Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marek.PodolskiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Umiński  PostWysłany: 26-06-2016 - 15:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-11-2013
Posty: 955

Status: Offline
Ja mam na Drzewie też Umińskich z Ulanowa pochodzących.

https://drive.google.com/open?id=0B8rJc ... Ed6R3lmN0k

Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Umiński  PostWysłany: 26-06-2016 - 19:34
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
sloniatko60 napisał:
Ja mam na Drzewie też Umińskich z Ulanowa pochodzących.

https://drive.google.com/open?id=0B8rJc ... Ed6R3lmN0k

Pozdrawiam
Marek


Może też pochodzą od wspomnianego Wojciecha ur. w 1812 r. w Leżajsku? To Twoi bezpośredni krewni?

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek.PodolskiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Umiński  PostWysłany: 26-06-2016 - 20:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-11-2013
Posty: 955

Status: Offline
To jest ta sama rodzina z tym Wojciechem. Nie badałem do tyłu przodków. Pokazany Józef był adwokatem i przejął kancelarię po śmierci mojego krewnego Stanisława Nowaczyńskiego. Jest też powiązanie z rodziną Nowaczyńskich.

Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
genek72Offline
Temat postu: Re: Nazwisko: Umiński  PostWysłany: 02-07-2016 - 17:07
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2009
Posty: 80

Status: Offline
Łucja napisał:
O Umińskich z Ulanowa na Podkarpaciu. Ich potomek mieszka obecnie w Czechach i jest aktywnym genealogiem amatorem.
Jego przodek Wojciech Umiński, syn Stanisława i Marianny urodził się w 1812 r. w .. Leżajsku.
Ktoś coś wie na ten temat?
Ksiąg z 1812 r. w Leżajsku? W parafii?

Pozdrawiam
Łucja

Księgi są w parafii. Wojciech urodził się 27 marca 1812 r. Nazwisko ojca wpisano jako Humiński

_________________
Pozdrawiam
genek -syn Tadeusza-syn Karola-syn Antoniego- syn Józefa - syn Mateusza -syn Stanisława - syn ? Kwiecińskiego
http://lezajskhistoria.pun.pl/forums.php
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Umiński  PostWysłany: 02-07-2016 - 20:36
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
genek72 napisał:
Łucja napisał:
O Umińskich z Ulanowa na Podkarpaciu. Ich potomek mieszka obecnie w Czechach i jest aktywnym genealogiem amatorem.
Jego przodek Wojciech Umiński, syn Stanisława i Marianny urodził się w 1812 r. w .. Leżajsku.
Ktoś coś wie na ten temat?
Ksiąg z 1812 r. w Leżajsku? W parafii?

Pozdrawiam
Łucja

Księgi są w parafii. Wojciech urodził się 27 marca 1812 r. Nazwisko ojca wpisano jako Humiński



A to bardzo ciekawe, Humiński? Czyżby ulanowska gałązka Umińskich wzięła się od Humińskich? Ciekawe bo jest to nazwisko dość obecne w genealogii, można co nieco wyklikać.
Chyba najbardziej zaskakuje Minakowski, który wspomina o co najmniej dwóch Humińskich, z których jeden, ten starszy, to:
Kasper Humiński - hrabia na Hungvarze, wiek XVI-ty, jakby się ktoś pytał

O Humińskich wspomina także książka o rycerstwie Podkarpacia, dość obszernie przedstawiona tutaj:
http://ostropolscy.pl/index.php?link=rycerstwo
Jest tam wymieniony Antoni Humiński, leżący na Cmentarzu Obrońców Lwowa:
cyt:"
Na Cmentarzu Obrońców Lwowa spoczywają prochy bohaterów poległych i zmarłych z ran i trudów wojennych: 2 Adamowiczów, Baczyńska Helena, Baczyński Jan, 2 Bieleckich, Józef Bogdański, K. Chojnacki, Piotr Czarnecki, Michał Dmytrowski, Andrzej Dobrzański, Teodozja Dzieduszycka, 2 Fjałkowskich, Górski, Gut, Roman Korczak-Horodyski, Antoni Humiński...."

