta Vysoke Myto znalazlam metryki tutaj: http://genealogicke-pomucky.webnode.cz/ ... soke-myto/ (gdyby ktoś potrzebował).
Przydatny jest też plan zamieszkania z tego okresu, bo ta informacja czesto jest w metrykach podana: http://www.chocen-litomysl.cz/veselikuv ... -1911.html
Największy problem mam chyba tylko z tym, że oni wszyscy nazywaja się tak samo. Ojciec, syn, dziadek, wujek.
Niemniej, dziękuję za pomoc!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Chrzanowski_StanisławOffline
Temat postu: Jak szukac rodziny w Czechach (kraj pardubicki)?  PostWysłany: 12-05-2017 - 22:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 188

Status: Offline
Witam,
podepnę się pod temat Czech, gdyż wydaje się, że mój problem dotyczy właśnie tego kraju.
Otóż mam taką informację:
"Jan urodził się w Reichenburgu w Austrii , region Styria i ochrzczony tam w zakonie Trapistów."
Dodam, że to wydarzenie miało miejsce w 1915 roku.
Niby wiadomo gdzie szukać, ale Reichenburgu w Austrii nie znalazłem, a na pewno w regionie Styria.
Natomiast jest takie miejsce w Szwajcarii, ale jeżeli ktoś popełnił literówkę i chodzi o Reichenberg,
to chodzi o Liberec. I jakby było mało to jeszcze zakon Trapistów.

Liczę na sugestie gdzie i czego własciwie szukać.

_________________
Pozdrawiam
S.Chrzanowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dabkowski_GrzegorzOffline
Temat postu: Jak szukac rodziny w Czechach (kraj pardubicki)?  PostWysłany: 12-05-2017 - 23:15
Sympatyk


Dołączył: 19-07-2015
Posty: 166

Status: Offline
Reichenburg w Styrii nazywa się dzisiaj Brestanica i leży w Słowenii. I był tam klasztor trapistów.

https://en.wikipedia.org/wiki/Brestanica
http://www.culture.si/en/Rajhenburg_Castle

― Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Chrzanowski_StanisławOffline
Temat postu: Jak szukac rodziny w Czechach (kraj pardubicki)?  PostWysłany: 12-05-2017 - 23:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 188

Status: Offline
Na to miejsce też natrafiłem, ale wydawało się zbyt daleko.
Daleko dlatego, że rodzice Jana ok.1910 opuścili Krechowice (Ukraina),
następnie przez okres ok 3 lat mieszkali w Nawojowej (małopolska).
I nie mam pojęcia skąd mogłaby pojawić się nagle Brestanica.
Fakt, nie zwróciłem uwagi na to, że to była Styria.
Dziękuję.

PS.
Wiadomo coś o metrykach ze Słowenii?

_________________
Pozdrawiam
S.Chrzanowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lukas1212Offline
Temat postu: Akt zgonu z Czech  PostWysłany: 07-08-2017 - 19:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-02-2010
Posty: 179

Status: Offline
Witam,

Uprzejmie proszę o pomoc. Jak otrzymać akt zgonu brata babci z ówczesnej Czechosłowacji z 1969. Gdzie i jak pisać. Czy go otrzymam bez problemu? Czy ktoś pisał do czeskich odpowiedników USC mejlowo?

Dziękuję
Pozdrawiam
Lukas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Massalski_MarcinOffline
Temat postu: Akt zgonu z Czech  PostWysłany: 07-08-2017 - 20:32
Sympatyk


Dołączył: 15-01-2015
Posty: 187

Status: Offline
Niedawno temu pisałem do urzędu w Morawskiej Ostrawie z prośbą o wystawienie odpisu aktu urodzenia mojego przodka. Najpierw musiałem zapłacić 100 koron na ich konto bankowe, a następnie udowodnić pokrewieństwo. Teoretycznie odpis może otrzymać tylko bezpośrednia rodzina tej osoby, lecz ja otrzymałem akt dotyczący brata przyrodniego mojej prababci (wyjaśniłem, że jestem jedynym żyjącym jego krewnym). Drogą mailową napisałem później list z moim odręcznym odpisem i podałem adres, na który ma zostać on wysłany. Jakiś tydzień później był on już do odebrania na poczcie. Przyznam, że z urzędami w Czechach współpracuje mi się lepiej niż z tymi polskimi. W większości przypadków księgi danego województwa są w jednym archiwum oraz udostępnione w internecie, lecz nie będzie tam roczników z lat 60tych XX wieku.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.625583 sekund(y)