Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Trochę więcej o nazwisku Wołoszynowicz.  PostWysłany: 30-09-2016 - 03:59
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Panie Romanie,

chociaz Pana wpis jest dla Pan Magdy, pozwoli Pan, ze z niego skorzystam serdecznie dziekujac.

Przez kilka dni bede zajety, ale chcialbym pozniej Pana prosic o uwagi o moim nazwisku Moskal.

Czy zgodzi sie Pan poswiecic mi troche czsu ?

Z uklonami,
Wladyslaw Moskal
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wilk_magdalenaOffline
Temat postu: Trochę więcej o nazwisku Wołoszynowicz.  PostWysłany: 30-09-2016 - 10:58
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2015
Posty: 31

Status: Offline
Witam

Jest dla mnie wielką przyjemnością czytanie każdego słowa.
Dziękuję Władysławie i Romanie za nowe informacje o etymologii tego nazwiska.

Pozdrawiam

Magda
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GashlugOffline
Temat postu: Trochę więcej o nazwisku Wołoszynowicz.  PostWysłany: 30-09-2016 - 19:41
Sympatyk


Dołączył: 16-11-2015
Posty: 150

Status: Offline
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc Smile

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wilk_magdalenaOffline
Temat postu: Wołoszynowicz  PostWysłany: 06-10-2016 - 13:04
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2015
Posty: 31

Status: Offline
Witam

Wołoszynowicz, syn Wołoszyna, wnuk Wołosza wyodrębnia swoją rozpoznawalność. Czy można przyjąć, że w XV wieku dodaje do członu Wołoszyn końcówkę -owicz.
_________________

W Rosji od XV wieku, za szczególny przywilej uznawano dodanie do imienia ojca, końcówki -icz. Czy mam rozumieć, że nazwiska zakończone na -icz były przywilejem i nie każdy mógł taką formę nazwiska nosić. Jak to się ma do nazwiska Wołoszynowicz.
____________________

Badacze zaliczają Lędzian do plemion Polskich a nie ogólnikowo tylko do słowiańskich. Sam rusiński Nestor nazywa Lędzian - Lachami - Polakami.


Pozdrawiam

Magda
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-10-2016 - 22:37
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Witam, ciekawi mnie pochodzenie kilku nowych nazwisk, które pojawiły się w moim drzewie Smile Mianowicie:

- Akatyszewski/Akatyszewska
- Stańczak
- Jasik
- Morzyk

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk  PostWysłany: 20-10-2016 - 03:25
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
hagi26 napisał:

Witam, ciekawi mnie pochodzenie kilku nowych nazwisk, które pojawiły się w moim drzewie Smile Mianowicie:

- Akatyszewski/Akatyszewska
- Stańczak
- Jasik
- Morzyk

----------------------------------------------------------------------
Ewa Szczodruch i wlasciciel strony przygotowali cos dla Ciebie;

http://www.stankiewicz.e.pl/index.php?kat=44

Poszukaj, chyba znajdziesz ...

Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzuwarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-10-2016 - 13:31
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2015
Posty: 234

Status: Offline
hagi26 napisał:
Witam, ciekawi mnie pochodzenie kilku nowych nazwisk, które pojawiły się w moim drzewie Smile Mianowicie:

- Akatyszewski/Akatyszewska
- Stańczak
- Jasik
- Morzyk


Moje trzy grosze co do nazwiska Jasik

Jasik - 1630 od imion na Ja , typu Jan, Jaczemir, Jaromir.

opracowanie etymologii nazwisk - Ewa Szczodruch


główne źródła:


a/ Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999
b/ Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
c/ Zofia Kaleta, „Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych. Odmiejscowe nazwy osobowe”, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1997


te moje trzy grosze to ciekawostka kryjąca się pod linkiem

Marek Stachowski

Uniwersytet Jagielloński, Kraków


Jak się ma jasiek do Jaśka, a zośka do Zośki?

http://www.academia.edu/1286120/Jak_si% ... Zo%C5%9Bki


Nazwisko Morzyk - jak podaje Ewa Szczodruch w pracowaniu

Morzyk - w grupie nazwisk pochodzących od podstawy mor-, por. mór ‘zaraza’, mor ‘czarny’, mora ‘chorobliwy odór’, morzyć.


Natomiast Edward Breza w ,,Współczesne polskie imiona ,kontynuujące staropolskie dwuczłonowe imiona osobowe /ciąg alfabetyczny L-M/,, wiąże nazwisko Morzyk z imionami
Morzysław Morzysława .Jest to staropolskie imię dwuczłonowe
z pierwszym członem morzyć ,gnębić ,zabijać i drugim rzeczownikiem sława

Współczesne polskie imiona, kontynuujące staropolskie dwuczłonowe ...
osg.wuwr.pl/download.php?id=394f2cd478c47c048d4adcb5d8654977d955bd78

Link proszę skopiować i wkleić do swojej przegladarki

jest to pdf proszę otworzyć


Pochodzenie nazwiska Akatyszewski:
Akatyszewski - od imienia Akakij, Akákij, Akat, używanego w Kościele prawosławnym, pochodzenia greckiego od Akákios, to od apelatywu ákakos ‘nie znający zła, zacny’.