Herb Humińskich to Gozdawa:
http://genealogia.grocholski.pl/gd/herb.php?id=0041
.
Tu wspomniany jakiś Jan Humiński, w rejestrze poborowych woj. lubelskiego,, z początku XVII w.:
https://books.google.pl/books?hl=pl&id= ... i%C5%84ski

W 1650 r. Jan Humiński wspomniany jest tutaj:
https://books.google.pl/books?hl=pl&id= ... i%C5%84ski
W nawiasie adnotacja "Umieński", ze znakiem zapytania, ale to może tylko znaczyć, że autor artykułu nie znał nazwiska.

Minakowski "hrabią na Hungvarze" przebija jednak wszystko, trudno nie kochać Minakowskiego za takie numery, czyli może jeszcze jeden link, z Minakowskiego właśnie:
http://www.sejm-wielki.pl/b/lu.24230
Podane jest nawet źródło:
"Bohdan Łuszczyński, Silva Heraldica"

.
Zapowiada się ciekawe zadanie genealogiczne dla ulanowskich potomków Wojciecha. Arcyciekawe, ale trudne, najpierw wypadałoby Humińskich, jako przodków ulanowskiego Wojciecha jeszcze gdzieś potwierdzić. Ale dzięki wielkie za podanie tej informacji tutaj. Poszukujący korzeni Umiński jest dzisiaj obywatelem czeskim, Morawy (mam nadzieję, że tutaj zagląda), które w czasach historycznych wchodziły przecież jak najbardziej w skład Węgier, a stało się to tak tuż przed tym Minakowskim Kasprem. Czyżby nastąpił powrót do korzeni?? Mogli być też inni Humińscy, nie tylko ci węgierscy, a może nazwisko znowu uległo zmianie i wcale nie Humiński? Możliwości jest wiele, ale trop pojawił się ciekawy, aż zazdroszczę.

Ungvar to dzisiejszy ukraiński Użhorod, na dawnym węgierskim Zakarpaciu: https://pl.wikipedia.org/wiki/U%C5%BChorod
Może to ten Hungvar?
Więcej ciekawych informacji w anglojęzycznej Wikipedii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Uzhhorod


Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny


Ostatnio zmieniony przez Łucja dnia 02-07-2016 - 22:44, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarieOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Umiński  PostWysłany: 02-07-2016 - 21:25
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2013
Posty: 41

Status: Offline
http://vuapraha.cz/sites/default/files/ ... e00649.htm
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Umiński_StefanOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Umiński  PostWysłany: 26-10-2016 - 21:50


Dołączył: 26-10-2016
Posty: 1

Status: Offline
Mój dziadek, Józef Umiński był adwokatem w Ulanowie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czyżewski_Bartłomiej
Temat postu: Re: Nazwisko: Umiński  PostWysłany: 13-02-2018 - 16:25
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-09-2009
Posty: 613
Skąd: Łódź
Grzebiąc w jednej z bocznych gałęzi mojej rodziny natrafiłem na Modestę Umińską pv. Górską sv. Pyzińską, z którą najprawdopodobniej jestem bardzo daleko spokrewniony. W akcie jej drugiego małżeństwa (nr 20/1827 par. Oporów) jest informacja, że urodziła się około 1780 r. w Świnicach i była ona córką Antoniego Umińskiego oraz Marianny Byszewskiej.

