Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Nazwisko: Rudnicki   PostWysłany: 11-02-2017 - 22:30
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4360

Status: Offline
Wątek ten zawiera informacje na temat tego nazwiska i osób je noszących
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Weronika_MarianneOffline
Temat postu: Nazwisko: Rudnicki  PostWysłany: 11-02-2017 - 22:30
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2017
Posty: 46

Status: Offline
Emilia z d. Rudnicka (1862-1889; Tarczyn) - mąż Józef Antoni Płaska

Ignacy Rudnicki (1824-1895; Grzybek, Brwinów, Tarczyn - czeladnik garncarski) - żona Marianna Barańska

Wojciech Rudnicki (1785/1790 - 1846; Grzybek, Mszczonów, Grodzisk, Nadarzyn - młynarz) - żona Julianna Iżycka


Serdeczności,
Weronika


Ostatnio zmieniony przez Weronika_Marianne dnia 03-03-2017 - 22:43, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Komorowski_LonginOffline
Temat postu: Nazwisko: Rudnicki  PostWysłany: 24-02-2017 - 15:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2011
Posty: 824
Skąd: Parafia Tarczyn
Status: Offline
Nazwiska Iżycki, Rudnicki, Płaska występują w par. Osuchów i powiązane są z tymi występującymi w par. Tarczyn, to byli drobni właściciele ziemscy z Badowa i Tunik par. Osuchów a także z Suchodoła i Nowin par. Tarczyn.

_________________
Pozdrawiam Longin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Rudnicki. Ród Płaska - Płaski.  PostWysłany: 24-02-2017 - 21:34
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witaj Weroniko!

Nic nie wspomniałaś z jakiej parafii pochodzą wymienione przez Ciebie osoby.
Tak pozostają ogólne informacje, które może Ci się też w jakiś sposób przydadzą?

Longin w swoim poście napisał gdzie występował nazwisko Płaska. Ja, dodam też trochę informacji o rodzie Płaska. Jest to starodawna rodzina szlachecka pieczętująca się herbem Topór. Rodzina ta ma pochodzić z rodu Płazów [ Płaz ], którzy posiadali gniazdo rodowe we wsi Płazy w województwie krakowskim i nazywani byli Płazami. Jan Płaski był dziedzicem wsi Płazy w 1470 roku [ Małopolska ]. Następnie posiadali wieś Płaski w ziemi warszawskiej. Wieś Płaski kiedyś znajdowała się w gminie Skuły i należała do rzymsko-katolickiej parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Lutkówce [ obecnie Lutkówka w gminie Mszczonów, w powiecie żyrardowskim, w województwie mazowieckim ]. Po zniesieniu gminy Skuły wieś ta była w gminie Żabia Wola ale nadał należała do Parafii w Lutkówce. Jakiś czas temu wieś Płaski przestała istnieć jako samodzielna wieś, została włączona do wsi o nazwie Piotrkowice w gminie Żabia Wola [ Płaski część wsi Piotrkowice ]. Wieś Piotrkowice należała i należy nadal do parafii Lutkówka ale administracyjnie wieś ta przynależy do gminy Żabia Wola.
Jeśli chcesz prześledzić genealogię rodu Płaski ze wsi Płaski to proponuję przejrzeć metryki z rzymsko-katolickiej parafii Lutkówka. Z tego co wiem to potomkowie tej rodziny nadal mieszkają w jednej ze wsi należących do parafii Lutkówka. Przedstawiciele tej rodziny mieszkali też na terenie rzymsko-katolickiej parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie - znajdziesz ich w metrykach kościelnych [ USC ] oraz w metrykach cywilnych prowadzonych przez Burmistrza miasta Mszczonów.
Przedstawiciele rodu Płaskich jako licznie rozrodzeni wchodzili w związki małżeńskie z okoliczną szlachtą [ i nie tylko ze szlachtą ] ale też z osobami mieszkającymi w dalszych parafiach.

Jeśli jesteś zainteresowana historią i genealogią szlacheckiego roku Płaskich herbu Topór wywodzących się ze wsi Płaski w parafii Lutkówka to proponuje Ci opracowanie pt. „Śladami przodków rodu”, sporządzone przez Aleksandra A. Płaskiego w Krakowie w roku 2010. Jest to zbiór wyłącznie materiałów źródłowych dziejów rodu Płaska herbu Topór, bez narracji, opowieści i prozy literackiej. Wersję elektroniczną tego opracowania znajdziesz na stronie Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego w Dziale Książki Bibliotek Cyfrowych. Tu jest link:
http://www.mtg-malopolska.org.pl/bibliotekacyfrowa.html
albo pod linkiem:
http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... od_an.html

Życzę owocnych poszukiwań.
Pozdrawiam – Roman.

PS.
Parafia Lutkówka – Metryki dotyczące osób o nazwisku Płaska.
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... rdertable=

Parafia Mszczonów / Miasto – Metryki dotyczące osób o nazwisku Płaska
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... rdertable=
oraz
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=

Na sam koniec mojego postu dodam, że pan Aleksander Płaski jest też autorem opracowania pt. "Znani potomkowie Rodu Płaza herbu Topór wywodzących się z Płazy". Publikacja ta może być dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie Oddział w Płazie: tel.: 32 613 13 45; 514-993-157; e-mail: filiaplaza@mbp.chrzanow.pl

Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Weronika_MarianneOffline
Temat postu: Re: Rudnicki. Ród Płaska - Płaski.  PostWysłany: 03-03-2017 - 22:49
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2017
Posty: 46

Status: Offline
Panie Longinie, Panie Romanie serdecznie dziękuję za pomoc.

Co do Płaskich - to dotarłam dość daleko, o herbie wiedziałam (praprababcia była z domu Płaska), w Żabiej Woli wciąż mamy ziemię. Ogromnie dziękuję za link - miałam kontakt z Aleksandrem Płaskim, część materiałów zawartych w opracowaniu miałam już przyjemność widzieć, ale nie pochwalił się, że stworzył takie kompendium.

Natomiast niewiele wiem o Rudnickich, Iżyckich i Firleyach (jeszcze dalej). No, ale to wątek o Rudnickich...

Poszłam za Pańską sugestią i dodałam informacje o parafiach.

Spokojnej nocy,
Weronika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.739594 sekund(y)