Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Lista niemców, rostrzelanych w Moskwie w latach 1950-1952  PostWysłany: 07-12-2016 - 14:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Znalazłam w sieci listę rostrzelanych w Moskwie i pochowanych na cmentarzu Donskoj (przy klastorze Dońskim) niemców, oskarżonych w spiegostwie i przywiezionych do Moskwy.
http://www.edition-wahrzeit.de/donskoj_liste_web.PDF
Są tam wśród innych kilku polskich nazwisk i osoby, urodzeni na polskich terenach.

Może komuś przyda.

Jeśli taki temat i ta lista już były tutaj publikowane, proszę administratorów skasować ten smutny wątek.

Pozdrawiam,
Irena


Ostatnio zmieniony przez Irena_Powiśle dnia 07-12-2016 - 15:06, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grzegorz_PolakOffline
Temat postu: Lista niemców, rostrzelanych w Moskwie w latach 1950-1952  PostWysłany: 07-12-2016 - 14:08
Sympatyk


Dołączył: 24-07-2016
Posty: 186

Status: Offline
Dlaczego ich rozstrzelano? Byli oskarżani o zbrodnie? Przy większości nazwisk jest data rehabilitacji, więc dlaczego zginęli?

_________________
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Lista niemców, rostrzelanych w Moskwie w latach 1950-1952  PostWysłany: 07-12-2016 - 14:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
To pytanie dla mnie???
Znalazłam tą listę, kiedy szukałam informację o jednej pani ze Śląsku - znalazłam wersję z nazwiskami w języku rosyjskim, ale potrzebowałam wersję oryginalnej, i znalazłam tą listę.
Ta pani, np, z tego o czym dowiedziałam (na stronie rosyjskiej), mieszkała w Zgorzelcu-Goerlitz, była w wieku 50+ lat, gospodyni i oskarżona była na szpiegostwo.
Może szła po ulicach do sklepu, ale w tym sklepie był już magazyn wojskowy.
Przywieziona do Moskwy i... dalej wiadomo.

Mój dziadek, np, był w więzieniu i zmarł tam jako polski szpieg tylko za prawdziwe polskie nazwisko, ale na początku 2 WŚ. O jakich państwowych tajemnicach mógł wiedzieć były rolnik z drobnej szlachty na baaardzo Wschodniej Syberii? Chyba o submarynach.

Wszyscy osoby z tej listy są rehabilitowani.
W Niemczech była wydana pełna wersja tej listy. nie wiem w jakiej formie jest ta praca.

Ten link, co napisałam, - skrót tej pracy, wydanej w języku niemieskim.

Ale czy mało ludzi zginęło w tych czasach za nic?

Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łukaszek_Mlonek
Temat postu: Lista niemców, rostrzelanych w Moskwie w latach 1950-1952  PostWysłany: 21-09-2023 - 17:54
Sympatyk


Dołączył: 22-02-2023
Posty: 1121
Skąd: Galicja
Pierwotny link przestał działać
tu obecny, z którego można pobrać listę:
https://edition-wahrzeit.de/sites/donskoj_liste_web.PDF

_________________
Pozdrawiam - Lanka

Żądasz przekładu z obcego języka - napisz wszystko co już wiesz i co jest w indeksach
Jak skutecznie napisać prośbę o tłumaczenie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.757505 sekund(y)