Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Bartek_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-08-2016 - 14:27
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3286

Status: Offline
Janina_Tomczyk napisał:
Też nie chce mi się wierzyć w darmowe badanie. Z tego powodu prosiłam Włodzimierza o wyjaśnienie, ale nadal nic nie wiem, a post zgodnie z sugestią Włodzimierza przenieśli.
Do mnie wysłano adresowany na mój mail list z propozycją pobrania wymazu i odesłania na konkretny adres. Jeśli uznają, że moja próbka spełnia kryterium pochodzenia z Polski od pokoleń to zaliczą mnie do grupy dającej obraz pochodzenia Polaków.
Jeszcze raz proszę Włodzimierza by zachciał w jasny sposób określić, czy Polska weszła do systemu badań DNA. Ponadto proszę by zgłaszali się inni forumowicze otrzymujący taką propozycję badań DNA z MH.

Przytocz treść maila, żebyśmy się mogli odnieść.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Palusinski_PawelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-08-2016 - 15:23
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2013
Posty: 107
Skąd: Kraków
Status: Offline
Witam ponizej czesc maila jakiego dostalem od MH.
Podejrzewam ze czesc forumowiczow dostala podobne.

"Wyciągamy rękę do Ciebie jako kandydata do udziału w tym projekcie, ponieważ Twoje drzewo genealogiczne wskazuje, że wszyscy Twoi dziadkowie urodzili się w tym samym kraju, Polska. To oznacza, że analiza próbki Twojego DNA i porównywanie jej z DNA innych ludzi takich jak Ty, może dostarczyć cennych informacji o określonej populacji ludności dla tego projektu.

Udział w tym projekcie jest nieobowiązkowy. Jeśli zgadzasz się uczestniczyć, wyślemy Ci pocztą bezpłatny zestaw testów DNA – prezent wartość 100 USD. Wykonanie badania DNA jest prościutkie i zajmuje kilka minut. Dostarczymy wacik do wymazu z policzka (żadnej krwi, śliny lub innej niedogodności), który należy odesłać nam w załączonej kopercie. Wtedy przetworzymy próbkę w swoim laboratorium DNA. Twoje dane DNA pozostaną poufne i bezpieczne, i nie będą udostępnione osobom trzecim. Będą używane jedynie w ramach naszego projektu Founder Population, pozwalając dalej rozwijać możliwości naszej analizy DNA i wnosić większą wartość dla naszych użytkowników.

Otrzymasz bezpłatny raport z wszystkimi wynikami analizy Twojego DNA, ujawniający szczegóły Twojej tożsamości etnicznej (gdy tylko skończymy badania).

Liczba miejsc jest ograniczona i możemy przeprowadzić bezpłatną analizę DNA tylko dla pierwszych 50 uczestników każdej grupy Founder Population, wobec tego prosimy bezzwłocznie zapisywać się, by nie stracić okazji. Ostateczny termin rejestracji upływa w poniedziałek, 29 sierpnia 2016. Wybierzemy uczestników i prześlemy bezpłatne testy DNA w pierwszej połowie września. "


Ale oczywiscie w regulaminie jest informacja ze nie dotyczy Polski wiec zgodnie z tym wg mnie mozna zignorowac wspomnianego maila

Pozdrawiam
Pawel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-08-2016 - 17:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3136

