Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Pamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty 02:17 środa, 20 marca 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Nazwisko: Gerszon   PostWysłany: 05-10-2016 - 14:37
Sympatyk

Status: Offline
Wątek ten zawiera informacje na temat tego nazwiska i osób je noszących

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MilaraOffline
Temat postu: Nazwisko: Gerszon  PostWysłany: 05-10-2016 - 14:37
Sympatyk

Ddzień dobry,

mój pradziadek Włodzimierz Gerszon całe swoje życie spędził w Łodzi, urodził się natomiast w 06.03.1906 roku w Częstochowie. Dzięki jego aktowi zgonu udało mi się ustalić jego rodziców, Michała Gerszona (1858-1925) oraz Katarzynę Gerszon (1858-1945) z d. Zgórzec. Na tym etapie utknęłam.
W swoich poszukiwaniach trafiałam jedynie na Gerszonów pochodzenia żydowskiego, gdzie Gerszon było imieniem męskim, a nie nazwiskiem. Czy może ktoś z Państwa wie lub podejrzewa jaka mogła być historia tego nazwiska/imienia? Czy ktoś z Państwa spotkał się z osobami o takim nazwisku? Byłabym wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam,
Milena Murawska

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2016 - 16:39
Sympatyk

Michał i Katarzyna z Częstochowy?
Nazwisko pojawia się w Kraśniczynie i nie tylko. W parafiach greko-katolickich, prawosławnych i rzymskokatolickich. Gerszon i Gerszonowicz. Rozejrzyj się więc po Lubgensie http://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=766
A o pochodzenie nazwiska zapytaj tutaj
http://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewforum-f-31.phtml

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
MilaraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2016 - 18:54
Sympatyk

Dziękuję za odpowiedź, akurat tej bazy nie znałam. Nie ma w niej jednak żadnego zapisu o moich przodkach. Pojawia się nazwisko Gerszon oraz Zgórzec, ale daty i imiona nie pokrywają się z osobami, których poszukuję.
Nie wie Pani, czy jest jakaś baza dot. województwa śląskiego? Lubelszczyzna nie jest daleko od Częstochowy, ale może to mieć znaczenie.
Dziękuję i pozdrawiam!

Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2016 - 19:49
Członek PTG

Możesz to sprawdzić na stronie Tow.Gen.Ziemi Częstochowskiej po zalogowaniu się. Mają tam bardzo dużo indeksów i wyszukiwarkę nazwisk ale poszukiwane przez Ciebie nie występują. Nie sprawdzałam jednak czy są zindeksowane te roczniki z Częstochowy. Popytaj tam, poproś o pomoc a z pewnością ją uzyskasz.
To, że pradziadek urodził się w Częstochowie nie musi oznaczać, że jego rodzice czy dziadkowie tam mieszkali - moi przywędrowali z Beskidu a później zamieszkali w Warszawie.
Powodzenia Grażyna

MilaraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-10-2016 - 18:12
Sympatyk

Pani Grażyno, bardzo dziękuję za przekierowanie mnie do Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej, napisałam post na forum, może ktoś będzie miał informacje na temat mojej rodziny.
Zdaję sobie sprawę, że prapradziadkowie mogli przywędrować z innej części Polski, ale dobrze byłoby wpierw upewnić się, że nie jest to Częstochowa, bo miejsce urodzenia pradziadka to, póki co, jedyna potwierdzona aktem podpowiedź, gdzie szukać dalej.
Pozdrawiam!

Konrad_KonradOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-10-2016 - 19:18
Sympatyk

Witaj Smile

Myślę, że warto byłoby spróbować napisać maila do działu genealogii Żydowskiego Instytutu Historycznego. Zarówno w archiwum jak i tymże wymienionym dziale pracują bardzo miłe osoby, które Ci na pewno pomogą odszukać przodków.

To jest również ciekawą stroną- http://www.jewishgen.org/databases/jrip ... tail_2.php

Pozdrawiam,
Konrad

MilaraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-10-2016 - 15:11
Sympatyk

Dziękuję za podpowiedzi. Bazę, o której Pan pisze już przejrzałam wcześniej, niestety żadnych danych nie mogę potwierdzićSad
Kontaktowałam się z Archiwum w Częstochowie, nie mają w swoich aktach kogoś takiego jak mój pradziadek. Wracam zatem do punktu wyjścia, bo skoro akt zgonu ma błędnie zapisane miejsce urodzenia, to pozostaje ono nieznane. Nie wiem czego się teraz chwycić, nie mam żadnych innych podpowiedzi potwierdzonych aktami...

Konrad_KonradOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-10-2016 - 19:52
Sympatyk

Być może warto zaglądnąć do tego dokumentu - http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... s&id=21612
Myślę, że w niej powinni być spisani wszyscy mieszkańcy Częstochowy wraz z twoją rodziną Gerszon.
Odwiedź archiwum, zaglądnij do potężnych ksiąg ludności i znajdź swą rodzinkę! Wink
Pozdrawiam, Konrad

Szukam i posiadam informacje o: Cader, Król, Pączek, Gąsiorek, Piechota, Tumidalski.

MilaraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2016 - 13:27
Sympatyk

Niestety, gdybym miała możliwość przejrzenia tych ksiąg osobiście, to bym już to zrobiła.
Zakładam też, że skoro dostałam oficjalne pismo, że w archiwach w Częstochowie nie widnieje takie nazwisko i imię, to mogę przyjąć za fakt, że Włodzimierz nie urodził się w Częstochowie.

Pozdrawiam,
Milena

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat