Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Grazyna_GabiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2015 - 14:37
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3269
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Takie osoby sa na ellis:

Szpytma, Antoni Warkowa, Aust. 18 1888-1889 1907
Szpytma, Jan Harkawa 28 1876-1877 1905
Szpytma, Jozef Markowa, Austria 30 1876-1877 1907
Szpytma, Michal Auustenburg, Germany 18 1893-1894 1912
Szpytman, Sebastyan Galicia 32 1869-1870 1902
SZPYTMANN, ANNA MARKOWA 18 1886-1887 1905
Szpytna, Sebastyn Markowa, Austria 41 1871-1872 1913
59 Szpytuar, Anna Markowa, Austria 35 1874-1875 1910
60 Szpytyk, Matensz Bobrek, Galicia 40 1872-1873 1913

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szpytma_WiesławaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-10-2015 - 08:02


Dołączył: 09-10-2015
Posty: 9

Status: Offline
Dziękuję bardzo za szybkie odpowiedzi (moja spóźniona, bo mam kłopoty z przyłączem). Dzięki Wam dowiedziłam się trochę o dziadku i może w księgach parafialnych znajdę więcej danych, przydatnych do poszukiwań.

Wg informacji znajomych ze Stanów w dalszej perspektywie można go będzie próbować szukać w Cenzusie (spisie ludności), który to robią co 10 równe lat, czyli w tym przypadku byłoby to 1910 r.

Jeśli dowiem się czegoś więcej, nie omieszkam się pochwalić. Do poszukiwań przodka zachęcił mnie m.in. przypadek szukania korzeni w mojej miejscowości przez Peruwiankę Smile

Pozdrawiam serdecznie

Wiesława
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2015 - 13:46
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3306

Status: Offline
Wiesławo,

Na stronie ancestry.com :
byc moze to twój poszukiwany Jan,emigrował po kilku latach ze Stanu Michigan do Canady:

Michigan Passenger and Crew Lists, 1903-1965
Name: 
Jan Szpytma
Birth: 
1883 - Markova, Aut
Origin: 
Ontario, Canada
Arrival: 
4 Oct 1913 - Sault Sainte Marie, Michigan

http://search.ancestry.com/cgi-bin/sse. ... &gsln_x=XO

Pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szpytma_WiesławaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2015 - 13:31


Dołączył: 09-10-2015
Posty: 9

Status: Offline
Dziękuję Wam wszystkim za bezcenne dla mnie informacje. Trochę się załamuję, czy dam radę dojść do czegoś konkretnego w tej sprawie. Nie bardzo potrafię się obracać w tych danych Ellis Island, nie znam języka angielskiego.

Na razie ustaliłam w miejscowej ewidencji ludności imiona rodziców poszukiwanego dziadka i jego żony, czyli mojej babki.

Datę urodzenia muszę sprawdzić w księgach parafialnych miejscowej parafii.

Z Waszych informacji wynika, że jeden Szpytma Jan, urodzony jest w 1877 (1876), zaś z informacji Eli urodzony w 1883 r. Bez ustalenia daty urodzin bezcelowe jest szukanie, dopiero ta data da mi chyba możliwości dalszego szperania. Siostra mojego ojca, a córka Szpytmy Jana urodziła się w 1900 r., więc ojciec miałby wówczas 17 lat ( może była nieślubnym dzieckiem?).

Mimo wszystko spróbuję dalej dociekać losów dziadka, może przy Waszej pomocy, za którą wszystkim bardzo dziękuję.

Serdeczne pozdrawiam
Wieśka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aga_Brz
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2015 - 13:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-01-2015
Posty: 338

Wiesiu, z mojego doświadczenia wynika, że często te podane na Ellisisland daty nie trzymają się rzeczywistości. Tylko dane dzieci urodzonych w USA są prawdziwe, może z jakiegoś dokumentu. Prawdopodobnie wiek podawano "z głowy", nie wiem, ale różnice są znaczące jak w Twoim przypadku.
Podobnie przekręcone są nazwy miejscowości i trudniejsze nazwiska. Ja ustawiałam filtry, aby wyciągnąć podobieństwa brzmienia i wpisywałam jak desperatka, różne warianty przekręconego nazwiska.
To samo jest na familysearch w censusach. A censusy to chyba były co 5 lat? Ja mam "swoich " z 1915 i 1920r.

