Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Ród Wrońskich - łódzkie, Warszawa - relacje rodzinne  PostWysłany: 31-08-2014 - 11:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

chciałabym przedstawić nazwiska osób, które poprzez śluby (XVIII-XX wiek) pojawiły się w części mojego drzewa genealogicznego dotyczącej rodziny Wrońskich. Obok nazwiska wymieniam miejsce zawarcia związku małżeńskiego oraz miejsce pochodzenia (jeśli jest znane i/lub nie jest tożsame z miejscem ślubu).
W większości są to nazwiska osób spokrewnionych ze mną w linii bocznej. Pogrubioną czcionką oznaczyłam nazwiska moich przodków.
Jeśli ktoś znajdzie jakiekolwiek powiązania, bardzo proszę o kontakt.
Wykaz nazwisk będzie uzupełniany na bieżąco.

Pozdrawiam,
Aneta

Ps. Inne moje relacje:
Zapałowscy: https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-33661.phtml
Różyccy: https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-33624.phtml
Sadłosowie: https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... highlight=
Włodarkiewiczowie: https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-34409.phtml

_______________

Adamski - Warszawa, rodem z Bud Radziej. (powiat błoński)
Bekier - Warszawa
Bloch - Lgota Wielka
Brdulak - Warszawa
Brzeźniak - Lgota Wielka
Bulski - Lgota Wielka
Dyguda - Lgota Wielka, rodem z Dobryszyc
Ferański - Warszawa
Hoch - Warszawa
Kaczmarek - Lgota Wielka
Krakowski - Lgota Wielka
Kuśmierczyk - Lgota Wielka, rodem z Dębowca
Lasoń - Lgota Wielka
Łyszkowski - Warszawa
Majhofer - Warszawa
Marszałek - Lgota Wielka, rodem z parafii Wiewiec
Matyja - Lgota Wielka, rodem z parafii Wiewiec
Mizera - Lgota Wielka, rodem z parafii Rząśnia
Modrzejewski (Modrzejowski) - Lgota Wielka, rodem z Kleszczowa (par. Sulmierzyce)
Owczarz - Lgota Wielka
Pęczkowski - Lgota Wielka
Pietrasik - Warszawa
Piotrowski - Lgota Wielka
Poborczyk - Lgota Wielka
Rudzki - Lgota Wielka
Sadawa - Lgota Wielka
Sieradzki - Lgota Wielka
Skowroński - Lgota Wielka
Sobiepan - Warszawa
Sokołowski - Warszawa
Stolarczyk - Lgota Wielka
Suchosz - Lgota Wielka
Szczodrowski - Warszawa
Winnicki - Warszawa
Zasępa - Lgota Wielka
Zatorski - Lgota Wielka
Zieliński - Warszawa, rodem z Leszna (pow. błoński)
Ziemba (Zięba) - Lgota Wielka


Ostatnio zmieniony przez Kaczmarek_Aneta dnia 28-09-2014 - 10:19, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Ród Wrońskich - łódzkie, Warszawa - relacje rodzinne  PostWysłany: 31-08-2014 - 11:39
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Anetko, może ja na początek się wpiszę, w Ostrowcu na ul Denkowskiej na górce niedaleko schodów na targowicę stoi figurka, a na niej wykuty napis Wrońscy ( lub Werońscy ), pewnie będą też w metrykach w parafii u św. Michała przy rynku i na cmentarzu grobowiec, tam dalej na tej samej ulicy, tak przypuszczam. Albo w samym Denkowie na cmentarzu i w metrykach ( są w poczekalni ), musieli mieć jakąś własność ( posesję) kiedy stoi ten krzyż ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Ród Wrońskich - łódzkie, Warszawa - relacje rodzinne  PostWysłany: 31-08-2014 - 12:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witaj Julianie,

dziękuję za zainteresowanie, jednakże nie widzę u siebie żadnych powiązań moich Wrońskich z Ostrowcem czy Denkowem.
Najstarsi, dotąd odnalezieni przeze mnie przodkowie z tego rodu, wywodzą się z Lgoty Wielkiej (wiek XVIII).

Pozdrawiam serdecznie,
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Ród Wrońskich - łódzkie, Warszawa - relacje rodzinne  PostWysłany: 25-11-2015 - 17:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

proszę o pomoc osoby dobrze orientujące się w tematyce "szlacheckiej" - czy ktoś z Was posiada w swoich materiałach informacje o nob. Stanisławie Wrońskim, który w roku 1752 w Lgocie Wielkiej ożenił się (popełnił mezalians Wink) z Urszulą Rakówką (nazwisko prawdopodobne) - link do aktu ślubu:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=2115410
Tłumaczenie:
Dnia 19 sierpnia pobłogosławiłem małżeństwo zawarte i skonsumowane prywatnie bez zapowiedzi pomiędzy szlachetnym Stanisławem Wrońskim, sługą Wielmożnego Tomickiego (?) oraz Urszulą Rakówną (?), poddaną z Długiego. W obecności Jana Kocińskiego (?), miejscowego organisty oraz Jakuba Białego, syna (?).

