Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
konskovolensisOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2016 - 22:49
Sympatyk


Dołączył: 09-06-2013
Posty: 26

Status: Offline
Antonina z Janiszewskich wyszła w Janowcu w 1817 r. za Piotra Bociana. Mieli co najmniej 3 córki. Zmarła w 1828 r. Jak ktoś potrzebuje więcej szczegółów, to mogę podesłać. Sam szukam aktu zgonu tego Piotra, ok. 1845 r., wówczas małżonka Teresy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_KrzemińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-07-2016 - 17:01
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 242

Status: Offline
Witam,
Mój prapradziadek Wincenty urodził się we wsi Teodory gm. Łask ok. 1840r. Jego rodzice to Faustyn i Katarzyna, tyle odczytałam z jego aktu ślubu.Poszukuję danych dotyczących rodziny Janiszewskich z tamtych okolic.

_________________
Joanna
_________________
Poszukuję Janiszewskich, Kęsków, Wilczków, Kempiaków, Kątniaków, Radosów, Kołodziejczyków, Walczaków, Wypierowskic, Kacprzaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_KrzemińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-08-2016 - 10:57
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 242

Status: Offline
Witam,
ostatnio znalazłam bardzo ciekawy blog związany z miejscowościami, które mnie interesują http://sieradzkiewsie.blogspot.com/search?q=teodory
jest w nim wpis o moim praprapradziadku Faustynie Janiszewskim, może jest ktoś kto pomoże znaleźć mi więcej informacji na jego temat. W internecie są duże braki w indeksacji Parafii Łask
Pozdrawiam
Joanna

_________________
Joanna
_________________
Poszukuję Janiszewskich, Kęsków, Wilczków, Kempiaków, Kątniaków, Radosów, Kołodziejczyków, Walczaków, Wypierowskic, Kacprzaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 20-08-2016 - 16:52
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Witaj Joanno

Jestem ogromnie zaskoczona Twoją rodziną Janiszewskich bo jak widzę z metryk z Teodorowa i Łasku to Twoi Janiszewscy byli szewcami praz pokolenia. Ja w rodzinie mego taty mam 3 pokolenia szewców Janiszewskich z Głowna. Ja dotarłam do XVIII wieku i mój przodek przybył z okolic Nowego Miasta n/ Pilicą do Ujazdu, a potem do Głowna i żeniąc się z wdową po szewcu dał początek pokoleniom szewców Janiszewskich. Jak widzę z aktów Wojciech syn Faustyna był szewcem, a w Łasku mieszkał Marcin Janiszewski także szewc więc to może być rodzina Twojego Faustyna. Są akty ślubów Wojciecha Janiszewskiego i Wiktorii Janiszewskiej oraz ich dzieci ze wsi Teodorów więc trochę śladów o ich życiu znajdziesz.
Blog jaki zacytowałaś jest świetny i bardzo pomocny ja miesiąc temu na niego trafiłam szukając Tomczyków z sieradzkiego. Mam też ciekawe znalezisko bo była co najmniej od XVIII wieku i jest nadal w wikipedii oraz w mapach google miejscowość Tomczyki z jakiej pochodził ród mego męża.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_KrzemińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-08-2016 - 17:25
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 242

Status: Offline
Witam ponownie Smile
widzę, że nasze drogi się łączą w różnych gałęziach rodu. Mój Faustyn rzeczywiście miał syna Wojciecha, który ożenił się z Marianną Żmudzińską. Nie widziałam aktu z Wiktorią Janiszewską, może coś przeoczyłam! Gdzie są informacje o tym że był szewcem? nie znalazłam nic takiego albo po prosty kiepsko czytam akty! Sad
Moim Prapradziadkiem był Wincenty brat Wojciecha i syn Faustyna Janiszewskiego i Katarzyny z domu Knoll. Wincenty był kucharzem i przeprowadził się do Warszawy . W warszawie dwa razy się ożenił, pierwsza żona zmarła ok 1882, natomiast druga to moja praprababcia Franciszka z domu Gorycka.
Marcin Janiszewski, który mieszkał w Łasku, szewc - nie znalazłam nikogo takiego w aktach ? znowu coś przeoczyłam.
Dopóki nie zaczęłam tu pisać nie zdawałam sobie sprawy jak cenna jest taka pomoc i takie rozmowy.
Gdzie można dotrzeć to takich aktów? myślałam, żeby wybrać się do Łodzi do archiwum.
Pozdrawiam
Joanna

