Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Pachliński_PawełOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-12-2015 - 22:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2011
Posty: 76

Status: Offline
To są chyba te księgi, o których kilka lat temu napisałem tu, na Forum Odnaleźione podczas prac remontowych kościoła Mazewskiego w 1982 roku. Szukałem je przez wiele lat. W archiwach i na Parafii........... . Nie znalazłem.

Szkoda, że nie są one dostępne on-line. Zawiera się w nich historia wielu moich Przodków.


m-za napisał:
Cytat:
2015-12-16
W Archiwum Diecezjalnym w Łowiczu Eliza sfotografowała unikatowe siedem ksiąg przywiezione z Parafii
Mazew (1826-1869)
i zaprasza do indeksacji tych ksiąg


Małgorzata Z.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DaneckaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-12-2015 - 11:57
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 19-11-2009
Posty: 748

Status: Offline
Witam,

przekazałam do geneteki indeks Parafia Mazew Zgony 1826-1843 i indeks Parafia Mazew Śluby 1826-1843.

W trakcie indeksacji jest Księga Chrztów 1834-1849.
Księga ta posiada skorowidze roczne sporządzone przez Niemców w okr.II wojny dla " Pfarramts Masau".

Dużo metryk wydanych przez Parafię Mazew a dot.lat XVIII wieku i pocz.XIX wieku znajduje się w Aneksach Parafii: Dąbrowice.Krośniewice, Kutno,Topola Królewska.

pozdrawiam
Danuta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
moyra777
Temat postu:   PostWysłany: 27-12-2015 - 17:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 754
Skąd: Montreal
Dziekuje bardzo Danusiu Smile miedzy innymi wedlug twoich indeksow twoja baza sie rozrasta Smile
Po swiatecznym okresie wezme sie za wpisywanie kolejnych ...

_________________
Pozdrawiam Agnieszka
Szukam:
Zynówka, Ostrowska- Podlasie
Józef Koziołkiewicz ok 1813 - 1893 + Julianna Rudnicka ok 1817 -? mogielnickie
Katarzyna Zdrojewska ok 1809 -1868 Wielkopolska
Urban Karski - Sokołów (łódzkie) i okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DaneckaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2015 - 11:44
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 19-11-2009
Posty: 748

Status: Offline
Agnieszko,
zainteresowała mnie sprawa skorowidzów niemieckich z Księgi chrztów Parafii Mazew i niemieckiej "działalności" w parafiach na okupowanych terenach.


W szwa znalazłam dokument niemiecki dot.przekazania? do Poznania 27 stycznia 1943 roku Ksiąg metrykalnych m.innymi Rzym. - Katol.Parafii Mazew lata 1808-1939:

http://www.szukajwarchiwach.pl/53/801/0 ... -acZcKUaNQ

http://www.szukajwarchiwach.pl/53/801/0 ... ffQlwm1cYQ




Co stało się z tymi Księgami Mazewa?

pozdrawiam
Danuta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
moyra777
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2015 - 11:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 754
Skąd: Montreal
Danecka napisał:
Agnieszko,
zainteresowała mnie sprawa skorowidzów niemieckich z Księgi chrztów Parafii Mazew i niemieckiej "działalności" w parafiach na okupowanych terenach.


W szwa znalazłam dokument niemiecki dot.przekazania? do Poznania 27 stycznia 1943 roku Ksiąg metrykalnych m.innymi Rzym. - Katol.Parafii Mazew lata 1808-1939:

http://www.szukajwarchiwach.pl/53/801/0 ... -acZcKUaNQ

http://www.szukajwarchiwach.pl/53/801/0 ... ffQlwm1cYQ




Co stało się z tymi Księgami Mazewa?

pozdrawiam
Danuta


To jest bardzo dobre pytanie.... czyzby duplikaty byly wywiezione? czyzby byly gdzies w archiwum w Poznaniu? czy wywieziono je gdzies dalej... tylko teraz pytanie gdzie... ?
Moze ktos sie orientuje co z tymi ksiegami ze spisu sie dalej dzialo....

