Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2015 - 23:56
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Prawdziwa cnota krytyk się nie boi, Janino, a zagłaskać można na śmierć, ale ad rem, projekt który swego czasu wspierałem wyglądał tak:
http://genealogia.okiem.pl/rzadca/index.php?letter=w
Kliknij na pierwsze nazwisko, pod krótką informacją masz „popraw, uzupełnij” i tutaj możesz wpisywać dowolną ilość informacji. Bardzo podobnie można zrobić z bazą miejsc, uzupełniając to np. o typ młyna, zmianę właściciela, powinni wyświetlić się tam również wszyscy zanotowani w tej miejscowości młynarze / np. szwagier, teść Twego antenata/ itd.
Taka baza nazwisk i miejscowości byłaby integralną częścią strony, którą uzupełniać mógłby każdy, kto akurat indeksuje, przegląda metryki bądź ma dużą wiedzę o jakiejś miejscowości. Jeżeli autor projektu nie napisze programu to ograniczy się to do kilkudziesięciu wpisów, a byłoby szkoda chyba autentycznego zaangażowania.
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wiwisniewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2015 - 11:42
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2014
Posty: 122

Status: Offline
Warakomski napisał:
Prawdziwa cnota krytyk się nie boi, Janino, a zagłaskać można na śmierć, ale ad rem, projekt który swego czasu wspierałem wyglądał tak:
http://genealogia.okiem.pl/rzadca/index.php?letter=w
(...)

Początki zawsze są trudne. Przypomnijcie sobie ilu ludzi wątpiło w możliwość powszechnej digitalizacji. Z innych przykładów, pamiętam, że Minakowski opisywał jakie były pierwsze reakcje (pełne wątpliwości), gdy zaczynał swoją Genealogię.

Fajnie, że podałeś przykład genealogia.okiem.pl. Tam jest cała seria baz dotyczących różnych aspektów genealogicznych. Kapitalnie rozwiązali problem wyszukiwania: można wyszukiwać po nazwisku lub po miejscowości. Przyjmują informację z różnych źródeł (np. archiwa rodzinne) zaznaczając, że rekordy nie muszą być 100% wiarygodne, mogą być zdublowane itp.

Zgadzam się, że ten model mógłby być całkiem efektywny i dla tego projektu.

_________________
Szukam informacji o:
- Brudzew/Kiełczew Górny: Wiśniewski / Wiśniewscy
- Warszawa: Wiśniewski / Wiśniewscy | Kasprzykowski / Kasprzykowscy | Strybel | Teleżyński / Teleżyńscy;
- Andrychów (Roczyny): Mrzygłód
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2015 - 12:36
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Warakomski napisał:
Prawdziwa cnota krytyk się nie boi, Janino, a zagłaskać można na śmierć, ale ad rem, projekt który swego czasu wspierałem wyglądał tak:
http://genealogia.okiem.pl/rzadca/index.php?letter=w
Kliknij na pierwsze nazwisko, pod krótką informacją masz „popraw, uzupełnij” i tutaj możesz wpisywać dowolną ilość informacji. Bardzo podobnie można zrobić z bazą miejsc, uzupełniając to np. o typ młyna, zmianę właściciela, powinni wyświetlić się tam również wszyscy zanotowani w tej miejscowości młynarze / np. szwagier, teść Twego antenata/ itd.
Taka baza nazwisk i miejscowości byłaby integralną częścią strony, którą uzupełniać mógłby każdy, kto akurat indeksuje, przegląda metryki bądź ma dużą wiedzę o jakiejś miejscowości. Jeżeli autor projektu nie napisze programu to ograniczy się to do kilkudziesięciu wpisów, a byłoby szkoda chyba autentycznego zaangażowania.
Krzysztof


Jak wiadomo Krzysztofie na tym forum pomysłodawców i krytyków nie brakuje więc tylko odniosłam się do tego, że wykonawców pomysłów brakuje. Zaraz widzi się same minusy i tworzy jakieś inne, wielkie projekty trudne w realizacji. Nie wszystko wszystkim się podoba i to jest oczywiste, ale widzę koncepcję jaką ktoś opracował i chce realizować, a mnie się ona podoba. Takie jest moje zdanie i go nie zmienię.
Nie jestem specem od programów i nie liczę na stworzenie gigantycznej bazy. Jest podana strona, sposób komunikacji i kto zainteresowany może ją uzupełnić. Myślę, że ta cnota krytyk się nie bała i nie boi.

