Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2017 - 13:40
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Co się zmieniło przez dwa lata z naszego punktu widzenia?
Nie oczekiwałem wiele, więc rzadko korzystałem z baz tytułowych (z innych usług owszem), nawet pomimo zamawiania sporej ilości odpisów ASC składałem osobiście - obawiałem się trudności z zautomatyzowanym procesem "wykazywania interesu prawnego".
Pozbawiłem się (nieświadomie, nie wiedziałem, że w platformie można to bezproblemowo załatwić) otrzymania autoryzowanego, elektronicznego dokumentu - odpisu ASC. Nie skanu dokumentu papierowego, a elektronicznego odpisu.
A chyba warto, zawsze to możliwość załączenia dokumentu elektronicznego do maila, czyli mającego swoją moc. No i taniej:)

Wracając do meritum tj bazy PESEL (tj "swoich danych w bazie PESEL"). Poprzednie adresy zameldowania zdaje się, że obejmują (przynajmniej w niektórych przypadkach) okres sprzed zaistnienia PESELu. Czyli były wprowadzone już nieaktualne, historyczne dane.
Czy moglibyście przetestować na sobie? Jak głęboko to sięga? Prośba nie do najmłodszej generacji forumowiczówSmile
Czy macie swoje adresy zameldowania z lat 60, 50, 40 dostępne 'o kliknięcie'? w
https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dan ... trze-pesel

kolejna rzecz: z udostępnionego rejestru dowodów chyba nie wynika wiele? Widzicie jakieś zastosowania tych danych w genealogii?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2017 - 15:25
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dla genealogii nike. Dla historii, jak najbardziej. Z takich danych można również korzystać w IPN zamawiając dane z biur paszportowych okresu PRL. Zakres informacji jest znacznie szerszy. Pozdrawiam Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2017 - 15:31
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
paszportowe - tak, są znacznie obfitsze i chyba nieosiągalne w żaden inny prosty sposób inaczej (np rodzina zamieszkała za granicą)
koperty dowodowe - podobnie, choć może w nieco innym zakresie

rejestr d.o.: nie mam próbki na tyle dużej, żeby wykluczyć jakieś ciekawostki - stąd pytanie:)

dla mnie najważniejsze, wciąż aktualne pytanie: jak głęboko sięgają dane o poprzednich miejscach zameldowania w PESLU? ew- jakie źródła tych informacji są (były w momencie wpisywania do bazy PESEL)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2017 - 16:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Nie do końca jestem w Twojej grupie docelowej ale u moje najstarsze zameldowanie to 1978
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jurekzurOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2017 - 22:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-01-2009
Posty: 109
Skąd: Kutno
Status: Offline
Moje najstarsze to lata 40 (data urodzenia) Są wszystkie zameldowania stałe i tymczasowe.

_________________
Pozdrawiam
Jurek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kasia_MarchlińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2017 - 22:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-06-2015
Posty: 565

Status: Offline
Ja jestem urodzona w 1967 i jest mój adres zameldowania z czasu od urodzenia do 1971, kiedy się przeprowadziliśmy - ale bez dat - czyli ten najstarszy adres nie posiada wypełnionych pól data i data zmiany.

Kaśka

_________________
Kasia Marchlińska
Poszukuję informacji o nazwiskach: Papi, Geysmer, Kimens, Perks, Szwarcenburg-Czerny, Sosnowski, Czerny, Moszczyński-Pętkowski, Rychtarski, de Rozprza Faygel, Lippoman, Sonne, Gotti, Gałęzowski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2017 - 23:03
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
oki, czyli teoretyczne rozwiązania uznaję, że potwierdzone przykładami:)
tym bardziej byłby pożądany dostęp do rekordów dot. zmarłych, nie tylko w linii prostej, ale i bocznych krewnych
dziękuję, pozdrawiam

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-04-2019 - 19:32
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
tak przy okazji kto ma dostęp nieograniczony zdalny do PESEL teraz:
https://www.gov.pl/documents/31305/4366 ... 32019.ods/

"podmioty publiczne" sugeruje sądy, urzędy, służby, ale..
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w Nowym Sączu (zgoda z 2015 roku)

923 podmioty
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do realizacji zadań ustawowych Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w PKP PLK S.A. - tu zastrzeżenie ograniczenie wyraźne

Dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu ??????????
Dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie Trybunalskim ??????????

