Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Virg@Offline
Temat postu: Porozmawiajmy o książkach  PostWysłany: 24-03-2009 - 17:30
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
. . . . .
Rodzina i gospodarstwo domowe na ziemiach polskich w XV-XX wieku. Struktury demograficzne, społeczne i gospodarcze, red. Cezary Kukla, Warszawa 2008.

Jak napisała Autorka blogu, gdzie zobaczyłam informację o książce, zawiera ona: „ […] spojrzenie, dla odmiany, na rodzinę wojskową czy rodzinę szlachecką w świetle testamentów. […] na plus zapisać trzeba rozpiętość społeczną, wyjście poza szlachtę, spojrzenie na chłopów, służbę domową, rodziny żydowskie i unickie […]”.

Czy może już czyjeś oko zatrzymało się na tej pozycji?
Cena przystępna, a wydawcy zachwalają:
„W tomie zebrane zostały artykuły ukazujące przemiany, jakie zachodziły w rodzinach w ciągu ostatnich sześciuset lat. Najwięcej uwagi poświęcono rodzinie staropolskiej i miejscu w niej poszczególnych członków, a także takim problemom, jak podstawy majątkowe funkcjonowania rodziny w dobie preindustrialnej i industrialnej czy pozycja służby domowej w różnych środowiskach społecznych, a nawet szerzej - w całej Europie. Analiza obejmuje różne grupy i środowiska społeczne: zamożnych chłopów, mieszczaństwo dużych i małych miast, duchownych unickich, drobnej i średniej szlachty, nowogródzkich Żydów. W pracach znanych historyków, ale też i badaczy młodszego pokolenia, które znalazły się w tomie, wykorzystano różne źródła rękopiśmienne i drukowane, zastosowano różne metody badawcze”.


Jeżeli Administrator nie wyrzuci tego wątku na „Wysypisko”, moglibyśmy tu porozmawiać o interesujących genealoga-amatora książkach.
O pozycjach niszowych, regionalnych, na reklamę których nie jest stać wydawcy, a mogących dla nas mieć dużą wartość. O nowościach, ale i o tych, ważnych dla naszego środowiska, które zajmują już poczesne miejsce w naszych, domowych bibliotekach.

Powtórzę za profesorem Stanisławem Pigoniem: W każdym razie [rzecz] tu […] podnoszę, bo może przecież „sprawa godną rozwagi się wyda” ( Pigoń S., Z Komborni w świat. Wspomnienia młodości. Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1983).

Z serdecznymi pozdrowieniami –
Virg@
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_D.WysockiOffline
Temat postu: Porozmawiajmy o książkach  PostWysłany: 24-03-2009 - 18:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2008
Posty: 165

Status: Offline
Osobiście uważam, że książki regionalne, dotyczące miejscowości i wsi są bardzo cenną wskazówką i nie rzadko pełną ciekawostek.

Tak na przykład książki pana Krzysztofa Kowalkowskiego o wsiach pomorskich, m.in. o parafii Barłożno, Pszczółkach, Rutlu, Miłobądza, wsi Krąg czy o Brzeźnie Szlacheckim.

Pozdrawiam

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Porozmawiajmy o książkach  PostWysłany: 29-03-2009 - 11:26
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
. . . .
Stanisław Jastrzębski, Samoobrona Polaków na Kresach południowo-wschodnich II RP w latach 1939-1946. Wyd. Nortom, 2008. ISBN: 978-83-89684-27-1.

W rzetelnej, wnikliwej i profesjonalnej recenzji książki, która została nagrodzona przez Redakcję Wortalu „Histmag.org”, autorstwa Łukasza Męczykowskiego, czytamy: „Całość liczy sobie 244 strony, z czego 144 zajmują relacje świadków wydarzeń i opisy miejscowości, w których doszło do napadów. Resztę zajmuje krótka historia Kresów, opis powstania IB [„Istriebitielne Bataliony” - pod tą nazwą kryją się tzw. Niszczycielskie Bataliony, utworzone przez Armię Czerwoną na terenach tzw. Kresów Wschodnich do walki z partyzantką i bandytami, a także do pełnienia funkcji pomocniczych i wartowniczych] oraz krótkie biogramy przywódców UPA”.

