Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jandzbanOffline
Temat postu: Nazwiska na D  PostWysłany: 18-10-2016 - 13:00


Dołączył: 18-10-2016
Posty: 1

Status: Offline
A jak z nazwiskiem Dzban?



/gb/[...]]heheszki

*Moderacja - pierwsze ostrzeżenie za spam - drugiego nie będzie (JarekK)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-10-2016 - 13:28
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Wbrew pozorom jest to piekielnie trudne w interpretacji nazwisko. Znaczenie wydaje się oczywiste. Od dzbana, dzbanka, dzbanyszka, zbanyszka itp.

W czym problem? W tym, że nazwisko Dzban występuje we wszystkich krajach dookoła Polski. Nie przymierzając daleko: dobrze znana wszystkim Julia Pitera to też Dzban tylko, ze po rosyjsku, a znana pisarka dla dzieci Krugerowa to też Dzban tylko, że po niemiecku itd. Takie przykłady można mnożyć.

Pozdrawiam pięknie.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Nazwiska na D  PostWysłany: 18-10-2016 - 23:55
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
jandzban napisał:
A jak z nazwiskiem Dzban?
/gb/[...]]heheszki

*Moderacja - pierwsze ostrzeżenie za spam - drugiego nie będzie (JarekK)

-----------------------------------------------------------
Gawroński_Zbigniew napisał:
Wbrew pozorom jest to piekielnie trudne w interpretacji nazwisko. Znaczenie wydaje się oczywiste. Od dzbana, dzbanka, dzbanyszka, zbanyszka itp.

W czym problem? W tym, że nazwisko Dzban występuje we wszystkich krajach dookoła Polski. Nie przymierzając daleko: dobrze znana wszystkim Julia Pitera to też Dzban tylko, ze po rosyjsku, a znana pisarka dla dzieci Krugerowa to też Dzban tylko, że po niemiecku itd. Takie przykłady można mnożyć.

Pozdrawiam pięknie.


----------------------------------------------------------------

Dodam, ze obecnie nazwisko Dzban w Polsce nie wystepuje !!! [3 zrodla].

Kiedys ... tak, ale ... wyemigrowali;

https://familysearch.org/search/records ... me%3Adzban

Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MicSreOffline
Temat postu: Średzki  PostWysłany: 05-11-2016 - 20:26


Dołączył: 04-11-2016
Posty: 8

Status: Offline
Wladyslaw_Moskal napisał:

Sadze, ze odszukanie informacji o pradziadku i straszych przodkach duzo Ci powie. Tworz drzewo, a poznasz jak powstalo Twoje nazwisko.
Nie bede zaskoczony, jesli w powstaniu nazwiska pomogly relacje proboszcz->organista->nazwisko.

Pozdrawiam, Wladyslaw

PS
Wiem, ze nosisz nazwisko Sredzki. Ale dlaczego zamykasz sobie droge do kontaktu z innymi Sredzkimi nie podajac sojego imienia i nazwiska ?


Panie Władysławie,
Bardzo dziękuję za konstruktywne i cenne uwagi. Zawsze to jakiś trop. Jak pisałem wcześniej temat jest dla mnie trudny bo najstarsi z rodziny juz poumierali. POZA tym mieszkam we Wrocławiu i nie mam kontaktu (kompletnie ich nie znam) z rodzina z Witkowa.

Odnośnie pradziadka wiem ze zginal podczas obrony Warszawy w 1939r, był organista i w 1926 był uczniem Szkoły Handlowej (jest podpisany w książce Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych).

Odnośnie prapradziadka wiem od ojca ze w 1965 roku miał ponad 90 lat. Niestety tato nie pamięta nic więcej

Zapraszam do.kontaktu każdego spokrewnione z rodzina Średzkich.
Pozdrawiam

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.216663 sekund(y)