Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jola250771Offline
Temat postu: Nazwiska - Ś  PostWysłany: 13-12-2008 - 19:53


Dołączył: 13-12-2008
Posty: 1

Status: Offline
chciałabym dowiedzieć się zkąd pochodzi nazwisko Świerczyna

Z góry dziękuję
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-12-2008 - 05:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witaj Jolu Very Happy

Świerczyna 1851 – od świerczyna ‘gałęzie świerku’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_SwierzbOffline
Temat postu: Skąd się wzieło nazwisko Świerzb??  PostWysłany: 18-08-2009 - 21:57
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2009
Posty: 298
Skąd: Łódź
Status: Offline
Noszę to dziwne nazwisko i wiem, że pochodzi od choroby skóry, ale nie sądze, że ktoś był chory i tak go nazwano. Spróbujecie mi wytłumaczyć na jakiej podstwie ktoś zyskał taki przydomek no co jest następstwem dzisiejszego nazwiska...
Gniazdo nazwisko jest w Tarnowie/Dąbrowie Tarnowskiej nosi je w Polsce 80 osób... W tym 4 w Łodzi ja, moi rodzice i babcia...
Nie chodzi mi tutaj o dokładne dane naukowe, bo tak to temat zostanie pusty, tylko o wasze pomysłySmileSmile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Skąd się wzieło nazwisko Świerzb??  PostWysłany: 19-08-2009 - 10:24
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Można zapewne przyjąć (jako jedną z hipotez), iż przodkowie Twoi wywodzą się ze wsi Świerzbienie (zob. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. F. Sulimierskiego, B. Chlebowskiego i W. Walewskiego, Warszawa 1880-1914, t. XI, s. 676).
Położenie na mapie.

W Słowniku… opracowanym przez profesora Kazimierza Rymuta w latach 1992–1994 (na podstawie materiałów Rządowego Centrum Informatycznego PESEL - Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności) nazwisko Świerzb poświadczone jest ogółem 94 razy, i występuje w 6. województwach na istniejących 49 (według podziału administracyjnego kraju obowiązującego w latach 1975-1998). W byłym województwie: tarnowskim – 63 osoby; gdańskim – 11 osób; wrocławskim – 7 osób; łódzkim – 5 osób (może odnotowano jeszcze Twojego Dziadka?) oraz krakowskim i rzeszowskim – po 4 osoby (K. Rymut, Słownik nazwisk współcześnie w Polsce używanych, PAN IJP, Kraków 1994).

Portal „moi krewni.pl” natomiast podaje, iż w Polsce jest 82 osoby o nazwisku Świerzb. Źródło to informuje, iż zamieszkują one w 10 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w powiecie Tarnów (dokładnie 29 osób). Dalsze powiaty/miasta ze szczególnie dużą liczbą osób o tym nazwisku m. Tarnów (18 osób), Dąbrowa Tarnowska (8 osób), Gdynia (6 osób), Mielec i Oleśnica (po 5 osób), m. Łódź i Wejherowo (po 4 osoby), m. Kraków (2 osoby) oraz 1 osoba w Kłodzku.
Niestety nie wiadomo skąd czerpie te informacje portal „moi krewni.pl”, ani jakiego okresu te dane dotyczą.

Inne formy nazwiska notowane w Polsce, powstałe prawdopodobnie na tej samej podstawie co Świerzb, to (podaję na podstawie wymienionego powyżej Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych profesora Kazimierza Rymuta): Świerzba; Świerzbicki (12 osób); Świerzbin (178 osób); Świerzbinka; Świerzbinowicz (40 osób); Świerzbiński (najliczniej występujące, może dlatego, iż „najszlachetniej” brzmiące, a może dlatego iż od nazwy miejscowej Świerzbienie – 429 osób); Świerzbiołek (17 osób); Świerzbowicz; Świerzbowska (2 osoby); Świerzbutowski (6 osób).

Przypuszczalnie gdyby nazwisko pochodziło od nazwy choroby skóry, to występowałoby liczniej i na terenie całego kraju Very Happy.

Pozdrawiam serdecznie –
Virg@
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-08-2009 - 17:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witaj Tomku Very Happy

Świerzb 1463 – od świerzb, ze staropolskiego świrzb ‘zakaźna choroba skóry z wysypką i swędzeniem’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-08-2009 - 10:30
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Wobec autorytetu Profesora Kazimierza Rymuta moja hipoteza o możliwości wywodzenia nazwiska Świerzb od nazwy miejscowej Świerzbienie jest niczym. Ale może jednak Profesorowi umknęła jakoś ta nazwa, tym bardziej, że to tylko wieś?

Pozdrawiam serdecznie –
Virg@
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zelmirOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-08-2009 - 11:48
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2009
Posty: 161
Skąd: Kraków
Status: Offline
Witam
Zgadzam się z Virg@. Profesor nie tylko w tym przypadku mógł się mylić. Wydaje mi się że tłumaczenie nazwiska Świerzb było zbyt pochopne.

Pozdrawiam, zelmir

_________________
Pozdrawiam, zelek_m vel zelmir
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-08-2009 - 12:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Widzę, że nie jestem odosobniona w swoich poglądach Wink

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Fronczak_WaldemarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-08-2009 - 21:52
Członek PTG


Dołączył: 28-06-2006
Posty: 676
Skąd: Łódź
Status: Offline
Trzeba pamiętać, że słownik ten jest swego rodzaju propozycją opartą o analizę językową i źródłową.
Nazwy osobowe były płynne i nie zawsze pojawienie się danego nazwiska czy określenia w XV wieku oznacza, że mamy zachowaną ciągłość nazewniczą i rodzinną do czasów współczesnych.
Słownik podaje jedynie, kiedy wg. stanu wiedzy autorów, pojawiła się dana nazwa osobowa po raz pierwszy i jaka jest jej prawdopodobna etymologia.
Już same zmiany nazw osobowych na przestrzeni lat obserwowane w obrębie wielu rodzin, każą podchodzić do zaproponowanej etymologii z rezerwą i traktować ją, jako pewne wskazówki metodologiczne.
Sam wielokrotnie dotarłem do zupełnie innych form współczesnych nazwisk, o czym autorzy słownika nie mogli wiedzieć, bo praktycznie każdy przypadek trzeba by analizować osobno.

