Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
tg3aOffline
Temat postu: Lista transportu robotników przymusowych  PostWysłany: 01-07-2009 - 10:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2008
Posty: 169

Status: Offline
Witam.
Proszę o przetłumaczenie nagłówka tabeli i wszystkich określeń z listy jak w tytule. Zawartości tabeli nie zamieszczałem ze względu na ochronę danych osobowych, gdyż część z tych osób może jeszcze żyć (niektórzy wyjeżdżali z dziećmi lub sami są długowieczni); zakryłem również dopiski ręczne wyglądające na podpisy. Ze względu na ograniczenia "Fotosika" całość jest podzielona na 3 części; w 2 części wstawiłem późniejszy dopisek ręczny spod spodu tabeli (zakrywając sam podpis).

Z góry dziękuję za pomoc.
Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mikolaj_WilkOffline
Temat postu: Lista transportu robotników przymusowych  PostWysłany: 01-07-2009 - 11:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-01-2009
Posty: 181
Skąd: Radom
Status: Offline
Transport nr 71
a) oddający urząd pracy: Warszawa
b) oddający obszar (dystrykt): Warszawa
c) odbierający urząd pracy:
d) odbierający obszar (dystrykt):
Lista transportowa, karta nr 10

1. kolumna - nazwisko rodowe /nie moge przeczytać tego w nawiasie/
2. kolumna - /nie wiem/
3. kolumna - /mało czytelna/
4. kolumna - dzień urodzin
5. kolumna - miejsce zamieszkania
6. kolumna - powiat
7. kolumna - mówi po niemiecku
8. kolumna - imię i nazwisko
9. kolumna - miejsce zamieszkania/powiat
10. kolumna - imię i nazwisko
11. kolumna - miejsce zamieszkania/powiat

kolumny 1-7 dot. pracobiorca/pracownik
kolumny 8-9 dot. dowódcy łapanki
kolumny 10-11 dot. odbiorcy /nie znam tego trzeciego słowa w tej rubryce/

Pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tg3aOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2009 - 13:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2008
Posty: 169

Status: Offline
Dziękuję, Nikołaju.

Widzę, że niepotrzebnie zasłaniałem dopiski w pozycji c) i d). Zresztą po dokładnym przyjrzeniu się pozycji c) można odczytać nazwę powiatu "Ebenrode", która była mi znana.
W rubryce 3 dla wszystkich osób znajdujących się na tym arkuszu wpisane jest albo "led.", albo "verv.", albo "ver.". "Verv." ma tylko jedna kobieta w wieku 48 lat, "ver." mają trzej mężczyźni w wieku od 26 do 47 lat, a pozostałe 18 osób obu płci, w wieku od 15 do 23 lat mają "led.". Podejrzewam, że są to skróty dla stanu cywilnego.
W drugiej kolumnie podane są imiona poszczególnych robotników przymusowych.
W kolumnach 10 i 11 (wypełnione tylko dla części osób) znajdują się dane osoby o tym samym nazwisku, co dany pracownik przymusowy. Może komuś innemu znającemu niemiecki podsunie to rozwiązanie zagadki nazwy kolumn 10-11?

Pozdrawiam
Tadeusz

P.S. Dla informacji innych osób, które może będą zainteresowane tym tematem. W kolumnie 8 i 9 tego formularza nie wpisywano w tym wypadku danych dowódcy łapanki. Dwie znane mi osoby z tej listy nie zostały zresztą wzięte z łapanki, ale zostały wyznaczone ze swojej wsi jako rodzaj kontyngentu. W rubrykach tych znajdują się za to dane bauerów, do których te osoby zostały przydzielone.
Znajomości niemieckiego nie wypełniono, ani na "tak", ani na "nie", dla żadnej osoby.
W kolumnie 1 oprócz nazwiska dla większości osób podano informację "mit Kinder", "mit Sohn", "mit Mutter", "mit Fater", "mit Schrester". "mit Bruder" lub "mit Cusin", czyli były to rodziny. Dzieci od rodziców nie oddzielono, brata z siostrą - nie wiadomo, bo siostra nie ma wypełnionego bauera. Kuzyni (dwóch) trafili do różnych bauerów w tej samej wsi.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
annastregielOffline
Temat postu: Re: Lista transportu robotników przymusowych  PostWysłany: 01-07-2009 - 14:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2007
Posty: 259
Skąd: Łódź
Status: Offline
Tadeuszu,

czy mógłbyś podać archiwum, w którym takie listy można znaleźć?
Myślę, że nie tylko ja, ale wiele osób może być tym zainteresowanych.
Z góry dziękuję bardzo.

Ania S.

_________________
Poszukuję:
-aktu ur. Antoniego Rudnickiego, s. Stefana, ok. 1805, ok. Kalisza, Ostrowa Wlkp.
- rodziców Stefana Rudnickiego (ok. 1780-1845), ekonoma w majątkach k. Ostrowa Wlk. męża Józefy ze Skarzyńskich, ślub - par. Tursko w 1804 r.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cichocka.karolakOffline
Temat postu: Re: Lista transportu robotników przymusowych  PostWysłany: 01-07-2009 - 15:02
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2007
Posty: 339

Status: Offline
Jeżeli można, to ja jako córka, tez jestem zainteresowana Listą transportu robotników przymusowych do Niemiec-wywiezionych jesienią 1945r. - z Sompolna. W takim transporcie był mój ojciec.Jaka jest, jeżeli jest możliwość ?-Halina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cichocka.karolakOffline
Temat postu: Re: Lista transportu robotników przymusowych  PostWysłany: 01-07-2009 - 15:04
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2007
Posty: 339

