Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Nazwisko: Gawroński   PostWysłany: 06-07-2014 - 11:28
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4365

Status: Offline
Wątek ten zawiera informacje na temat tego nazwiska i osób je noszących
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gawroński_maciejOffline
Temat postu: Nazwisko: Gawroński  PostWysłany: 06-07-2014 - 11:28
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2011
Posty: 84
Skąd: Toruń
Status: Offline
Poszukuję Gawrońskich z powiatu Wąbrzeźno, Rypin . Rodzeństwo i potomkowie Leonarda.
Leonard Gawroński urodzony w Trąbinie powiat Rypin około 1832 roku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gawroński_maciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2014 - 07:46
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2011
Posty: 84
Skąd: Toruń
Status: Offline
Drugi syn Leonarda Gawrońskiego miał na imię Bernard urodzony 1871 roku w Zieleniu powiat Wąbrzeźno, trzeci syn Leonarda to, Anastazy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2014 - 09:41
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

W mojej rodzinie występuje to nazwisko bo w 1913 roku akt 126 bierze ślub w Warszawie Kazimierz Brzeziński kawaler-urzędnik lat 23 z panną Józefą Bronisławą Gawrońską przy ojcu mającą lat 29, córką Feliksa i Bronisławy z Ancypów urodzoną w Pruszkowie, a zamieszkałą w Warszawie przy ul.Sosnowej nr 1487 .

Pozdrawiam
Janina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 13-07-2014 - 09:39
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Witaj Macieju,

Tu jest link do księgi szlachty polskiej w zasobach WBC http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... ab=1&lp=1&

Jest tu wywód do Gawrońskich h. Rawicz, h. Rola i h. Świnka

Pozdrawiam
Janina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gawroński_maciejOffline
Temat postu: Gawroński  PostWysłany: 13-07-2014 - 13:11
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2011
Posty: 84
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam
W AP Toruń oddział Włocławek wiem że, są księgi metrykalne z rejonu Rypina, z okresu który mnie interesuje dotyczące mojego Leonarda . Kwestia czasu kiedy się tam wybiorę żeby akt urodzenia wyciągnąć.
A, jeśli chodzi o pochodzenie społeczne , to w rodzinie nie było informacji o szlachectwie , czy herbach. Także na razie nie myślę o herbach przodków po mieczu.
Ale dziękuję za linka do ksiąg szlachty polskiej .
Jeśli zasięgnę jakieś wiadomości o pochodzeniu przodków , to na pewno ten link wykorzystam .
Już dawno temu wyleczyłem się z przekonania że, każde polskie nazwisko kończące się na -ski jest nazwiskiem szlacheckim Smile . Także nie choruję na szlachectwo przodków . A jeśli się okaże, że byli szlachtą będzie miło i pociągnę temat herbów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Gawroński  PostWysłany: 14-07-2014 - 19:25
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Bardzo słusznie niczego nie należy z góry zakładać i przesądzać, ale cierpliwie sprawdzać tworząc drzewo w ciągu pokoleniowym od znanych do najstarszych faktów genealogicznych. Ja także nie choruję na szlacheckich przodków ,a Gawrońscy wystąpili jako boczna linia po ślubie jednego z potomków mego praprapradziadka Jana Galskiego. Teraz sprawdziłam ich wywód u dr. Minakowskiego i nalezą do potomków Sejmu Wielkiego. Nie widzę tam herbów, ale przez śluby są tam herbowe powiązania. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią opisuję co o Gawrońskich ustaliłam, bo może komuś jeszcze się to przyda.
Najstarszym znanym jest Jakób Gawroński urzędnik warszawski urodzony ok.1760 r ślub ok.1790 r, a żona to Marianna Matuszewska ur. ok.1770 r.
Ich potomkowie urodzeni w Warszawie:
1) Kasper Gawroński urodzony ok.1798 r brał ślub w 1836/155 akt w Warszawie jako urzędnik celny lat 38 z Anną Trawkowską córką Józefa i Marianny z Salbów panną lat 20. Kacper Gawroński zmarł w Warszawie akt 350/1855 r
ich dzieci:
a) Ludwik Gawroński ur.1838/343 brał ślub w Warszawie akt 96/1859 z Marianną Długosińską c. Szymona i Heleny- urodzoną w Osieku Guberni Radomskiej
b) Marianna Gawrońska ur ok 1844 brała ślub w Warszawie w 1868/124 akt z Janem Latosińskim urodzonym w Krakowie synem Ignacego i Anny z Manickich.Jej dzieci to:
- Karolina Michalina Latosińska ur. ok 1860 r brała ślub w Warszawie w 1893/109 akt z Janem Aleksandrem Grudzińskim, synem Józefa i Teodozji z Sawickich
- Antonina Feliksa Latosińska urodzona w Warszawie 1870/307 akt.
2) Marcin Gawroński ur,ok 1800 r jako 35 letni jubiler brał ślub 1835/127 akt w Warszawie z Julianną Sawczyńską vel Sofczyńską panną lat 24 urodzona w Grodnie.
Ich potomkowie:
a) Józef Julian Gawroński ur.ok. 1837 r jako urzędnik Kancelarii Komisji Sprawiedliwości brał ślub w Warszawie 1863/149 akt z Karoliną Bronisławą Gumbrycht c. Gotfrida i Anny z Magdalińskich.
Drugi jego ślub jako wdowca w Warszawie 1897/286 akt ze Stanisławą Pokorny panna lat 22 córką Maksymiliana i Natalii z Gumbrychtów.
b) Julian Stanisław Gawroński ur ok.1843 r bierze ślub 1874/71 z Karoliną Heleną Trawkowską panną lat 21 córką Józefa i Marianny z Choińskich.
c) Feliks Gawroński ur ok.1853 brał ślub w Warszawie w 1882/24 z Bronisławą Karoliną Ancypa
- ich córka Józefa Bronisława Gawrońska ur ok 1880 r brała w Warszawie ślub 1913/126 akt z Kazimierzem Brzezińskim urzędnikiem rządowym. To wnuk mojego pra...przodka Jana Galskiego.