Status: Offline
Nie jestem zadnym ekspertem ale staram się kierowac genealogicznym praktycyzmem. Moja opinia - na kilometry czuć pijar, na dodatek w polszczyźnie z użyciem googlowego translatora. Widać że walka konkurencyjna różnych firm o rynek wchodzi w nowe wyższe stadium. Jesli ktos lubi toto lotka niech wchodzi, może wygra darmowy test. Ci którym przyjdzie płacić powinni wiedzieć za co, tu nie wiadomo. Oferta jak rozumiem dotyczy tez kobiet , zatem test mtDNA czyli dla praktycznej genealogii zerowa przydatność. A u mężczyzn dobrze byłoby wiedziec ilo markerowy będzie ydna. Aby to miało jakas przydatnośc genealogiczną powinny być przynajmniej 37 markerowe. Jesli mniej to otrzymamy długą listę przodków z którymi jestesmy spokrewnieni w neolitycznych pieczarach.
Dla jasności jestem zwolennikiem testów DNA traktując je pro publico bono czyli jako wkład w poznawanie dziejów ludzkości. Może kiedys (oby) będą powszechne jak znajomośc grup krwi, ale na obecnym etapie ich minimalnej powszechności należy mieć świadomoćc że w praktycznych kwerendach genealogicznych nie będą (poza szczęśliwymi przypadkami- ale podkreslam warunek testy wielomarkerowe, 12 markerowe to nieprzydatne gadżety) żadna pomocą, to uważam że należy je robic świadomie: wybierajac przynajmniej 37 markerowe testy.
Dla jasności zrobiłem testy sobie i kuzynowi z który mam wspolnego przodka urodzonego w 1760 roku . Namówiłem na testy innych Jamiołkowskich. Przymierzam się do przetestowania wielu innych Jamiołkowskich do czego muszę znaleźc około 10 tys zł. Ale nie mam zamiaru testowac kazdego kto nosi to nazwisko ale tylko tych co do których mam pewność z jakiego wywodzą się krza. Wbrew bowiem obiegowym mitom Jamiołkowscy nie pochodzą od jednego przodka ale reprezentuja co najmniej trzy rózne grupy genetyczne (już tylko na podstawie przeprowadzonych testów mają trzy rózne haplogrupy) . Tu ciekawostka - mój kierz Sieniutów jest najbliżej spokrewniony z Perkowskimi o przydomku Mężyki, wspólny przodek to XV- XVI wiek czyli wtedy kiedy nie było jeszcze nazwisk.
Reasumując genetyka genealogiczna to fascynujaca sprawa ale uważam że nie należy jej traktowac jako jakiejś wunderwafe a same testy należy robic świadomie i rozwaznie (także biorąc pod uwage koszty, podobno w Berlinie testy można zrobic najtaniej) inaczej będzie to ganianie po pieczarach czy pijarowa mitologia o pochodzeniu od Piasta (kiedy nie wiadomo jaka była ich haplogrupa) lub szukanie 10 zaginionych pokoleń Izraela.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2016 - 14:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Chciałbym zapytać się osób, które skorzystały z badań DNA - jak duża jest baza danych FTDNA?

Czy ktoś znalazł tą drogą odległych kuzynów w linii ojcowskiej, z czasów jeszcze przed ustaleniem się nazwisk?


Witek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_OrlowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2016 - 16:32
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2016
Posty: 15

Status: Offline
Tak, ja znalazłem kogoś o innym nazwisku, z którym mamy wspólnego przodka około 1100 lat wstecz. Z tym, że obaj mamy najdokładniejsze testy BIG-Y. Znani mi są ci, co takiego przodka znaleźli już 600 lat wstecz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2016 - 16:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Krzysztof_Orlowski napisał:
Tak, ja znalazłem kogoś o innym nazwisku, z którym mamy wspólnego przodka około 1100 lat wstecz. Z tym, że obaj mamy najdokładniejsze testy BIG-Y. Znani mi są ci, co takiego przodka znaleźli już 600 lat wstecz.


To bardzo ciekawe! Domyślam się, że na poziomie 25 lub 37 markerów bardziej precyzyjne określenie czasu do ostatniego wspólnego przodka nie byłoby możliwe.

Zastanawiam się tylko jak często trafiają się takie przypadki. Z tego co Pan napisał nie należą chyba do rzadkich wyjątków. Znalazłem informację, że baza liczy ponad 826,913 kont lub też osób. Podejrzewam, że polskich próbek znalazłoby się kilka tysięcy.

Pozdrowienia,
Witek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalmilewski
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2016 - 17:59
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2009
Posty: 180
Skąd: Warszawa
Badałem cztery linie męskie z mojej rodziny, i oto dotychczasowe wyniki:

Milewski R1a-L1280>>FGC19273
7 obcych nazwisk z GD=5-7 na 67 markerach STR
11 obcych nazwisk z GD=2-4 na 37 markerach STR
najbliższy wynik NGS (Y Elite) - ok. 800 lat do wspólnego przodka (nazwisko Labinsky)

Skręta R1a-L1029>>YP517
brak bliskich trafień na 67 i 37 markerach STR
najbliższy wynik Big Y - ok. 1100 lat do wspólnego przodka (nazwisko Polański)

Nowak E1b-V13>>A6295
1 obce nazwisko z GD=7 na 67 markerach STR
15 obcych nazwisk z GD=2-4 na 37 markerach STR
najbliższy wynik Big Y - ok. 1350 lat do wspólnego przodka (nazwisko Gwóźdź)

