Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
agacOffline
Temat postu: Wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 18-04-2015 - 08:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-09-2007
Posty: 111
Skąd: Turek/Mińsk Mazowiecki
Status: Offline
Witam
Czy ktoś wie czym kierowały się rodziny hutników w wyborze kolejnego miejsca zatrudnienia czyli kolejnej huty?
Jak za nimi nadążyć?
Mam taką rodzinkę której członków poznajemy w Mileszkach (Łódź) lub okolicach później znikają i po paru latach znajduję ich w okolicach Łukowa (Lubelskie) a punktem finalnym dla części a dla innych członków rodziny kolejnym przystankiem jest Jakubów i Stanisławów z okolicznymi parafiami.
Najbardziej tajemniczy jest niejaki Ksawery Kędzierski którego akt zgonu znajduje w Ostrowi Mazowieckiej w 1867 i z tego aktu dowiaduje się że miał żonę. Ale gdzie brał ślub, czy miał jakieś dzieci, gdzie wcześniej się podziewał?
Innym członkiem familii jest niejaki Konstanty Doliński który bierze ślub w par. Wiśniew i znika.

Ma ktoś jakiś pomysł gdzie szukać?
Może istnieje jakaś lista najbardziej popularnych Hut Szkła (bo głównie przy takich odnajdowałam dotąd ślady) w tamtym okresie?

Pozdrawiam
Aga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Burdziński_KrzysztofOffline
Temat postu: wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 18-04-2015 - 10:14
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2012
Posty: 312
Skąd: Lublin
Status: Offline
Tak się składa, że z moich przodków /Olszyński, Ryng/ byli hutnikami w hutach szkła w Antoniewo koło Ostrowii Maz, a przed tym były miejscowości koło Mińska Maz i Garwolina. Prawdopodobnie był też Krasnosielc. W moich poszukiwaniach utknąłem, gdyż szukam dalszych losów Augusta Olszyńskiego- w Antoniewie było 3 dzieci po nim, lecz dwoje zmarło zaraz po urodzeniu- brak grobów/, a jeden z nich Antoni Olszyński wywędrował do Warszawy i tu wszystko wiem. Nie wiem tylko,czy po Auguście były jeszcze jakieś dzieci. Prawdopodobnie August wyjechał na wschód i tam ślady zaginęły.

A co do Twoich poszukiwań: wejdź na portal http://www.ogrodywspomnień.pl i tam nawiąż kontakt z Marek Wiązowski z tego portalu, gdyż właśnie on robi jakieś duże opracowania odnośnie hut szkła w tych rejonach. Może coś pomoże. Musisz założyć sobie tam konto aby coś szukać.

_________________
Osoby:Olszyński,Krajewscy,Burdziński, Kursa, Wyroślak -Chodel, Ingrunt, Przemysław i Mieczysław Leszczyński-rej.Płońska,Piętka,Murawski-Mińsk Białoruś
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FleischerOffline
Temat postu: wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 18-04-2015 - 12:18
Sympatyk


Dołączył: 14-08-2007
Posty: 70
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Status: Offline
Hutnik o nazwisku Olszyński pojawia się w Ludwikowie koło Antonina ( parafia katolicka w Kotłowie ).

Pozdrawiam. Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Burdziński_KrzysztofOffline
Temat postu: wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 18-04-2015 - 12:21
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2012
Posty: 312
Skąd: Lublin
Status: Offline
Czy chodzi o Augusta Olszyńskiego? A może masz więcej tych Olszyńskich- to daj w razie czego link do regestrów.

_________________
Osoby:Olszyński,Krajewscy,Burdziński, Kursa, Wyroślak -Chodel, Ingrunt, Przemysław i Mieczysław Leszczyński-rej.Płońska,Piętka,Murawski-Mińsk Białoruś
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FleischerOffline
Temat postu: wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 18-04-2015 - 12:31
Sympatyk


Dołączył: 14-08-2007
Posty: 70
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Status: Offline
Niestety nie zapisałem danych, kiedy przeglądałem skany, ale na pewno musisz poszukać na http://www.szukajwarchiwach.pl - parafia Kotłów. Można szybko wyszukać w aktach urodzeń zwracając uwagę na miejscowość - Huta szklana Ludwików.

Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
agacOffline
Temat postu: wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 19-04-2015 - 10:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-09-2007
Posty: 111
Skąd: Turek/Mińsk Mazowiecki
Status: Offline
Prawdopodobnie wyjaśniło by się sporo albo tylko trochę po przejrzeniu par. Radoryż ....Prawdopodobnie umiera tam matka Ksawerego Kędzierskiego Antonina .... Niestety w Lubelskiej bazie jest tylko adnotacja że miała 60l nie wiadomo czy wdowa czy nie. Być może w tym Radoryżu brał ślub też Xawery. A mam przeczucie że znajde tam 2 śl. Walentego Dolińskiego z Franciszką z Morawskich Lewalską.
Dotąd pojawiały się pojedyńcze ślady w parafiach okolicznych i wszystko prowadzi do Radoryża.
Zostaje jeszcze Konstanty Doliński - duch.... Czyżby po ślubie w Wiśniewie powrócił do Radoryża? Jego brat Mikołaj latał między Tuchowiczem a Stanisławowem, zawitał na krótko do Warszawy a ostatni ślad w Baranowie...

Aga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
interpollOffline
Temat postu: Re: Wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 23-06-2015 - 12:38
Sympatyk


Dołączył: 10-06-2014
Posty: 41

Status: Offline
Mam taką rodzinkę której członków poznajemy w Mileszkach (Łódź) lub okolicach później znikają i po paru latach znajduję ich w okolicach Łukowa (Lubelskie) a punktem finalnym dla części a dla innych członków rodziny kolejnym przystankiem jest Jakubów i Stanisławów z okolicznymi parafiami.


Pozdrawiam
Aga[/quote]

W moim przypadku było podobnie.
Marcin Goliński urodzony w Małczewie par. Brzeziny. Pracował jako hutnik w Hucie Bedońskiej, krótko przebywał ze swoją rodziną w par. Skoszewy, znika na parę lat (rodzi się dziecko .. nie wiem gdzie) a następnie około 1837 pojawia się w par. Wilczyska w Hucie Jarczewskiej (Dąbrowa). Na szczęście tam już zostaje.
Co do Radoryża to prawdopodobnie niedługo będę przeglądał lata 30 XIX.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarylaW.Offline
Temat postu: Re: Wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 23-06-2015 - 17:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2007
Posty: 275
Skąd: Kluczbork woj.Opole
Status: Offline
Też mam taką rodzinkę hutników : najpierw Huta Radogoska od 1815 do ok. 1840, potem par.Jakubów Huta Moczydlowska,przewijają się też Mileszki 1850-1856, a później Huta Dąbrowa pow.Łuków od 1975.Młodsze pokolenie hutników pracuje nawet w Hucie "Niemen" w Brzozówce - na Litwie (obecnie Białoruś).Hutnicy często się przemieszczali do innych hut nowo zakładanych- właściciele szujkali fachowćow np.Stolle w "Hucie Niemen"
Krzysztofie!
Antoni Ryng (Ring) hutnik , pochodził chyba z Garwolina ,zmarł w 1931 r.był mężem siostry mojego dziadka Aleksandry ur. Poręby par.Dobre (też przy hucie szkła) w 1868r. Ślub w 1896r. w par.Wilczyska (lubelskie), zm. 1943 w Wołominie (też Huta).
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Burdziński_KrzysztofOffline
Temat postu: Re: Wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 23-06-2015 - 19:13
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2012
Posty: 312
Skąd: Lublin
Status: Offline
Marylko: tylko po kim ten Antoni- może coś wiesz? Koło Garwolina była huta w miejscowości Czechy i jest do dziś. Któraś rodzina od Mikołaja Rynga tam zawędrowała. Może jakieś blizsze szczegóły.

_________________
Osoby:Olszyński,Krajewscy,Burdziński, Kursa, Wyroślak -Chodel, Ingrunt, Przemysław i Mieczysław Leszczyński-rej.Płońska,Piętka,Murawski-Mińsk Białoruś
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarylaW.Offline
Temat postu: Re: Wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 24-06-2015 - 15:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2007
Posty: 275
Skąd: Kluczbork woj.Opole
Status: Offline
Krzysztofie!
Nie znam przodków Antoniego Rynga.Jego żona Aleksandra była córką Władysława Bronisława Miatkowski ur.01.08.1844 w Huta Moczydłowska par.Jakubówi Marianny Hakel ur.1848r. w Huta Galicjanów.Ślub w 1867 Poręby parafia Dobre ( był hutnikiem). Wcześniej szukając krewnych "po kądzieli" korzystałam z opracowania Sebastiana Jędrycha pt."Ludzie Garwolina i okolic 1610-1945" i tam napotkałam wielokrotnie nazwisko Ryng,Ring.
Spróbuj poszukać pod: www.genealogia Garwolin.org

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Maryla Wojciechowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Burdziński_KrzysztofOffline
Temat postu: Re: Wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 24-06-2015 - 16:08
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2012
Posty: 312
Skąd: Lublin
Status: Offline
Dzięki. Wg portalu lubgens tych Ryngów w parafii Wilczyska koło Żelechowa było więcej. Szkoda,że brak skanów w necie. Zobacz to: http://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=766
Z aktu ślubu nr 60 z roku 1896 możemy wiedzieć więcej.

