Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ZosiaT.Offline
Temat postu: Rzeszów 1795-1805  PostWysłany: 08-10-2016 - 23:42
Nieaktywny


Dołączył: 08-10-2016
Posty: 21

Status: Offline
"akta Rzeszów 1795-1805"

Dzień dobry,

Jestem tu nowa i nie wiem, czy dobrze się wpisuję.

Chciałabym prosić uprzejmie o pomoc w sprawie akt metrykalnych z Rzeszowa z lat 1795-1805, ponieważ tam urodził się w tych latach najprawdopodobniej mój przodek.

W internecie znalazłam tylko informację, że są gdzieś (ale nie jest to określone gdzie) akta z fary rzeszowskiej nawet z lat 1750-ch.

Jeśli są one dostępne pod warunkiem ich zindeksowania, to się chcę zgłosić do zindeksowania.

Na stronie AGAD znalazłam informację, że były z tamtych lat nawet wydane drukiem http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301 ... 0_0028.htm ,
co mnie bardzo zdziwiło, ale nie mogłam znależć więcej informacji, więc proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
Zosia Trzeciakowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu: Re: akta Rzeszów 1795-1805  PostWysłany: 09-10-2016 - 00:21
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
ZosiaT. napisał:
Dzień dobry,

Jestem tu nowa i nie wiem, czy dobrze się wpisuję.

Chciałabym prosić uprzejmie o pomoc w sprawie akt metrykalnych z Rzeszowa z lat 1795-1805, ponieważ tam urodził się w tych latach najprawdopodobniej mój przodek.

W internecie znalazłam tylko informację, że są gdzieś (ale nie jest to określone gdzie) akta z fary rzeszowskiej nawet z lat 1750-ch.

Jeśli są one dostępne pod warunkiem ich zindeksowania, to się chcę zgłosić do zindeksowania.

Na stronie AGAD znalazłam informację, że były z tamtych lat nawet wydane drukiem http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301 ... 0_0028.htm ,
co mnie bardzo zdziwiło, ale nie mogłam znależć więcej informacji, więc proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
Zosia Trzeciakowska

Witam,

rzeszowskie księgi metrykalne z lat 1775/1777-1805 przechowywane są w Archiwum Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św.św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie (plac Farny 5), nie są one zmikrofilmowane lub zdigitalizowane.

Z inicjatywą sfotografowania / zmikrofilmowania w/w metryk wystąpiłem kiedyś na tymże forum, jednakże nie spotkało się to z odzewem ze strony użytkowników. Swego czasu, podczas przeprowadzenia jednej z kwerend muzealnych, poinformowany zostałem o pomyśle zdigitalizowania / zmikrofilmowania powyższych ksiąg przez Archiwum Państwowe w Rzeszowie. Nie posiadam jednak informacji co do realizacji tegoż przedsięwzięcia. Sądząc po ciszy w eterze mogę jedynie wywnioskować, że koncept ten mógł umrzeć śmiercią naturalną.

Jeśli chodzi o dostęp do najstarszych ksiąg metrykalnych przechowywanych w kancelarii rzeszowskiej parafii farnej, to z własnego doświadczenia mogę nadmienić, iż konieczne jest uzyskanie zgody proboszcza na korzystanie z tegoż zasobu, najlepiej pisemne, bo ustne... Hmmm... Nikt nikomu z marszu i z przysłowiowej ulicy ksiąg do ręki nie udostępni. Proszę próbować, do stracenia niewiele, do zyskania "wszystko".

Pzdr,
Michał P.

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IwonkaPOffline
Temat postu: akta Rzeszów 1795-1805  PostWysłany: 09-10-2016 - 00:34
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2012
Posty: 35
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Fara czyli rzymskokatolickie... zajrzyj może na http://www.mikeburger.com/rzeszow.html

_________________
Iwona Prask z d.Brzyska
ulubione: Lwów Borysław Drohobycz; Bochnia Wieliczka Gorlice; Leżajsk Wierzawice Brzóza Stadnicka; Majdan Sieniawski Cieplice Rudka /podkarpacie/; Bohemia Reichenau = Rychnov nad Kněžnou
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu: Re: akta Rzeszów 1795-1805  PostWysłany: 09-10-2016 - 00:58
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
IwonkaP napisał:
Fara czyli rzymskokatolickie... zajrzyj może na http://www.mikeburger.com/rzeszow.html

Thx, ale nie ma takiej potrzeby - na tej stronie, póki co, nic się nie znajdzie związanego z rzeszowską farą.