Z pozdrowieniami –
Virg@
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kornelia_MajorOffline
Temat postu: Porozmawiajmy o książkach  PostWysłany: 29-03-2009 - 14:06
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 10-04-2007
Posty: 474
Skąd: Kielce
Status: Offline
Porozmawiajmy o książkach- napisał Virgo.

Oczywiście już rozmawiamy: prawie każde Towarzystwo Genealogiczne informuje o nowościach,
mamy tu na forum bibliotekę cyfrową i tp.

Słusznie podjąłeś ten temat ,bo w natłoku wydawniczym można przegapić jakieś ciekawe dla genealoga wydanie np :Heleny z Jaczynowskich-Roth "Czas,miejsca,ludzie" -Wspomnienia z Kresów Wschodnich.Książka posiada indeks nazwisk.
( Wydawnictwo literackie 2009 r.)

pozdrawiam ,Kornelia Major
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TomaszFusiekOffline
Temat postu: Porozmawiajmy o książkach  PostWysłany: 30-03-2009 - 13:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 26
Skąd: Lublin / Warszawa
Status: Offline
Prawdopodobnie zainteresuje wszystkich tych, których przodkowie przewinęli się przez Ellis Island:

Małgorzata Szejnert "Wyspa klucz".

Cytat z http://www.znak.com.pl :
"Małgorzata Szejnert, ... zabiera nas ... w daleką podróż na Ellis Island, małą wyspę u wybrzeży Nowego Jorku, która przez lata była nazywana „bramą do Ameryki”. Od końca XIX wieku do lat 50. wieku XX mieściło się na niej centrum przyjmowania imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych. W tym czasie przez wyspę przewinęło się blisko 12 milionów osób.
Większość przebywała na niej zaledwie kilka godzin. Ci, którzy mieli mniej szczęścia, spędzali tam nawet do kilkunastu miesięcy, przechodząc długotrwałą kwarantannę i najróżniejsze badania. Inni zaś byli po prostu odsyłani z powrotem, ponieważ zgodnie z ustawami imigracyjnymi zakaz wstępu obejmował: „idiotów, chorych umysłowo, nędzarzy, poligamistów, osoby, które mogą się stać ciężarem publicznym, cierpią na odrażające lub niebezpieczne choroby zakaźne, były skazane za zbrodnie lub inne haniebne przestępstwa, dopuściły się wykroczeń przeciw moralności” oraz tych, którzy nie mieli pieniędzy na podróż w głąb kraju.
Autorka nie tylko śledzi dramatyczne losy emigrantów polskich, żydowskich, niemieckich czy włoskich, ale dzięki ogromnej reporterskiej pasji i dociekliwości ożywia postaci pracowników stacji na Ellis Island - lekarzy, pielęgniarek, komisarzy, tłumaczy oraz opiekunek społecznych, a nawet przyzwoitek.
To fascynujący reportaż, bogato ilustrowany unikatowymi zdjęciami archiwalnymi. "
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Porozmawiajmy o książkach  PostWysłany: 14-07-2009 - 19:16
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Ukazał się najnowszy, 16 numer Zeszytów Odrzykońskich.
Zawiera on Odrzykoński Słownik Biograficzny. Część 1 – Odrzykoniacy w służbie Bożej, w opracowaniu Ludwika Łacha.

Odrzykoński Słownik Biograficzny narodził się z potrzeby ocalenia pamięci o ludziach, którzy twórczym życiem i głębokim patriotyzmem (poświadczonym przez wielu poświęceniem własnego życia) rozsławili swoją rodzinną wieś. Burzliwe dzieje naszego kraju spowodowały, że niektórzy z nich nie mają nawet swoich mogił i nieznane jest miejsce ich wiecznego spoczynku.