Pozdrawiam,
Aneta

Ps. To co dostępne w sieci (herbarze, opisy parafii) przejrzałam. Będę wdzięczna za wskazówki.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-11-2015 - 08:53
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a skąd "nob."? szlachetnego (famatusa) widzę, ale nie prowadzi to do herbarza
bardziej skłania do sprawdzenia czy jakieś cechowe się nie zachowały niż do "tematyki szlacheckiej"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-11-2015 - 09:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Włodku,

skrót od nobiles masz przed imieniem Stanisław, a rzekomy famatus to famulus - sługa.
Przynajmniej tak to odczytuję (i nie tylko ja). Mogę oczywiście się mylić Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-11-2015 - 09:20
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ok "szlachetny" w tłumaczeniu otwiera drogę wątpliwościom (moim zdaniem, ale może tylko moim i oczywiście mogę się mylić)
jak jest Nobilis to jest..i tak bym zostawił - to więcej mówi i precyzyjniej określa niż "szlachetny" używany w różnych okolicznościach i oryginalnie i po tłumaczeniu:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wojciechowicz_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-11-2015 - 12:05
Sympatyk


Dołączył: 09-04-2010
Posty: 400

Status: Offline
Re:a skąd "nob."? szlachetnego (famatusa) widzę, ale nie prowadzi to do herbarza ...

Przecież 'famatus' to 'sławetny', a tak się określało rzemieślników.

Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-11-2015 - 16:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:

jak jest Nobilis to jest..i tak bym zostawił - to więcej mówi i precyzyjniej określa niż "szlachetny" używany w różnych okolicznościach i oryginalnie i po tłumaczeniu:)


Mógłbyś rozwinąć myśl?

Pozdrawiam,
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Stanisław Wroński.  PostWysłany: 26-11-2015 - 20:44
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam.

W aktach metrykalnych narracyjnych tytuł występuje przed imieniem ( nazwiskiem ) zawód zwykle po imieniu ( nazwisku ). I tak jest tym przypadku, tytuł Wrońskiego zamieszczony jest przed nazwiskiem a jego zawód po jego nazwisku.

Famatus oznacza „sławetny, „okrzyknięty”, „osławiony” i jest tytułem, który przysługiwał mieszczanom albo średniozamożnym rzemieślnikom. I jako tytuł powinien znajdować się przed nazwiskiem a nie po nazwisku. Moim zdaniem po nazwisku znajduje się wyraz „famulum”. Famulus znaczy: „sługa”, „zaufany sługa”, „służący”, „pomocnik”, „dworzanin”, ale też oznacza „czeladnik”, „parobek gospodarski lub folwarczny”, „pachołek” albo niewolnik. Sługa, służący, parobek to zawód a nie tytuł.
Ja wspomniałem wyżej, po nazwisku Wroński, moim zdaniem, widnieje łaciński wyraz „famulum”. Wyraz „famulum”, to biernik od słowa „famalus”. Tak więc, można powiedzieć, że Stanisław Wroński to sługa, służący wielmożnego Tomickiego. Skrót „Nlem.” przed imieniem Stanisław, moim zdaniem, pochodzi od wyrazu „nobilem”, który oznacza „szlachcicem”. Wyraz „nobilem” to biernik od wyrazu „nobilis”, który w ogólnym znaczeniu oznacza szlachcica ( szlachcic ). Nobilitas to po polsku szlachta. Nobilis oznacza też: szlachetny, szlachetny – właściciel części wsi lub dzierżawca. Moim skromnym zdaniem w metryce ślubu fraza: „Nlem. Stanislaus Wronski Famalus W. Tomicki” oznacza „Szlachcicem Stanisławem Wrońskim sługą Wielmożnego Tomickiego”.
Moim zdaniem skrót Nlem. pochodzi od słowa „nobilem”, które powinno się tłumaczyć jako „szlachcicem” a nie jako „szlachetnym”. Zatem wyraz „nobilem” jest tytułem ponieważ znajduje się przed imieniem i nazwiskiem.
Słowo „famulum”, które znajduje się po imieniu i nazwisku jest mianem oznaczającym zawód, funkcję wykonywaną przez Stanisława Wrońskiego i oznacza sługę, zaufanego sługę wielmożnego Tomickiego i w mojej ocenie nie jest to funkcja rozumiana jako „służący”. Oczywiście jest to tylko moje subiektywne zdanie.

Aneto, napisałaś, że w parafii Ligota Wielka ( Łódzkie ) w roku 1752 brał ślub Stanisław Wroński. Z metryki ślubu wynika, że Wroński był zubożałym szlachcicem, który był sługą wielmożnego Tomickiego w roku 1752.