MP

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZosiaT.Offline
Temat postu: Re: akta Rzeszów 1795-1805  PostWysłany: 09-10-2016 - 14:44
Nieaktywny


Dołączył: 08-10-2016
Posty: 21

Status: Offline
Dzień dobry,

Dziękuję uprzejmie !!

Chciałabym zapytać - bo nie znam dokładnie zasad - czy mogę wpłacić jakąś sumę dla Genealodzy.pl lub osób na rzecz digitalizacji (samej digitalizacji oraz kosztów dojazdu itp.) tych ksiąg metrykalnych 1775/1777-1805 z fary w Rzeszowie ?

Jeśli dobrze zrozumiałam, to Genealodzy w jakiś sposób zorganizowali-doprowadzili do digitalizacji w Archiwum Diecezji Łowickiej, więc może będzie efektywnie jeśli my "się zrzucimy na digitalizację" a zrobią to osoby, który się na tym dobrze znają ?

Pozdrawiam,
Zosia Trzeciakowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu: Re: akta Rzeszów 1795-1805  PostWysłany: 09-10-2016 - 15:07
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
ZosiaT. napisał:
Dzień dobry,

Dziękuję uprzejmie !!

Chciałabym zapytać - bo nie znam dokładnie zasad - czy mogę wpłacić jakąś sumę dla Genealodzy.pl lub osób na rzecz digitalizacji (samej digitalizacji oraz kosztów dojazdu itp.) tych ksiąg metrykalnych 1775/1777-1805 z fary w Rzeszowie ?

Jeśli dobrze zrozumiałam, to Genealodzy w jakiś sposób zorganizowali-doprowadzili do digitalizacji w Archiwum Diecezji Łowickiej, więc może będzie efektywnie jeśli my "się zrzucimy na digitalizację" a zrobią to osoby, który się na tym dobrze znają ?

Pozdrawiam,
Zosia Trzeciakowska

Wpłata sumy nic Pani nie da. Interesujące Panią księgi są własnością rzeszowskiej parafii farnej. O ew. zgodę na ich digitalizację pytać należałoby nie tylko ks. proboszcza, ale też i Kurię Rzeszowską - a z tym może być już jednak ciężko... Tak jak Pani pisałem poprzednio - na tym forum nie znalazłem nikogo chętnego, z kim można byłoby wspólnie załatwić kwestię sfotografowania / zmikrofilmowania XVIII-w. rzeszowskich metryk, sytuacja ta raczej nie zmieniła się, nad czym również ubolewam (po co więc wpłacać pieniądze?). To wszystko nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać - inne realia są w Diecezji Łowickiej, inne w byłej C.k. Galicji (tam większość starszych ksiąg nadal pozostaje w macierzystych parafiach). Osobiście próbowałbym w/w sprawę załatwiać z pomocą AP Rzeszów. Oczywiście trzeba uzbroić się w cierpliwość, to wszystko mogłoby dłuuugo potrwać. Nie dałbym też żadnych gwarancji na powodzenie tegoż przedsięwzięcia - taka rosyjska ruletka.

Pzdr,
MP

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
awdochinOffline
Temat postu: Re: akta Rzeszów 1795-1805  PostWysłany: 09-10-2016 - 16:53
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2015
Posty: 89

Status: Offline
MP1982 napisał:
Tak jak Pani pisałem poprzednio - na tym forum nie znalazłem nikogo chętnego, z kim można byłoby wspólnie załatwić kwestię sfotografowania / zmikrofilmowania XVIII-w. rzeszowskich metryk, sytuacja ta raczej nie zmieniła się, nad czym również ubolewam


Jeśli sprawa jest "dograna", a brakuje tylko osoby do sfotografowania - to mogę to wykonać. Posiadam odpowiedni sprzęt.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu: Re: akta Rzeszów 1795-1805  PostWysłany: 09-10-2016 - 17:27
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
awdochin napisał:
MP1982 napisał:
Tak jak Pani pisałem poprzednio - na tym forum nie znalazłem nikogo chętnego, z kim można byłoby wspólnie załatwić kwestię sfotografowania / zmikrofilmowania XVIII-w. rzeszowskich metryk, sytuacja ta raczej nie zmieniła się, nad czym również ubolewam


Jeśli sprawa jest "dograna", a brakuje tylko osoby do sfotografowania - to mogę to wykonać. Posiadam odpowiedni sprzęt.

