Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Joanna_KrzemińskaOffline
Temat postu: Re: Poszukuje listy osób wywiezionych na roboty do Rzeszy w  PostWysłany: 30-11-2016 - 17:04
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 242

Status: Offline
Tak wiem, że to były tereny niemieckie! Chodziło mi raczej o to czy są jakieś informacje na temat tych gospodarstw i osób tam pracujących. W wojsku dziadek był po wyzwoleniu a więc w 1942 trafił na roboty jako cywil.
Pozdrawiam

_________________
Joanna
_________________
Poszukuję Janiszewskich, Kęsków, Wilczków, Kempiaków, Kątniaków, Radosów, Kołodziejczyków, Walczaków, Wypierowskic, Kacprzaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Re: Poszukuje listy osób wywiezionych na roboty do Rzeszy w  PostWysłany: 06-12-2016 - 13:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Joasiu,

w przypadku mojego dziadka, który również był robotnikiem przymusowym, zwróciłam się o informację do Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Mam zatem stamtąd kilka ciekawych dokumentów, m.in. informację o miejscowości, w której pracował i życiorys. Sądzę, że aktualnie wszystkie dane z FPNP można odnaleźć w bazie straty.pl - przynajmniej są dane o moim dziadku. Baza chyba wciąż się rozrasta - dawno do niej nie zaglądałam a teraz z ciekawości wpisałam kilka "swoich" nazwisk i odnajduję informacje, który wcześniej nie było, tak więc polecam Smile
Polecam wątek:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... fpnp.phtml
http://www.straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_KrzemińskaOffline
Temat postu: Re: Poszukuje listy osób wywiezionych na roboty do Rzeszy w  PostWysłany: 06-12-2016 - 15:06
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 242

Status: Offline
Anetko,
dziękuje za podpowiedź, straty.pl już sprawdziłam i niestety mojego dziadka tam nie ma. Wysłałam wniosek do ITS Bad Arolsen i teraz czekam na informacje.
Pozdrawiam serdecznie

_________________
Joanna
_________________
Poszukuję Janiszewskich, Kęsków, Wilczków, Kempiaków, Kątniaków, Radosów, Kołodziejczyków, Walczaków, Wypierowskic, Kacprzaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łuniewska_EwaOffline
Temat postu: Zakłady lotnicze Focke-Wulfa.  PostWysłany: 24-03-2017 - 22:14
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2015
Posty: 424

Status: Offline
Siostra mojej babci była pracownikiem przymusowym w zakładach lotniczych Focke-Wulfa w Poznaniu. Pracowała tam przy montażu kadłubów samolotów. Udało jej się stamtąd uciec podczas bombardowania fabryki przez aliantów w 1944 roku. We wspomnieniach jej córki, zasłyszanych od matki przewija się jeszcze jedna miejscowość Rotfel, lub brzmiąca podobnie. Przypuszczam że to dawna nazwa miejscowości, która obowiązywała do końca wojny i obecnie już nie istnieje. Nie udało mi się nigdzie jej namierzyć. Czy ktoś z państwa spotkał się z tą nazwą, wiem że w/w zakłady posiadały kilka filii w różnych miejscowościach, oraz czy ktoś z państwa wie, czy zachowały się jakieś listy pracowników przymusowych z tej fabryki, lub gdzie ich szukać.
Pozdrawiam.
Łuniewska Ewa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Myszor_OskarOffline
Temat postu: Zakłady lotnicze Focke-Wulfa.  PostWysłany: 24-03-2017 - 22:27
Sympatyk


Dołączył: 18-01-2017
Posty: 285

Status: Offline
Może Rotfelde? Taką nazwę nosiły dwie miejscowości, jedna na Dolnym Śląsku (ob. Gręzawa w lubuskiem), druga w Prusach Wschodnich (od 1939, wcześniej Naujehnen - ob. nie istnieje, na terenie obwodu królewieckiego).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Worwąg_SławomirOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-03-2017 - 22:41
Nieaktywny


Dołączył: 15-11-2010
Posty: 1000

Status: Offline
Może chodziło o miejscowość Rottweil, gdzie bracia Horten testowali swoje tajne samoloty niewykrywalne przez radary w technologii latającego skrzydła. Później nazywane Ho 229.

