Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MonikaSwiniarskaOffline
Temat postu: Akt zgonu z 1943  PostWysłany: 14-04-2017 - 22:44
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2014
Posty: 68

Status: Offline
Witam,
Znalazłam akt zgonu kuzynki z 16 grudnia 1943. Z przekazów rodzinnych wiedziałam, że kuzynka zmarła w szpitalu na Czerniakowskiej, a msza była w kościele Św. Aleksandra. Akt zgonu został jednak wystawiony w Kościele Św. Trójcy. W archiwum powiedziano mi, że akt zgonu był wystawiany w tym kościele, gdzie była msza pogrzebowa. Kościół Św. Trójcy został zniszczony już w 1939, to raczej tam mszy nie było.
Jakie może być wyjaśnienie tego, że akt zgonu został wystawiony w Kościele Św. Trójcy, parafii ewangelicko-augsburskiej? Moja rodzina mieszkała w parafii Wszystkich Świętych, tam rodziła się kuzynka i z moich informacji wynika, że nikt wyznania nie zmieniał. Czy są to jakieś zawirowania wojenne?
Pozdrawiam
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2017 - 22:51
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Znalazłam akt zgonu kuzynki z 16 grudnia 1943."
" Akt zgonu został jednak wystawiony w Kościele Św. Trójcy. "
czyli go masz - więc z zasady link się należy

"W archiwum powiedziano mi, że akt zgonu był wystawiany w tym kościele, gdzie była msza pogrzebowa."
nie
a w jakim archiwum tak powiedziano? (mylili się)

"Jakie może być wyjaśnienie tego, że akt zgonu został wystawiony w Kościele Św. Trójcy, parafii ewangelicko-augsburskiej? "
i tu wracamy do "gdzie link"?
na 99% to po prostu parafia Św. Trójcy rzymskokatolicka - tam gdzie był szpital na Czerniakowskiej, i tam gdzie akt zgonu winien być wystawiony i w większości przypadków był wystawiany (miejsce śmierci->przynależność do USC tego miejsca)

PS przy okazji
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... -555.phtml
z 29-03-2017 - 20:58
wydaje się, że koreluje

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaSwiniarskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2017 - 23:44
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2014
Posty: 68

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź i wskazówki.
Mam kserokopię aktu ze Smyczkowej i informację na temat mszy pogrzebowej też stamtąd.
Szukając Parafii Św . Trójcy trafiłam na ewangelickoaugsburską i nie pomyślałam, że może być rzymskokatolicka o tej samej nazwie. Przepraszam, mój błąd. Po tych wyjaśnieniach, sprawa staje się czytelniejsza. Poczytam wskazany wątek i w razie wątpliwości tam się zgłoszę.

Serdecznie dziękuję
Pozdrawiam
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2017 - 23:56
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
czyli na Smyczkowej powiedziano
"gdzie msza tam AZ"?
niestety, nie byłem w stanie przekonać, że jest inaczej - mój błąd/brak kompetencji/zdolności/zapału
jeśli masz kserokopię - wstawiaj skan. Brawo dla archiwum, że Ci wydali kopie.
Powinno być tam wyraźnie napisane, że "ksiądz", że parafia rz-kat i inne jednoznacznie identyfikujące (w tym nazwisko sporządzającego akt), wg mnie powinnaś móc na 100% zidentyfikować parafie.
Z 1943 coś w AAW powinno być (brudnopis - fragment AU) chyba...z tego co pamiętam
plus informatory i inne materiały pozwalające zidentyfikować kapłana/urzędnika USC - przypisać do parafii.
Na ksero chyba też powinna być informacja "skąd oryginał"
no i to, że kościół Św. Trójcy ew-augsb. został zniszczony (w części) w 1939 nie oznacza, że parafia nie działała ( to przy okazji, bo dla tego przypadku to raczej bez znaczenia ), Działała i kościół też działał. Pomimo zniszczeń.
Ja nawet wątpię w wersję "warszawskie księgi ew-augsb spaliły się we wrześniu 39 w parafii", bo
a. podejrzana koincydencja z egzemplarzami sądowymi
b. kancelaria była w innym budynku - niezniszczonym we IX 1939
c. pewne dokumenty z Międzywojnia się zachowały (nie wiem jak i gdzie)
Nie zdziwi mnie, gdy kiedyś gdzieś (Berlin? USA?Smile "wypłyną"..choćby we fragmentach - coś Niemcy w V-VII 44 wywozili z pl. Małachowskiego. Co? Nie wiem. Ale świadkowie i ich relacje wiarygodne.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.742233 sekund(y)