_________________
Joanna
_________________
Poszukuję Janiszewskich, Kęsków, Wilczków, Kempiaków, Kątniaków, Radosów, Kołodziejczyków, Walczaków, Wypierowskic, Kacprzaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 20-08-2016 - 18:23
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Tu miła Joasiu jest akt ślubu Wiktorii Janiszewskiej http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 352&y=1008 i wynika z niego bardzo ważna wiadomość, że ojciec Faustyn Janiszewski już wtedy nie żył, a matka mieszkała nadal w Teodorowie. Jeśli potrzebujesz tłumaczeń z rosyjskiego to służę pomocą. Fakt iż jest szewcem wynika z aktów chrztów dzieci Wojciecha. Link do Pawła Janiszewskiego szewca z Łasku ojca małego Marcina nie mogę podać bo kopiowanie linków się zawiesza ( też miałaś ten problem). Z emocji nad nazwiskiem i szewcami pomyliłam imiona ojca i syna Janiszewskich.
Poszukaj akt urodzenia nr 233 z 1824 w Łasku i jest tam zawód ojca zgłaszającego urodzenie dziecka. To może być rodzina, może brat Faustyna ten Paweł skoro Wojciech także został szewcem. Jest kilka metryk urodzenia dzieci Wiktorii z Janiszewskich i łatwo znajdziesz w indeksach wpisując do wyszukiwarki nazwisko jej męża i jej nazwisko. Tak samo można zrobić z dziećmi Wojciecha i jego żony, ale tu zmieniali pisownię nazwiska i nie wiem czy wyszukiwarka to złapie. Jest także w 1879 r w łaskiej parafii ślub w 1879 r akt 19 Antoniego Janiszewskiego syna Faustyna i Katarzyny oraz dużo ślubów dzieci( córek) Wojciecha oraz Wiktorii. Każde słowo i informacja z aktów rodziny przybliża dzieje tej rodziny i pozwala ustalić czas gdzie szukać np aktu zgonu Faustyna Janiszewskiego, a potem jego żony.
Jak się to wszystko ustawi w czasie to widać jak żyli.

Powodzenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_KrzemińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-08-2016 - 22:20
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 242

Status: Offline
Dziękuję bardzo Janino,
Nie ma nigdzie aktu zgonu Faustyna - muszę się udać do archiwum w Łodzi, jest natomiast akt zgonu Katarzyny Janiszewskiej jego żony.
Mam do Ciebie jeszcze prośbę o przetłumaczenie dwóch aktów zgonu 113 i 114 z 1888. Andrzej był synem Faustyna, moim zdaniem Władysłąw też. Zastanawia mnie to dlaczego zmarli w tym samym czasie.
Największy problem mam z tłumaczeniem zawodów, nie rozumiem tez dlaczego w niektórych aktach są dwie daty?

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 441&y=1348
jeszcze raz dziękuję
Joanna

_________________
Joanna
_________________
Poszukuję Janiszewskich, Kęsków, Wilczków, Kempiaków, Kątniaków, Radosów, Kołodziejczyków, Walczaków, Wypierowskic, Kacprzaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 21-08-2016 - 04:31
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Witaj
Tu są tłumaczenia aktów:
113. Ostrów. Działo się w mieście Łask, w 3(15) dzień sierpnia 1888 roku o godzinie 3 po południu. Stawili się Franciszek Gwis z Rokitnicy, 48 lat i Karol Kodura z Ostrowa, 30 lat liczący, obaj rolnicyi ozjamili nam, że w 1(13) dzień sierpnia, tego roku o godzinie 4 po południu umarł Andrzej Janiszewski rolnik z Ostrowa, 44 lata liczący, urodzony w Teodorowie, syn zmarłego Faustyna Janiszewskiego i Katarzyny z Kułów, pastuchy z Maurycy, pozostawił po sobie owdowiałą żonę Juliannę ze Starczewskich. Po naocznym stwierdzeniu zgonu Andrzeja Janiszewskiego akt ten przeczytany zgłaszającym niepiśmiennym My tylko podpisaliśmy.

114. Ostrów. Działo się w mieście Łask, w 3(15) dzień sierpnia 1888 roku o godzinie 4 po południu. Stawili się Franciszek Gwis z Rokitnicy, 48 lat i Karol Kodura z Ostrowa, 30 lat liczący, obaj rolnicy i oznajmili Nam, że w 1(13) dzień sierpnia tego roku o godzinie 4 po południu umarł Władysław Janiszewski młodzieniec, urodzony we wsi Barycz, zamieszkały przy rodzicach rolnikach w Ostrowie, 20 lat liczący. Po naocznym stwierdzeniu śmierci Władysława Janiszewskiego, akt ten przeczytany zgłaszającym niepiśmiennym, My tylko podpisaliśmy.