Stańczak - od imion złożonych typu Stanisław, Stanimir oraz od stanąć.

opracowanie etymologii nazwisk - Ewa Szczodruch

Pozdrawiam

_________________
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
xtedek
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2016 - 19:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2016
Posty: 230

Dziękuję serdecznie Romanie, nie spodziewałem się tak rozbudowanej i szczegółowej analizy...

Co do pochodzenia nazwiska od imienia jest to dla mnie bardzo prawdopodobne. Najstarsi z Tetków do których dotarłem bardzo często nazywani byli w aktach iminiem ojca.

Rozpiszę może niektórych z Tetków, którzy często nie występowali nawet jako Tetki a jako:

Wawrzeńczak - syn Wawrzyńca Tetka, tutaj się zgadza
Urban Jędrzejak - syn Andrzeja Tetka, zgadza się
Wojtczak - syn Wojciecha, ale nie jestem pewny
Stelmach, Sztelmach - konstruował wozy???
Czort - tutaj nie mam pomysłu Smile

Niestety jak już ci najdalsi umierali zazwyczaj nie było wpisanych imion rodziców.

Nie mogę do tej pory połączyć dwóch głównych gałęzi Tetków, np. tutaj;
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 2140&y=891
występuje Wawrzyniec Tetek jako przyjaciel zmarłego Andrzeja, jednak nie mam w ogóle pomysłu jak był spokrewniony z Andrzejem.

Jeszcze raz dziękuję Romanie za twoją pracę i pozdrawiam

_________________
Kamil Tetkowski

Zbieram informacje o wszystkich Tetkowskich!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2016 - 01:31
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Szuwar napisał:



jeszcze jedna uwaga

nie skryba prowadził księgi metrykalne a ksiądz

Można mieć inne swoje zdanie ale nie można z nikogo robić idioty.pół biedy ze mnie co gorsza pytającego o etymologie

Dla mnie sprawa zakończona - proszę bez zbędnych komentarzy

Pozdrawiam


Piszecie głupoty mości Szuwarze i po raz kolejny czepiacie się nieistotnych spraw. Poindeksujcie sobie mospanie kilkadziesiąt roczników z rożnych parafii, a przestaniecie pitolić głupoty i bredzić na temat co i kto pisał. W zasadzie ksiądz pisał osobiście księgi tylko w pipidówach, a i tam, często się zdarzało, ze jedynie podpisywał osobiście akty. Ot co. Ja to widzę na codzień .
(Nb. w mojej parafii zmieniło się dwóch prepozytów, chyba z pięciu wikarych, po drodze było kilkunastu zakonników "z łapanki", a akty z latami jedynie trochę się bardziej pochylały w piśmie. Co kilkanaście stron wpis o kontroli. Teraz indeksuję jeszcze mniejszą pipidówę: piękne kształtne pismo aktu i kulfoniasty podpis księdza zupełnie innym charakterem.)

Co do reszty. Ze źródłami człowiecze dyskutujesz? Dla mnie też idiotyzmem było określenie Kardeli jako Tuwińca, ale tak tam było napisane. Co? Miałem napisać, by zadowolić Szuwara, że był... Korsykaninem, a może Osetyńcem, bo to współbrzmi z łacińska nazwą ostu? Na Marginesie : z Tuwy (Tuwińskiego okręgu autonomicznego) do Turcji jest pi razy oko trzy i pół tysiąca kilometrów, a do Przeczystego koło Jarosławia około 4 tysięcy. Tuwińców z Turcją łączą tylko dane z Wikipedii, ale nawet i tam zaznaczono, że wpływy tureckie były tam ponad 1400 lat temu.

To trzecie nasze zwarcie. Mam nadzieję, że sobie weźmiesz mospanie jakiś stoperan czy co, bo, jak obiecałeś onegdaj miałeś mnie nie widzieć, nie czytać nie, nie, nie.

Bez odbioru. Ciekaw jestem czy weźmiesz mociumpanie ten stoperan, czy dalej będziesz poduszczał rozpychając się na boki łokciami jak to delikatnie w tej chwili czynisz...

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzuwarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2016 - 11:07
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2015
Posty: 234

Status: Offline
Witam

Szanowny Panie Zbigniewie na jakiej podstawie Pan mi ubliża a zarazem zakazuje pisania czego kolwiek jeżeli chodzi o etymologie nazwisk.Jakim prawem recenzuje Pan to co ktoś napisał na temat nazwiska - nie można Szanowny Panie wyrażając własne zdanie zaczynać od ja się nie zgadzam .....Nikt nie zabrania Panu mieć własnego zdania ale merytorycznie trzeba je podeprzeć źródłami a nie swoim widzi mi się.
Zrobiłem to Pana metodą tylko zacząłem od ,,Pan ....napisał,, proszę zobaczyć że brzmi to dużo lepiej.
Jeżeli chodzi o indeksację metryk to robiłem to /pod innym nickiem/ , kiedy jeszcze nie udzielał się Pan na żadnym portalu genealogicznym.jeżeli chodzi o stoperan nie skorzystam Panie doktorze

Tak na koniec jest Pan niegrzecznym zadufanym w sobie człowiekiem.nie chcę tego napisać dosadniej.