_________________
pozdrawiam
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magdalena_AdachOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-10-2015 - 09:36
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2014
Posty: 61
Skąd: Zastów Karczmiski / Góra Puławska
Status: Offline
Witam,
potrzebujępomocy w odnalezieniu potomków mojego ciotecznego pradziadka w USA - Marceli Jodłowski ur. 1889 w m. Bór par. Rybitwy s. Łukasz i Marianny Gop, emigruje w 1909 Ellis ISland, w 1910 spis ludności Lowell Ward 1, Middlesex, Massachusetts, United States, a w 1912 bierze ślub z Teklą Leśniak c. Franciszka i Małgorzaty Rzęsa - Manchester, Hillsborough, New Hampshire
6 maj 1912 i wiem tylko tyle, czy istnieje możliwość odnalezienia dzieci Marcelego i Tekli? Do USA emigrowało również kilkoro z jego rodzeństwa. Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczna.
pozdrawiam
Magda
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2015 - 10:34
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
Szpytma_Wiesława napisał:
Dziękuję Wam wszystkim za bezcenne dla mnie informacje. Trochę się załamuję, czy dam radę dojść do czegoś konkretnego w tej sprawie. Nie bardzo potrafię się obracać w tych danych Ellis Island, nie znam języka angielskiego.

Na razie ustaliłam w miejscowej ewidencji ludności imiona rodziców poszukiwanego dziadka i jego żony, czyli mojej babki.

Datę urodzenia muszę sprawdzić w księgach parafialnych miejscowej parafii.

Z Waszych informacji wynika, że jeden Szpytma Jan, urodzony jest w 1877 (1876), zaś z informacji Eli urodzony w 1883 r. Bez ustalenia daty urodzin bezcelowe jest szukanie, dopiero ta data da mi chyba możliwości dalszego szperania. Siostra mojego ojca, a córka Szpytmy Jana urodziła się w 1900 r., więc ojciec miałby wówczas 17 lat ( może była nieślubnym dzieckiem?).

Mimo wszystko spróbuję dalej dociekać losów dziadka, może przy Waszej pomocy, za którą wszystkim bardzo dziękuję.

Serdeczne pozdrawiam
Wieśka
Witaj, a jak ma na imię siostra twojego ojca? Skany Aktów parafialnych są ogólnie dostępne od 1900r wstecz do 1890r. na szukajwarchiwach.pl W roku 1900 patrzyłem ale nic nie pasowało chociaż nazwisko i imiona Jan/Katarzyna z tym nazwiskiem wiele razy się powtarzały. Jeśli trafisz na skan urodzenia ciotki albo na akt małżeństwa dziadka to masz już świetny start.

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szpytma_WiesławaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2015 - 13:13


Dołączył: 09-10-2015
Posty: 9

Status: Offline
Witaj Danielu.

Naocznie sprawdziłam wpisy w księgach parafialnych od roku 1900 wzwyż. Trop ciotki chyba jest nieistotny, bo jednak była dzieckiem nieślubnym: Kluz Katarzyna. c. Katarzyny zd. Kluz, ojca nie podano. Ur. 26.03.1900 r. zm. 7.12.1961 r.

Zaś mój ojciec, ur. 7.08.1904 r. zm. 10.04.1977 r. był synem Katarzyny Szpytma zd. Kluz c. Romana i Marianny i Jana Szpytmy s. Wojciecha i Marianny zd. Bar. Przegapiłam poszukać aktu małżeństwa dziadka, być może był on zawarty po 1900 r.

Nazwisko Szpytma może się pojawiać wielokrotnie, gdyż rodzinna wieś Markowa była duża, wówczas mogła liczyć do tysiąca domów i nazwiska się powtarzały.

Muszę zatem w parafii sprawdzić daty urodzeń dziadka i babki sprzed 1900 r. i na pewno sprzed 1890.

Dziękuję za podanie mi tej strony archiwalnej.

Może dziwnym się wszystkim wydaje, że tak mało wiem o bliskiej rodzinie. Jestem najmłodszą latoroślą, część starszego rodzeństwa nie żyje. Jakoś za życia ojca nie dopytałam o dziadka, zresztą ojciec z rodziną wyjechał w latach 30-tych za Lwów, skąd w 1940 r. musieli uciekać przed wywózką do Kazachstanu; niedługo potem znowu za chlebem wyjechali na Ziemie Odzyskane. Siłą rzeczy kontakty ojca z siostrą i matką były luźne, ciotka poza tym przeżyła własną tragedię - wywózkę jedynej córki na roboty do Rzeszy, która przeżyła, ale już nie wróciła do Polski. Takie to były losy mieszkańców biednej Galicji.