Są dwie wsie o nazwie Lgoty Wielkie. Pierwsza Lgota Wielka jest w gminie Lgota Wielka, w powiecie radomszczańskim, w województwie łódzkim . Druga Lgota Wielka jest w gminie Wolbrom, w powiecie okluskim, w województwie małopolskim. Obie te miejscowości dzieli odległość około 112 kilometrów. W Lgocie Wielkiej ( województwo łódzkiej ) jest kościół i parafia św. Klemensa. W tej drugiej Lgocie Wielkiej ( województwo małopolskie ) nie ma kościoła i parafii.

W gminie Wolbrom, w powiecie olkuskim, w województwie małopolskim znajduje się wieś Jeżówka, którą w 1752 roku dzierżawił Józef Tomicki. Tu jest link do tej informacji:
http://wolbrom.pl/getattachment/78c334a ... K.pdf.aspx

W parafii Lgota Wielka ( województwo łódzkie ) mieszkał szlachecki ród Tomickich. Tomiccy mieszkali we wsi Długie. Jednym z Tomickich mieszkających w tej wsi w roku 1752 była rodzina Adama Tomickiego, który był burgrabią grodzickim piotrkowskim. Mieszkała też rodzina Antoniego Tomickiego. Tu jest link do tych informacji:
http://www.barbarafamily.eu/parafiehtml/LgotaW.htm
Powyższy link jest częścią strony genealogicznej „Genealogia – Genealogie Deutschman, Wachter, Jóźwiak, Górski, Bogusławski, Chylicki, Fritsche, Janta – Połczyński” . Tu jest link do tej strony:
http://www.barbarafamily.eu/page2.php
Może skontaktuj się z autorami strony, dane kontaktowe na stronie, może będą mieli informacje o szlachcicu Stanisławie Wrońskim ( i jego rodzinie ), który był sługą wielmożnego Tomickiego w 1752 roku.


Mam nadzieję, że trochę pomogłem. Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Stanisław Wroński.  PostWysłany: 26-11-2015 - 21:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3157
Skąd: Łódź
Status: Offline
Jedna jaskółka wiosny nie czyni - trudno wyciągać właściwe wnioski na podstawie jednego zapisu.
I mam pytanie, Aneto, jak był określany Stanisław Wroński w innych aktach np. w aktach chrztu swoich dzieci, w aktach zgonu w tym i we własnym.
Jeśli gdzieś pojawił się jako chrzestny czy świadek pisano mu Nobili?
Czy w Lgocie byli inni Wrońscy i jaki był ich status?

Sama jestem z rodziny Wrońskich ale z ziemi, kiedyś zwanej sieradzką, szlachetnie urodzonych Wrońskich nie spotkałam, a ksiąg sądowych sieradzkich wiele przejrzałam.

____
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Stanisław Wroński.  PostWysłany: 26-11-2015 - 22:42
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, Włodek dobrze mówi, Nobilis po łacinie to oznacza Szlachetny, ma co najmniej jedną wieś, ale jak miał cząstkę wsi, lub ją dzierżawił, albo służył, czyli prcował u bogatego, to też był nadal szlachciur. W tamtych czasach to gdzie miał iść do pracy, do huty, takiej nie było. A bogatej szlachcie pisali Generosus, czyli ma więcej niż jedną wieś. Famatus to młode określenie, ale też może być w innych dokumentach jako Nobilis, tu Romek dobrze tłumaczy, ze w tym przypadku jest to zajęcie tego Wrońskiego, a ten ród Wrońskich jest znany w herbarzach i chyba też w Rosji - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Wrońscy.  PostWysłany: 26-11-2015 - 23:37
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam ponownie.

Aneto, może znasz te informacje. Jeżeli ich nie znasz, to może one Ci się przydadzą.

Znalazłem dość ciekawą informację mówiącą o Wrońskich pochodzących z powiatu noworadomskiego ( radomszczańskiego ). Około 1900 roku mieli oni przybyć do wsi Woźniki koło Radomska i zakupić w tej wsi kawał ziemi, po parcelacji majątku we wsi Woźniki, a następnie pobudować gospodarstwo.
Wieś Woźniki obecnie znajduje się w gminie Lgota Wielka, w powiecie radomszczańskim, w województwie łódzkim.