Nie wiem co ma znaczyć rozpychanie łokciami ? czyżby zabrakło dla kogoś miejsca ?

Pozdrawiam

_________________
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2016 - 18:58
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Szuwar napisał:
Witam

Szanowny Panie Zbigniewie na jakiej podstawie Pan mi ubliża a zarazem zakazuje pisania czego kolwiek jeżeli chodzi o etymologie nazwisk.Jakim prawem recenzuje Pan to co ktoś napisał na temat nazwiska - nie można Szanowny Panie wyrażając własne zdanie zaczynać od ja się nie zgadzam .....Nikt nie zabrania Panu mieć własnego zdania ale merytorycznie trzeba je podeprzeć źródłami a nie swoim widzi mi się.
Zrobiłem to Pana metodą tylko zacząłem od ,,Pan ....napisał,, proszę zobaczyć że brzmi to dużo lepiej.
Jeżeli chodzi o indeksację metryk to robiłem to /pod innym nickiem/ , kiedy jeszcze nie udzielał się Pan na żadnym portalu genealogicznym.jeżeli chodzi o stoperan nie skorzystam Panie doktorze

Tak na koniec jest Pan niegrzecznym zadufanym w sobie człowiekiem.nie chcę tego napisać dosadniej.

Nie wiem co ma znaczyć rozpychanie łokciami? czyżby zabrakło dla kogoś miejsca ?

Pozdrawiam


Jeszcze raz proszę odczep się ode mnie człowieku! Naucz czytać się ze zrozumieniem czyichś tekstów, ze zrozumieniem, nie z pychą besserwissera. Obiecałeś nie widzieć moich postów, ignorować je. Uczyń tak. O zbyt wiele proszę. Piaskownica i pudelek.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzuwarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2016 - 21:21
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2015
Posty: 234

Status: Offline
Szanowni Państwo przepraszam bardzo za posty których na tym forum nigdy nie powinno być.Możecie Państwo być pewni że nie będą Państwo świadkami takich żenującej wymiany zdań z prostej przyczyny Nie Będę Zamieszczał w Dziale Genealogii Nazwisk żadnych Postów ani nie będę prowadził polemiki na jakikolwiek temat.Jeszcze raz przepraszam również Moderatorów !!!

Jeżeli Państwo Moderatorzy takż uważają mnie za persona non grata w tym portalu genealogicznym proszę o usunięcie mojego konta żeby nikogo nie drażniła moja obecność

Regulamin Portalu i Forum Genealogicznego

Zasady panujące na Portalu i Forum

punkt ,,i,, i punkt ,,j,, punkt,,k,, -jak widać spełniam wszystkie warunki

Andrzej

_________________
Andrzej


Ostatnio zmieniony przez Szuwar dnia 24-10-2016 - 09:55, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PawełSitarzOffline
Temat postu: pochodzenie nazwiska Sitarz i Ciepliński  PostWysłany: 31-10-2016 - 00:59
Sympatyk


Dołączył: 26-10-2016
Posty: 20

Status: Offline
Witam, czy wie ktoś skąd pochodzą nazwiska Sitarz oraz Ciepliński? oraz w jakich latach pojawiły się na ziemi Świętokrzyskiej?
dziękuję i pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-10-2016 - 05:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Rymut podaje:

Ciepliński 1489 - od nazwy miejscowej Ciepliny (wlocławskie, gmina Izbica Kujawska).

Sitarz 1383 - od sito ‘narzędzie do przesiewania materiałów sypkich’, też od sitowie ‘roślina trawiasta rosnąca na mokrym podłożu’; od sitarz ‘rzemieślnik wyrabiający sita’, też ‘grzyb, gatunek maślaka’.

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-10-2016 - 08:12
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Jako że do Cieplin mam około 8 kilometrów, pozwolę sobie na ciekawą - jak sądzę - uwagę. Ciepliny i Cieplinki i Joasin (kolejne to kolonie Cieplin) są ostatnimi wioskami Kujaw. Następna w kierunku południowym: Katarzyna to już Mazowsze. I tak się jakoś utarło, że w potocznej mowie na południe od Cieplin w okolicznych wioskach aż po Przedecz i Kłodawę wyrażenie "on z Cieplin" oznacza Kujawiak, a nie koniecznie mieszkający w Cieplinach. Granicą jest Noteć w tamtym miejscu będąca rowkiem szerokości około poniżej metra. W Katarzynie jest zupełnie inna gwara, kultura, mentalność. Może brzmi to zabawnie, ale na prawdę tak jest. Wink

Pozdrawiam pięknie.

_________________
Zbigniew


Ostatnio zmieniony przez Gawroński_Zbigniew dnia 06-11-2016 - 00:02, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.970465 sekund(y)