Dziękuję wszystkim i serdecznie pozdrawiam

Wieśka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szpytma_WiesławaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2015 - 19:56


Dołączył: 09-10-2015
Posty: 9

Status: Offline
Prośba do Daniela; nie wiem, jak się poruszać po szukajwarchiwach.pl

Weszłam do bazy danych PRADZIAD i owszem, znalazłam informację, że akta parafialne wsi Markowa z lat 1900 - 1890 znajdują się w Archiwum Państwowym w Rzeszowie, ale próby znalezienia Szpytmy Jana, zaówno w aktach metrykalnych jak i małżeństw nie powiodły się. Jestem nowicjuszem w takim szperaniu i widocznie błędnie lokalizuję taki wpis. Proszę bardzo o jakiekolwiek naprowadzenie mnie w korzystaniu z tego archiwum, za co z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Wieśka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-10-2015 - 09:28
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
Mam nadzieję że moderator nie będzie miał nic przeciwko bo odchodzimy trochę od wątku, ale to będzie tylko doraźna pomoc:)

Wiesławo, pradziad podaje tylko suche fakty dotyczące umiejscowienia ksiąg które szukasz. Skany są na stronie szukakwarchiwach.pl Wejdź tam po prostu i wpisz markowa w polu wyszukiwania i zaznacz "jednostki tylko ze skanami" i filtruj. Bezpośredni odnośnik tutaj: http://www.szukajwarchiwach.pl/59/1239/ ... bJednostki dalej myślę że sobie poradzisz na pewno Wink
Z tym że lata 1890-1894 są zdecydowanie niekompletne. Jak chcesz mieć wszystkie skany to już napisz do mnie bezpośredno.

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szpytma_WiesławaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-10-2015 - 13:03


Dołączył: 09-10-2015
Posty: 9

Status: Offline
Witam ponownie.
Wyszperałam już dokladne dane dziadka:

Jan Szpytma, s. Wojciecha i Marianny, ur. 25.11.1876 r., zawarł związek małżeński 4 lutego 1902 r.
Wg Waszych informacji najbardziej wiarygodnym byłby emigrant Jan Szpytma ur. 1876-1877 ( w dniu emigracji nie miał ukończonych 29 lat, czyli lat 28 ).

Czyli pozostaje teraz szukanie już w censusach, czy też jeszcze w danych Urzędu Imigracyjnego na Ellis Island? Jestem naprawdę zielona w tych sprawach.

Pozdrawiam

Wieśka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2015 - 19:59
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
http://www.jewishgen.org/databases/EIDB ... =passenger
Jedyne co mogę odczytać to że w roku 1905 przybył Jan Szpytma z Markowa (Harkawa) lat 28, ożeniony, jechał do kuzyna Andrzeja ........... (stan Nowy Jork) Razem z nim jechał Paweł Bacal (nie markowskie nazwisko lub błędne) też ożeniony, lat 26, jechał do wujka, (tego samego ) Andrzeja ............. I jeszcze ktoś z Markowej Inglot Paweł też ożenony, lat 36, jechał do siostry do innego miasta (stan Filadelfia) Franciszki Inglot.

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamastOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2015 - 17:49
Sympatyk


Dołączył: 11-01-2010
Posty: 94

Status: Offline
Witam
Bardzo proszę o odczytanie recordu na ancestry.com
Minnesota, Death Index, 1908 - 2002
dla Tomasz Ginter zm. 1923 -Le Sueur
Adam O.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
beatpatt35Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2015 - 21:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2011
Posty: 791

Status: Offline
jamast napisał:
Witam
Bardzo proszę o odczytanie recordu na ancestry.com
Minnesota, Death Index, 1908 - 2002
dla Tomasz Ginter zm. 1923 -Le Sueur
Adam O.


Name: Tomas Z Ginter
Birth Date: 20 Dec 1842
Death Date: 14 Jun 1923
Cemetery: Saint Joseph Catholic Cemetery
Burial or Cremation Place: Lexington, Le Sueur County, Minnesota, USA

Township: Lexington
County: Le Sueur
Name: Tomas Z. Ginter
Birth Date: 20 Dec 1842
Death Date: 14 Jun 1923
Cemetery: St. Joseph's
Section: W
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamastOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2015 - 22:18
Sympatyk


Dołączył: 11-01-2010
Posty: 94

Status: Offline
Bardzo dziękuję. Adam O.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.679981 sekund(y)