_________________
Pozdrawiam
Sławek Worwąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łuniewska_EwaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2017 - 09:46
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2015
Posty: 424

Status: Offline
Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Myślę że bliższa prawdy jest miejscowość wskazana przez Sławomira, bo jest związana z zakładami lotniczymi. Rozwiązaniem zagadki byłoby dotarcie do dokumentów. Wiem że ciocia dostała jakieś zadośćuczynienie z tytułu niewolniczej pracy, więc musiała chyba złożyć jakieś wniosek i tam być może leży odpowiedź na moje pytanie. Nie wiem gdzie tego szukać. Mam tylko jeszcze jedno pytanie, czy ta miejscowość Rottweil leży w okolicy Poznania.
Pozdrawiam.
Łuniewska Ewa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Haponiuk_DanielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2017 - 10:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-08-2011
Posty: 496
Skąd: Złocieniec
Status: Offline
Skoro dostała zadośćuczynienie czy sprawdzałaś Ewo bazę straty.pl?

Pozdrawiam

Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Doniec_Henry
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2017 - 11:13
Sympatyk


Dołączył: 11-10-2014
Posty: 785

witam,
polecam...
Wydanie "Focke-Wulf Flugzeugbau" Autor Reinhold Thiel, Verlag H. M. Hausschild, Bremen.
http://poznan.wikia.com/wiki/Zak%C5%82ady_Focke-Wulfa
https://www.youtube.com/watch?v=9J9caotdSGw

_________________
Doniec_Henry
pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jarek240582Offline
Temat postu: STROEBECK (HALBERSTADT)  PostWysłany: 04-05-2017 - 22:49
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2017
Posty: 24

Status: Offline
Witam moja babcia i 5 rodzeństwa w 1941-1945 STROEBECK (HALBERSTADT) tam pracowała przymusowo może ktoś więcej wie o tej miejscowosci szukam jakichkolwiek informacji
Pozdrawiam Jarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bożena_PrymusOffline
Temat postu: Re: Poszukuje listy osób wywiezionych na roboty do Rzeszy w  PostWysłany: 04-05-2017 - 23:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-12-2013
Posty: 270

Status: Offline
Joanna_Krzemińska napisał:
Anetko,
dziękuje za podpowiedź, straty.pl już sprawdziłam i niestety mojego dziadka tam nie ma. Wysłałam wniosek do ITS Bad Arolsen i teraz czekam na informacje.
Pozdrawiam serdecznie


Witaj
Spróbuj może tu znajdziesz jakieś wskazówki

http://www.szczecin.ap.gov.pl/pl/Stargard

pozdrawiam Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wisnia02Offline
Temat postu: Kogo Wywozili???  PostWysłany: 09-05-2017 - 21:22
Sympatyk


Dołączył: 14-03-2013
Posty: 57

Status: Offline
Witam
Nurtuje mnie pytanie, kogo dotyczyła wywózka na roboty do Niemiec w czasie II wojny światowej.
Kto decydował kiedy zsyłano ludzi od razu do obozu a kogo na roboty, były jakieś kryteria chodzi mi o tych wysyłanych do pracy.
Mój dziadek lat 10 wraz z bratem oraz matką jechali do pracy na Gospodarce w Niemczech wrócili tuż po wojnie.
dzięki za odpowiedz
pozdrawiam

ps miało to miejsce w kujawsko-pomorskim jeśli ma to jakieś znaczenie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SofeiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-05-2017 - 22:53
Sympatyk


Dołączył: 18-01-2012
Posty: 369

Status: Offline
Wywózka 'na roboty' była planową akcją deportacyjną niezwiązaną z działaniami represynymi.
Natomiast do obozów trafiali ludzie aresztowani w różnych akcjach karnych, łapankach etc,

TS


Ostatnio zmieniony przez Sofeicz dnia 10-05-2017 - 12:51, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-05-2017 - 23:07
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
oj różnie to chyba było, bo:
a. "na roboty" bywali chętni ochotnicy/przewidujący, że łatwiej "tam niż tu" przeżyć
b. na roboty również były łapanki (większość okresu okupacji to właśnie z łapanek) - tylko w tym celu urządzane.
trochę trudno czytać "akcja deportacyjna niezwiązaną z działaniami represynymi"
deportacje to sensu stricto represje!
jak i praca niewolnicza

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TJerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-05-2017 - 00:48
Sympatyk


Dołączył: 03-09-2015
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Pewnie wielu osobom będzie trudno uwierzyć,że mogli być ochotnicy, ale to co napisał Włodzimierz jest prawdą.
Znałem taką osobę i dopiero teraz zrozumiałem, że wcale nie musiała to być sympatia lecz chęć przeżycia.

Jurek.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.803819 sekund(y)