Status: Offline
Jeżeli można, to ja jako córka, tez jestem zainteresowana Listą transportu robotników przymusowych do Niemiec-wywiezionych jesienią 1939r. - z Sompolna. W takim transporcie był mój ojciec.Jaka jest, jeżeli jest możliwość ?-Halina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cichocka.karolakOffline
Temat postu: Re: Lista transportu robotników przymusowych  PostWysłany: 01-07-2009 - 15:07
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2007
Posty: 339

Status: Offline
Przepraszam, w 1-szym ogłoszeniu jest błąd w dacie-chodzi o rok 1939-pierwszy transport robotników przymusowych z Sompolna do Niemiec.-Halina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tg3aOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2009 - 15:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2008
Posty: 169

Status: Offline
Dziękuję, miroku.
Dla Haliny, Ani i dla wszystkich zainteresowanych tematem robót przymusowych.
Ja powyższą listę dostałem z Międzynarodowego Biura Poszukiwawczego w Bad Arolsen. Wypełniłem formularz zgłoszeniowy na stronie http://www.its-arolsen.org/en/contact_information/contact_form/index.html, i po mniej więcej 2 miesiącach dostałem odpowiedź.
Powyższy adres znalazłem na Forgenie w wątku http://forgen.pl/forum/viewtopic.php?f=71&t=1215, podany przez użytkownika darka.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest w języku angielskim, niemieckim i francuskim. Poszukiwania są bezpłatne. Odpowiedzi przysyłali mi po polsku.
Na pewno nie mają oni danych o wszystkich wywózkach robotników przymusowych. Powyższa lista dotyczyła mojego Taty i wujka, natomiast na analogiczne zapytanie dotyczące dalszej cioci dostałem tylko kopie trzech listów gończych z wykazami zbiegłych robotników, na jakie się dostała po swojej ucieczce.
Lista, jaką od nich posiadam, została mi przekazana jako materiał poufny. Stąd też, oprócz innych powodów, moje środki ostrożności, by nie ujawniać informacji o osobach.
Pozdrawiam wszystkich
Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
annastregielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2009 - 16:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2007
Posty: 259
Skąd: Łódź
Status: Offline
Tadeuszu,
otrzymałam z Bad Arolsen , po wypełnieniu formularza dotyczącego Taty i Wujka ( też po 2 miesiącach) odpowiedź i ksera dokumentów poświadczających ich pobyt na robotach w Niemczech. Również opatrzone były klauzulą poufne.
Nie przysłano mi jednak w obu przypadkach list transportowych, na których byliby umieszczeni. Wygląda na to, ze rzeczywiście nie wszystkie listy się zachowały. Tato i Wujek wywiezieni zostali z Łodzi.

_________________
Poszukuję:
-aktu ur. Antoniego Rudnickiego, s. Stefana, ok. 1805, ok. Kalisza, Ostrowa Wlkp.
- rodziców Stefana Rudnickiego (ok. 1780-1845), ekonoma w majątkach k. Ostrowa Wlk. męża Józefy ze Skarzyńskich, ślub - par. Tursko w 1804 r.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cichocka.karolakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2009 - 23:46
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2007
Posty: 339

Status: Offline
Do Pana Tadeusza. Dziękuje ślicznie za dane-Halina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danabarto
Temat postu:   PostWysłany: 03-07-2009 - 10:00
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2009
Posty: 108
Skąd: Bergisch Gladbach / Kolonia
Dla Tadeusza

----------------------------------------------------------------------------------
ARBEITNEHMER-pracownik
----------------------------------------------------------------------------------
1. kolumna - nazwisko rodowe
(bei Frauen auch Geburtsname) - u kobiet tez nazwisko z domu.
2. kolumna - Rufname - nazwisko, imie uzywane "na codzien" ( jak sie na niego/nia wola)
3. kolumna - ledig-verheiratet-verwittwet-geschieden
wolny- zonaty/zamezna- owdowialy/la-rozwiedziony/na

8-9
BETRIEBSFÜHRER- prowadzacy zaklad ( zarzadzajacy gospodarstwem)
------------------------------------------------------------------------------------
10-11
140
Dzien wyjazdu 7.4.40
c)Przyjecie do - Urzedu Pracy
d)Przyjecie do - Panstwowego ( okregowego) Urzedu Pracy
-------------------------------------------
EMPFÄNGER DER LOHNERSPARNISSE- otrzymujacy wynagrodzenie
------------------------------------------------------------------------------------
"dowódcy łapanki" - tych slow nie moge nigdzie znalesc po niemiecku.

Pozdrowienia
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tg3aOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-07-2009 - 10:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2008
Posty: 169

Status: Offline
Witam wszystkich.
Dano, dziękuję ślicznie za wyczerpującą odpowiedź.
Przypuszczm, że z ręcznego dopisku, który umieściłem w drugiej części (i zasłoniłem w nim podpis) nic interesującego nie wynika...
(spodziewam się, że jest to coś w rodzaju "Zatwierdzam")
Pozdrawiam -
Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danabarto
Temat postu:   PostWysłany: 03-07-2009 - 11:46
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2009
Posty: 108
Skąd: Bergisch Gladbach / Kolonia
moze to byc skrot- wykonujacy- podpis i data 14.12.40,
ale to tylko przypuszczenie, bo brakuje mi jednej literki.
Pozdrowienia
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tg3aOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-07-2009 - 13:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2008
Posty: 169

Status: Offline
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli.
Pozdrawiam -
Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.042062 sekund(y)