Na 90. stronach pierwszej części Odrzykońskiego Słownika Biograficznego przedstawione są biogramy 30. duchownych (w tym 8. pełniących aktualnie Służbę Bożą), którzy wyrośli z głębokiej wiary ich rodzin i mieszkańców Odrzykonia:
ks. Jan Bardzik (1853-1913)
ks. Józef Marcin Folta (1891-1922)
ks. Józef Foryś (1857-1933)
ks. Jan Peregryn Haczela (1865-1942?)
ks. Jan Haniewski (1873-1942)
ks. Stanisław Jarek (1871-1930)
ks. Stanisław Klatka (1902-1971)
ks. Józef Łach (1913-1989)
ks. Stanisław Łach (1914-1981)
ks. Jan Nawrocki (1857-1907)
ks. Stanisław Nawrocki (1878-1937)
ks. Szymon Nawrocki (1871-1922)
ks. Józef Panaś (1887-1940)
o. Aleksander Piątkiewicz S.J. (1869-1920)
o Włodzimierz Piątkiewicz S.J. (1865-1933)
ks. Franciszek Pelczar (1906-1975)
ks. Jan Bronisław Stryczny (1892-1974)
ks. Antonii Trznadel (1857-1908)
ks. Franciszek Trznadel (1830-1872)
ks. Jan Trznadel (1866-1920)
ks. Alojzy Zawisza MS (1909-1991)
ks. Stanisław Zawisza (1901-1970)

Aktualnie Służbę Bożą pełnią:
ks. Stanisław Cebula
ks. Edward Feruś
ks. Andrzej Juszczęć
ks. Stanisław Klocek
ks. Marek Starowieyski
ks. Marek Typorowicz
ks. Władysław Wojnar
ks. Jacek Zawisza

Biogramy wzbogacone są o archiwalne fotografie oraz bibliografię (źródła, wspomnienia, artykuły, opracowania) liczącą 40 pozycji.


Fot. Uczestnicy Zjazdu inteligencji rodem ze wsi Odrzykoń w 1910 roku.
Pierwszy szereg od lewej: NN, Karolina Szafran-Sojkowa, Stanisław Trznadel, ks. Jan Trznadel, Karolina Panaś-Bilutowa, Stanisław Urbanek, Ludwik Trznadel.
Drugi szereg od lewej: Walenty Bardzik, Józef Szafran, ks. Ernest Świątek (proboszcz parafii w Odrzykoniu), Franciszek Szafran, ks. Jan Bardzik, ks. Jan Peregryn Haczela, ks. Stanisław Jarek, ks. Józef Foryś, ks. Jan Haniewski, NN.
Trzeci szereg od lewej: Stanisław Cebula, Szymon Urbanek, N. Foryś, Jan Mazur, Wojciech Dudek, ks. Stanisław Nawrocki, ks. Szymon Nawrocki, Stanisław Panaś, NN, NN, ks. Józef Panaś.
Czwarty szereg od lewej: Władysław Trznadel, Franciszek Warzel, Stanisław Grzybała, Franciszek Nawrocki, N. Typorowicz, N. Gromko, Stanisław Bardzik, Jan Franciszek Grzybała, Dudek?, Józef Urbanek.


Odrzykoński Słownik Biograficzny. Część 1 – Odrzykoniacy w służbie Bożej, opracowanie Ludwik Łach, [w:] „Zeszyty Odrzykońskie”, Zeszyt 16/2009. Wyd. Stowarzyszenie Odrzykoniaków, Odrzykoń 2009.