_________________
Pozdrawiam Agnieszka
Szukam:
Zynówka, Ostrowska- Podlasie
Józef Koziołkiewicz ok 1813 - 1893 + Julianna Rudnicka ok 1817 -? mogielnickie
Katarzyna Zdrojewska ok 1809 -1868 Wielkopolska
Urban Karski - Sokołów (łódzkie) i okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DaneckaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2015 - 12:10
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 19-11-2009
Posty: 748

Status: Offline
No tak. Niemców jak widać nie interesowały księgi łacińskie z wcześniejszych lat, chcieli mieć wgląd do dokumentów żyjących jeszcze mieszkańców.
Może tylko te Księgi łacińskie , które zostały w Parafii zostały przez Niemców zniszczone.
W "Przewodniku po Łęczycy i Regionie Łęczyckim" zapisano zwięźle:
"W 1982 roku w czasie remontu kościoła na strychu nad nawą odnaleziono 4 Księgi parafialne z lat 1843-1865.Pozostałe zostały spalone przez Niemców"
Eliza sfotografowała 6 Ksiąg z lat 1826-1869 i 1 zgonów lata 1874-1875.
Ciekawa sprawa.

Danuta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
moyra777
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2016 - 04:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 754
Skąd: Montreal
Dzien dobry,

Nie chcialabym zebyscie pomysleli, ze baza i jej idea "umarla" wraz z odnalezieniem czesci ksiag. Wprost przeciwnie. Dane z obecnych indeksow dodaly dodatkowego waloru bo pojawily sie informacje dotyczace polaczen rodzinnych pomiedzy mieszkancami tej parafii.

Praca nadal trwa, nadal zyczliwe osoby podsylaja mi informacje z okolicznych parafii i w miare mozliwosci czasowych wpisujemy je jak najszybciej jest to mozliwe, choc biorac pod uwage, ze wprowadzaniem odnalezionych danych zajmuje sie tylko ja i Stachu zdaje sobie sprawe z tego, ze pewno nie jest to tak szybko jakby niektorzy oczekiwali.

Ale mimo tego wolnego tempa, chcialabym sie podzielic faktem, ze obecnie zostalo wprowadzonych ponad 2000 osob!!! I to wszystko jedynie na podstawie danych z przeszukiwanych alegat, aktow malzenstw i zgonow parafii takich jak Blonie, Milonice, Sobotka, Topola Krolewska, Wartkowice, Witonia, Kutno, Krosniewice, Grabow, Grochow, Nowe. Parafie te nadal sie analizowane i przegladane. Jest jeszcze wiele innych parafii, ktore nie zostaly nawet ruszone. (Lista parafii w promieniu 30 km - pierwsza faza projektu - znajduje sie na dole strony http://mazew.mizgalska.com/module.php?m ... tion=show)

Rowniez systematycznie wprowadzane sa dane z zindeksowanych obecnie ksiag z parafii Mazew. Tutaj warto jest podkreslic, ze gdyby nie Eliza i jej mrowcza praca nie tylko w porzadkowaniu i fotografowaniu zasobow AD Lowicz, ksiegi by sie nigdy nie odnalazly. Nie wiem co bym bez niej zrobila. Brakuje mi slow, ktore wyrazilyby moja wdziecznosc.

Tak wiec, Elizo, Danusiu, Stachu, Jarku oraz wszystkim tym osobom, ktore wymienilam w poprzednich postach, ktore wlaczyly sie w tej projekt, serdecznie jeszcze raz dziekuje, i zapraszam wszystkich innych chetnych, ktorzy chcieliby wspomoc nas albo w wyszukiwaniu danych lub wprowadzaniu ich do bazy.

_________________
Pozdrawiam Agnieszka
Szukam:
Zynówka, Ostrowska- Podlasie
Józef Koziołkiewicz ok 1813 - 1893 + Julianna Rudnicka ok 1817 -? mogielnickie
Katarzyna Zdrojewska ok 1809 -1868 Wielkopolska
Urban Karski - Sokołów (łódzkie) i okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DaneckaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2016 - 11:06
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 19-11-2009
Posty: 748

Status: Offline
Witam,
indeksując te cudem odzyskane Księgi Parafii Mazew miałam nadzieję, że może więcej Ksiąg zachowało się w zakamarkach Archiwów polskich lub niemieckich.
Jednak czytając Dzieje Archiwum Państwowego w Poznaniu straciłam nadzieję:

