Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
M.ZborowskiOffline
Temat postu: Pomoc w odczytaniu miejsca urodzenia (Chorwacki)  PostWysłany: 31-03-2016 - 17:55
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2016
Posty: 22

Status: Offline
Dzień dobry
Mam problem z odczytaniem miejsca urodzenia moich przodków
Akt 9 Anna Rzepecka
Akt 12 Karolina Rzepecka
Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam Mirosław Zborowski

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/401/47420 ... epecka.JPG
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/401/47420 ... rolina.JPG

* Moderacja Regulamin: Na tym Forum każdy post podpisujemy: imieniem, lub imieniem i nazwiskiem. Jeżeli każdorazowe podpisywanie postu jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis, który jest widoczny pod każdym wysłanym postem jak wstawić podpis. (JarekK)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2016 - 20:16
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
myślę, że bez przyzwoitszego "jpega" nic nikt tu nie poradzi. Prosiłbym o wklejenie gdzieś zdjęcia w możliwie największej rozdzielczości. Teraz po niewielkim powiększeniu poniżej progu czytelności widać same piksele. Ja przynajmniej tak widzę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
M.ZborowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2016 - 22:24
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2016
Posty: 22

Status: Offline
Jeszcze raz w większej rozdzielczości. Przepraszam

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/401/47449 ... epecka.JPG

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/401/47449 ... rolina.JPG
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2016 - 23:49
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
młody: Liaska - Galicja
młoda - *rówka Poljska/tj Polska
Ale jazda. Nie mam pojęcia co to jest ta pierwsza litera Krówka, Irówka, Ivówka? Chorwacki to piękny język - już mi się podoba. Smile


Drugi skan jest mnie czytelny. To chyba Popkówna z domu z męża Rzepecka.

Pozwolę sobie przekierować ten post do innego działu, gdzie być może zajrzy jakiś spec od języków południowosłowiańskich.
Link do przekierowanki: https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 239#319239
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Agata_KJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2016 - 23:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-07-2016
Posty: 66

Status: Offline
Witam,

skan pierwszy ktory otworzylam (9)jest dosc maly, czy jest szansa na zbilizenie?
To co udalo mi sie przeczytac:
9. Data slubu: 14 maja 1905 r. On: Valentin Janiac z Ljaski (Galicja), ona: Anna Rzepecki z ? (w chorwackim nie ma liter Ó ani W więc to co wygląda na "-rówka" nie może nią być Smile no chyba że przepisywali dokładnie z obcego (polskiego) języka to wygląda na miejscowość Irówka/Jrówka - pytanie czy taka istnieje. Miejscowość ślubu tudzież gdzie żyją - Rakovac . Daty urodzenia - on: 17.02.1882, ona 12.12.1883. Rodzice ich: jego? nie mogę odczytac; jej: Filip Rzepecki i Karolina Popek. Potem reszta kolumn to świadkowie, czy zaszło tamowanie małzeństwa i dane tego kto udzielał ślubów.

12. tutaj nie otwiera mi się załącznik. Ale jeśli to akt Karoliny Popkówny, to mają Państwo odpowiedź wyżej - Karolina Popkówna była Matką wyżej wspomnianej Anny Rzepeckiej.

Pozdrawiam serdecznie,

Agata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marcin.RybickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2016 - 08:39
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2015
Posty: 716

Status: Offline
Emigracja z Galicji na tereny Bośni po 1890. Potomkowie tych osadników mają swoją stronę w sieci. http://reemigrancizbosni.pl/ Strona z małżeństwami skąd przyjeżdżali do Polski. Miasto Grębów i okolice- to Galicja wsie Krawce, Jamnica, Trześń. Dla mnie Ljaska, to mogą być Laski niedaleko Bojanowa. Gorzej z tą Irówką, ponieważ jest dopisek Polska, a nie Galicja, a to daje różnicę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Agata_KJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-08-2016 - 21:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-07-2016
Posty: 66

Status: Offline
Dzięki Marcin Smile Jeśli mogę się wtrącić - jeśli faktycznie dobrze zapisano miasto Rakovac i jest to ten sam dzisiejszy Rakovac, to o ile pamięć mnie nie myli - był on wtedy w Chorwacji, nie Bośni, tuż przy granicy z Cesarstwem Austro-Węgierskim. Dziś znajduje się w Vojvodinie.

Pozdrawiam,

Agata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marcin.RybickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-08-2016 - 06:56
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2015
Posty: 716

Status: Offline
Strona internetowa, którą podałem wyjaśnia na jakich terenach osiedlano Polaków. Wszystkie miejscowości podane przez reemigrantów to tereny Bośni. Rakovac, o którym wspominasz cały czas należał do Wojwodiny. Chorwacja tam nie sięgała.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Agata_KJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-08-2016 - 21:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-07-2016
Posty: 66

Status: Offline
Hmm to skąd Rakovac w chorwackich księgach? Albo mamy dwa Rakovce na Bałkanach, albo księgi wcale nie są chorwackie Smile

Pozdrawiam,

Agata

Edit: faktycznie jest! Ależ maleńki!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marcin.RybickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-08-2016 - 22:13
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2015
Posty: 716

Status: Offline
Chorwat musiał pisać księgi, bo był katolikiem. Serb prawosławny, a Bośniak wyznawcą islamu. A jak wyglądały Bałkany pod względem zamieszkania np. małych wioseczek to temat-rzeka.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.218439 sekund(y)