Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Dachau c.d  PostWysłany: 20-09-2009 - 16:23
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Oczywiście, że wszystkich narodowości. Korzystając z tej bazy odnalazłem dane o trzech osobach z mojej rodziny, którzy zginęli w 2 hitlerowskich obozach koncentracyjnych, a pochodzenia żydowskiego na pewno nie byli.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wielowskimOffline
Temat postu: Dachau c.d  PostWysłany: 20-09-2009 - 20:59


Dołączył: 19-09-2009
Posty: 2

Status: Offline
Witam,
Bazy danych (listy więźniów obozów koncentracyjnych, mieszkańców gett) są z natury rzeczy w dużej mierze ukierunkowane na osoby pochodzenia judaistycznego.
Natomiast w przypadku Dachau rzeczywiście jest tam kompletna lista więźniów.
pozdrawiam,
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Re: Dachau c.d  PostWysłany: 21-09-2009 - 01:03
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
wielowskim napisał:
Witam,
Bazy danych (listy więźniów obozów koncentracyjnych, mieszkańców gett) są z natury rzeczy w dużej mierze ukierunkowane na osoby pochodzenia judaistycznego.
Natomiast w przypadku Dachau rzeczywiście jest tam kompletna lista więźniów.
pozdrawiam,
Marek

Witam!
Nie jestem pewien co do kompletności list więźniów we wszystkich obozach koncentracyjnych, ale zdziwiłbym się, gdyby tak poważne i uznane organizacje jak JewishGen, Ancestry czy Mormoni zajmowały się jakimiś interesownymi tendencyjnymi kombinacjami.
Ja się z tym nie spotkałem. Znalazłem swoich krewnych "czystych Polaków" w bazach nast. obozów: Natzweiler-Struthof oraz Mauthause/Gusen. Wyciąg z Mauthausen/Gusen Death Book obejmował 7 osób o takim samym nazwisku Furman, z nich podana narodowość Sowjetunion - 3 osoby (chyba z niemieckich osadników) , Polen- 4 osoby, w tym 2 moich kuzynów (wuj z synem) wywiezionych po upadku powstania warszawskiego i 2 osoby z Krakowa i Łódzi którym w rubryce Reason for Arrest (powód aresztowania) podane jest [b]Jude (a narowość Polen). Jest to dobry przykład, aby twierdzić, że bazy budowano nie wybiórczo i obejmują pełne zasoby jakie udało się uratować i zmikrofilmować.
Nie wszystkie zbiory są pełne. Na przykład dokumentacja pierwszej grupy więźniów Stuthoff'u (Gdynianie) spłonęła z samochodem jeszcze w 1939 roku w czasie przewożenia jej przez Niemców z Gdyni do Gdańska. Szukałem tam śladów pobytu mojego ojca i nie znalazłem, a wiem że tam był. Natomiast znalazłem w bazie Netzweiler dane mojego stryja skazanego w Gdyni w 1942 roku na ciężkie roboty (Forced Labor).

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rzeszotek_ŁukaszOffline
Temat postu: Re: Dachau c.d  PostWysłany: 21-09-2009 - 16:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-04-2009
Posty: 290
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam!
Pozwolę się zapytać. Jak wygląda proces rejestracji do baz JewishGen i czy uzyskuje się po niej pełny dostęp do zasobów organizacji? Próbowałem powpisywać dane go formularza, ale nie dostałem e-maila zwrotnego.

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marta1044Offline
Temat postu: Re: Dachau c.d  PostWysłany: 21-09-2009 - 16:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2009
Posty: 582

Status: Offline
Witam!

Marku, czy mógłbys sprawdzić dla mnie, czy są jakieś informacje odnośnie Antoniego Pawła Radwańskiego zmarłego w Dachau 15.03.1841 roku?

Pozdrawiam,
Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-09-2009 - 16:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Podaję również link do listy zamordowanych Polaków, opracowanej na podstawie książki Teodora Musioła „Dachau 1933-1945”Aneks 24 „Spis Polaków wywiezionych z Dachau w roku 1942 w transportach inwalidzkich i zagazowanych w Hartheim koło Linzu
http://www.genpol.com/Poradnik-GenPol-art150.html

Pozdrawiam,
AK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nytko_MałgorzataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-09-2009 - 19:08
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2009
Posty: 90
Skąd: Ustka
Status: Offline
Witam,
Rejestrowałam się wczoraj i dziś na JewishGen. Maile zwrotne otrzymałam, ale ciągle coś im nie pasowało z nazwą ulicy i numerem domu i dałam sobie spokój.
Gosia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-09-2009 - 19:36
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Nytko_Małgorzata napisał:
Witam,
Rejestrowałam się wczoraj i dziś na JewishGen. Maile zwrotne otrzymałam, ale ciągle coś im nie pasowało z nazwą ulicy i numerem domu i dałam sobie spokój.
Gosia.

