Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2015 - 14:10
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Oooo! A jak się do nich dostać?

mlszw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bezetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2015 - 14:45
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-08-2006
Posty: 498

Status: Offline
Witam
Czy ktoś posiada wiedzę na temat listy kowieńskch parafii katolickich w r.1907 ? Proszę o pomoc .Nie mogę znaleźć ślubu rodziców dziecka urodzonego w sierpniu 1908 r w parafii Vilkijos/Wilkija k. Kowna.W zapisie chrztu jest stwierdzenie,iż rodzce są małżeństwem,ale ich ślubu nie ma w tej parafii.Podejrzewam, że mogli wziąć ślub w Kownie. W par.Św.Krzyża tego ślubu nie ma.Nie wiem gdzie szukać dalej.Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Zygmunt
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2015 - 17:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
mlszw napisał:
Oooo! A jak się do nich dostać?

mlszw


W skrócie: trzeba się zarejestrować na ich www, zamówić i zapłacić (wg. mnie niewiele).
Szczegóły, chyba we wszystkich możliwych wariantach, były opisywane dziesiątki razy tutaj i np. na forgenie.

Mikrofilmy można zamówić tylko do CHR (Centrum Historii Rodziny) - w Polsce jest ich kilka - trzeba zamówić czytnik mikrofilmów (darmowo) i w tym samym terminie umówić się na wizytę osobiście (nie prowadzą poszukiwań na zlecenie). Jeśli żadna z lokalizacji nie pasuje, pozostaje poprosić o pomoc na forum i liczyć na czyjąś życzliwość, albo zlecić komuś odpłatnie.

Tyle w skrócie.
Owocnych poszukiwań.
--------------------------------------------------------
Bezet:

bezet napisał:
Witam
Czy ktoś posiada wiedzę na temat listy kowieńskch parafii katolickich w r.1907 ? ...


Może nie o to chodziło, a może trochę pomogę:
Na https://familysearch.org/catalog/search w "place" wpisz Kowno -> rozwinie się lista parafii z tego rejonu które mormoni mają zmikrofilmowane (Bobty, Kiejdany, Kormiałów itd.).
Może poszukaj jakiegoś schematyzmu?

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2015 - 17:36
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
@ jart:

Chodzi mi oczywiście o metryki z pierwszej dekady XIX wieku. Procedura przez Pana opisana nie wygląda zachęcająco. Ale cóż! Dobrze, że w ogóle gdzieś są te metryki.

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

pozdrawiam
mlszw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bezetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2015 - 10:11
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-08-2006
Posty: 498

Status: Offline
Witam
Arturze, dzięki za sugestię i link, ale nie rozwija m isię lista parafii podkowieńskch,raczej dalsze, jak np Szawle. Z kowieńskich katolickich- jedna z aktami 1797-1801r.Pozostałe jakie odkrywa FS, to parafie protestancke i prawosławne.Sądzę, wyczuwam szóstym zmysłem, że moi poszukiwani Walenty i Karolina wzięli ślub w Kownie.Walenty był kowalem i chyba służył w artylerii fortecznej, a jego przyszła żona musiała albo pracować w Kownie, albo często tam bywać z pobliskiej Wilkiji. Przyjmując, że ich ślub odbył się w Kownie, chciałbym sprawdzić wszystkie istniejące wówczas -1907r-parafie w tym mieście, zanim zacznę poszukiwania w parafiach podkowieńskich.Chciałbym zatem prosić wszystkich o informację, które kowieńskie parafie oprócz par.Św. Krzyża, zostały opulikowane w internecie.
Pozdrawiam
Zygmunt
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2015 - 12:05
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Wykaz wszystkich parafii diecezji żmudzkiej na rok 1915 znajdzie Pan tu:
http://www.epaveldas.lt/vbspi/biRecord. ... rdId=57563
na str. 148 (w przeglądarce). Czy były zmiany w stosunku do roku 1907 — nie wiem. Musiałby Pan poszukać jakiegoś schematyzmu. W każdym razie dekanat kowieński w 1915 roku składał się z tych parafii:
1. Kowno, Św. Trójcy
2. Kowno, Św. Krzyża
3. Żejmy, filia Kułwa
4. Skorule, filia Janowo
5. Kormiałowo
6. Wędziagoła
7. Rumszyszki
8. Olitołoki
9. Bobry, filia Moniszkańce
10. Łabunowo
11. Kiejdany

Pozdrawiam
mlszw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2015 - 19:54
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Witam serdecznie,

Weszłam w posiadanie skanów spisów rocznych metryk (indeksów w końca ksiąg) z Władysławowa z lat 1845, 1846, 1847, 1848, 1850, 1865, 1866, 1867, 1872, 1874, 1876, 1879, 1884, 1886, 1888, 1890.