Związek Międzygminny Eko-Przyszłość ??? (też celowy jak i poniższy)
Związek Celowy Gmin MG-6 w Gorzowie Wielkopolskim ??

od 1 maja (już o tym było) nie przez MSWiA a w gminie

pełne Źródło (z ASC)...nadal nie wiem kto ma (czy sądy mają)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radosław.KoncaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-04-2019 - 23:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2014
Posty: 289

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Co się zmieniło przez dwa lata z naszego punktu widzenia?
Nie oczekiwałem wiele, więc rzadko korzystałem z baz tytułowych (z innych usług owszem), nawet pomimo zamawiania sporej ilości odpisów ASC składałem osobiście - obawiałem się trudności z zautomatyzowanym procesem "wykazywania interesu prawnego".
Pozbawiłem się (nieświadomie, nie wiedziałem, że w platformie można to bezproblemowo załatwić) otrzymania autoryzowanego, elektronicznego dokumentu - odpisu ASC. Nie skanu dokumentu papierowego, a elektronicznego odpisu.
A chyba warto, zawsze to możliwość załączenia dokumentu elektronicznego do maila, czyli mającego swoją moc. No i taniej:)

Wracając do meritum tj bazy PESEL (tj "swoich danych w bazie PESEL"). Poprzednie adresy zameldowania zdaje się, że obejmują (przynajmniej w niektórych przypadkach) okres sprzed zaistnienia PESELu. Czyli były wprowadzone już nieaktualne, historyczne dane.
Czy moglibyście przetestować na sobie? Jak głęboko to sięga? Prośba nie do najmłodszej generacji forumowiczów:)
Czy macie swoje adresy zameldowania z lat 60, 50, 40 dostępne 'o kliknięcie'? w
https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dan ... trze-pesel

kolejna rzecz: z udostępnionego rejestru dowodów chyba nie wynika wiele? Widzicie jakieś zastosowania tych danych w genealogii?


Co do historii, to w 2013 lub 2014 miałem okazję reprezentować pozwanego urodzonego w latach 30+ na Wołyniu, sędzia wydrukował sobie z rejestru PESEL historię od wołyńskiego meldunku (albo mnie się na starość majaki włączają). Z kolei w 2011 miałem przeciwniczkę z roku 1912, ale wtedy referent wydruku nie zrobił (więc nie wiem, czy nie chciał, czy nie mógł - do rozprawy nie doszło, zmarła). Zaryzykowałbym, że ciekawym źródłem (jak nie przymierzając spadek po pradziadku zmarłym w powstaniu - sąd może wystąpić o zstępnych z systemu) byłoby pozwanie jakiegoś wiekowego krewnego o kwotę poniżej 600 PLN (na tyle wystarcza minimalna opłata 30 PLN) i zajrzenie do akt. Zatem niewielkim kosztem sporo można się o adresach przez sądy dowiedzieć.

Pzdr,

RK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-04-2019 - 23:14
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
miło by było - "mi" (tzn w znanych mi przypadkach, niekoniecznie w "moich" sprawach) to sąd każe dostarczać (pomimo, że ma wgląd do PESLA, a może i pełnego źródła tj i do ASC) informacji:(
i tak dobrze, jak zarządzenie o wezwaniu do dostarczeniu informacji (np o zstępnych) urzędy od razu uznają za interes prawny by ich pytać - najczęściej nie
btw: Radku: można wystąpić o nadanie pesla zmarłemu? a jeśli nie: to osobie, o której nie wiem, że zmarła (choć tak przypuszczam, ale nieoficjalnie:) a w systemie jej nie ma?
jak sądzisz?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radosław.KoncaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2019 - 00:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2014
Posty: 289

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
miło by było - "mi" (tzn w znanych mi przypadkach, niekoniecznie w "moich" sprawach) to sąd każe dostarczać (pomimo, że ma wgląd do PESLA, a może i pełnego źródła tj i do ASC) informacji:(
i tak dobrze, jak zarządzenie o wezwaniu do dostarczeniu informacji (np o zstępnych) urzędy od razu uznają za interes prawny by ich pytać - najczęściej nie
btw: Radku: można wystąpić o nadanie pesla zmarłemu? a jeśli nie: to osobie, o której nie wiem, że zmarła (choć tak przypuszczam, ale nieoficjalnie:) a w systemie jej nie ma?
jak sądzisz?