Zmarli to ojciec i syn, którzy umarli o tej samej godzinie co świadczy o nagłym zgonie młodych mężczyzn. Nie wiadomo w jakich okolicznościach, ale stawiam na wypadek a nie chorobę. To okres żniw, a oni rolnicy więc mogli zginąć od pioruna na polu lub drodze.
Tak wówczas jak obecnie letnie burze były bardzo gwałtowne. Szkoda, że nie zapisywano przyczyny tak niezwykłych zgonów.
Synowi nawet nie podano danych rodziców bo mieli kłopot z określeniem czy ojciec żył w czasie jego śmierci i uznali jako oczywiste zapisując akt po akcie.
Jeśli chodzi o dwie daty to w zaborze rosyjskim zapisywano wg kalendarza juliańskiego pierwszą datę, a drugą gregoriańskiego i tę przyjmujemy jako odnoszącą się do współczesnej.
Zapisy metryk są standardowe wiec mogę Ci pomagać w tłumaczeniach niezrozumiałych słów i na priv wymienimy e-maile by to szło szybciej i nie zaśmiecać tego wątku.
W Łodzi najpierw sprawdź telefonicznie czy są księgi lub mikrofilmy z tych brakujących lat bo to zależy czy są w AP czy w AA.
Powodzenia Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_KrzemińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2016 - 15:42
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 242

Status: Offline
Również zajmuję się poszukiwaniem Janiszewskich to moi bezpośredni przodkowie ,pochodzą z okolic Aleksandrowa Łódzkiego. Ignacy ur w 1836 we wsi Bugaj. Jego ojciec Marcin ur ok 1806 w 1833 r wziął ślub z Rozalią z domu Rybczyńską w Bełdowie byli to chłopi ew osadnicy,

Witam
moi Janiszewscy pochodzą ze wsi Teodory gmina Łask , czyli blisko . Szukam rodzeństwa i rodziców Faustyna Janiszewskiego który w latach 1840-1860 był czynszownikiem stałym we wsi Teodory, ożenił się z Katarzyną Knul , nie wiem kiedy się urodził, zmarł na pewno przed 1869 ale też brakuje aktu. Nie mam ich aktu ślubu ani aktu urodzenia Faustyna dlatego nie wiem skąd dokładnie pochodził. Katarzyna urodziła się w Teodorach 23.04.1818 córka Marcina i Magdaleny z Chęcińskich Knul.
Pozdrawiam
Joanna

_________________
Joanna
_________________
Poszukuję Janiszewskich, Kęsków, Wilczków, Kempiaków, Kątniaków, Radosów, Kołodziejczyków, Walczaków, Wypierowskic, Kacprzaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gieniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2016 - 07:38
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2012
Posty: 357

Status: Offline
Witam,
Wieliczka parafia, małżeństwa, za lata 1760-1780 rok:
1.02.1761, Wieliczka, Jan Janiszewski + Agnieszka Dziubienska /wiek i rodzice nie ma, ksiądz wtedy nie pisał/
18.10.1767, Koźmice, Klemens Janiszewski + Teresa Kocionka;
Parafia Wieliczka od 1784 roku, małżeństwa:
ślub, akt brak nr, dnia 31.05.1795 r., Zabawa nr 3, żeni się Stefan JaniszOwski l. 24 k /s. nn i nn/ z Reginą Kucharzczonką l. 28 p /c. nn i nn/. Stefan żeni się później we wsi Sułków...
ślub 17.01.1826, Zabawa nr 2, żeni się Marcin Janiszewski l. 23 l /s. Stefan i Regina Więcek!/ z Marianną Luzarczyk l. 20 p c. Tadeusza;
Raz ksiądz pisał Janiszewski a raz Janiszowski. W okolicach wsi Zabawa, par. Wieliczka jest tylko gałązka Stefana Janiszowskiego /Janiszwskiego/;
Gienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_KrzemińskaOffline
Temat postu: Janisezwscy  PostWysłany: 05-10-2016 - 13:33
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 242

Status: Offline
Janina_Tomczyk napisał:
Tu miła Joasiu jest akt ślubu Wiktorii Janiszewskiej http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 352&y=1008 i wynika z niego bardzo ważna wiadomość, że ojciec Faustyn Janiszewski już wtedy nie żył, a matka mieszkała nadal w Teodorowie. Jeśli potrzebujesz tłumaczeń z rosyjskiego to służę pomocą. Fakt iż jest szewcem wynika z aktów chrztów dzieci Wojciecha. Link do Pawła Janiszewskiego szewca z Łasku ojca małego Marcina nie mogę podać bo kopiowanie linków się zawiesza ( też miałaś ten problem). Z emocji nad nazwiskiem i szewcami pomyliłam imiona ojca i syna Janiszewskich.
Poszukaj akt urodzenia nr 233 z 1824 w Łasku i jest tam zawód ojca zgłaszającego urodzenie dziecka. To może być rodzina, może brat Faustyna ten Paweł skoro Wojciech także został szewcem. Jest kilka metryk urodzenia dzieci Wiktorii z Janiszewskich i łatwo znajdziesz w indeksach wpisując do wyszukiwarki nazwisko jej męża i jej nazwisko. Tak samo można zrobić z dziećmi Wojciecha i jego żony, ale tu zmieniali pisownię nazwiska i nie wiem czy wyszukiwarka to złapie. Jest także w 1879 r w łaskiej parafii ślub w 1879 r akt 19 Antoniego Janiszewskiego syna Faustyna i Katarzyny oraz dużo ślubów dzieci( córek) Wojciecha oraz Wiktorii. Każde słowo i informacja z aktów rodziny przybliża dzieje tej rodziny i pozwala ustalić czas gdzie szukać np aktu zgonu Faustyna Janiszewskiego, a potem jego żony.
Jak się to wszystko ustawi w czasie to widać jak żyli.