Pozdrawiam serdecznie –
Virg@
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
andrzejkapronOffline
Temat postu: Porozmawiajmy o książkach  PostWysłany: 14-07-2009 - 19:42
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2009
Posty: 227

Status: Offline
Moim zdaniem, w pierwszej kolejności tutaj należy prezentować wszystkie prace słownikowe, artykuły z gazet dotyczące np. zmarłych na cmentarzach, spisy poległych itp. i nade wszystko książki biograficzne, bo one giną często w masie. Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Porozmawiajmy o książkach  PostWysłany: 14-07-2009 - 23:14
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
A ja wręcz przeciwnie niż przedmówca:)
Chciałbym polecić książki biograficzne ale dla uchwycenia klimatu nie dla indeksów. I to czytane równolegle -przynajmniej we fragmentach dotyczących tego samego okresu. Są to:

1. Snyder Timothy: Tajna wojna Henryk Józewski i polsko sowiecka rozgrywka o Ukrainę (oryginalnie: Sketches from Secret War), wydawnictwo ZNAK, 2008 r. ISBN: 978-83-240-1033-2 Tłumaczenie: Pietrzyk Bartłomiej

2. Mamert Stankiewicz: Z floty carskiej do polskiej, Wydawnictwo: Iskry ISBN: 978-83-244-0057-7

3. Witold Pasek: Bolesława Kontryma życie zuchwałe. Biografia żołnierza i policjanta 1898-1953, Wydawnictwo: Fronda, 2006 ISBN: 83-88747-07-X

Autora trzeciej pozycji mamy przyjemność spotykac na naszym forum.

Dla tych , którzy zastanawiają się jak mogły wyglądac losy członków ich rodzin "na Kresach" (choć najciekawsze fragmenty pochodza moim zdaniem ze znacznie odleglejszych rejonów) w okresie 1917-1925 i później...polecam szczerze przeczytanie ww książek bezpośrednio po sobie ew. czytanie równoległe.
Dla wielu z nas uważających, że żyje obecnie w świecie bez granic , z łatwością poruszania się i o niespotykanej dynamice...że opowiesci rodzinne sprzed 3-4 pokoleń są nieprawdopodbne, oparte na lekturze Beniowskiego...
kilka wątków może być niespodzianką ... a są to relacje dobrze udokumentowane i raczej odarte z emocji , drastycznych szczegółó i ubarwień. Pisane przez autorów (poza Znaczy Kapitanem) w oparciu o solidne źródła , moim zdaniem przedstawiające "pastelowe" wersje
Pozdrawiam serdecznie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Porozmawiajmy o książkach  PostWysłany: 05-08-2009 - 00:29
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Wortal „Histmag.org” zamieścił obszerną recenzję książki Małgorzaty Nowaczyk, Poszukiwanie przodków. Genealogia dla każdego, autorem której jest Michael Morys-Twarowski.

. . . . .

Warto może przypomnieć tę pozycję, adresowaną przez Autorkę do wszystkich zainteresowanych dziejami swojej rodziny, niezależnie od pochodzenia – i na naszym Forum.
Szczegółowy spis treści zawiera 5 stron, podam, dla osób nie posiadających jeszcze tej cennej, dla genealoga-amatora, książki, tytuły rozdziałów:
Wstęp. Moja droga do genealogii
Rozdział 1. Podstawowe pojęcia
Rozdział 2. Genealog i najbliższa rodzina
Rozdział 3. Jak szukać, aby nie błądzić, czyli pięć etapów poszukiwań genealogicznych
Rozdział 4. Jak i gdzie szukać naszych przodków, czyli o źródłach (w tym Internet)
Rozdział 5. Jak rozpoznać naszych przodków, czyli o nazwiskach
Rozdział 6. Jak porozumiewać się z naszymi przodkami (lub przynajmniej zrozumieć, co o nich pisano)
Rozdział 7. Jak przedstawić naszych przodków współczesnym oraz potomkom, czyli genealogiczne systemy zapisu i numerowania
Rozdział 8. Jak postawić diagnozę dwa wieki później, czyli na co umarli nasi przodkowie
Rozdział 9. Genetyka w służbie genealogii
Zakończenie. Krótka historia genealogii, czyli co nas tak do niej ciągnie?
Aneksy
1. Dekalog genealoga amatora
2. Vademecum rozmów o genealogii
3. Vademecum czytania dokumentów
4. Słowniczek pojęć genealogicznych
5. Słowniczek współczesnych określeń członków rodziny
6. Słowniczek staropolskich określeń członków rodziny
7. Kalendarze oraz święta w dawnej Polsce
8. Łacińsko-polski słowniczek imion
9. Genealogiczny słowniczek łacińsko-polski
10. Genealogiczny słowniczek niemiecko-polski
11. Genealogiczny słowniczek rosyjsko-polski
12. Genealogiczne bazy danych witryny internetowej FamilySearch
13. Idealny genealogiczny program komputerowy
Wybrana literatura (stron, ok. 84 pozycji)
Spis przykładów (24 pozycji)
Spis tabel i zestawień
Spis ilustracji (48 pozycji)