Do "dogrania" sprawy jeszcze wiele brakuje. Jak już pisałem wyżej, potrzebna jest zgoda od Kurii Rzeszowskiej i samego ks. proboszcza z fary rzeszowskiej. Trzeba wystosować więc konkretne pisma z odpowiednim uzasadnieniem merytorycznym, no i liczyć na zgodę. Pytanie z mojej strony: czy na tym forum byliby jeszcze jacyś chętni, aby się tym problemem zająć?

Cieszę się również, że znalazła się osoba, która podjęłaby się sfotografowania najstarszych ksiąg metrykalnych przechowywanych w Archiwum Parafii Rzk p.w. św.św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie. Docelowo zależałoby mi jednak, aby zeskanować te metryki. Tutaj najlepiej swoje zadanie spełniłoby AP Rzeszów. Ciekaw jestem, czy zainteresowani zmikrofilmowaniem w/w ksiąg byliby też Mormoni?

Pzdr,
Michał P.

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
awdochinOffline
Temat postu: Re: akta Rzeszów 1795-1805  PostWysłany: 22-10-2016 - 11:48
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2015
Posty: 89

Status: Offline
MP1982 napisał:

Cieszę się również, że znalazła się osoba, która podjęłaby się sfotografowania najstarszych ksiąg metrykalnych przechowywanych w Archiwum Parafii Rzk p.w. św.św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie. Docelowo zależałoby mi jednak, aby zeskanować te metryki. Tutaj najlepiej swoje zadanie spełniłoby AP Rzeszów. Ciekaw jestem, czy zainteresowani zmikrofilmowaniem w/w ksiąg byliby też Mormoni?

Pzdr,
Michał P.


Rozumiem. Jeśli jednak ktoś szukał by na terenie Podkarpacia pomocy przy digitalizacji to proszę o kontakt priv. Dysponuję w pełni profesjonalnym sprzętem - 16mpx/24mpx, softboxy studyjne (+oświetlenie ciągłe) i statywy.
Żadne tam fotografowanie na partyzanta z ręki Smile

Oczywiście w ramach wolontariatu, czego wynikiem miały by być indeksy w genetece.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu: Re: akta Rzeszów 1795-1805  PostWysłany: 22-10-2016 - 12:33
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
awdochin napisał:
Rozumiem. Jeśli jednak ktoś szukał by na terenie Podkarpacia pomocy przy digitalizacji to proszę o kontakt priv. Dysponuję w pełni profesjonalnym sprzętem - 16mpx/24mpx, softboxy studyjne (+oświetlenie ciągłe) i statywy.
Żadne tam fotografowanie na partyzanta z ręki Smile

Oczywiście w ramach wolontariatu, czego wynikiem miały by być indeksy w genetece.

Pozdrawiam

Również byłbym zainteresowany, aby osobiście dołączyć się do zindeksowania rzeszowskich ksiąg metrykalnych z lat 1775/77-1805, o czym już niejednokrotnie pisałem na tym forum.

awdochin, byłbyś w stanie uzyskać dostęp do w/w metryk? Korzystałem z nich kilkakrotnie w godzinach otwarcia kancelarii parafialnej (2014-2015 r.), ale podczas ostatniej wizyty w maju ubiegłego roku natrafiłem już na opór ze strony ks. proboszcza, który, chociaż znał mnie, to dopiero po długich "negocjacjach" udostępnił tylko jeden wybrany wolumin.

...w każdym razie zgadamy się na pv, odezwę się wieczorem lub jutro. Oczywiście, jakbyś chciał mnie uprzedzić, to no problem - śmiało.

Pzdr,
Michał P.

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZosiaT.Offline
Temat postu: Re: akta Rzeszów 1795-1805  PostWysłany: 22-10-2016 - 12:42
Nieaktywny


Dołączył: 08-10-2016
Posty: 21

Status: Offline
Dzień dobry,

Też się zgłaszam do zindeksowania parafii Rzeszów z tych lat.