Czy ktoś może posiada w swoich wykazach w/w osoby? Będę wdzięczny za wszelkie informacje Smile

_________________
Pozdrawiam,
Bartłomiej Czyżewski

Mój blog genealogiczny: http://mojagenealogia.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
termosOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Umiński  PostWysłany: 13-02-2018 - 16:53
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2014
Posty: 122

Status: Offline
Józef Umiński był do 1939 roku lekarzem w Kutnie. Nie wiem nic o jego pochodzeniu, w 1919 ożenił się w Kutnie z Julią z Nowakowskich. Kiedy zmarł?
pozdrawiam
Teresa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
madjekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-01-2019 - 14:48
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2015
Posty: 128

Status: Offline
Witam,

Nazwisko Umiński pojawia się w Mogilno-wieś USC (kujawsko-pomorskie) na https://www.genealogiawarchiwach.pl
Niestety zasoby te nie są zindeksowane.

Pozdrawia
Maciek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marysia13Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-01-2019 - 11:02
Sympatyk


Dołączył: 06-04-2008
Posty: 122

Status: Offline
Witam

Nie moi, ale dodam, że w parafii Bydgoszcz jest to nazwisko,
przypuszczalnie znane są już te dane.
Przykładowy akt zgonu z roku 1807, v. Uminski

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=162323

Pozdrawiam
Marianna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Niedzwiecka_AnnaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2020 - 17:18


Dołączył: 11-09-2020
Posty: 1

Status: Offline
Dzień dobry,
moi przodkowie Umińscy pochodzą ze wspomnianego wcześniej Sugajna i Boleszyna koło Nowego Miasta Lubawskiego.
Skomplikowane losy rodzinne sprawiły, że w poszukiwaniach trop urywa mi się na prapradziadkach, Augustynie i Mariannie ze Szczygłowskich, oboje zmarli w 1938r. Ich dzieci to Władysław (mój pradziadek), Julian, Jan, Antonina, Aniela, Leokadia, Wiktoria i Teofila.
Może ktoś z Was trafił w poszukiwaniach na Augustyna i jego przodków? Może faktycznie szczęście sprzyja doświadczonym?

Pozdrawiam,
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2020 - 18:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Niedzwiecka_Anna napisał:
trop urywa mi się na prapradziadkach, Augustynie i Mariannie ze Szczygłowskich, oboje zmarli w 1938

Jeżeli wiesz, gdzie zmarli, to jako potomek dostaniesz w USC ich akt zgonu. A w tym akcie powinno być nie tylko miejsce urodzenia, ale także imiona rodziców.
Przydatny byłby też akt ślubu. Zwyczajowo odbywał się w parafii panny młodej, ale to tylko zwyczaj, nie obowiązek.
Jak znasz datę narodzin ich pierwszego dziecka, to rozejrzyj się po okolicznych parafiach

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2020 - 09:46
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Niedzwiecka_Anna napisał:
Dzień dobry,
moi przodkowie Umińscy pochodzą ze wspomnianego wcześniej Sugajna i Boleszyna koło Nowego Miasta Lubawskiego.
Skomplikowane losy rodzinne sprawiły, że w poszukiwaniach trop urywa mi się na prapradziadkach, Augustynie i Mariannie ze Szczygłowskich, oboje zmarli w 1938r. Ich dzieci to Władysław (mój pradziadek), Julian, Jan, Antonina, Aniela, Leokadia, Wiktoria i Teofila.
Może ktoś z Was trafił w poszukiwaniach na Augustyna i jego przodków? Może faktycznie szczęście sprzyja doświadczonym?

