Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Czerwcowe spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogiczne  PostWysłany: 25-06-2015 - 11:15
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4353

Status: Offline
Skomentuj ten artykuł w tym wątku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Stradowski_JacekOffline
Temat postu: Czerwcowe spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogiczne  PostWysłany: 13-07-2015 - 10:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-09-2009
Posty: 237
Skąd: W-wa - Laski
Status: Offline
Witam,
Udział polskich żołnierzy w armii Napoleona to bardzo ciekawy i rozległy temat.
Właśnie dostałem z Francji link do zdjęć dokumentu, w którym są opisywani ci żołnierze:
"1er régiment de chevau-légers lanciers "polonais" de la garde impériale, 1807-1814"

http://www.memoiredeshommes.sga.defense ... &le_id=219

Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_LewickaOffline
Temat postu: Czerwcowe spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogiczne  PostWysłany: 13-07-2015 - 12:51
Sympatyk


Dołączył: 23-09-2012
Posty: 654
Skąd: Poznań
Status: Offline
Witaj, Jacku!
To świetnie, że podzieliłeś się linkiem - nie mogę oderwać się od tych spisów, ale... jest to I tom, obejmujący naszych żołnierzy napoleońskich z numerami od 1 do 1800, a mój przodek, Wincenty Zabłocki, miał numer 2904. Dostałam co prawda informacje o nim od Macieja, który dysponuje książką Bieleckiego "Szwoleżerowie Gwardii", ale zobaczyć na własne oczy francuski dokument o swoim praprapradziadku - to zupełnie nowe emocje. Czy nie mógłbyś z tego samego źródła uzyskać namiarów także na II tom? Byłabym bardzo wdzięczna Smile.
Pozdrawiam -
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Al_MiaOffline
Temat postu: Re: Czerwcowe spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogi  PostWysłany: 13-07-2015 - 15:24
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2013
Posty: 1308

Status: Offline
stradów napisał:
Witam,
Udział polskich żołnierzy w armii Napoleona to bardzo ciekawy i rozległy temat.
Właśnie dostałem z Francji link do zdjęć dokumentu, w którym są opisywani ci żołnierze:
"1er régiment de chevau-légers lanciers "polonais" de la garde impériale, 1807-1814"

http://www.memoiredeshommes.sga.defense ... &le_id=219

Jacek



Szkoda że nie mogę otworzyć podanej strony.
Wyświetla BŁĄD.

Dlaczego?

pozdrawiam

Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_LewickaOffline
Temat postu: Re: Czerwcowe spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogi  PostWysłany: 13-07-2015 - 15:50
Sympatyk


Dołączył: 23-09-2012
Posty: 654
Skąd: Poznań
Status: Offline
Może wejdź przez Chrome'a lub Firefoxa, mnie otwiera się bez żadnych kłopotów.
Materiał jest superciekawy - podano nawet rysopisy.
Pozdrawiam -
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Re: Czerwcowe spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogi  PostWysłany: 13-07-2015 - 16:09
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
http://lakewierzycki21.bloog.pl/id,3395 ... index.html

Tam są linki i jak wygląda takie coś.

Łucja

http://pu.i.wp.pl/bloog/93646439/470465 ... Cw_big.jpg

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_LewickaOffline
Temat postu: Re: Czerwcowe spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogi  PostWysłany: 13-07-2015 - 17:25
Sympatyk


Dołączył: 23-09-2012
Posty: 654
Skąd: Poznań
Status: Offline
Łucjo, wielkie dzięki!
Mam swojego Wincentego w "wydaniu francuskim"!
Wiem już, jak wyglądał Smile i może nawet rozszyfruję nazwisko jego matki (dotychczas z jednych źródeł wiedziałam, że Juchniewicz, a z innych - Ignatowicz, tutaj występuje jako "Ignatowiczowa", więc może I voto Ignatowiczowa, a z domu Juchniewicz - to oczywiście tylko hipoteza, ale zyskałam przynajmniej jakiś pomysł do sprawdzania).
Pozdrawiam -
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Re: Czerwcowe spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogi  PostWysłany: 13-07-2015 - 20:45
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam i podziękowanie dla Jacka, mogłem teraz w oryginale poczytać i jest ten sam błąd co w książce o szwoleżerach co mi podał Maciej M. Tu jest napisane że ; Filip Sawicki syn Walentego i Jadwigi z Dobieckich ur. w 1780 r. w Mokrsku.
A w metryce którą mam, pisze ; Filip Sawicki syn Walentego i Jadwigi Hreczanki, ( z innej metryki ) córka Andrzeja Hreczki i Krystyny z Morawickich. Filip ur. 26 września 1785 r. i ochrzczony z wody, drugi raz chrzczony w kościele w maju 1786 r. w Mokrsku.
Myślę że ktoś źle odczytał tą metryką z łaciny bez okularów, bo młodszej Filipa siostrze Annie do ślubu odpis z jej metryki ur. i pisze znowu z błędem, bo matka Jadwiga Reczanka.
Moja prośba, jeśli ktoś umie po francusku, bo jak rozumiem ze tam pisze o każdym podanym żołnierzu jak wyglądał, to też bym chciał chcieć to wiedzieć, francuskiego nie znam wcale, a o Filipie Sawickim pisze na stronie 222 - pozdrawiam : Julian

Ps. - pod nr kolejnym ; 166 i 862 ( tu str. 147 ) w tym opisie francuskim jest nazwisko - Młochowski Jan Antoni syn Stanisława i drugie - Młochowski Walerian syn Stanisława itd.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu: Re: Czerwcowe spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogi  PostWysłany: 20-07-2015 - 16:07
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 901
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dla tych, którzy nie mogli przybyć 29 czerwca na spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, zapis video "Czy można się czegoś dowiedzieć o swoich przodkach służących w Armii Napoleońskiej?". https://www.youtube.com/watch?v=HqMkNzG ... e=youtu.be
Dziękuję bardzo p. Waldemarowi Raczko za udostępnienie nagrania.

Oprócz linku, który podała Łucja, pozostałe wymienione w prezentacji, znajdują się w moim blogu.
Nad artykułem dla More Maiorum nadal pracuję, ale mam nadzieję, że niedługo skończę i będzie w następnym wydaniu.

Dwie uwagi w kwestii szwoleżerów:
1) podobno p. Robert Bielecki bardzo szybko spisywał informacje z aktów i pojawiają się rozbieżności pomiędzy aktami i zapisami w książce
2) dużą część aktów pisali Francuzi, więc bywają przekręcone nazwiska i czasami brak naszych znaków diakrytycznych

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hykielOffline
Temat postu: Czerwcowe spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogiczne  PostWysłany: 21-07-2015 - 08:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2008
Posty: 307
Skąd: Białystok
Status: Offline
Mojego 3 pradziadka brat Feliks Korab Piątkowski był żołnierzem Napoleona co jest niestety potwierdzone tylko z akcie zgonu otrzymaniem medalu Św Heleny. Było to zresztą przez wiele lat błędnie interpretowane nawet przez inną krewną pisarkę Janinę Porazińską. Medal mam bo kupiłem na portalu francuskim.

_________________
Pozdrawiam
Jurek Hykiel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.880993 sekund(y)