" Dnia 10 IX 1939 r. Archiwum Państwowe w Poznaniu zostało przejęte przez niemieckie władze okupacyjne i przemianowane na Archiwum Rzeszy dla Kraju Warty w Poznaniu (Reichsarchiv Wartheland Posen). Zakresem swych kompetencji obejmowało cały Obwód Rzeszy Kraj Warty (Reichsgau Wartheland). Administracyjnie podlegało Namiestnikowi Rzeszy (Reichsstatthalter), Arturowi Greiserowi, a merytorycznie Dyrektorowi Archiwów w Berlinie. Dyrektorem Reichsarchiv Posen został dr Hermann Gollub z Wrocławia. W 1941 r. stanowisko to objął dr Erich Sandow, a w 1942 r. dr Erich Weise. Dyrektor K. Kaczmarczyk został wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa, natomiast archiwistów polskich pochodzących z Wielkopolski pozostawiono w służbie pod nadzorem niemieckiego kierownictwa.
Przez cały okres okupacji hitlerowskiej niemiecki zarząd Reichsarchiv Posen gromadził w Poznaniu akta z całego terytorium przedwojennej Polski przyłączonego do Rzeszy Niemieckiej (Kraj Warty obejmował także Łódź). Archiwum przejmowało i nadmiernie brakowało akta polskich urzędów administracji państwowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego, akta szkolne, akta organizacji politycznych i społecznych, cechów rzemieślniczych, a także archiwalia osób i rodzin szlacheckich: Chłapowskich, Skórzewskich, Mycielskich i wielu innych, z majątków ziemskich skonfiskowanych przez okupanta. Przejęło także akta Archiwum Kapitulnego i Konsystorza Arcybiskupiego w Poznaniu, zasób Archiwum Diecezjalnego we Włocławku, akta parafii i dekanatów z terenów przyłączonych do Rzeszy i wiele innych. Przewieziono do archiwum także akta grodów kaliskiego, konińskiego, kruszwickiego, łęczyckiego i wieluńskiego, przechowywane w Warszawie, a także wiele akt wytworzonych poza historyczną Wielkopolską. Natomiast z zasobu Reichsarchiv Posen wydzielono akta miasta Poznania wytworzone przed 1793 r. i utworzono dla nich odrębne Archiwum Miejskie (Stadtarchiv) w budynku dawnego lombardu przy ul. Sierocej. W latach 1942-44, w obawie przed zbliżającym się frontem, najstarsze i najcenniejsze materiały archiwalne zostały przez władze niemieckie wywiezione do Niemiec lub ukryte na terenach podległych Rzeszy.
W końcu stycznia 1945 r. budynek archiwum, dawny zamek królów polskich i starostów generalnych Wielkopolski, znalazł się na linii frontu, stanowiąc wraz z innymi gmachami państwowymi III Rzeszy punkt oporu przeciw nacierającej Armii Czerwonej. Skutkiem tego spłonął, a wraz z nim zagładzie uległo ponad 320 tys. j.a. akt miast i cechów wielkopolskich, akt urzędów z okresu Księstwa Warszawskiego i wiele innych materiałów z końca XVIII i z XIX-XX w., a wśród nich akta własne Staatsarchiv Posen z lat 1869-1919 i Archiwum Państwowego w Poznaniu z lat 1919-39, nie licząc dokumentów, map, tłoków pieczętnych i fotografii."

Tak więc te informacje o mieszkańcach Parafii Mazew jakie odzyskuje Agnieszka gromadząc w jednym miejscu -mają wartość bezcenną.
A trzeba dodać, że to głównie praca Elizy fotografującej Księgi nie tylko w AD w Łowiczu umożliwiła nam indeksującym wspomóc projekt Agnieszki.

pozdrawiam
Danuta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
moyra777
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2016 - 17:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 754
Skąd: Montreal
Danecka napisał:
Witam,
indeksując te cudem odzyskane Księgi Parafii Mazew miałam nadzieję, że może więcej Ksiąg zachowało się w zakamarkach Archiwów polskich lub niemieckich.
Jednak czytając Dzieje Archiwum Państwowego w Poznaniu straciłam nadzieję


Dziekuje Danusiu za kolejna informacje.

