Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Wojciechowicz_KrzysztofOffline
Temat postu: Odnaleziona unikalna książka z czasu wojny...  PostWysłany: 16-04-2016 - 22:31
Sympatyk


Dołączył: 09-04-2010
Posty: 400

Status: Offline
Jakieś dwadzieścia lat temu, nie mając nic lepszego do roboty, zabrałem się do tłumaczenia książki, którą dawniej kupiłem w sklepie ze starociami. Pomyślałem, że może zainteresowac polskich czytelników, ale nigdy nie miałem okazji jej im zaprezentować.
Książkę tą napisała anonimowo angielska autorka, która wyszła za polskiego inżyniera i mieszkała w Warszawie. Tam zastała ich wojna, a ksiązka jest dziennikiem, obrazującym pierwsze dni wojny w Warszawie, nastepnie ucieczkę małżeństwa aż do Pińska, gdzie w majątku znajomych doczekali wejścia armii sowieckiej. Potem, dalsza tułaczka przez Litwę, Łotwę.....
Ponieważ autorce udało się jednak przedostać do Anglii, wydała tam tą książkę w 1941 roku, ukrywając nazwiska osób i miejscowości pod kryptonimami. Ukryła także swoje nazwisko pod pseudonimem ‘Adam Mickiewicz’. Powracając do tej książki dziesięć lat temu, wpadłem na pomysł, aby rozszyfrować te kryptonimy. Żmudna to była praca, ale okazało się, że pierwsze litery wymienionych miejscowości pasowały do nazw na szczegółowej mapie. W ten sposób udało mi się zrekonstruować ostatnie dni mieszkańców majątku Kuchcze, należacego do Leontyny Odra, z domu Korsak. Mogłem nawet uzupełnić brakujące szczegóły i daty w dziele dr. Minakowskiego.
Owe ostatnie dni w majątku Kuchcze zajmują prawie połowę książki – i sądzę, że powinny zainteresować potomków rodzin Orda, Korsak, Breza, a także rządcy Grodzkiego, którego egzekucja została dokładnie opisana przez autorkę.
Potem, przypadkiem udało mi się rozszyfrować osobę autorki, która po wojnie wydała kilka książek poświęconych matryrologii rodzin polskich, wywiezionych przez sowietów z Kresów. W czasie wojny, cenzura brytyjska zastopowała następne wydania przetłumaczonej przeze mnie książki, gdyż godziła ona w idealny wizerunek sojusznika Aliantów.
Udało mi się znaleźć jeszcze kilka podobnych unikatów polskich, które także przetłumaczyłem, lecz spoczywaja bezuzutecznie w moim komputerze.
Mam nadzieję, że książka ta zainteresuje niektórych członków Forum. Życzę przyjemnej lektury:

http://econostatistics.co.za/images/mynameismillion.pdf

Pozdrawiam
Krzysztof

PS. jak widze, ten adres przestał pracować. Skontaktowałem się z administracją mojego servera i okazuje się, ktos wsadził wczoraj wirusa w moją Web site. Szybka i dokładna praca! Jutro będę wiedział, kto to zrobił, ale oczywiście będzie to anonimowy złoczyńca. Mijemy nadzieję, że dojdziemy do prawdy.

Krzysztof


Ostatnio zmieniony przez Wojciechowicz_Krzysztof dnia 17-04-2016 - 13:59, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawlak_ElżbietaOffline
Temat postu: Odnaleziona unikalna książka z czasu wojny...  PostWysłany: 17-04-2016 - 10:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2009
Posty: 40

Status: Offline
Dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wojciechowicz_KrzysztofOffline
Temat postu: Odnaleziona unikalna książka z czasu wojny...  PostWysłany: 17-04-2016 - 14:38
Sympatyk


Dołączył: 09-04-2010
Posty: 400

Status: Offline
Przepraszam - link nie działa, bo wczoraj ktoś umieścił wirusa w mojej Web site i dopiero jutro strona będzie zreperowana.
Jak dotąd, nigdy wirusów nie miałem i nikt nie miał powodu, aby je tam umieszczać!

Pozdrawiam

Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_WasylukOffline
Temat postu: Odnaleziona unikalna książka z czasu wojny...  PostWysłany: 17-04-2016 - 16:45
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2008
Posty: 706

Status: Offline
Link dzisiaj rano działał i skutecznie pobrałem Twoje tłumaczenie.

Krzysztof

_________________
Krzysztof Wasyluk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krzywekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-04-2016 - 18:09
Sympatyk


Dołączył: 17-01-2012
Posty: 20
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Już nie działa Sad Ciekawe kto jest złoczyńcą ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Barbara_LendzionOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-04-2016 - 19:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2014
Posty: 420
Skąd: kujawsko-pomorskie
Status: Offline
Dziękuję. Przeczytałam. Takie smutne losy spotkały w tamtym czasie każdego Polaka tylko nie każdy potrafił to opisać, a do tego niektóre kwestie dotyczące "dobroczyńców" ze wschodu były tematem tabu wiele lat po wojnie. Do dziś jeszcze wiele tajemnic ukrywa się przed nami.

_________________
Pozdrawiam Barbara
-------------------------------------------------------
Poszukuję: Włocławek - Wilczyńscy,Kulińscy Kowal - Cytaccy ,Baruchowo i okolice: Lewandowscy, Gizińscy,Prusy i Mazowsze - Lendzion
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-04-2016 - 21:11
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1803
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Takich pamiętników jest oczywiście znacznie więcej. Niestety dziś wiele jest zapomnianych, w rękopisach spoczywa całe mnóstwo (nie tylko w rękopisach bibliotek). Wydanie dziś pamiętnika fachowe wymaga zbyt wiele kosztów i nikomu się nie opłaca. W czasach Polski Ludowej wydawano wzorowo pamiętniki XIX w. Dzisiaj pozostało po tym żałosne wspomnienie. Pozdrawiam TL
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wojciechowska_EwkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-04-2016 - 21:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 474

Status: Offline
Witam,
Udało mi się rano ściągnąć plik z tłumaczeniem, umieściłam na dropboxie, mam nadzieję, że da się ściągnąć - warto.

Nie dałam rady przeczytać całości, za dużo wzruszeń. Moja rodzina i rodzina mojego męża - mieszkali w Warszawie - myślę, że w ich domach, w tym czasie prowadzone były podobne rozmowy... Nie wszyscy przeżyli, a żony nie odnalazły po wojnie swoich mężów...

https://www.dropbox.com/s/5bueqklgjrp2n ... n.pdf?dl=0

Krzysztofie, dziękuję.
pozdrawiam
ewa
ps
Jeśli nie uda się ściągnąć, proszę o informację, spróbuję inaczej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TomekDOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-05-2018 - 22:48
Sympatyk


Dołączył: 01-05-2009
Posty: 79
Skąd: Poznań
Status: Offline
Krzysztofie,

Dziękuję za przetłumaczenie, udostępnienie i zachowanie tych wspomnień.

_________________
pozdrawiam,
Tomek

Odoliński, Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zibi50Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-05-2018 - 13:18
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2013
Posty: 20
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Krzysztofie!

Chciałbym bardzo podziękować Ci za podjęcie się niełatwego wówczas trudu przetłumaczenia jakże bezcennych wspomnień, które zostały niejako ocalone od zapomnienia poprzez zamieszczenie na dropboxie przez Ewkę dostępnego linku zawierającego wspomniany plik pdf:
https://www.dropbox.com/s/5bueqklgjrp2n ... n.pdf?dl=0

Serdecznie pozdrawiam

Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.547565 sekund(y)