Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
meggyOffline
Temat postu: Potrzebuję pomocy akt małżeństwa z Sosnowca  PostWysłany: 27-02-2017 - 12:30
Sympatyk


Dołączył: 22-09-2008
Posty: 97

Status: Offline
Znalazłam akt małżeństwa Michał Kozdroń rok 1902 akt 202 parafia Sosnowiec
WNMP.
Kontakt z osobą spisująca te akta nie jest możliwa.
Czy może mi ktoś pomóc?
Pozdrowienia
Meggy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2017 - 13:24
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

Dzieki indeksacji znasz dokładne namiary na akt.

Nie musisz zamawiać kwerendy, możesz zamówić bezpośrednio w AP Katowice kopie/skan.
Koszt to około 5 zł, czyli niewiele więcej od ceny biletu tramwajowego który musiałby kupić wolontariusz. Wink

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
meggyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2017 - 13:39
Sympatyk


Dołączył: 22-09-2008
Posty: 97

Status: Offline
Bardzo dziękuję za odpowiedź i podpowiedź.

Pozdrawiam
Meggy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysiek_ImiołekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2017 - 13:45
Zasłużony
Administrator METRYK


Dołączył: 22-08-2012
Posty: 228
Skąd: Sosnowiec
Status: Offline
Jak to "Kontakt z osobą spisująca te akta nie jest możliwa" - nie dostałem żadnej informacji, więc raczej - kontakt możliwy tylko coś źle było wysłane Wink. Indeksy zrobione były na podstawie skorowidzy, dlatego uprzedzę ewent pytania dotyczące - czy posiadam zdjęcia akt. Można oprócz kontaktu z AP Katowice -skontaktować się z parafią w godz urzędowania (najlepiej w sobotę gdyż jest wtedy mniej interesantów). Pozdrawiam

_________________
Krzysiek

Nazwiska w kręgu poszukiwań: Dąbrowski, Błotnicki, Tazbir, Baron, Jasiński, Imiołek, Siejka,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
meggyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2017 - 14:25
Sympatyk


Dołączył: 22-09-2008
Posty: 97

Status: Offline
Bardzo dziękuję, tak zrobię
Pozdrowienia
Meggy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasia_wróbelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2017 - 08:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2012
Posty: 69

Status: Offline
Witam,
Tak na wstępie w skrócie... W czerwcu napisałam do AP z prośbą o kwerendę i skany kilku aktów metrykalnych. Odpisano mi: "Archiwum nie prowadzi czasochłonnych poszukiwań genealogicznych". Miałam się wybrać do Katowic do końca września... ale jakoś tak zleciało... A tu już prawie koniec marca, a bynajmniej koniec kalendarzowej zimy..
W każdym razie, jakby ktoś kiedyś był i miał ochotę na dodatkowe poszukiwania, to będę wdzięczna Smile
Lata są na podstawie aktów małżeństwa i/lub zgonów:

1) Akt urodzenia Rozalia Mazur, córka Mateusza Mazur i Elżbiety Bryła (zm. w 1896 i miała ponad 30 lat)
2) Akt urodzenia. Kazimierz Mazur, syn Mateusza Mazur i Elżbiety Bryła, ur. ok. 1869 w Krzemięda, parafia Ciągowice.
3) Akt urodzenia Antoni Mazur, syn Mateusza Mazur i Elżbiety Bryła, ur. ok. 1873 w Krzemięda, parafia Ciągowice
4) Akt urodzenia Wiktor Mazur, syn Mateusza Mazur i Elżbiety Bryła, ur. ok. 1876 w Krzemięda, parafia Ciągowice.
5) Akt urodzenia Wiktoria Mazur, córka Mateusza Mazur i Elżbiety Bryła, ur. ok. 1877 w Krawce, parafia Ciągowice.
6) Akt małżeństwa Mateusza Mazur i Elzbiety Bryła.
7) Akt urodzenia Mateusza Mazur, syn Jana Mazur i Marianny X, ur. ok 1839 w Krzemieda, parafia Ciągowice (Zmarł w 1919 w wieku 80 lat)
Cool Akt urodzenia Elżbiety Bryła, córka Błażeja Bryła i Marianny Pluta, ur. ok 1841 (Zmarła w 1906 w wieku 65 lat)

_________________
Pozdrawiam,
Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Musial_MichalinaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2017 - 08:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2015
Posty: 179

Status: Offline
Dzień dobry,
Kasiu, ostatnie dwa akty 7) i Cool powinny być tu:
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
Pozdrawiam,
Michalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasia_wróbelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-03-2017 - 09:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2012
Posty: 69

Status: Offline
Dziękuję za link, Michalino Smile

_________________
Pozdrawiam,
Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
majewskilabOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-03-2017 - 22:38
Sympatyk


Dołączył: 13-02-2017
Posty: 32

Status: Offline
Dobry wieczór, jeśli ktoś byłby w AP Katowice, to bardzo proszę o sprawdzenie:

Aktu zgonu:

Zuzanna Majewska z domu Lasek? (ciężko odczytać), rok 1850, nazwa zespołu to 792 ASC ZN "Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Zagórzu, dawniej w Niwce"

Aktu małżeństwa i urodzenia tej Zuzanny również szukam, małżeństwo pewnie z lat 1840-1850, urodzenia z lat 1824-1826.
Zdjęcia mile widziane. Dozgonnie z góry dziękuję!