Jeśli chodzi o przywołaną tu także portal genealogia okiem, który także znam to nie udało im się bardzo wiele i mają ogromny bałagan w bazie zdjęć, która jest podpisywana bardzo chaotycznie i dlatego trudna do odszukania w układzie alfabetycznym.
Zaczęli cmentarze - jest bardzo mało.
Zaczęli bazę rządców, ekonomów i innej służby dworskiej - jest mało.
Także na tym forum prosili o zgłaszanie tych informacji przy okazji indeksacji i co? Jakoś mały odzew.
Ponadto zauważyłam, że jest to projekt komercyjny skierowany do poszukujących korzeni szlacheckich i takie bazy zrobione naszym kosztem wykorzystują dla pieniędzy.
Ja wiem, że mieszkamy w Polsce a to kraj pełen malkontentów i do tego ciągłego krytykanctwa i występowania samych speców od wszystkiego już się przyzwyczaiłam.
Tak jak napisałam wcześniej to sprawa dobrowolna i nikt nikogo do niczego nie zmusza jak np. do indeksowania jak wcześniej na tym portalu ktoś głupio wymyślił.

Pozdrawiam i wracam do pracy
Janina

PS. To właściwy temat i odpowiednie linki do tego artykułu:
"Prowadzę projekt pod nazwą Rzeczpospolita Młynarska, celem projektu jest opracowanie internetowej encyklopedii młynarstwa polskiego. W projekcie opracowujemy indeks młynarzy.
Bardzo proszę wszystkich ,którzy mają młyny w genach o informację o młynarzach i młynach poprzez stronę www.rzeczpospolitamlynarska.archeo3d.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wiwisniewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2015 - 15:55
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2014
Posty: 122

Status: Offline
Janina_Tomczyk napisał:
(...)Jeśli chodzi o przywołaną tu także portal genealogia okiem, który także znam to nie udało im się bardzo wiele i mają ogromny bałagan w bazie zdjęć, która jest podpisywana bardzo chaotycznie i dlatego trudna do odszukania w układzie alfabetycznym.
Zaczęli cmentarze - jest bardzo mało.
Zaczęli bazę rządców, ekonomów i innej służby dworskiej - jest mało.
Także na tym forum prosili o zgłaszanie tych informacji przy okazji indeksacji i co? Jakoś mały odzew.
Ponadto zauważyłam, że jest to projekt komercyjny skierowany do poszukujących korzeni szlacheckich i takie bazy zrobione naszym kosztem wykorzystują dla pieniędzy.


Mam wrażenie, że mówimy o dwóch różnych rzeczach: starałem się zwrócić uwagę na dobrze zaprojektowany (w mojej ocenie) mechanizm katalogowania i wyszukiwania informacji. Ty bardziej koncentrujesz się na wielkości ich baz i etyce ich wykorzystania (osobiście nie mam żadnych krytycznych uwag do genealogia.okiem.pl, ale nie chce wchodzić w polemikę, bo zrobię off-top).

Podsumowując, podrzuciłem pomysł, jeśli się do czegoś nada to super, jeśli nie to... można go po prostu zignorować Smile