Odnośnie nazwiska "Świerzb", raczej zgadzam się z profesorem Rymutem.
Całkowicie odrzucam pomysł, że może to być nazwa odmiejscowa.
Co prawda notowane są sporadycznie przypadki, gdy nazwa osobowa jest równa nazwie miejscowej, ale z kolei nie znana jest nazwa miejscowa "Świerzb".
Zasady tworzenia nazw osobowych "od" miejscowości mają swoje reguły wywodzące się z czasów gdy dopiero wchodziły w użycie sufiksy -ski, , jako forma syntetyczna, zastępująca starszą formę analityczną "heres de".
Również chłopi przyjmowali nazwy odmiejscowe, ale początkowo wyraźnie można było je rozpoznać po użyciu analitycznej formy "de + nazwa miejscowa".

W przypadku miejscowości "Świerzbienie" nazwisko odmiejscowe miałoby formę "Świerzbieniecki" lub "Świerzbienicki".
Natomiast nazwisko Świerzbiński powstało najprawdopodobniej w okresie "upiększania i uszlachetniania" nazwisk pospolitych poprzez dodawanie rozbudowanego sufiksu -iński do nazwiska Świerzb.
Bardzo często notowałem przypadki, gdy chłopi awansując społecznie (zostawali oficjalistami dworskimi, lokajami) odmieniali swoje nazwiska dodając ów sufiks -ski.

Pozostając w kręgu teorii, podam literacki przykład z "Ziemi obiecanej" Reymonta. Pamiętamy dobrze chłopa Kaczmarka, który kupował dworek Borowieckich, występując już jako Kaczmarski.

Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak (typowe nazwisko odimienne) Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jones_MagdalenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-08-2009 - 08:58
Sympatyk


Dołączył: 13-08-2009
Posty: 51

Status: Offline
Dziekuje pieknie (za info o Swierzbinskich). Smile
Pozdrawiam!

Magda
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
CocboyOffline
Temat postu: Nazwisko Świechowicz  PostWysłany: 16-07-2011 - 18:44


Dołączył: 16-07-2011
Posty: 1

Status: Offline
Mam pytanie.Wiecie cos więcej o nazwisku "Świechowicz"? Ja wiem tylko ,ze pochodzi od staropolskiego imienia "Świerad". Chciałbym wiedziec coś wiecej na temat tego nazwiska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-07-2011 - 10:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Very Happy

Świechowicz 1454 - od imion złożonych typu Świerad, Świesław.

Do tego, co wiesz dodaję datę źródłową - rok pierszego zapisu nazwiska wg prof. Kazimierza Rymuta. (Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001).

I rozmieszczenie nazwiska w Polsce:

http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/ ... owicz.html

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MicSreOffline
Temat postu: Średzki  PostWysłany: 04-11-2016 - 22:52


Dołączył: 04-11-2016
Posty: 8

Status: Offline
Witam

Chciałbym Was prosić o pomoc w rozszyfrowaniu pochodzenia mojego nazwiska. Moje nazwisko to Średzki. wszystkim kojarzy się z powiatem średzkim. Cźy powinienem upatrywać w tym jakiejś wskazówki.

Dodam że moja rodzina pochodzi z okolic Gniezna

Z góry dzięki za pomoc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Średzki  PostWysłany: 05-11-2016 - 16:45
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
MicSre napisał:
Witam
Chciałbym Was prosić o pomoc w rozszyfrowaniu pochodzenia mojego nazwiska. Moje nazwisko to Średzki. wszystkim kojarzy się z powiatem średzkim. Cźy powinienem upatrywać w tym jakiejś wskazówki.
Dodam że moja rodzina pochodzi z okolic Gniezna
Z góry dzięki za pomoc


Inne Twoje wpisy zawieraja wiecej informacji;

Planuje w najbliższym czasie stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny

Ciekawość jest wieksza, bo moje nazwisko jest unikalne w Polsce. Tylko moja rodzina nosi to nazwisko i jest Nas ok. 50. Swoją przygode z przodkami chciałbym zacząć od poznania etymonologi mojego nazwiska, które z racji jego brzmienia zapewne po 1918 rok zostało mocno spolszczone (zapewne dlatego moja rodzina nie jest liczna).
---------------------------------------------------------------------
Dziadek pochodził z miejscowości Witkowo
------------------------------------------------------
moi przodkowie byli organistami i mieszkali na terenie Wielkopolski to nazwisko powstało [tutaj] bo najdalszy przodek pochodził ze Środy Wielkopolskiej

*******************************************************
Sadze, ze odszukanie informacji o pradziadku i straszych przodkach duzo Ci powie. Tworz drzewo, a poznasz jak powstalo Twoje nazwisko.
Nie bede zaskoczony, jesli w powstaniu nazwiska pomogly relacje proboszcz->organista->nazwisko.

Pozdrawiam, Wladyslaw

PS
Wiem, ze nosisz nazwisko Sredzki. Ale dlaczego zamykasz sobie droge do kontaktu z innymi Sredzkimi nie podajac sojego imienia i nazwiska ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.654393 sekund(y)