Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marek_GajowniczekOffline
Temat postu: Polskie ofiary hitlerowskich obozów koncentracyjnych-dyskus.  PostWysłany: 17-08-2009 - 16:13
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2009
Posty: 11

Status: Offline
Dwóch braci mojej babki zginęło w Mauthausen .Przeglądając wymagane formularze zapytań zdziwiłem się i oburzyłem dotychczasowym brakiem zbiorczych publikacji przedstawiających listy (wykaz) polskich ofiar hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Coś w tej sprawie bardzo brzydko pachnie i powinniśmy wreszcie odjąć ręce od nosów i pokazać palcem problem! Szczególnie w tym genealogicznym gronie w którym udział,wydaje mi się-także zobowiązuje! Jeśli koleżanki i koledzy podzielacie moją opinię-proszę o wsparcie jej na tym forum,może nie będzie to wówczas jedynie wołaniem na puszczy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
t.dzwonkowskiOffline
Temat postu: Polskie ofiary hitlerowskich obozów koncentracyjnych.  PostWysłany: 17-08-2009 - 22:43
Sympatyk


Dołączył: 26-10-2007
Posty: 284

Status: Offline
Szanowni Państwo
Jest baza danych na stronie http://www.straty.pl. Należy pobrać odpowiedni kwestionariusz i wpisać dane. Można też tą bazę przeglądać. Niestety dokumentacja tam zawarta jest niekompletna, ale i tak jest widoczny postęp. Np. brak jest danych o członkach tych rodzin, z których żaden z bliskich nie przeżył wojny albo wyjechał na Zachód. Brak jest też wszystkich danych odnośnie uczestników powstania warszawskiego lub członków AK. Szczególna troska o stan tej bazy leży w interesie nas wszystkich.
Oddzielnym problemem jest rejestr poległych w II wojnie światowej. Faktem jest, że są zestawienia poległych, zdaje się nawet 5 tomów, ale one nie obejmują znacznej części uczestników wszystkich frontów. Rosjanie i Niemcy mają swoje bazy danych. Tam takie akcje wspiera władza państwowa, np. Putyn wydał nawet odpowiedni dekret. Mam nawet wrażenie, że takie działania w Polsce są dla niektórych decydentów są lekko wstydliwe.
Pozdrawiam
Tadeusz Dzwonkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek_GajowniczekOffline
Temat postu: Polskie ofiary hitlerowskich obozów koncentracyjnych.  PostWysłany: 18-08-2009 - 13:50
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2009
Posty: 11

Status: Offline
Dziękuję Panu Tadeuszowi Dzwonkowskiemu za przydatną informację.Polecana baza danych jest rzeczywiście niekompletna i zawiera głównie informacje o osobach zwracających się do Fundacji Polsko-Niemieckiej "Pojednanie".Może być pomocna genealogom zawiera bowiem wiele szczegółowych danych osobowych. Warto byłoby wykorzystać ją za początek prac całościowo przedstawiających polskie ofiary hitlerowskich represji. Szczególnie dziękuję za uwagę podzielającą wspólne nasze wrażenie,że temat ten jest dziwnie zamiatany pod dywanik. Gdy mury innych narodów krzyczą nazwiskami ofiar dostęp do listy naszych nazwisk nie jest prosty.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kowalczyk_mariaOffline
Temat postu: Polskie ofiary hitlerowskich obozów koncentracyjnych-dyskus  PostWysłany: 18-08-2009 - 19:42
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2009
Posty: 14

Status: Offline
Zastanawia mnie strona straty.pl Jeśli społeczeństwo ma ją uzupełniać to dlaczego nie mówi się o tym. Kto wie o takiej akcji? Ile osób? Przecież mamy póki co telewizję misyjną . Czy raz w tygodniu w głównych wiadomościach nie powinni przypominać o spisywaniu represjonowanych ? A radio, prasa? Powinno się o tym na okrągło mówić. Czas działa na naszą niekorzyść. A jeśli robi to IPN do spółki z innymi instytucjami państwowymi to dlaczego nie ma w tym wykazie np
1.poległych pod Monte Cassino
2.więźniów obozów koncentracyjnych
3.jeńców z Woldenberga
Ad 1 lista jest znana.
Ad 2 . Trójka rodzeństwa trafiła do Oświęcimia. Brat zginął. Siostry przeżyły. Jedna z nich, moja teściowa zmarła w 2000r. Należała do Związku Inwalidów Wojennych. Dostała odszkodowanie.A więc osoba znana instytucjom państwowym i co: w wykazie nie ma nawet jej, nie mówiąc o rodzeństwie. Jeden brat rozstrzelany w Radomiu w 1940r, drugi poniósł śmierć w obozie jak wspomniałam. Teściowa i jej siostra od lipca 1943r do końca wojny w obozie.
ad.3. Przynajmniej w części lista znana.
Maria Kowalczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.880409 sekund(y)