Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
TomekDOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2016 - 14:46
Sympatyk


Dołączył: 01-05-2009
Posty: 79
Skąd: Poznań
Status: Offline
Wydawnictwo w formie płyty CD nie zostało nigdy wznowione.
Przyczyną były m.in. spory dotyczące praw autorskich po śmieci Profesora.

Co do systemu PESEL to formalnie został powołany do życia w roku 1974, na koniec 1990 roku brakowało w nim jeszcze ok. 15% danych.
Na danych w systemie PESEL na koniec roku 1990 opierało się pierwsze wydanie Słownika.
Wydanie drugie Słownika opierało się na danych w systemie PESEL z września 2002 roku.

Profesor Rymut analizował miejsca zameldowania.
Dane z obu wydań są więc nieporównywalne tak ze względu na niekompletność bazy w 1990 jak i zgony/urodzenia z lat 1990-2002.

Zakładając więc nawet że ktokolwiek uzyskałby dostęp do danych bazy PESEL (strzeżonej lepiej niż Fort Knox) i tak ta baza nie zawiera danych o wszystkich osobach które urodziły się do 1940 roku.

Kolejny problem to zgeokodowanie miejsca urodzenia.
Właśnie przeglądam na ekranie monitora moje dane z systemu PESEL.
Moje miejsce zameldowania zawiera ulicę, numer domu/mieszkania, miejscowość, kod pocztowy, gminę i województwo.
Przy miejscu urodzenia jest tylko nazwa miejscowości, numer aktu urodzenia i oznaczenie USC.

Według mojej oceny mapa nazwisk z serwisu 'Moi Krewni' bazuje na danych z drugiego wydania Słownika i jest to na dziś jedyne miejsce w sieci gdzie te dane są ogólnie dostępne.

Pozostałe miejsca w sieci zdają się korzystać z danych pierwszego wydania Słownika.

Zapewne ciekawe byłoby zweryfikowanie czy tak jest naprawdę, sam nie dysponuję niestety żadnym z wydań Słownika - tak w postaci papierowej jak elektronicznej.

_________________
pozdrawiam,
Tomek

Odoliński, Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jan_SzotOffline
Temat postu: Nazwiska w Polsce  PostWysłany: 08-10-2022 - 17:34
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2018
Posty: 16

Status: Offline
Być może strona dla wielu jest znana, ale ja odkryłem ją całkiem niedawno. Jest to stroan o Nazwiskach polskich ich etymologi liczbie osób noszących to nazwisko (Informacie z bazy Pesel na 2014 r.) i wiele więcej.
https://nazwiska.ijp.pan.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.644016 sekund(y)