Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ZofiaOffline
Temat postu: odnalezione miejsce pochówku na Powązkach !  PostWysłany: 03-04-2017 - 00:23
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2008
Posty: 123

Status: Offline
Podczas mojej ostatniej wizyty na Powązkach na grobie Stanisława Wojnarowskiego podczas porządkowania grobu odnalazłam zupełnie przypadkiem grób Romana, Hipolita Nojszewskiego. Pod mchem, który wyglądał jakby pokrywał część ziemną grobu Stanisława po zdjęciu warstwy zieleni odkryłam metalową płytę. Na płycie napis" Roman Nojszewski Jenerał Major ur.10.września 1840 zm.12 września 1888r Prosi o Zdrowaś Marya.
Zdjęcie grobu zamieściłam przy danych Romana, Hipolita Nojszewskiego h.Brodzic w albumie Wlk.Genealogii p.Minakowskiego. Okazało się, że był generałem wojsk rosyjskich i mężem córki Włodzimierza, Tyburcego Cybulskiego i Bronisławy Zielonki h.Jastrzębiec Lucyny Cybulskiej. Zastanawiałam się kim był dla Stanisława Wojnarowskiego skąd ten pochówek akurat w tym grobie wiele lat po jego śmierci? tego zapewne nigdy się nie dowiemy chyba, że odezwie się ktoś z tej gałęzi rodziny Nojszewskich mający jakąś wiedzę na ten temat. Bardzo blisko bo w kwaterze 20 zupełnie naprzeciwko grobu Stanisława brata przyrodniego Włodzimierza Cybulskiego pochowana jest matka obu Faustyna z Żerońskich 1vWojnarowska 2v Cybulska /zdjęcie grobu w albumie jw./ To siostra rodzona matki mojego prapradziadka Adolfa Łukomskiego Eufrozyny z Żerońskich Łukomskiej. Wynika z tego, że mój prapradziadek Adolf i Włodzimierz, Tyburcy Cybulski byli kuzynami oraz mieli wspólnych dziadków Jana Żerońskiego i Katarzynę Łukomską. Zofia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: odnalezione miejsce pochówku na Powązkach !  PostWysłany: 03-04-2017 - 00:31
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ten:
https://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik ... om_id=5839
?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZofiaOffline
Temat postu: odnalezione miejsce pochówku na Powązkach !  PostWysłany: 03-04-2017 - 00:56
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2008
Posty: 123

Status: Offline
Tak to ten pomnik a ja wstawiłam zdjęcie po oczyszczeniu
Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu: odnalezione miejsce pochówku na Powązkach !  PostWysłany: 03-04-2017 - 09:53
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
do Zofii:
W moim drzewie, mam Antoniego Izydora Rocha Cybulskiego, urodzonego w 1850 roku w Lowiczu, syna Karola i Antoniny z Zielinskich.
Na pierwszy rzut oka, nie ma wspolnych przodkow miedzy Wlodzimierzem Tyburcym Cybulskim, a Antonim Izydorem Rochem Cybulskim, ale......w albumie photograficznym mojej rodziny Cybulskich jest zdjecie Antoniego Nojszewskiego z 1886 roku, zrobione w Czestochowie.
Nie wiem, kim byl Antoni Nojszewski, ale zbieznosc nazwisk (Cybulski i Nojszewski) w dwoch roznych rodzinach, przyciagnela moja uwage,
Serdecznie pozdrawiam,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZofiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-04-2017 - 20:53
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2008
Posty: 123

Status: Offline
Do Bożenny
Kim dla twojej rodziny był Antoni Nojszewski którego masz na zdjęciu rodzinnym? masz jakieś informacje na ten temat? Co do zdjęcia że było zrobione w Częstochowie to, może być coś na rzeczy. W akcie zgonu matki Włodzimierza i Stefana Cybulskiego jest zapis, że w roku 1862 Włodzimierz mieszka we wsi Piekary a Stefan w Komornikach w woj.mazowieckim, pow.warszawskim a wcześniej skierniewickim. W akcie ślubu Włodzimierza w roku 1855 jest z kolei zapis, że mieszka w Warszawie tak, że nie przywiązywali się jakoś specjalnie do miejsca. Nie wiem o jakie Piekary chodzi bo jest ich sporo, ale być może mieszkali obok siebie? może jednak byli jakoś powiązani rodzinnie o czym nie wiemy? Co do imion to też czasami szukamy Antoniego, Izydora, Rocha w tej kolejności a okazuje się, że przodkowie używali i często rejestrowali np. w aktach kościelnych takie imiona jak zwyczajowo używali.
Pozdrawiam
Zofia