Ja rowniez dalam posta na forum WTG Gniazdo, http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 65#p102465

narazie jedynym tropem jest sprawdzenie co sie stalo ze zbiorami z Kreissippenamt Lentschütz i czy rzeczywiscie odeslali ksiegi. Moze wlasnie te indeksy roczne byly zrobione w Kreissippenamt i ksiegi zostaly odeslane a potem czesc ich zostala zniszczona. Moze uda mi sie gdzies odnalezc informacje dotyczace czy ksiegi odnalezione byly to ksiegi odeslane czy te ktore zostaly. Bo wydawalo mi sie ze te co sie odnalazly wygladaly bardziej jako unikaty niz duplikaty.

_________________
Pozdrawiam Agnieszka
Szukam:
Zynówka, Ostrowska- Podlasie
Józef Koziołkiewicz ok 1813 - 1893 + Julianna Rudnicka ok 1817 -? mogielnickie
Katarzyna Zdrojewska ok 1809 -1868 Wielkopolska
Urban Karski - Sokołów (łódzkie) i okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Chabrzyk_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2016 - 19:42
Sympatyk


Dołączył: 19-04-2013
Posty: 78

Status: Offline
W najbliższym czasie będę w AP w Łęczycy - może podpytam o ich istnienie?

Pozdrawiam,
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DaneckaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2016 - 21:13
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 19-11-2009
Posty: 748

Status: Offline
Agnieszko,
Kreissippenamt to utworzone przez Niemców Powiatowe Urzędy Genealogiczne, które konfiskowały księgi metrykalne katolickie i ewangelickie z Parafii.

Podobna sprawa zaginięcia ksiąg metrykalnych dotyczy Parafii Korczew -

link: http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/handle/11089/13447

Cytat: "Co się ostatecznie stało z najstarszymi metrykami korczewskimi z lat 1649–
1805, nie wiadomo. Prawdopodobnie zostały zagrabione przez Niemców na podstawie
zarządzenia namiestnika Kraju Warty z 7 lutego 1941 r.11 Raczej nie zostały
zniszczone przez Niemców, bo ci z reguły je zabierali i przechowywali w magazynach
lub wywozili na teren Rzeszy. Jeżeli nie uległy zniszczeniu w wyniku
działań wojennych, to znajdują się w archiwach niemieckich bądź sowieckich lub
też kolekcjach prywatnych, gdyż wiele akt zgromadzonych w magazynach lub
wywiezionych zostało skradzionych przez osoby prywatne.
Wszystkie zagrabione akta metrykalne z Kraju Warty Niemcy zgromadzili
w Poznaniu. Pewną ich część – kilkanaście wagonów wraz z zarekwirowanymi
dziełami sztuki, wywieziono 7 listopada 1941 r. do archiwum w Berlinie-Dahlem12.
Czy były wśród niech korczewskie, nie wiadomo. Gdy do Wielkopolski
zaczęła się przybliżać linia frontu, przewieziono księgi z Poznania do klasztoru
filipinów w Gostyniu. Niektóre z nich ocalały, niektóre uległy zniszczeniu.
Część skradzionych akt, wśród których się znalazły metryki z terenów diecezji
włocławskiej (400 tomów), po zakończeniu II wojny światowej odnaleźli alianccy
żołnierze w kopalni soli w górach Harzu i przekazali je do archiwum diecezjalnego
w Ratyzbonie, skąd wróciły do Polski dopiero w 2001 r. Niestety, wśród niech nie
było metryk korczewskich. Jeżeli nie uległy zniszczeniu, czekają na odnalezienie."



pozdrawiam
Danuta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TomekDOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2016 - 21:42
Sympatyk


Dołączył: 01-05-2009
Posty: 79
Skąd: Poznań
Status: Offline
Przeczytałem cały wątek po mojej odpowiedzi na wątek założony przez moyra777 na WTG:
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... =2&t=11525

Obszar moich poszukiwań to inne parafie też dotknięte konfiskatami ksiąg przez Gausippenamt Posen i jednostki mu podległe. Księgi te są traktowane dzisiaj często jako zaginione, jednak przykład Mazewa zdaje się wskazywać że cuda się zdarzają.