Założyłam osobny wątek https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... highlight= , ale może nie wszyscy zainteresowani zauważyli, więc piszę ponownie tutaj.


Nie mam możliwości zdobyć skanów metryk, ale mogę sprawdzić czy występują tam czyiś przodkowie. Łatwiej wtedy będzie uzyskać akt bezpośrednio z archiwum.
Proszę pytać, a ja sprawdzę. Nie obiecuję, co prawda, że będzie to działało na zasadzie "dziś pytanie - dziś odpowiedź", bo mój internet działa według sobie tylko znanego systemu, ale postaram sie odpowiadać w miarę możliwości na bieżąco.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bezetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2015 - 09:37
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-08-2006
Posty: 498

Status: Offline
Panie "mlszw", serdecznie dziękuję.
Zygmunt Borowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2015 - 13:35
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Poprawka: pod nrem 8. jest Olitołoki, powinno być Opitołoki.

Oczy już nie te, co dawniej Rolling Eyes .

Pozdrawiam
mlszw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2017 - 12:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witajcie,
szukam urodzenia w Kownie w roku 1900. Mam coś podejrzanego po przejrzeniu poniższych parafii

1. Kowno, Św. Trójcy
2. Kowno, Św. Krzyża

Ale też pewne wątpliwości.

Czy było tak,że pozostałe kościoły kowieńskie nie były parafialne i nie prowadziły ksiąg np Archikatedra św Piotra i Pawła?

Chciałem się też upewnić i sprawdzić obecną cześć miasta Kowna po drugiej stronie rzeki.
Czy dobrze kombinuję, ze to była Aleksota i parafia Godlewo?
Czy raczej de facto chrzczono dzieci w Kownie w Rosji Wink))

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2017 - 13:25
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Jedynym zwartym źródłem dotyczącym Biskupstwa Żmudzkiego, do którego zdołałem dotrzeć, jest "Pamiatna knizhka" Guberni Kowieńskiej za 1915 rok. Łącze podałem w tym wątku powyżej. Od str. 116 zamieszczono w niej wykaz wszystkich kościołów tego biskupstwa znajdujących się w granicach guberni. To ostanie zastrzeżenie ma ten sens, że biskupstwo administrowało również terenami Kurlandii i Semigalii, ale tych danych tam nie ma.
Cytuję ustęp odnoszący się do Kowna:
"Ковенский деканатъ, Приходы: 1) Ковенский, настоятель костела Св. Тройцы, маг. бог., прелатъ Петр Боровский; викарные: Иосифъ Савицкий, Доминикъ Аманковичъ; куратъ Ковенского костела Св. Креста, каноникъ Константинъ Ольшевский, Станиславъ Жадейкисъ и Клементий Шово. Селение Шанцы (Румшишской волости), курат, кс. Теодоръ Бенедиктовичъ, викарный Диониций Захапжевский."

Wynikałoby z tego, że w 1915 roku na pewno były tam dwie parafie. Z tekstu nie wynika jasno jaką funkcję pełnił trzeci wymieniony tam kościół w Szańcach — czy była to również parafia, czy też tylko filia albo kaplica.

W AD Kielce mają schematyzmy wcześniejsze Biskupstwa Żmudzkiego i nawet prosiłem "sekcję kielecką" o sfotografowanie tych materiałów, ale odpowiedzieli, że to trudne. Poza tym b. trudno coś znaleźć i strasznie mało materiałów na temat tego biskupstwa.

Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2017 - 13:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Na moje oko obszar biskupstwa żmudzkiego mocno się zmieniał
Na polonie jest Opis Żmudzkiej Diecezji z 1830
https://polona.pl/item/814902/35/
Ale na mapce Kowno jest jeszcze w Diecezji Wileńskiej !
Jak mi sie wydaje zmiana nastapiła w 1849. Wtedy Kowna już w Wileńskiej nie ma.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2017 - 14:52
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Tak, dekanat kowieński stale należał do diecezji wileńskiej do reorganizacji zarządzonej przez arcybpa Hołowińskiego w 1849 roku. Wówczas został przyłączony do diecezji żmudzkiej wraz z dekanatami wiłkomirskim i kupiskim oraz Kurlandią i Semigalią, które też przedtem należały do diecezji wileńskiej.

Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2017 - 23:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Na poziomie dekanatów zmiany obszaru diecezji są opisane do pewnego stopnia w zalikowanym artykule o zmianach terytorialnych diecezji wileńskiej.

https://goo.gl/R20JuW

Ale schematyzmów faktycznie też nie znalazłem.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IgnasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-10-2017 - 21:34


Dołączył: 30-10-2017
Posty: 1

Status: Offline
Hello,

I would like to ask you if anyone of you have a contact with Piotr_Lauda. Since I was born in Remiogala area, I would have a lot to discuss.

Piotr_Lauda napisał:
Witam,

dzięki ofercie Przemka (odnośnie mapy 1:100000 P19) odnalazłem na mapie O 19 (chyba odnalazłem- mapa zawiera moim zdaniem trochę błądów) lokalizację wsi, okolicy szlacheckiej a na koniec (1919) folwarku Stefanańce - był położony nad samą Upitą, na jej lewym brzegu, pomiędzy Dobulami a Rajunami. Stefanańce na tej mapie nazywają Vw. (folwark) Stefanajcy.

Przy okazji - warto zwrócić uwagę, że miasteczko Remigoła leży na rzeką Upitą, a byłe miasteczko Upita nad ... Weresztą. Od połowy lat 70-ych u.w. na rz. Upicie, na wysokości dawnych Jaryszek (lit. Eriskiai) leży staw (Eriskiu Tvenkinys), a poniżej (większy) Stepanoniu Tenkinys. To by się jako tako zgadzało.

Wniosek ogólny: parafia Remigoła położona jest na czterech mapach 1:100.000:
według schematu podanego przez Przemka: O19 - Krakinów, P19 - Poniewież (brak), i południowy fragmencik parafii (między innymi z dobrami Gombrowiczów - Wysoki (Wisoki) Dwór O20 - Kiejdany i P 20 - Wiłkomierz.
Przypomniało mi się, że proboszcz z Remigoły mówił, iż fundatorem kościoła (drewnianego) w Remigole był któryś z Gombrowiczów.

No i zupełnie zapomniałem o najważniejszej ciekawostce z tej parafii: około 1850 roku swoją siedzibę (Bystrampol) wybudowali Bystramowie. Byli min. marszałkami szlachty upickiej. Ich potomkowie wyemigrowali, zdaje się, do Kanady. Krewną Bystramów była żona Henryka Sienkiewicza. Małżeństwo Sienkiewiczów odwiedzało ten dwór - obecnie odrestaurowany (ale także parafię Remigoła, okoliczne dwory, miejscowości). Tam Henryk Sienkiewicz zbierał materiały do Trylogii, uwieczniając między innymi na kartach "Potopu" szlachtę laudańską, której potomków spotkałem między innymi w Berlinie. Badacze literatury twierdzą, że Trylogia powstała pod silnym wpływem żony pisarza. Bystrampol znajduje się właśnie na arkuszu mapy P19 - Poniewież.

Przemek: jeśli chodzi o tą mapkę (P19), to sądzę, że jeśli dysponujesz skanem - prześlij do mapywig - więcej osób skorzysta.

Aldona: >>A co znaczy w akcie " z okolic" lub "w obrębie"<<.
Spotkałem się, że w pisanym ręcznie akcie w wyrazie wypłowiała jedna literka (jak chodziłem do 1-3 klasy, to uczyłem się jeszcze pisać stalówką i atramentem z kałamarza - ależ to był cyrk!) - taki efekt mógł powstać, gdy piszącemu kończył się atrament lub pióro (gęsie). Literka była wówczas napisana, ale cienkim atramentem, który z czasem wypłowiał (szybciej niż reszta liter w wyrazie), i tak z pierwotnego "z okolicy" mogło się zrobić "z okolic". "Okolica" - rodzaj miejscowości wiejskiej zamieszkałej przez zubożałą szlachtę. Ale czy napewno tak było - głowy nie daję.
Co do tego "w obrębie" - nie mam jakiejkolwiek intuicji, co to może oznaczać.

Pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.691923 sekund(y)