Skrobisz R1b-S1734>>FGC564*
brak bliskich trafień na 67 i 37 markerach STR
najbliższe wyniki Big Y - ok. 2500 lat do wspólnego przodka (nazwiska Wagner, Pentz, Hermann, Bootle, Kauffman)

Nie zawsze najbliższy wynik (haplotyp) STR potwierdza się jako najbliższy wynik Big Y, co czasami można przewidzieć kierując się w swojej analizie nie tylko samymi wartościami GD (czyli liczbą różnic w haplotypie), ale także podobieństwem polegającym na występowaniu wspólnych rzadkich wyników STR.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Palusinski_PawelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2016 - 19:30
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2013
Posty: 107
Skąd: Kraków
Status: Offline
Ja skorzystałem na razie tylko z Family Finder i cały czas uczę się analizować wyniki choć niestety najbliższa rodzina to 4-5 kuzynostwo.
Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2016 - 19:37
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3286

Status: Offline
vitoo napisał:
Znalazłem informację, że baza liczy ponad 826,913 kont lub też osób. Podejrzewam, że polskich próbek znalazłoby się kilka tysięcy.

Na dziś jest w bazie 6103 12-markerowych wyników Y-DNA z deklarowanym pochodzeniem z Polski. Połowę z nich można obejrzeć na stronie Polish Project:
https://www.familytreedna.com/public/po ... e=yresults
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2016 - 20:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
michalmilewski napisał:
Badałem cztery linie męskie z mojej rodziny, i oto dotychczasowe wyniki:

Milewski R1a-L1280>>FGC19273
7 obcych nazwisk z GD=5-7 na 67 markerach STR
11 obcych nazwisk z GD=2-4 na 37 markerach STR
najbliższy wynik NGS (Y Elite) - ok. 800 lat do wspólnego przodka (nazwisko Labinsky)

Skręta R1a-L1029>>YP517
brak bliskich trafień na 67 i 37 markerach STR
najbliższy wynik Big Y - ok. 1100 lat do wspólnego przodka (nazwisko Polański)

Nowak E1b-V13>>A6295
1 obce nazwisko z GD=7 na 67 markerach STR
15 obcych nazwisk z GD=2-4 na 37 markerach STR
najbliższy wynik Big Y - ok. 1350 lat do wspólnego przodka (nazwisko Gwóźdź)

Skrobisz R1b-S1734>>FGC564*
brak bliskich trafień na 67 i 37 markerach STR
najbliższe wyniki Big Y - ok. 2500 lat do wspólnego przodka (nazwiska Wagner, Pentz, Hermann, Bootle, Kauffman)

Nie zawsze najbliższy wynik (haplotyp) STR potwierdza się jako najbliższy wynik Big Y, co czasami można przewidzieć kierując się w swojej analizie nie tylko samymi wartościami GD (czyli liczbą różnic w haplotypie), ale także podobieństwem polegającym na występowaniu wspólnych rzadkich wyników STR.



Jestem Panu bardzo wdzięczny, właśnie o takie zestwienie mi chodziło. Wygląda więc na to, że pytanie powinno brzmieć raczej jak bardzo odległego hipotetycznego krewnego znajdziemy, a nie czy w ogóle znajdziemy. 5-7 GD przy 67 markerach lub 600 lat do TMRCA to wynik już całkiem wymowny, dużo bardziej "namacalny" niż 2500 lat. Podejrzewam, że z czasem takich krewnych będzie przybywać wraz z przyrostem testów w bazie.

Witek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2016 - 20:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3136