Pozdrawiam
Zofia Trzeciakowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
awdochinOffline
Temat postu: Re: akta Rzeszów 1795-1805  PostWysłany: 22-10-2016 - 13:33
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2015
Posty: 89

Status: Offline
MP1982 napisał:

awdochin, byłbyś w stanie uzyskać dostęp do w/w metryk? Korzystałem z nich kilkakrotnie w godzinach otwarcia kancelarii parafialnej (2014-2015 r.), ale podczas ostatniej wizyty w maju ubiegłego roku natrafiłem już na opór ze strony ks. proboszcza, który, chociaż znał mnie, to dopiero po długich "negocjacjach" udostępnił tylko jeden wybrany wolumin.


Problem w tym, że nie czuję się już na "siłach" w kontaktach z proboszczami na Podkarpaciu. Niestety, ale nigdy nie udało mi się uzyskać dostępu do ksiąg - nie mam daru przekonywania i zawsze kończyło się to niepowodzeniem.

Ja bardzo chętnie pomogę, ale tylko w przypadkach jak "akcja" jest już uzgodniona z Parafią.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2016 - 10:48
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
Witam,

z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że na księży, wręcz jak płachta na byka, działają prośby o możliwość przeprowadzenia badań genealogicznych. Zaczyna w miarę skutkować, jak wysyłamy oficjalne pismo rekomendacyjne z instytucji, zajmującej się m.in. pracą naukowo-badawczą, w którym wymieniona ("polecona") jest nasza osoba oraz wyszczególniony temat naszych dociekań. Mówiąc najprościej: piszemy pracę (np.) na temat niemieckich rodzin urzędniczych w C.k. Galicji a nie szukamy własnych Przodków o nazwisku (np.) "Habermann v. Haberfeld" lub "Mueller v. Loewenfeld".

Nie wiem, czy w przypadku rzeszowskich ksiąg metrykalnych z lat 1775/77-1805 da coś (kolejne) pismo polecające do ks. proboszcza - przecież takowe było już z mojego Muzeum wystosowywane i wydawało mi się do maja ubiegłego roku, że moja zgoda na korzystanie z tychże woluminów jest permanentna. Myliłem się jak widać... Jeśli mógłbym coś polecić, to najpierw wysłanie pisma do Kurii Rzeszowskiej, dopiero potem zaś, i o ile zostanie nasza sprawa rozpatrzona pozytywnie, zwracać się ponownie do proboszcza "Fary" z informacją, że "góra" już wydała zgodę. Wtedy teoretycznie nie powinno być problemów... Teoretycznie....

Miłej niedzieli, pzdr,
Michał P.

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bwrubelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-08-2020 - 01:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-02-2018
Posty: 44

Status: Offline
Witajcie! Widzę, że temat nie żyje od czterech lat - niemniej jednak spróbuję go choć trochę wskrzesić i w razie czego również byłbym BARDZO chętny podziałać na rzecz takiej digitalizacji. Finansowo oczywiście także jak najbardziej mogę się dorzucić.
Co do załatwiania, ja sam jestem osobą która z kościołem bardzo mało ma wspólnego, ale ogółem pochodzę z Rzeszowa i tam się wychowałem, mógłbym może spróbować uruchomić jakieś kontakty.

Bartosz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EllizaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-08-2021 - 17:27


Dołączył: 08-10-2020
Posty: 5

Status: Offline
bwrubel napisał:
Witajcie! Widzę, że temat nie żyje od czterech lat - niemniej jednak spróbuję go choć trochę wskrzesić i w razie czego również byłbym BARDZO chętny podziałać na rzecz takiej digitalizacji. Finansowo oczywiście także jak najbardziej mogę się dorzucić.
Co do załatwiania, ja sam jestem osobą która z kościołem bardzo mało ma wspólnego, ale ogółem pochodzę z Rzeszowa i tam się wychowałem, mógłbym może spróbować uruchomić jakieś kontakty.

Bartosz


Właśnie trafiłam na ten wątek i też jestem niezmiernie zainteresowana wspomnianymi metrykami. Czy ktoś próbował działać w Kurii albo bezpośrednio u proboszcza? Może wystosujemy odpowiednie pisma?

Ewelina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.060074 sekund(y)