Tak to wygląda po sprawdzeniu z aktami i wywodami w genealogii dr Minakowskiego
Pozdrawiam serdecznie Smile
Janina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gawroński_maciejOffline
Temat postu: Gawrońscy  PostWysłany: 14-07-2014 - 20:07
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2011
Posty: 84
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witaj Janino!
Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź.
Na razie brakuje mi czasu , sezon urlopowy, ale myślę że, w lipcu jeszcze pojadę do Włocławka i wyciągnę prapradziadka z archiwum Smile , poszukam ślubu z Katarzyną. Przy okazji sprawdzę rodzeństwo ale to chyba po wakacjach , bo AD mają przerwę.
Pozdrawiam Maciej z Torunia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Re: Gawrońscy  PostWysłany: 14-07-2014 - 20:24
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

gawroński_maciej napisał:
Witaj Janino!
Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź.
Na razie brakuje mi czasu , sezon urlopowy, ale myślę że, w lipcu jeszcze pojadę do Włocławka i wyciągnę prapradziadka z archiwum Smile , poszukam ślubu z Katarzyną. Przy okazji sprawdzę rodzeństwo ale to chyba po wakacjach , bo AD mają przerwę.
Pozdrawiam Maciej z Torunia.


Pozdrawiam Macieju i jeśli będziesz wybierał się do AD we Włocławku po przerwie wakacyjnej to uśmiechnę się do Ciebie o zdjęcia konkretnych aktów ślubów podanych w Projekcie Poznań, a dotyczących rodziny mojej mamy pochodzącej z Wielkopolski (Słupca, Kalisz i Koźminek). Moi dziadkowie z dziećmi przed wojną mieszkali w Bydgoszczy i nadal tam mieszka moje kuzynostwo, a jeden z kuzynów kończył Akademię Sztuk Pięknych w Toruniu. Mieszkasz w pięknym mieście i masz piękne imię jak mój syn Very Happy więc z chęcią Ci pomogę w miarę możliwości.
Pozdrawiam serdecznie
Janina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gawroński_maciejOffline
Temat postu: Gawrońscy  PostWysłany: 20-08-2014 - 07:24
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2011
Posty: 84
Skąd: Toruń
Status: Offline
Wpadły mi w ręce dokumenty wystawione w czasie II Wojny Światowej przez Niemców.
I tak: Leon Gawroński zmarły w Mlewie, w wieku 63 lat , w 1893 roku syn Alberta i Wiktorii, żonaty z Katarzyną Maichszewski
Leon urodził się w Płużnicy, dokument wystawiony jest przez USC Rychnowo (Rychnowo Wielkie) obecne województwo Kuj-Pom

Może te informacje pomogą mi w poszukiwaniach genealogicznych .
Nad AP, AD i urzędami współczesnymi pracuję na bieżąco.
Pozdrawiam Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wojciechowicz_KrzysztofOffline
Temat postu: Gawrońscy  PostWysłany: 20-08-2014 - 18:38
Sympatyk


Dołączył: 09-04-2010
Posty: 400

Status: Offline
Nie zawsze trzeba jeździć po metryki.
W lutym 2013 roku, w ciągu jednego dnia odszukano i przysłano mi scan metryki mojej babci,
ochrzczonej w styczniu 1864 roku w Lubrańcu. Dotąd wdzięcznie wspominam p. Alicję Kamińska,
która to załatwiła (archiwum@diecezja.wloclawek.pl ).