Pozdrawiam,
Anna


Jeżeli trop urywa się tak płytko, w 1938 r. i głębiej nie wiesz nic, potomkowie rodzeństwa Twojego pradziadka również nie wiedzą nic o Augustynie Umińskim, a dokumentów zgonu, ślubu prapradziadków nie udaje się odszukać, ani tym bardziej metryki urodzenia, to - test DNA. Znasz tematykę testów DNA do celów genealogicznych? To od kilku lat podstawowa metoda poszukiwań i coraz więcej osób z Polski takie badania wykonuje. Nie wiem ilu potomków Umińskich wykonało badanie autosomalne i figurują w bazach danych (FTDNA, MyHeritage), np. piszących w tym wątku o Umińskich. Ale ja tak, mam taki test wykonany, mój Ojciec i jego kuzynka także (ona tylko w MH figuruje). Czyli gdyby Twoi byli spokrewnieni z moimi, to jakaś szansa na wyłapanie tego przez DNA istnieje. "Moi" Umińscy to praprababcia Aniela urodzona w 1842 r., najstarsza z licznego rodzeństwa, parafia Bobrowo koło Brodnicy, w której mieszkali w tamtym czasie również inni spokrewnieni Umińscy (i oczywiście jej ojciec Erazm i dziadek Antoni), Józef i Cyprian. "Moi", tj. Erazm i Aniela z mężem, przeprowadzili się w latach 70-tych XIX w. do Galicji i kontakt z tymi rejonami się urywa. Został nawiązany tylko z jedną linią rodzeństwa praprababci, autorka tego wątku akurat, ale oni również znaleźli się w Galicji.

Może chociaż uda się ustalić w jakim wieku zmarł Augustyn, to już byłoby coś.
Ale badania DNA zdecydowanie, to teraz podstawowe narzędzie do poszukiwań genealogicznych, prawie stale jest promocja cenowa na MyHeritage, najlepiej zrobić najstarszym osobom w rodzinie (pokoleniowo), uzyska się więcej informacji. Z każdym pokoleniem tracimy 50% autosomalnego/chromosomalnego DNA, czyli najstarsi przede wszystkim. Spróbuj. Wszystkie linie powoli Ci rozjaśni. 1938 r. to bardzo płytko jak na poszukiwania genealogiczne, dostępność materiałów archiwalnych to przeciętnie 100 wstecz, a to jest tylko 82 lata i akt zgonu. Żeby chociaż był ich ślub.

Pozdrawiam
Łucja

Ps. Na tej stronie jest jakiś Augustyn Umiński, znasz to: https://www.myheritage.pl/site-family-t ... BCurawska. Wygląda, że to są Twoi, taki ciąg google wywołuje: "Augustyn Umiński ˇ Jan Umiński ˇ Julian Umiński".. Widzę, że jesteście na MyHeritage, to tam zrobić test DNA najprościej by było.
W 2009 r. napisałam w tym wątku "Jest też (z innych źródeł) informacja o Umińskich z miejscowości Sugajno koło Brodnicy (Władysław, syn Augustyna, II poł. XIX w.).", ale nie pamiętam co dalej z tym było.

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
UMINSKA_IWONAOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-05-2021 - 21:05
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2014
Posty: 16

Status: Offline
W moim drzewie raczkującym również Umińscy się pojawiają.
Moje dzieci, rodzeństwo mojego męża,
następnie Jego rodzice: Henryka Umińska zd. Chachaj oraz Zbigniew Andrzej Umiński.

Rodzeństwo Zbigniewa to:
Renata Gębczyńska zd. Umińska
Janusz Umiński

Ich rodzice Kazimiera Umińska zd. Andrzejczuk oraz Robert Umiński.
Rodzeństwo Roberta to:
Jan Umiński
Eufenia Umińska
Edmund Umiński
Janka Umińska
Gerard Umiński

Rodzicami tej szóstki są najprawdopodobniej:
Anastazja Umińska zd Schulz oraz Władysław Umiński.

Moja wiedza odnośnie rodziny kończy się na Zbigniewie i Henryce, czyli na samym początku. Czekam na akty Roberta, którego niestety w żadnych archiwach nie umiem znaleźć - nawet grobu. Zobaczymy, co wykaże akt.

Jakieś związki? Jakieś pomysły?
Rodzina nie pomaga. Mąż i jego rodzeństwo odcięci od rodziny. Żadnych wspomnień i momentów, które warto uchwycić.
Czekamy na akty, wtedy będą pomysły na dalsze kroki co dalej.

Pozdrawiam poszukiwaczy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.801364 sekund(y)