Maciej


Ostatnio zmieniony przez majewskilab dnia 25-03-2017 - 07:08, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 24-03-2017 - 23:19
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

W AP Katowice jest dzienny limit ksiąg wydawanych do przeglądania (magazyn znajduje się w innym budynku).

Radze napisać emaila do archiwum z prośbą o kopie, podając typ dokumentu, nazwiska, rok lub zakres lat (najlepiej tak ze 3 lata).
Cena za jedną kserokopię to chyba 2.50 zł

Zgodnie z regulaminem podpisuj swoje posty przynajmniej imieniem.

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
majewskilabOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2017 - 07:15
Sympatyk


Dołączył: 13-02-2017
Posty: 32

Status: Offline
Wiem o limicie, dlatego podczas jednodniowej podróży do tego Archiwum udało mi się naprawdę niewiele zobaczyć...
Co do maila oczywiście pisałem kilka tygodni temu, ale albo jest to niepoważna instytucja, albo uśmiecha im się czytać kilka maili ode mnie z przypomnieniami.

_________________
Maciej z Częstocic
--------------------
Poszukuję informacji o rodzinie Majewskich z
Częstocic, Ostrowca Św., Szewny, Kielc, Niwki,
Zagórza, Klimontowa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AdaminaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 18:49


Dołączył: 21-03-2018
Posty: 1

Status: Offline
Dobrzy ludzie, pomożecie?
Jak ruszyć z miejsca i namierzyc akt ślubu? Mam daty urodzenia dzieci, wiec zakladam, ze slub był niewiele przed (rok, 2, może 3) urodzeniem najstarszego dziecka. Dziecko ur sie w 1908 r. w Sosnowcu ( a dokładniej w Jozefowie, obecnie to Sosnowiec).
Dodam, że przejrzałam indeksowane dane i nie znalazłam nawet aktu urodzenia tego dziecka (a znam datę dokładną), ze o akcie rodziców nie wspomnę. Nie mogę z tym ruszyć z miejsca Sad
Chciałabym napisać do archiwum, ale nie wiem, czy mi tego nie odzrucą, z powodu małej ilosci informacji

Pozdrawiam,
Adamina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 20:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
O ile nie pojawi się na tym forum ktoś z Katowic lub okolic który to archiwum odwiedza i pomoże to nie ma wyjścia - trzeba do archiwum pisać. Co prawda akurat ja osobiści z AP w Katowicach mam najgorsze wspomnienia spośród kilkunastu polskich archiwów w których kwerendowałem lub się kontaktowałem (było to jednak w czasach kiedy żadnych skanów w internecie nie było, nie było żadnych indeksów ) ale może sytuacja w stosunku do tej przeze mnie zapamiętanej sprzed kilkunastu lat temu uległa poprawie.
Zlecenie kwerendy wydaje się banalnie proste. Jeśli Józefów to parafia Św Joachima a do przejrzenia śluby – a w zasadzie coroczne sumariusze z kilku lat. Na pół godziny robota – góra. Ile policzą to już inna kwestia.
Inne alternatywy to telefony do parafii i archiwum diecezjalnego. Może także mają księgi. To tez bywa dobra metoda. Na zasadzie anegdoty -do największych swoich sukcesów genealogicznych (a trochę ich było) zaliczam uzyskanie metryki ślubu od proboszcza w parafii w Będzinie. Szukając tego ślubu nie miałem zielonego pojęcia gdzie on mógł być. Wysłałem listy do kilkudziesięciu hipotetycznych parafii min właśnie diecezji sosnowieckiej. Aktywność została nagrodzona.
Powodzenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2018 - 14:16
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1192