Mogłaś wpisać wg wzory polskiego, a trzeba najpierw wpisać nr domu, czyli tak:
9 Walowa
Gdansk 80 846
Poland

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2009 - 15:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Polecam również wyszukiwarkę więźniów Dachau (i nie tylko) na stronie:
Stephena Morse'a:
http://www.stevemorse.org/

Dachau:
http://www.stevemorse.org/dachau/dachau.html

Pozdrawiam,
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2009 - 16:40
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Witaj Anetko!
Poleciłaś świetne narzędzie. To rzeczywiście umożliwia ..."Przeszukiwanie Bazy danych Ellis Island w Jednym Kroku" (cytat z wprowadzającego artykułu Stephena Morse'a). Dzięki.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2009 - 16:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Tak - właśnie odkrywam nowe linki...a to wszystko z bezcennych materiałów Oli Kacprzak...oj Smile

Pozdrawiam serdecznie,
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dominikkOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2009 - 13:42
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2009
Posty: 385
Skąd: Tomaszów Maz./Rawa Maz.
Status: Offline
Pani Aneto,
dzięki linkowi: http://www.stevemorse.org/dachau/dachau.html udało mi się odszukać mojego wujka, który był wojskowym i po rozpoczęciu II wojny światowej nie wiadomo było co się z nim stało. Zona wujka poszukiwała męża, ale bez skutku. Mieli jedną córkę, która jeszcze żyje i która nie pamiętała ojca, ponieważ urodziła się 5 mies. przed wybuchem II wojny światowej. Moja ciotka po wojnie postanowiła wyjś ponownie za mąż. Pozwolenie na małżeństwo wydał papież, ponieważ nie wiadomo było gdzie i kiedy zginął pierwszy mąż. Później poszukiwania ojca prowadziła córka za pośrenictwem PCK, w dalszym ciągu brak informacji, rodzina dała sobie spokój. Podejrzewali, że zginął gdziś na Wschodzie. Wczoraj korzystając z podanej przez Panią wyszukiwarki odszukałem go. Zmarł w Dachau już po wyzwoleni, zapewne z wycieńczenia, miesiąc przed śłubem swojej żony z drugim meżem. Wczoraj także zadzwoniłem do córki zaginionego, która była w szoku, że tajemnic śmierci jej ojca została rozwikłana, chociaż nie miała już nadzieji że pozna kiedykolwiek losy ojca. Napisaliśmy już odpowiednie pismo do Dachau o udielenie bardziej szczegółowych informacji. Czekamy na odpowiedzi. Tak więc nie można nigdy tracić nadzieji, że poznamy kiedyś prawdę. Córka zaginionego poznała ją w wieku 70 lat. Nie dożyła tego jej matka, która umierając nie wiedziała jaki los spotkał jej pierwszego męża.
Pozdrawiam
Dominik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2009 - 14:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Panie Dominiku,

bardzo wzruszająca jest Pana historia rodzinna – bardzo się cieszę zatem, że udało się Panu odszukać informację o wuju i przekazać ją rodzinie.

Gratuluję i życzę powodzenia w dalszych poszukiwaniach Wink

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maluszyckaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-12-2009 - 23:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2009
Posty: 329

Status: Offline
Witam
9 grudnia natrafiłam na stronę"footnote.com" : http://www.footnote.com/image/233565455/ i doznałam szoku ( a szczególnie mąż). Wszyscy sądziliśmy (Łącznie z babcią), ze dziadek mojego męża zginął w Oświęcimiu w 1943- chociaż w Oświęcimiu śladów o jego bytności nie ma. Powojenne poszukiwania przez Czerwony Krzyż nie przyniosły rezultatu i wystawiono mu akt zgonu z datą 9.05.1946-miejsce nieznane. A tu niespodzianka w internecie - Karta dziadka z aresztowania . Jest na niej pieczątka KL Auschwitz 24.6.44 oraz 29.10.44 KL Mittelbau.
Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu rodzinnej zagadki. Wygląda na to, że dziadek Antoni Marczak nie zginął w 1943 w Oświęcimiu.

B.Marczak(zd.Maluszycka)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipnik.F.TurasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-12-2009 - 11:43
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2006
Posty: 874
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Droga chyba Barbaro.

Z tego co zaobserwowałem to Archiwum w USA zeskanowało zasoby KL. Buchenwaldu i KL.Mauthausen choć i chyba Dachau
i opublikowali w sieci za darmo.
Trochę niewygodne jest szukanie bo strony po angielsku.
I porada szukać nazwiska bez polskich literek imię też Niemcy zapisywali po swojemu.
Odnalazłem dokumenty dziadka .Postaram się jakoś podesłać link do wyszukiwania dla innych.
.............................................................
A teraz co do meritum pokazanej strony jest To karta ewidencyjna
Wydaje się że Antoni został aresztowany 04.04.1942 i tu pytanie gdzie przebywał do 24.06.1944 roku gdy został przyjęty na stan
KL .Auschwitz?
.....................
I odpowiedź na pytanie dlaczego nie ma danych w Oświęcimiu dokumenty były przekazywane wraz z więźniem stąd brak ich w Polsce.
.............................
Jeszcze jedna uwaga Zarówno Antoni jak i mój Franciszek zostali przewiezieni tym samym transportem do KL Buchenwald.
Janek
F .Turas

Po chwili .Wyszukiwarka jest na górze strony
.....................................
.................................
http://www.footnote.com/browse.php#-1|234602323
................................
.......................................
Wpisywać tylko nazwisko!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.341262 sekund(y)