Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Jancarczyk_PiotrOffline
Temat postu: Akt urodzenia 1900 prośba o rozczytanie  PostWysłany: 09-11-2015 - 16:18
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2007
Posty: 167
Skąd: Skoczów
Status: Offline
Cześć

Dzisiaj otrzymałem kopię aktu urodzenia mojego pradziadka.
Czy ktoś z was dałby radę to rozczytać? Ja wyłapuję tylko pojedyncze słowa a czasem cuda mi wychodzą jak wsadzę to do translatora.

Pierwsza rubryka to ki cziort wie, chyba chodzi o płeć dziecka? tylko czemu tam jest liczba wpisana.
Potem data urodzenia i chrztu (ale nie mam zaznaczonego miesiąca).
Potem imię dziecka: Nikon, wieś Wolica Jodko ..... Wasyl (lub Wasyl) Romanow Kudrin ..... jego żona Maria ....

Dalej to wschodnia czarna magia dla mnie Sad Tabelki wg mnie pisane po ukraińsku natomiast tekst jakoś na rosyjski mi wygląda.

Z góry serdecznie dziękuję
Piotrek

http://zapodaj.net/b9e0948b4049e.jpg.html
http://zapodaj.net/4602b12777d90.jpg.html
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu: Akt urodzenia 1900 prośba o rozczytanie  PostWysłany: 09-11-2015 - 19:10
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Pierwsza rubryka (dwuczęściowa) to kolejny numer aktu w zależności od płci dziecka.
Druga rubryka (dwucz.) miesiąc urodzenia i chrztu
Imię - Nikoł (Mikołaj)
Miejsce, rodzice, wyznanie - wieś Wolica Jodko, włościanie Wasyl Kudrin s. Romana i jego żona Maria Sowliowa?, oboje wyznania prawosławnego
Chrzestni - włościanie Maciej Czmut s. Andrzeja i Tekla Klimentowa/-ówna?/ żona Michała Masłowskiego
Podpisał - parafialny ks. Mikołaj Pawłowicz, psalmista Teofan

Może ktoś jeszcze na to zerknie.

Pozdrawiam,
Monika

_________________
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radosław.KoncaOffline
Temat postu: Re: Akt urodzenia 1900 prośba o rozczytanie  PostWysłany: 09-11-2015 - 20:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2014
Posty: 289

Status: Offline
MonikaMaru napisał:
Pierwsza rubryka (dwuczęściowa) to kolejny numer aktu w zależności od płci dziecka.
Druga rubryka (dwucz.) miesiąc urodzenia i chrztu
Imię - Nikoł (Mikołaj)
Miejsce, rodzice, wyznanie - wieś Wolica Jodko, włościanie Wasyl Kudrin s. Romana i jego żona Maria Sowliowa?, oboje wyznania prawosławnego
Chrzestni - włościanie Maciej Czmut s. Andrzeja i Tekla Klimentowa/-ówna?/ żona Michała Masłowskiego
Podpisał - parafialny ks. Mikołaj Pawłowicz, psalmista Teofan

Może ktoś jeszcze na to zerknie.

Pozdrawiam,
Monika


Wydaje mi się, że imię dziecka, to jednak Nikon (nie tylko to przekonanie autora pytania, ale jest też parę takich niedbałych "n", choćby w słowie "Prawosłownogo" czy w kolejnym akcie poniżej w imieniu ojca (Symeon), a nazwisko panieńskie matki odczytywałbym jako "Sowwinowa" - takie niedbałe "w" jest w podanym wyżej słowie "Prawosłownogo", a poza tym innej niż "w" "wysokiej" małej litery tam nie może być, bo "b" to to na pewno nie jest, a z pisaniem cyrylicą małego "d" z laską do góry poza Królestwem Polskim dotąd nie spotkałem się. Inne dane odczytuję tak samo.
Pzdr,
RK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jancarczyk_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2015 - 20:18
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2007
Posty: 167
Skąd: Skoczów
Status: Offline
Serdecznie dziękuję Smile
Tak, imię mojego pradziadka to Nikon (mam tak wpisane w metryce ślubu mojej babci oraz sama babcia tak mi mówiła, że jej ojciec miał na imię Nikon).
O to ciekawostka, że lp. aktu wpisywana w rubryce płci dziecka.
Może to chodzi o takie nazwisko mojej praprababci Maria Sawinowa (Саввинова albo Савинова)?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert1Offline
Temat postu: Re: Akt urodzenia 1900 prośba o rozczytanie  PostWysłany: 09-11-2015 - 20:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-07-2014
Posty: 225

Status: Offline
Jancarczyk_Piotr napisał:
Tabelki wg mnie pisane po ukraińsku natomiast tekst jakoś na rosyjski mi wygląda.


Tabelki też są po rosyjsku, tyle że starą cyrylicą, sprzed reform Piotra I. Tej samej używano też do zapisu staro-cerkiewno-słowiańskiego.

Niestety nigdzie nie ma podanego miesiąca aktu. Wiemy tylko, że urodził się 23., a ochrzczony został 25 jakiegoś miesiąca (daty juliańskie rzecz jasna).
Miesiąc zapewne został podany na poprzedniej stronie - przed pierwszym chrztem w danym miesiącu.

_________________
Pozdrawiam,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jancarczyk_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2015 - 21:03
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2007
Posty: 167
Skąd: Skoczów
Status: Offline
to szkoda, że nie zrobili mi adnotacji z Archiwum Chmielnickiego jaki to miesiąc był.
Miałem tylko jeszcze dwie strony pierwszą (jakby okładkę księgi) i drugą ale to już z pieczątkami i podpisami z Archiwum.

http://zapodaj.net/2732815c9fafa.jpg.html
http://zapodaj.net/24faa98a82b5a.jpg.html
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PiotrGeraschOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2015 - 21:44
Sympatyk


Dołączył: 01-01-2007
Posty: 331
Skąd: Szczecin/Częstochowa
Status: Offline
może to marzec. Imieniny Nikona są 23 marca, a liczby chrztów dzieci wskazują, że to raczej początek niż koniec roku; no chyba, że parafia mała

pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2015 - 22:24
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Jancarczyk_Piotr napisał:
Serdecznie dziękuję Smile
Tak, imię mojego pradziadka to Nikon (mam tak wpisane w metryce ślubu mojej babci oraz sama babcia tak mi mówiła, że jej ojciec miał na imię Nikon).
O to ciekawostka, że lp. aktu wpisywana w rubryce płci dziecka.
Może to chodzi o takie nazwisko mojej praprababci Maria Sawinowa (Саввинова albo Савинова)?



Imię Nikon nosi też mąż matki chrzestnej Darii z aktu poniżej.

Numeracja akt jest oddzielna dla chłopców i oddzielna dla dziewczynek. Nikon był 17-tym chłopcem, a Daria 7-ą dziewczynką. Od początku roku ochrzczono 24-ro dzieci.

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.818120 sekund(y)