Ps.
Szukając grobu praprapra babci, która zmarła w Janówku k/Wierzbna zrobiłam wycieczkę do Wierzbna i odwiedziłam miejscowy kościół gdzie chrzczona była moja prapra babcia oraz jej rodzeństwo. W kościele na wprost wejścia wmurowana tablica o następującej treści „ Angieli z Książąt Korybutów Woronieckich pierwszego Józefa Wodzińskiego Podkomorzego Ziemi Liwskiej, powtórnego ślubu Tadeusza Dunin-Thomaszewicza Podkomorzego dworu Polskiego Małżonce, Naylepszey Matce , d.24 kwietnia 1818r. zmarłej. Szczepan Swiniarski Radca Wdzwta Mazowieckiego i Joanna z Wodzyńskich Małżonkowie Zięć i Córka ostatnią żalu i miłości swej pamiątkę położyli.”
Na małym cmentarzu przykościelnym znalazłam kilka interesujących grobów, niestety większość napisów już nieczytelna, grobu praprapra babci niestety nie odnalazłam. Prawie przy kościele interesujący grób nawet w niezłym stanie z napisem „ Tu spoczywają zwłoki S.P Michała Doberskiego Dziedzica dóbr Wierzbno umarł 25 Października 1894 przeżywszy lat 74 Wieczny Pokój Jego Duszy Racz Dać Panie”

Nie potrafię tutaj wkleić zdjęcia dlatego zamieszczam to co odnalazłam w kościele w Wierzbnie i na cmentarzu przykościelnym w albumie u P.Minakowskiego być, może kogoś zainteresuję. Zauważyłam, że nie wszystkie dane u poszczególnych osób są zgodne z tym co znalazłam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-04-2017 - 22:42
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
do Zofii,
Nie przeczytalas uwaznie mojego wpisu.
Zobacz ostatnie zdanie.
Nie wiem, kto to byl Antoni Nojszewski i jaki mial zwiazek z rodzina Cybulskich.
Jedyny pewnik: jego zdjecie znajdowalo sie w ich albumie.
Przodkow i potomkow Antoniego Izydora Rocha Cybulskiego znam i nie mam zadnych watpliwosci co do jego tozsamosci.
Pozdrawiam,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-04-2017 - 19:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witajcie!
Szukalem tego grobu!
Wiem troche o generale Nojszewskim.
Plyta zostala przeniesiona.
Wiecej napisze ale raczej nie dzis.
Super wiadomosc!

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hniewOffline
Temat postu: Re: odnalezione miejsce pochówku na Powązkach !  PostWysłany: 07-05-2017 - 19:10
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2010
Posty: 737

Status: Offline
Zofia napisał:
... Zastanawiałam się kim był dla Stanisława Wojnarowskiego skąd ten pochówek akurat w tym grobie wiele lat po jego śmierci? ...

To bardzo ciekawe znalezisko. W grobowcu Józefata i Franciszki z Żerońskich wśród licznie tam pochowanych członków rodziny jak się wydaje brak ich syna i synowej tj Włodzimierza i Bronisławy z Zielonków. Opiekunowie tego grobowca nie wiedzą gdzie ta para została pochowana. Bronisława zmarła w roku 1887 i na pewno została pochowana na St. Powązkach nie wiadomo jednak gdzie. Czyżby w grobowcu Stanisława Wojnarowskiego? Roman Nojszewski jej zięć zmarł rok po niej a grobowiec mógł być traktowany przez Władysława Cybulskiego jako rodzinny wszak spoczywał tam jego przyrodni brat. Czy pochował w nim swoją małżonkę. Może tak skoro rok później pochował w nim swego zięcia? Ciekaw wielce jestem informacji od Piotra Nojszewskiego. Wspomniał coś o przenosinach płyty nagrobnej.

Bozenna napisał:
... Na pierwszy rzut oka, nie ma wspolnych przodkow miedzy Wlodzimierzem Tyburcym Cybulskim, a Antonim Izydorem Rochem Cybulskim, ...

Na pierwszy rzut oka to chyba bracia stryjeczni wnukowie Franciszka Cybulskiego i Marianny z Raczyńskich.

Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-06-2017 - 19:58
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
Dzien dobry,
Wichura, ktora dotknela Warszawe, zniszczyla okolo 50-ciu grobow na Starych Powazkach.
Najwieksze straty sa w zabytkowej czesci cmentarza.
Wedlug zdjec, ktore widzialam, zniszczone groby znajduja sie miedzy Katakumbami i murem, kolo Kolombarium.
Czy ktos z kolezanek i kolegow, moglby pojsc na Powazki i spisac numery kwater, w ktorych sa najwieksze zniszczenia ?
Z gory dziekuje,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kujawa_cezary
Temat postu:   PostWysłany: 30-06-2017 - 20:04
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2010
Posty: 7542

Przyłączam się do prośby Bożenny.

Jest to bardzo ważna kwestia.

Pozdrawiam

_________________
Cezary Kujawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wojciechowska_EwkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-06-2017 - 21:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 474

Status: Offline
Witam,
dzisiaj byłam na Powązkach. Zniszczenia są na całych Powązkach. Przeszłam cmentarz od IV Bramy do bramy od Ostroroga i wszędzie leżą gałęzie, prawie w każdej kwaterze leżą drzewa lub złamane ogromne gałęzie. Służby cmentarne cały czas usuwały konary z dróg by możliwa była komunikacja ale na pomnikach wciąż leżą gałęzie i całe pnie.
Wiele grobów jest zniszczonych ale myślałam, że będzie jeszcze gorzej.
Jeśli chcecie żeby sprawdzić Wasze groby podajcie namiary. Postaram się jutro lub w niedzielę sprawdzić.
Groby mojej rodziny - 17 szt nietknięte.
pozdrawiam
ewa
zrobiłam 2 zdjęcia
https://www.dropbox.com/s/yhjs8bm3fimfg ... 7.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/4eduw3d17cuhx ... 1.jpg?dl=0
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-06-2017 - 22:23
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
Ewa,
Ja mam ponad 30 rodzinnych grobow na Powazkach, wszystkie w najstarszej czesci cmentarza.
Czy moglabys sprawdzic kilka moich najblizszych? Bylabym Ci bardzo wdzieczna.
Wpisuje je wedlug lokalizacji:
Brama II (Sw. Honoraty):
kw. 16 - 2 - 29 Romuald Swierczynski (przedostatni grob przed Katakumbami po lewej stronie alei)
kw. 175 - 5 -39 Stanislawa Jarocka - Jardel (ostatni grob przy alei wzdluz muru.
kw. 28 wprost - 3 -17 Juliusz Jastrzebiec Kamienski (plaska plyta w ziemi)
Za kosciolem:
kw. 1 - 5 -26 Ksawery Bojasinski - Wawrzyniec Bobr (plyta jest peknieta)
kw. 159 - 5 -15 rodzina Radwan
Z gory slicznie dziekuje,
Bozenna


Ostatnio zmieniony przez Bozenna dnia 30-06-2017 - 22:30, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KrzymenOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-06-2017 - 22:28
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2007
Posty: 58

Status: Offline
Witam,

Ze zdjęć opublikowanych w sieci, wynika, że na sąsiednim cmentarzu żydowskim też są duże zniszczenia. Powązki maja pecha - jak nie przewracający się mur (za mojej pamięci dwa razy), to drzewa ...

Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rychter_IdaOffline
Temat postu: Groby na Poeązkack  PostWysłany: 30-06-2017 - 23:39
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2013
Posty: 331

Status: Offline
Witam
Bardzo serdevznie proszę o sprawdzenie nadyępujących grpbów.
Antoni Żabczyński kw 15 rz 5 m 27
Konarzewscy kw 42 rz 6 grób krzyż z wieńcem
Zofia Żabczyńska kw B rz 5 m 1
Obok /po prawej lub lewej/ Ostrowscy
Daleka bardzo rodzina i grobami nikt się nie zajmuje bo nikt nie został. Jeśli to możliwe proszę bardzo o zdjęcia. Serdecznie pozdrawiam Barbara
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
A.MichałowskiOffline
Temat postu: Groby na Poeązkack  PostWysłany: 01-07-2017 - 07:38
Sympatyk


Dołączył: 19-04-2008
Posty: 836
Skąd: województwo śląskie
Status: Offline
Witam,

Jeśli można,proszę o sprawdzenie grobu w kw.24,rząd IV,m.10 - Szaniawskich i Jaworowskich ?

Pozdrawiam,

Aleks.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.896256 sekund(y)