Stąd moje zainteresowanie weryfikacją danych o księgach jakie zachowały się tutaj:
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0#tabZespol
z tym jak naprawdę potoczyły się dalsze losy metrykaliów w tym zespole opisane.

Danecka napisał:
W "Przewodniku po Łęczycy i Regionie Łęczyckim" zapisano zwięźle:
"W 1982 roku w czasie remontu kościoła na strychu nad nawą odnaleziono 4 Księgi parafialne z lat 1843-1865.Pozostałe zostały spalone przez Niemców"
Eliza sfotografowała 6 Ksiąg z lat 1826-1869 i 1 zgonów lata 1874-1875.
Ciekawa sprawa.
Czyli odnaleziono 4 księgi, zaś Eliza sfotografowała ich 6 !?
Chyba ze były to 4 jednostki, zawierające 6+1 ksiąg ?

Danecka napisał:

W trakcie indeksacji jest Księga Chrztów 1834-1849.
Księga ta posiada skorowidze roczne sporządzone przez Niemców w okr.II wojny dla "Pfarramts Masau".
Z tego wynikałoby że są to księgi które zostały zwrócone parafii z Kreissippenamt Lentschütz po ich wcześniejszej konfiskacie i to z indeksami sporządzanymi przez Niemców ?

Jako że wspomniane powyżej istniejące księgi Mazewa jak i zakres ich dat rozmijają się z tym co w dokumentach z APP:
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/14. ... /#tabSkany
czy ktoś wie może jakie konkretnie księgi i z jakich lat z parafii Mazew ostatecznie zachowały się do dzisiaj ?

_________________
pozdrawiam,
Tomek

Odoliński, Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Ostatnio zmieniony przez TomekD dnia 11-01-2016 - 22:25, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
moyra777
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2016 - 22:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 754
Skąd: Montreal
Chabrzyk_Piotr napisał:
W najbliższym czasie będę w AP w Łęczycy - może podpytam o ich istnienie?

Pozdrawiam,
Piotr


Piotrze, nie jestem pewna czy rozumiem... czy masz na mysli sprawdzenie czy tam sa jakies ksiegi Mazewskie?

TomekD napisał:
czy ktoś wie może jakie konkretnie księgi i z jakich lat z parafii Mazew ostatecznie się zachowały do dzisiaj ?


Tomku,

Ksiegi odnalezione sa nastepujace
1 1820-1834 urodzenia
2 1834-1849 urodzenia
3 1849-1865 urodzenia
4 1865-1869 urodzenia
5 1826-1843 małżeństwa
6 1826-1843 zgony
7 1874-1875 zgony

Prawdopodobnie jest jeszcze jedna ksiega, ale jak sie dowiem jaka dopiero odpowiem.

_________________
Pozdrawiam Agnieszka
Szukam:
Zynówka, Ostrowska- Podlasie
Józef Koziołkiewicz ok 1813 - 1893 + Julianna Rudnicka ok 1817 -? mogielnickie
Katarzyna Zdrojewska ok 1809 -1868 Wielkopolska
Urban Karski - Sokołów (łódzkie) i okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Chabrzyk_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2016 - 15:37
Sympatyk


Dołączył: 19-04-2013
Posty: 78

Status: Offline
Dokładnie - może coś się zachowało - spytać nie zawadzi Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DaneckaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2016 - 19:34
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 19-11-2009
Posty: 748

Status: Offline
Witam,
właśnie indeksuję Księgę chrztów 1849-1865 i trafiłam przy akcie z roku 1861 na adnotację o śmierci w Buchenheim w 1942 roku.
Wpis został dokonany w 1942 roku w Poznaniu w oparciu o Akt Zgonu z USC Mühlenthal.

Ta adnotacja świadczy,że Księgi z Mazewa były wywiezione do Poznania i wróciły do utworzonego przez Niemców Kreissippenamtu. /Księgi UMZ lata 1826- 1875 wg info z linku podanego przez Tomka/

Zachowane obecnie Księgi nie są duplikatami - mają własnoręczne podpisy przy Aktach.

pozdrawiam
Danuta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.793082 sekund(y)