Łączę pozdrowienia –
Virg@
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu: Porozmawiajmy o książkach  PostWysłany: 25-08-2009 - 15:13
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

"Dzieje biurokracji na ziemiach polskich t. II"
Lublin - Siedlce 2009 pod redakcją Artura Góralaka i Dariusza Magiera.


Pozycja raczej okołogenealogiczna, ale niezmiernie ciekawa. Można znaleźć w niej kilkanaście artykułów, między innymi:
- Objazd w systemie administrowania Królestwem Polskim (1815 - 1867)
- Zarząd majątkiem ziemskim XIX i XX w. na przykładzie dóbr radzyńskich
- Obieg informacji w kościelnej administracji terenowej
- Dokumentacja personalna w armii rosyjskiej (przełom XIX i XX w.)

Zapraszam również na stronę http://biurokracja.org.pl

pozdrawiam - tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wołczuchOffline
Temat postu: Porozmawiajmy o książkach  PostWysłany: 27-08-2009 - 09:08
Sympatyk


Dołączył: 26-08-2009
Posty: 296
Skąd: o!polskie
Status: Offline
Indeksy represjonowanych wyd. Karta

http://ksiegarnia.karta.org.pl/category.php?start=0&action=show&id=1000012

_________________
Szukam informacji na temat miejscowości:
Gródek Jagielloński, Rodatycze, Wołczuchy i okolic
Wąwolnica, Skrudki, Garbów
Zakliczyn k. Myślenic
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-09-2009 - 15:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

zachęcam bardzo do zakupienia cennego i niedrogiego Słownika nazewnictwa Warszawy Kwiryny Handke.
Jest to zbiór warszawskich ulic, placów, dawnych wsi, osad i miasteczek, leżących dzisiaj w granicach warszawskiej aglomeracji z podaniem etymologii ich nazw.
http://www.ispan.waw.pl/sklep/index.php?productID=31

Przykład opisu:
Krzywe Koło ul. (Ś)
Ulica Starej Warszawy, prowadząca od Nowowiejskiej do Rynku, o załamanym przebiegu, co stało się podstawą nazwy.
Nazwa poświadczona już w 1 poł. XV w. jako łac. Curva Rota (curvus ‘ zgięty, zakrzywiony, zaokrąglony’; rota ‘ koło, krąg’ oraz jako polski odpowiednik: in platea wlariter Crziwekolo 1443, Crziwecolo 1445, Crzywecolo 1448 (Ks. ław. MSW 159), Krziwe Kolo 1612, Krzywe Koło 1655.

Pozdrawiam Smile
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jol_KlaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-09-2009 - 18:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-01-2009
Posty: 441

Status: Offline
Witam serdecznie,
Szukam książki Narodowe Siły Zbrojne na Podlasiu Autorzy Mariusz Bechta, Zbigniew Kuciewicz, Leszek Żebrowski. T1.
Czy ktoś wie gdzie szukać tej pozycji? Interesuje mnie kupno lub przynamniej uzyskanie informacji w niej zawartych o mojej rodzinie.

Pozdrawiam
Jolanta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-09-2009 - 09:43
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Szukałbym poprzez wydawcę. Propozycję poniżej:
http://www.krs-online.com.pl/zwiazek-zo ... 46517.html
http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=2947&p=daneOgolne
Pozdrawiam

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-09-2009 - 11:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-08-2008
Posty: 93
Skąd: Łódź
Status: Offline
Proponuję poniższą stronę:

http://books.google.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.672112 sekund(y)