Włodek,

ja nadania nru PESEL dla nieboszczyka nie próbowałem, ale popatrzę na to jutro, bo ogólny zamysł systemu powinien na to pozwalać. Rejestr spadkowy (obligatoryjny przecież teraz - dzięki temu sprawdzają wnioski z różnych sądów w efekcie spadku po tej samej osobie) posługuje się numerem PESEL, więc jakbym chciał zrobić postępowanie spadkowe po pradziadku zmarłym za cara, toby musieliby mu chyba identyfikator klepnąć. Informatycznie system jest gotowy, wie o tym każdy, kto ma dziecko urodzone po 31 grudnia 2000, pytanie czy formalnoprawnie też. Sprawdzę:)

Co do nadania numeru PESEL dla "niewiadomca", to widzę problem. Jeśli żyje, to czemu nie wystąpi sam (ew. pełnomocnik - od wykazującego interes prawny zażądają dowodu utrzymywania się przy życiu "niewiadomca" lub metryki zgonu, inaczej zawieszą postępowanie); jeśli nie żyje, to zaczynamy od metryki zgonu. Na szybko nie widzę obejścia.

Pzdr,

RK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2019 - 00:10
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
jest też inny haczyk (niewiadomca na razie na bok, podobnie kwestię nieuzasadnionego pozwu o 1 zł )
notarialne poświadczenie dziedziczenia wymaga by spadkodawca miał pesel:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radosław.KoncaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2019 - 00:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2014
Posty: 289

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
jest też inny haczyk (niewiadomca na razie na bok, podobnie kwestię nieuzasadnionego pozwu o 1 zł )
notarialne poświadczenie dziedziczenia wymaga by spadkodawca miał pesel:)


Racja. Tu (wstyd się przyznać) nie przekroczyłem roku 1920 , więc po prostu występowałem do USC o podanie numeru PESEL. Temat sprawdzenia, bo może są luki do wykorzystania. Zachęciłeś mnie do nadania PESEL pradziadowi, te 8 czy 9 aktów carskiego notariusza nie spełnia warunków kodeksowego zrzeczenia się spadku, więc formalnie sprawa otwarta. Zaraportuję o efektach.

Pzdr,

RK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RafaelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2019 - 21:18
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 29-04-2008
Posty: 882
Skąd: Kozietuły/Łomianki
Status: Offline
Dopiero niedawno założyłem profil. Zastanawiam się, bo wszystko nowe dla mnie:
1. Jak wystąpić o odpis aktu zgonu, jeśli nie znam daty zgonu (lata 50-60. XX wieku)? Czy na kolejnych krokach jest jakieś pole na dodatkowe uwagi (nie doszedłem do końca)?;
2. Czy przez puap można wystąpić o kopię aktu nie mającą mocy prawnej?

_________________
Pozdrawiam
Rafał

Poszukuję wszelkich informacji i kontaktu z krewnymi rodzeństwa pradziadków:
Warszawa - Bańkowscy, Kabot.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... art=4&ez=2
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magda_lenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2019 - 22:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2013
Posty: 756

Status: Offline
Rafale, ja nie występowałam w tej formie. Występowała koleżanka z tego forum.
Koleżanka w tej chwili na wakacjach, skontaktowałam się i z tego, co pamięta:
Na pewno jest miejsce na uwagi bo tam wpisałam wszystko co wiedziałam o rodzinie babci i dziadka... Na pewno jak nie zna się dat to można wpisać najbliższą (a nawet chyba 00 zamiast miesiąca lub dnia)... Nie pamiętam co to było z tą mocą prawną, czy to nie zależało w jakiej formie chce się otrzymać odpis lub kopię...?

Ja pamiętam tyle (sprawa sprzed chyba ponad roku) że koleżanka najpierw zamówiła odpis zupełny ale zależało jej na skanie.
Uzgadniała telefonicznie i może od tego zacznij?
Bo ... ePUAP sobie, przepisy sobie, a najwięcej może ... człowiek. Chętny lub nie :/
Miejsce akcji koleżanki: archiwum USC Warszawa. To też może mieć znaczenie.

_________________
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.040924 sekund(y)