Status: Offline
Witam !
Adamina !
Józefów to przysiółek Zagórza, dzisiejszej dzielnicy Sosnowca.
Czyli będziemy mieli do czynienia z Parafią pw. św. Joachima w Sosnowcu.
Jeśli jesteś zainteresowana to będę w AP Katowice, gdzieś za jakiś miesiąc (w tygodniu po 22 kwietnia). Mogę wziąć inwentarze do tego zespołu (nr 792), znaleźć interesujące sygnatury i zamówić 2 (góra 3) jednostki archiwalne. Przypuszczam, że czas pozwoli na zrealizowanie tego zamówienia. Zamówienie musiałbym złożyć między 10:30 a 12:00, by było zrealizowane jeszcze tego samego dnia.
Inna możliwość dotarcia do ASC z tej parafii to Archiwum Diecezji Sosnowieckiej w Będzinie. Tylko tutaj obawiam się, że nie będą mieli jeszcze ksiąg z tego okresu. Te które przeglądałem kończyły się w latach 1870 (1890), tylko nie było to Zagłębie, ale parafie należące poprzednio do Diecezji Kieleckiej. Ale można zadzwonić (w godzinach otwarcia archiwum) i spytać pracującą tam panią lub najlepiej ks. dyr. Tomasza Zmarzłego, czy mają księgi z tego okresu. W razie zainteresowania proszę podać, które lata miałbym zamówić i kogo szukać.
"do Jerzego"
Nie wiem z czym wiążą się pana najgorsze wspomnienia z AP w Katowicach. Byłem tutaj kilkadziesiąt razy (praktycznie w każdym miesiącu jestem). Archiwum jak archiwum. A to, że zamówione pozycje nie dostajemy praktycznie zaraz do ręki, bez czekania (jak przykładowo w Krakowie), czy też są limity zamówień (a te są praktycznie wszędzie, jedynie w AP Częstochowa można księgi z ASC zamawiać podobno bez limitów). Jak już wyżej wspomniano występują takie, a nie inne uwarunkowania. I musimy to przyjąć i z tym się zgodzić. A pracownicy są tu naprawdę mili i sympatyczni.
Pozdrawiam !
Tadek

PS.
Z AD w Będzinie sprawa będzie prawdopodobnie nieaktualna. Powód ?!
Parafia ta należała poprzednio do Diecezji Częstochowskiej i archiwum w Będzinie ma problemy pozyskaniem dokumentów z tej diecezji.
Proszę o kontakt na prv. - jest jeszcze jedno rozwiąznie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2018 - 16:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Na pytanie odpowiadam. Moje zderzenie z AP w Katowicach wyglądało następująco.
Głównym celem jaki miałem do zrealizowania było odnalezienie metryki urodzin dziadka mojej małżonki . Na pewno wiedziałem jedynie, że urodził się w 1891 roku. Ale już parafia była niestety nieznana . Na pewno między Sosnowcem a Dąbrową . Zatem kilkanaście parafii do przejrzenia ale samo szukanie wydawało mi się banalne. Są przecież coroczne indeksy. Skontaktowałem się telefonicznie licząc na płatną co oczywista kwerendę ale poinformowano mnie (było to kilkanaście lat temu) że takich nie wykonują. Proszę przyjechać i szukać osobiście. Chciał nie chciał wybrałem się do Katowic.
Logistykę przygotowałem perfekcyjnie. Zamówiłem hotel aby optymalnie wykorzystać czas kwerendy Przed wyjazdem, aby nie marnować czasu niepotrzebnie (wszak wycieczka z Białegostoku do Katowic to nie wycieczka do np. Łomży, gdzie jeździłem bez żadnych zapowiedzi) jako już wtedy stały bywalec białostockiego archiwum poprosiłem o wstawiennictwo (być może był to błąd) dyrektora białostockiego AP. Ten wykonał telefon do dyrektora archiwum katowickiego i poinformował mnie, że będzie mi udzielona wszelaka pomoc.
A rzeczywistość. W archiwum pojawiłem się przed czasem. Lecz po otwarciu pracowni jako pierwsi byli obsługiwani miejscowi. Próbowałem powoływać się że przyjechałem z daleka. Bez skutku. Po około godzinie Pani uznała, że może mnie wysłuchać . I rozpoczął się istny strajk włoski czyli pedantyczne wykonywanie procedur urzędniczych. . Ilość papierów jaki dostałem do wypełnienia mnie zaskoczyła a byłem już po wielu kwerendach w innych polskich archiwach. Pani rygorystycznie wymagała ich dokładnego wypełnienia.
Po co najmniej godzinie pięć ksiąg (więcej nie można) dowieziono mi z odległego magazyn. Szukanego aktu urodzin w nich niestety nie było.
Wypełniłem kolejnych pięć rewersów. Znowu czekanie. Kiedy dowieźli w międzyczasie nastąpiła przerwa w pracy pracowni. Niestety w tej partii ksiąg także nie było mojej metryki.
Wypełniłem kolejne rewersy. Znowu czekanie . Wreszcie w kolejnych pięciu dowiezionych księgach znalazłem poszukiwana metrykę. Wypełniłem zamówienie na ksero. Znowu czekanie na realizację. Wreszcie mam. Cena rekordowo wysoka jak na polskie archiwa bodaj 39 zł . Nie wnikałem dlaczego aż tyle, wedle jakiego to cennika, miałem już po prostu dosyć tego archiwum i tej Pani z pracowni Główny cel okupiony czekaniem został osiągnięty. Ani mi w głowie było szukanie innych dokumentów, co przed wyjazdem planowałem Byle by wreszcie stamtąd wyjść. Pozostałe kwerendy wolałem wykonywać korespondując z parafiami.
Oczywiście jest to tylko moja osobista ocena zdarzeń sprzed lat. Wierzę ze obecnie jest inaczej. Generalnie inny jest stosunek do genealogów, zdecydowanie bardziej przyjazny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 4.985964 sekund(y)