Informacja znajduje się w opracowaniu Jacka Kapuścińskiego pt. „Szkice z dziejów wsi w Radomszczańskiem ( XIX–XX w. ). Wydobycie torfu w Woźnikach”. Opracowanie to znajduje się w Zeszyty Wiejskie ( XVII ) Zeszyt siedemnasty; Uniwersytet Łódzki Interdyscyplinarny Zespół Badania Wsi; Łódź, 2012; strona 225 – 236. Tu jest link do opracowania:
http://www.zw.uni.lodz.pl/tom/zeszyt%20wiejski%2017.pdf

PS.
Aneto, może zachowały się w archiwum akt notarialny zakupu ziemi przez Wrońskich we wsi Woźniki oraz księgi hipoteczne wsi Woźniki. Może w tych dokumentach będzie więcej informacji o tej rodzinie. Może uda Ci się powiązać Twoich Wrońskich z Wrońskimi ze wsi Woźniki.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-11-2015 - 07:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam serdecznie

i bardzo dziękuję za ciekawą analizę, Romanie.
Nie sądziłam, że ktoś w ogóle zainteresuje się tą historią, dlatego też nie podałam na wstępie znanych mi faktów, a są one następujące.
Genealogia Wrońskich z Lgoty Wielkiej (chodzi tylko i wyłącznie o miejscowość w powiecie radomszczańskim z parafią św. Klemensa) jest przeze mnie dobrze udokumentowana i znana począwszy od 1785 roku do dnia dzisiejszego - wszak chodzi o moich przodków. Także Wrońscy z Woźnik to moja rodzina.
Jeśli chodzi o Stanisława Wrońskiego, oprócz wskazanego aktu ślubu, zachował się jeszcze akt chrztu ich pierworodnego syna (Urszula wychodząc za mąż była w ciąży) Jana Wrońskiego - pierwszy akt w 1753 r.
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=2115410
Rodzicami chrzestnymi dziecka byli: ów Antoni Tomicki oraz Marianna Stobiecka, tak więc być może Stanisław był sługą właśnie Antoniego Tomickiego. Jest to rodzina, o której wspomniałeś ( strona barbarafamily.eu jest mi oczywiście znana). W tym kontekście zastanawiam się nad Wrońskim - w przejrzanych przeze mnie zachowanych starszych metrykach lgockich Tomiccy pojawiają się już w pierwszej ćwierci XVIII wieku, czego nie można powiedzieć o przedstawicielach rodu Wrońskich. Generalnie akt ślubu z 1752r. jest pierwszą wzmianką o nich. Może powinnam zainteresować się osobą Antoniego Tomickiego - może przybył na te tereny z innego majątku, a wraz z nim jego sługa Wroński?
Potem, niestety, jest dziura w latach, tj. nie zachowały się roczniki 1754-1782, stąd akt ślubu oraz chrztu ich pierwszego syna są jedynymi znanymi mi zachowanymi danymi o Stanisławie (o Janie również).
Dopiero w roku 1785 odnajduję kolejny ślub Wrońskiego - tym razem chodzi o mojego przodka Grzegorza, drugiego i ostatniego znanego mi syna Stanisława i Urszuli (dane o nich znajdują się w akce zgonu Grzegorza).
Odpowiadając na Twoje pytanie, Krystyno, w metrykach dotyczących Grzegorza podawany jest status "laboriosi", co oczywiście nie jest dowodem na to, że Stanisław jednak nie było nobiles. Raczej dopatrywałabym się typowej dla zubożałej szlachty deklasacji społecznej, co mogło mieć ścisły związek z pauperyzacją ekonomiczną tej warstwy społecznej. Zresztą na forum jest świetny wątek wyczerpujący dość dobrze ten temat, który polecam: https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... acja.phtml

Dziękuję Romanie za link do pracy Kapuścińskiego - tego nie znałam.
Liczę oczywiście na dalsze podpowiedzi Wink

Pozdrawiam serdecznie

Aneta

Ps. Ciekawe są Zeszyty Radomszczańskie - sporo wiedzy Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Wrońscy.  PostWysłany: 27-11-2015 - 13:38
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam ponownie.

Aneto, jeżeli coś znajdę o Wrońskich w przyszłości, to podeślę Ci te informacje.

Krystyno, jeżeli chodzi o Wrońskich z ziemi sieradzkiej, to był jeden Wroński w tej ziemi, wspomina o nim, na stronie 825, Elżbieta Halina Nejman w swoim opracowaniu pt. „Szlachta Sieradzka XIX wieku. Herbarz.” Autorka tak pisze o tym Wrońskim:
„WROŃSKI
Wojciech † a.1785 & po 1718, Magdalena Pruska c. Wawrzyńca i Marianny Grodzickiej,
2v. Petronela Konopnicka,
1.Józefa & N Skrzyński,
2.Piotr
3.ks. Jan Paweł proboszcz giżycki,
4.ks.Antoni proboszcz kraszewski ( SG 230 k.319, TD )”

Tu jest link do powyżej wymienionej informacji:
http://tpzw.zdunskawola.pl/files/herbarz/w.pdf
Tu jest link do herbarza i nie tylko:
http://tpzw.zdunskawola.pl/?herbarz-szl ... -online,41

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.925032 sekund(y)