Pozdrawiam
Witold

_________________
Szukam informacji o:
- Brudzew/Kiełczew Górny: Wiśniewski / Wiśniewscy
- Warszawa: Wiśniewski / Wiśniewscy | Kasprzykowski / Kasprzykowscy | Strybel | Teleżyński / Teleżyńscy;
- Andrychów (Roczyny): Mrzygłód
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2015 - 16:14
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Wstawiam jeszcze jedno źródło z którego można czerpać, wprawdzie to tylko Wielkopolska, ale w odróżnieniu od metryk jest sporo informacji sięgających nawet XV w. o młynarzach, młynach, ich typach i właścicielach.
W wyszukiwarkę wystarczy wpisać „młynarz”, „młyn”.
http://teki.bkpan.poznan.pl/index_regesty.html
A w krytyce Janino nie zamierzam ustawać. Obfitość źródeł metrykalnych sprawiła, że coraz większa liczba genealogów chce nieco więcej niż tylko uzupełnienia „białych plam” w drzewie.
I jak się tak trochę przyciśnie autora, to być może powstanie jakiś sensowny prototyp projektu, konsumującego oczekiwania potomków bednarzy, piwowarów, fryzjerów, kareciarzy czy innych płócienników i oni również podejmą taką ciekawą, ale benedyktyńską pracę, Nawet jeżeli to będzie tylko dla jakiejś części ziem polskich, to dla środowiska genealogów, chociaż nie tylko / pod warunkiem, że będzie porządnie zrobiona/ sama korzyść.
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
molendinatorOffline
Temat postu: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 05-08-2015 - 16:56


Dołączył: 29-07-2015
Posty: 6

Status: Offline
Dziękuję za zinteresowanie, postaram się sprostać oczekiwaniom potomków młynarzy. Lech


Wysłany: 05-08-2015 - 17:33
Cieszę się, że pomysł upamiętniający poprzez stronkę Rzczpospolita Młynarska przodków młynarzy spotkał się z zainteresowaniem. Z wielką uwagą obserwuję wszelkie podpowiedzi a szczególnie te krytyczne, w miarę możliwości postaram się uwzglenić je w projekcie. Zdaję sobie sprawę że, aby projekt się udał nie wystarczy jedna para oczu, jedna para rąk i 24 godzinna doba. Liczę na współpracę szczególnie tych w których żyłach oprócz krwi płynia woda napędzajaca koła młyńskie, i hula wiatr poruszjący śmigi wiatraków. Lech molendinator po przodkach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomczykOffline
Temat postu: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 06-08-2015 - 13:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-01-2007
Posty: 151
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
Na stronie Genealogów z Częstochowy od prawie 2 lat piszemy o młynarzach w okolicach Częstochowy:
http://www.genealodzy.czestochowa.pl/ku ... zestochowy

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czerkawska_EwaOffline
Temat postu: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 06-08-2015 - 13:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-07-2013
Posty: 488
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Właśnie indeksuję nieszczęście pewnego młynarza z Woźnik w parafii Sieradz-Męka. Najpierw w tym samym roku 1848 zmarło mu 3 dzieci: Kazimierz 10 lat, Marianna 2 lata i Mateusz 5 lat. Potem on sam Józef Brzeziński w wieku lat 35 pozostawiając żonę Łucję z domu Łukasiewicz i syna Józefa lub Wincentego (różne zapisy w metrykach zgonu rodziców). Jego rodzicami byli Mateusz i Anna z Korczyków:

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 366&y=2045

Wkrótce zmarła też i jego żona.

Pozdrawiam,

Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KozakkrzysztofOffline
Temat postu: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 01-02-2017 - 22:09


Dołączył: 22-01-2017
Posty: 1

Status: Offline
Buduję drzewo całej "dynastii " Młynarzy na wschodnim Mazowszu o Nazwisku Sieńkowski ,Siankowski, Szynkowski itp. Okolice Mińska Mazowieckiego . Młyn Strycik do Pustelnika należący. Młyn Tarchomin na Świdrze. Młyn Papiernia .Młyn Ołdakowizna. Młyn Makówiec Duży. Młyn Mrozy, Młyn w Kołbieli. A przede wszystkim nieistniejący już Młyn w Kiczkach gmina Cegłow należący do moich pradziadków Wincentego i Marianny z Cymermanów SIEŃKOWSKICH.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aleksandra_KlimasOffline
Temat postu: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 01-03-2022 - 00:59
Zasłużony


