Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Konrad_KonradOffline
Temat postu: Cadrowie  PostWysłany: 29-08-2016 - 11:43
Sympatyk


Dołączył: 10-09-2015
Posty: 120

Status: Offline
Witam Smile

Poproszę o nazwisko panieńskie mojej mamy- Cader.
Moi Cadrowie pochodzą ze Sułoszowej (pow. krakowski, woj. małopolskie), w której żyją od II połowy XVII wieku.
Ja natomiast w moich poszukiwaniach genealogicznych zatrzymałem się na wieku XVIII. Chciałbym nadmienić, iż nazwisko to nie zmieniało swojej formy przez tyle stuleci i było odmieniane w księgach metrykalnych XIX wieku jak np. (...) ślub Grzegorza Cadra...
Po dziś dzień słyszy się: państwo Cadrowie czy pójdźmy do Cadra lub cześć Caderek (zdrobniale). Mam pytanie czy te wszystkie przykłady prawidłowo odmieniają nazwisko moich dziadków? Spotkałem się ostatnio z odmianą Cadera itd.

W każdym bądź razie Cadrowie od pokoleń byli rolnikami, włościanami. W spisach ludności dostępnych na szukajwarchiwach.pl zdobyłem informacje, iż nawet posiadali służbę. W Polsce żyje niewiele osób noszących to nazwisko. Wyczytałem w internecie, że przodkowie pochodzą z Grecji, albo z Anglii i przywędrowali do Polski w wieku XIII w.

Pozdrawiam,
Konrad


Ostatnio zmieniony przez Konrad_Konrad dnia 29-08-2016 - 18:33, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-08-2016 - 12:32
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
W Rymucie nazwisko jest wywiedzione od imienia Teodor w jego wschodniosłowiańskich wersjach: Czader, Czedor, Chodor, Fiedor.

Moim zdaniem jest to... znów nie wiem jak się toto nazywa stąd opiszę. Cader/Csatar jest to element tarczy rycerskiej - jej środkowa część przypominająca śpikulec/szpikulec. Słowo pochodzenia węgierskiego.

Pozdrawiam pięknie.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 30-08-2016 - 13:32
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Dziękuję Romanie za szczegółowe wyjaśnienia. Bardzo mi pomogą w dalszych poszukiwaniach, bo jeden z Kuberskich został gajowym, a inny organistą w łąkoszyńskiej parafii. Tego typu zawody łączą się z przemieszczaniem nawet na większym terenie więc będę szukała dalej drogi jaką przebyli by pod koniec XIX wieku zamieszkać w Łodzi.

Pozdrawiam serdecznie
Janka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.185334 sekund(y)