Status: Offline
Przykladem pokrewieństwa różnych nazwisk może być mój kierz Jamiołkowskich Sieniutów . Posiadamy celtycką haglogrupę r1b L21
Co ciekawe od wyników mieszkańców wysp brytyjskich (gdzie ta nasza haplogrupa, tj. r1b dominuje, a testów wykonuje się wielokrotnie więcej) dzielą nas dziesiątki markerów różnicy czyli ponad tysiąc lat, po czas wędrówki ludów). Tym samym żaden z  najemników szkockich w służbie przykladowo Radziwiłłów nie był założycielem L21 moich Sieniutów. Miałbym wtedy kuzynów w którymś ze szkockich klanów.Tymczasem relatywnie bliskich genetycznych kuzynów mam w Polsce i to blisko bo w tej samej parafii Sokoły. Tylko 4 markery (czyli wspólny przodek ok 500 lat temu) dzielą Sieniutów z wynikiem Perkowskich z krza Mężyków. No i jest jeszcze wynik badania Niewrzyt Dobrzenieckich bardziej odległy ale też sugerujący wspólne pochodzenia. (Uwaga cały czas musimy pamietac że w Polsce testy DNA To promile badań całej populacji.
Wniosek że był jakiś wspólny praprzodek kyóry w trakcie wędrówki ludów ostał na terytorium obecnej Polski.
Tu wyniki testów w ramach projektu szlachty mazowieckiej
https://www.familytreedna.com/public/Ma ... n=yresults
Jak to się stało.? Przede wszystkim nazwiska to stosunkowo współczesny wynalazek. W przypadku podlaskiej drobnej szlachty w zasadzie poczatek XVII wieku. I druga uwaga nazwiska miały przeważnie pochodzenie odmiejscowe. Nazwisko to rzecz nabyta. I tak Jamiołki zamieszkiwały (w XV i XVI wiekaxh kilka (najmnirj trzyzróżnicowane) genetycznie (i heraldycznie) rody. Niemniej z chwilą upowszecknienia się nazwisk wszyscy stali się Jamiołkowskimi!!, Innych w ksiegach weterdy nie było. Identycznie w Perkach wszyscy stali się Perkowskimi. W zasadzie można by próbować ,na podstawie ksiag sadowych, dowieść kiedy to się stało, nawet miałem taki zamiar . Ale wypisanie z nich wszystkich Perkowskich (jest ich ze 4, czy5x więcej niż Jamiołkowskich i wyławianie z nich Męzyków uznałem za szaleństwo, co najmniej rok ślepienia, to już nie dla mnie.
W przypadku rodów chłopskich wyłapanie genetycznego pokrewieństwa między różnymi nazwiskami wydaje się z jednej strony trudniejsze (nazwiska ukształtowały się później) ale z drugiej strony łatwiejsze bo było to już w czasch kiedy isunieją ksiego metrykalne . Niemniej i tak najważniejsza jest genealogia!! spisanie i analiza wszystkiego i weszystkich. Genetyka sprawdza sie tylko jako instrument weryfikacji genealogii, konkretnych genealogicznych hipotez.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2016 - 22:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Cytat:
Genetyka sprawdza sie tylko jako instrument weryfikacji genealogii, konkretnych genealogicznych hipotez.
Pozdrawiam


Z pewnością w przypadku weryfikacji pokrewieństwa dwóch rodów, badanie DNA zawsze przyniesie konkretną odpowiedź. Problematyczne bywa jednak nakłonienie innych osób do udziału w projekcie.

Myślę jednak, że nawet dysponując własnymi wynikami można przy odrobinie szczęścia dogrzebać się wymiernych rezultatów. Takie zestawianie wyników jak to zostało opisane wyżej, bez konieczności stawiania hipotez, to jak zarzucanie genetycznej sieci na krewnych,a pośrednio i przodków. Zapewne z czasem, wraz z większą ilością zaangażowanych osób, szansa na odnalezienie dalekiego krewnego o innym nazwisku pochodzącego od wspólnego przodka nie 2500 lat temu ale już w XVI czy XVII wieku będzie coraz wyższa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-11-2016 - 15:48
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3286

Status: Offline
Promocja świąteczna - FamilyFinder już tylko za $59 Smile

https://www.familytreedna.com/products.aspx

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-12-2016 - 01:00
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a ceny u konkurencji? Dawno zestawienia żadnego nie było, sam też nie śledziłem.
Ktoś może porównywał gdzie, u kogo, za ile - teraz XI/XII AD 2016..z tych już coś znaczących (Y 37STR minimum trzymając się klasyfikacji FT DNA)
Technologia do przodu, konkurencji ponoć przybywa, a ceny - ma wrażenie - jakoś stanęłySad
Ucieszę się, jeśli mnie ktoś z błędu wyprowadzi..może jakiś nowy podmiot się dobija o nasze pieniądze oferując coś w reweralcyjnej, nieprzeciętnie niskiej cenie:P ?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-12-2016 - 00:45
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nieaktualne
do oddania kupon ważny do 25 XIII 10USD zniżki na Y, czyli 37-129USD 67-219USD 111-309USD
kontakt: patrz stopka

edit : nieaktualne

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz


Ostatnio zmieniony przez Sroczyński_Włodzimierz dnia 24-12-2016 - 13:09, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.634347 sekund(y)