Dołączył: 07-04-2021
Posty: 7

Status: Offline
Dzień dobry,

Odnalazłam tę stronę jakiś czas temu, bardzo mi pomogła, byli tam moi Kwaśkiewicze opisani przez panią Ewę Tworko bardzo szczegółowo i dzięki temu pociągnęłam te linie. Odkryłam nowych przodków młynarzy, których nazwisk nie ma w tej bazie, wiem, że minęło bardzo dużo czasu od tego artykułu, ale na stronie internetowej nie mogę znaleźć kontaktu, a chciałabym udostępnić o nich informacje, czy jest jeszcze taka możliwość?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 01-03-2022 - 07:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Czy aby nie o tę stronę chodzi?
https://rzeczpospolitamlynarska.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ziobrovskaOffline
Temat postu: Re: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 01-03-2022 - 13:20
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 149

Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Czy aby nie o tę stronę chodzi?
https://rzeczpospolitamlynarska.pl/


Własnymi rękoma o oczami znalazłam i wysłałam informację na temat co prawda nie mojego przodka, ale na temat mistrza młynarskiego, który podpisywał się na dyplomie mojego pradziadka (szukałam owego młyna gdzie mój pradziadek mógł terminować). Wysłałam to do administratora i cisza od dawna, nie widzę różnicy w podawanych danych. Więc nie wiem czy admin jest zainteresowany szczegółami rodziny. Dane oparte o metryki więc nie wyssane z palca.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łuniewska_EwaOffline
Temat postu: Re: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 01-03-2022 - 15:39
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2015
Posty: 424

Status: Offline
Również w mojej rodzinie znalazłam młynarzy. Była to wielopokoleniowa rodzina Olkiewiczów, młynarzy ze Ślesina i okolic. Pierwszym młynarzem na którego ślad trafiłam był Walenty Olkiewicz żyjący w latach 1743-1796. Później w Ślesinie młynarzem był jego syn Franciszek Salezy Olkiewicz. Następnie młynarzami byli jego synowie, między innymi w Ślesinie, Mikorzynie i Kani. Przynajmniej Jedna z córek Wyszła za młynarza. Barbara Olkiewicz poślubiła Karola Widerskiego, młynarza z Wilczyna. Także wnukowie Franciszka byli młynarzami. Wnuk Franciszka, Franciszek Olkiewicz, syn Józefa także młynarza z Mikorzyna, był młynarzem najpierw w Mikorzynie, a później w Rudzku. Nie wiem czy byli właścicielami młynów, czy tylko dzierżawcami. Przynajmniej młyn w Ślesinie wydaje mi się, że był własnością rodziny Olkiewiczów, bowiem Franciszek Olkiewicz przekazał go synowi Piotrowi, który zawarł umowę przedmałżeńską, prawdopodobnie dotyczącą młyna, bowiem po przedwczesnej śmierci Piotra wrócił z Kani drugi syn Józef i objął w Ślesinie młyn. Zagadką dla mnie pozostaje co stało się z młynem w Ślesinie. Do powstania w 1863 roku młynarzem był Józef Olkiewicz, po powstaniu tenże Józef był młynarzem w Mikorzynie. Czyżby młyn w Ślesinie powstania nie przetrwał? Jako ciekawostkę dodam, że rodzony brat w/w Franciszka , Filip Olkiewicz był przez pewien czas burmistrzem Ślesina, a obaj bracia mieli w Ślesinie całą masę chrześniaków i jeszcze jedna ciekawostka oni obaj i synowie Franciszka (Filip dzieci nie posiadał) umieli pisać, bowiem we wszystkich aktach urodzeń, małżeństw czy zgonów własnoręcznie się podpisywali.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kosannaOffline
Temat postu: Re: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 01-03-2022 - 20:11
Sympatyk


Dołączył: 20-02-2021
Posty: 86
Skąd: Staszów
Status: Offline
Poszukując informacji o przodkach również ja trafiłam na rodzinę młynarzy
są to OTARKOWSCY. Wiele młynów z okolic Staszowa (powiatu staszowskiego) tj.
Połaniec, Koniemłoty, Grobla, Niekrasów, Tuczępy, Ossala należało do tej rodziny.

_________________
Z serdecznym pozdrowieniem
Anna Kos
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.646967 sekund(y)