Pozdrawiam

Krzysztof E Wojciechowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gawroński_maciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-04-2015 - 15:49
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2011
Posty: 84
Skąd: Toruń
Status: Offline
Pojawiły się nowe miejscowości w których mieszkali możlwe , że krewni Gawrońscy Kowalewo Pomorskie , Pływaczewo, , Ryńsk, Ludowice , Płużnica, Bartoszewice, Rychnowo Wielkie , Mlewo.
Ślub w Chełmoniu z 8 lutego 1893r Teofil Gawroński i Katarzyna z Guttmannów.
Może ktoś ma ślad dotyczący Leonarda Gawrońskiego i Katarzyny z Sadowskich rodziców Teofila.
pozdrawiam Maciej
ps. poszuuję kontaktu z potomkami Gawrońskich z wymienionych wyżej miejscowości.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-12-2015 - 22:55
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Poszukuję kontaktu z Gawrońskimi z linii Jana Gawrońskiego i Wiktorii z
Borutów, obojga pochodzących z parafii Topola Królewska albo Dzierzbin, którzy spędzili życie w Korzeniewie k/Kościelca k/Koła, możliwe, że urodzonego w Gawronkach k/Topoli.

Ja pochodzę z linii jego syna Kacpra dwukrotnie żonatego 1 raz z Katarzyną z Janickich i drugi raz Katarzyną z Jakubowskich , obydwu z parafii Topolskiej, który życie spędził w Morzycach parafia Bytoń, powiat Radziejów.
Wiem, że synowie Jana, a bracia Kacpra żyli w połowie 19 wieku w parafii Dzierzbin i tam chrzcili swe dzieci. Był to m. in. Teofil Gawroński i Jan Gawroński. Ich dzieci powinny dożyc do około lat 30-50 20 wieku.

Gdyby ktoś był zainteresowany linią Kacpra, syna Jana to rozrosła się ona dzisiaj w kilkadziesiąt rodzin rozsianych w zdecydowane większości w południowej części powiatu radziejowskiego.

Pozdrawiam pięknie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2015 - 15:57
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, podaje link do metryk np. do Borszczowa i Nowosiółki, ( gdzieś na Ukrainie ), w sygnaturze nr 75 widzę prawie na każdej stronie Nobiles Gawrońskich, nawet żona Marcina Sawickiego to Marianna Gawrońska, pozdrawiam - Julian ;
http://www.agad.gov.pl/inwentarze/KMLw301.xml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gieniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2015 - 21:54
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2012
Posty: 357

Status: Offline
Witam,
w par. Dziekanowice pojawił się Gawroński:
ślub 6.01.1799, Żakowa nr 24, żeni się Kasper Gawronski l. 23 k /syn nn i nn/,
żona to Jadwiga Jaculikowna l. 22 p /córka nn i nn/
ślub 12.08.1800, Winiary 39, żeni się Wawrzyniec Gawrenski l. 65 wd.,
żona to Rozalia Dziubkowna l. 40 wd. /rodzice nie wpisani czyli nn i nn/;
ślub 26.02.1835, Żakowa 42, żeni się Alojzy Gawronski l. 22 k /s. Kasper Gawronski i Jadwiga n./,
żona to Regina Stefanczyk l. 17 p /c. Jacenty Stefanczyk i Dorota n./;
ślub 23.11.1868, Żakowa 42, akt nr 4, żeni się Jan Gawroński l. 23 i 10/12 k /s. Alojzy G. i Regina Stefanczyk/,
żona to Teresa Włódarczyk l. 22 i 10/12 p /c. Szymon W. i Katarzyna Misior, e Winiary/;
ślub 25.11.1903, Żakowa 00, akt 7, żeni się Jan Gawroński l. 58 wdowiec po Teresa Włodarczyk, ur. dn. 1.02.1845, Żakowa,
żona to Anna Godzik l. 24 p ur. 13.02.1879 Żakowa, /c. Jan Godzik i Franciszka Szybowska/;
Może ten Wawrzyniec ur. ok 1735, to jakiś zawieruszony czyjś przodek? Ksiądz nie nadmienił skąd przybył...
Gienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.006631 sekund(y)