Piszesz o Wołominie- czy to ten Wołomin pod Warszawą /m.powiatowe/, czy to jakaś mała wieś o takiej nazwie. Skąd masz te dane?

_________________
Osoby:Olszyński,Krajewscy,Burdziński, Kursa, Wyroślak -Chodel, Ingrunt, Przemysław i Mieczysław Leszczyński-rej.Płońska,Piętka,Murawski-Mińsk Białoruś
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarylaW.Offline
Temat postu: Re: Wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 25-06-2015 - 09:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2007
Posty: 275
Skąd: Kluczbork woj.Opole
Status: Offline
Krzysztofie!
Znalazłam w spisie Sebastiana Jędrycha Ryng Antoni ur.1873 ( poz.110) Trąbki syn Aleksandra fabrykanta szkła lat 30 i Anny Kemczańska lat 28.Tej samej parze urodziła się wcześniej córka Eugenia w 1879 ( poz.251) Trąbki ojciec Aleksander i Anna Nempczyńska-myślę, że nieczytelne było nazwisko w księdze.Nie wiem czy to mój Antoni Ryng , bo trochę młodszy od żony.
Tak Wołomin ten pod Warszawą, a pochowany w Kobyłce (tez pod Warszawą)
Pozdrawiam Maryla

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Maryla Wojciechowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Burdziński_KrzysztofOffline
Temat postu: Re: Wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 25-06-2015 - 09:45
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2012
Posty: 312
Skąd: Lublin
Status: Offline
To już troche więcej wiemy. Trąbki są koło Grawoliona. A cmentarz w Kobyłce jest b.stary, więc jest tak może być jak piszesz.
Ciekawe jest, co z tym grobem, czy ktoś się nim interesuje. Mozna zadzwonić do parafii, bo to cmentarz katolicki i popytać w kancelarii.

Warto by wiedzieć, skąd jest ten Aleksander, bo chyba z Mińska Mazowieckiego.Po datach to by się trochę zgadzało.Jeśli tak, to byłoby nasze bardzo dalekie pokrewieństwo na szczeblu mojego praprapra dziadka.

_________________
Osoby:Olszyński,Krajewscy,Burdziński, Kursa, Wyroślak -Chodel, Ingrunt, Przemysław i Mieczysław Leszczyński-rej.Płońska,Piętka,Murawski-Mińsk Białoruś
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
miczoniOffline
Temat postu: Re: Wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 27-06-2015 - 14:13
Sympatyk


Dołączył: 08-04-2014
Posty: 22

Status: Offline
Burdziński_Krzysztof napisał:
To już troche więcej wiemy. Trąbki są koło Grawoliona. A cmentarz w Kobyłce jest b.stary, więc jest tak może być jak piszesz.
Ciekawe jest, co z tym grobem, czy ktoś się nim interesuje. Mozna zadzwonić do parafii, bo to cmentarz katolicki i popytać w kancelarii.

Warto by wiedzieć, skąd jest ten Aleksander, bo chyba z Mińska Mazowieckiego.Po datach to by się trochę zgadzało.Jeśli tak, to byłoby nasze bardzo dalekie pokrewieństwo na szczeblu mojego praprapra dziadka.


Czy ktoś badający wędrówki hutników szkła natknął się na osobników o nazwisku: Ekalt, Hedel (Edel), Stęplewski, Blaszka, Kawka poza parafiami Opole Lubelskie i Chodel?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
agacOffline
Temat postu: Re: Wędrówki hutników-jak za nimi trafić  PostWysłany: 29-12-2015 - 19:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-09-2007
Posty: 111
Skąd: Turek/Mińsk Mazowiecki
Status: Offline
Trochę nowych danych mam odnośnie moich hutników- Odnalazłam śluby dwóch synów Mikołaja Dolińskiego z siostrami Mamaniuk na wschodzie w Sosnowicy i Wereszczynie. Nadal nie znam dalszych losów Mikołaja i jego żony ani trójki młodszych ich dzieci. Po bracie Mikołaja Konstantym i jego żonie Annie Niemkiewicz też nadal ani śladu. Mam informacje o siostrach Konstantego i Mikołaja - biorą one ślub w Warszawie ze Szwałkiem i Szrenkiem. Potwierdziło się że Walenty Doliński i Franciszka Murawska wzięli ślub w Radoryżu, tam też ślub brali Heronim Majewski z Anną swoją pierwszą żoną. Hieronim to trzeci mąż Franciszki z Murawskich Dolińskiej. Nadal szukam Kędzierskich.

Pozdrawiam
Aga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.161256 sekund(y)