Powodzenia

Witaj Janino,
okazuje się że Paweł był wujem mojego Faustyna, wychowywał go po śmierci rodziców Wincentego i Joanny. Faustyn urodził się we wsi Dzierlin ok 1812 roku.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna

_________________
Joanna
_________________
Poszukuję Janiszewskich, Kęsków, Wilczków, Kempiaków, Kątniaków, Radosów, Kołodziejczyków, Walczaków, Wypierowskic, Kacprzaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_KrzemińskaOffline
Temat postu: Janisezwscy  PostWysłany: 19-05-2017 - 14:58
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 242

Status: Offline
Witam serdecznie,
tym razem poszukuję aktu urodzenia Wincentego Janiszewskiego, który urodził się ok. 1778 roku(pod zaborem austriackim), był synem Macieja i Małgorzaty. W 1811 roku rodzice jego mieszkali w Sobkowie i tu niestety utknęłam. Szukałam w Sobkowie aktów urodzenia Wincentego lub jego rodzeństwa, aktów małżeństwa rodzeństwa Wincentego, aktu małżeństwa jego rodziców i nic !!! Aktów zgonu też nie znalazłam w genbazie.
Szukałam również spisów ludności z Sobkowa - bez skutku!!
Proszę o radę co jeszcze mogę zrobić, gdzie szukać ?
Pozdrawiam

_________________
Joanna
_________________
Poszukuję Janiszewskich, Kęsków, Wilczków, Kempiaków, Kątniaków, Radosów, Kołodziejczyków, Walczaków, Wypierowskic, Kacprzaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu: Janisezwscy  PostWysłany: 19-05-2017 - 16:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
Witaj Joanno
Janiszewscy występują między innymi w parafii Sancygniów. To co prawda ponad 40 km od Sobkowa, ale spotkałam członków tej samej rodziny również w parafii Krzcięcice, odległej od Sancygniowa o około 30 km. Część tej rodziny (moi przodkowie) byli kowalami. W Sancygniowie nazwisko pisane jest również jako Januszowski a wcześniej Januszowicz. Może warto sprawdzić ten trop?

Pozdrawiam serdecznie,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_KrzemińskaOffline
Temat postu: Re: Janisezwscy  PostWysłany: 19-05-2017 - 16:57
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 242

Status: Offline
Majewska_Renata napisał:
Witaj Joanno
Janiszewscy występują między innymi w parafii Sancygniów. To co prawda ponad 40 km od Sobkowa, ale spotkałam członków tej samej rodziny również w parafii Krzcięcice, odległej od Sancygniowa o około 30 km. Część tej rodziny (moi przodkowie) byli kowalami. W Sancygniowie nazwisko pisane jest również jako Januszowski a wcześniej Januszowicz. Może warto sprawdzić ten trop?

Pozdrawiam serdecznie,
Renata


Dziękuję bardzo Renatko,
bardzo cenna podpowiedź, sprawdzę ten trop! Czy akty z tych parafii są może w Genbazie ? To pewnie będzie AP w Jędrzejowie ?
Pozdrawiam serdecznie

_________________
Joanna
_________________
Poszukuję Janiszewskich, Kęsków, Wilczków, Kempiaków, Kątniaków, Radosów, Kołodziejczyków, Walczaków, Wypierowskic, Kacprzaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu: Re: Janisezwscy  PostWysłany: 19-05-2017 - 20:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
Joanno
Metryki z Sancygniowa są w Genbazie w katalogu AD Kielce (od 1734 roku). Przy okazji: chyba zasoby AP w Jędrzejowie zostały przeniesione do AP Kielce (nie wiem czy wszystkie, na pewno te, których kiedyś szukałam).
Życzę powodzenia w poszukiwaniu. Może jeszcze się okaże, że jesteśmy kuzynkami Smile
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.569151 sekund(y)