Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MalgorzataKurekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-04-2015 - 21:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 223
Skąd: Kraków
Status: Offline
Księgi sądowe wiejskie klucza strzeszyckiego zostały wydane drukiem w publikacji "Księgi sądowe wiejskie", t. 1 - 2, wyd. B. Ulanowski, Kraków 1920 - 1921. Do poczytania np. w czytelni Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2015 - 22:13
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 395

Status: Offline
Dla wszystkich zainteresowanych Księgami Klucza Strzeszyckiego- Ulanowski wydał tylko obszerne fragmenty ksiąg. Zainteresowanym polecam zapoznanie się z mikrofilmem oryginału w bibliotece PAU na Sławkowskiej w Krakowie. Można tam wygrzebać znacznie więcej informacji, pominiętych nazwisk i aktów. Ja osłupiałem gdy odkryłem w akcie z 1622 którego nie drukuje Ulanowski że moja rodzina prawdopodobnie przybyła na te tereny z Podolińca i czeka mnie ciekawa wycieczka na Słowację Smile

Valdeq czy przeanalizowałeś całe księgi metrykalne parafii Ujanowice w Tarnowie? chodzi mi o tą najstarszą 1662-1776? ja w ciągu jednej wizyty zrobiłem trochę zdjęć mikrofilmu ale okazało się że to tylko małżeństwa a miały być i chrzty i zgony i nie wiem czy są tam gdzieś dalej na rolce czy jest błąd w oznaczeniu

pozdrawiam H
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Filek_KorneliaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-04-2015 - 21:11


Dołączył: 21-04-2015
Posty: 1

Status: Offline
Witam,
Piszę może z dość błachą sprawą, jednak dla mnie na chwilę obecną dość ważna to sprawa. Chodzi o historię katastru w powiecie wadowickim począwszy od okresu przed I wojną światową. Chodzi o informacje jaki układ obowiązywał, jakie materiały powstawały i do kiedy obowiązywał. Gdzie mogę szukać takich informacji? w samym starostwie zbyt dużo nie wiedzą ;/
pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adamus_POffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-03-2020 - 14:45
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-01-2020
Posty: 106

Status: Offline
Dzień dobry,

szukam, szukam i nie mogę się dogrzebać gdzie mogą znajdować się spisy właścicieli ziemskich dla map katastralnych powiatu wadowickiego. Mapy te są oczywiście dostępne w sieci w ramach zespołu archiwalnego: https://szukajwarchiwach.pl/29/280/0#tabZespol , który był już chyba wielokrotnie wspominany na forum w ramach innych wątków. Natomiast nie widzę na liście jednostek informacji o udostepnianiu operatu opisowego (księgi gruntowe itp.). Może ktoś zapoznawał się z tym zasobem i może rozwiać moje wątpliwości ?

Podejrzewam też, że księgi gruntowe mogą znajdować się w Archiwach Starostw Powiatowych, jako właściwych do prowadzenia Ewidencji Gruntów i Budynków.

Będę wdzięczna za podpowiedź.

Pozdrawiam,
Patrycja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adamus_POffline
Temat postu: Kataster józefiński  PostWysłany: 28-03-2020 - 20:47
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-01-2020
Posty: 106

Status: Offline
Przy okazji swoich poszukiwań, natrafiłam dzisiaj na stronę internetową projektu Na styku kultur i narodów. Galicyjskie miasta i miasteczka w józefińskim katastrze gruntowym
http://www.miasta-galicji.pl/materialy-zrodlowe

Przedmiotem opracowania są wybrane miejscowości z cyrkułów:
Cyrkuł brzeżański
Cyrkuł stanisławowski
Cyrkuł tarnopolski
Cyrkuł zaleszczycki
Cyrkuł brodzki/złoczowski

W publikacjach dla poszczególnych miejscowości można znaleźć między innymi wykazy właścicieli ziemskich - przykład dla miasta Brody (start str.43): http://www.miasta-galicji.pl/assets/materialy/Brody.pdf

Zostawiam, może komuś się przyda.

Patrycja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2020 - 09:38
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Adamus_P napisał:
Dzień dobry,

szukam, szukam i nie mogę się dogrzebać gdzie mogą znajdować się spisy właścicieli ziemskich dla map katastralnych powiatu wadowickiego. Mapy te są oczywiście dostępne w sieci w ramach zespołu archiwalnego: https://szukajwarchiwach.pl/29/280/0#tabZespol , który był już chyba wielokrotnie wspominany na forum w ramach innych wątków. Natomiast nie widzę na liście jednostek informacji o udostepnianiu operatu opisowego (księgi gruntowe itp.). Może ktoś zapoznawał się z tym zasobem i może rozwiać moje wątpliwości ?

Podejrzewam też, że księgi gruntowe mogą znajdować się w Archiwach Starostw Powiatowych, jako właściwych do prowadzenia Ewidencji Gruntów i Budynków.

Będę wdzięczna za podpowiedź.

Pozdrawiam,
Patrycja



Witaj Patrycja,

Rozumiem, że chodzi Ci o taki wykaz, gdzie do numeru parceli przypisany jest jej właściciel (Grund parzellen Protocoll) albo na odwrót, czyli podany jest właściciel i numery parcel, które posiadał (Alphabetisches Verzeichnifs). Takie wykazy jak w przykładzie pierwszym zachowały się dla rejonu Wadowic. Najlepiej zadzwonić do AN Kraków oddział Lubicz lub do Ekspozytury w Spytkowicach i spytać czy w swoich bazach nie odnajdą czegoś więcej.

https://szukajwarchiwach.pl/29/280/0/24.4#tabJednostki

Najczęściej wspomniane dokumenty są datowane na lata 1844-1870, tzn. ja z takimi się spotkałem z różnych terenów Galicji.

Piszesz też o księgach gruntowych. To jest największe źródło informacji bo zawiera nie tylko dane o parcelach i właścicielach ale także podstawy wpisów czyli przywołanie dokumentów na podstawie, których dokonywano tych wpisów. Księgi te zakładano odrębnie dla każdej gminy katastralnej, mniej więcej od 1874 roku. Najczęściej księgi te nadal są przechowywane przez Wydziały Ksiąg Wieczystych przy Sądach Rejonowych właściwych dla danego terenu.

Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adamus_POffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2020 - 10:28
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-01-2020
Posty: 106

Status: Offline
Cześć Łukaszu,

bardzo Ci dziękuję za odpowiedź - w pełni rozwiałeś moje wątpliwości.

Pozdrawiam,
Patrycja

_________________
Pozdrawiam,
Patrycja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jarekf20Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2021 - 14:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-10-2009
Posty: 367

Status: Offline
Witam,
Nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.
Otrzymałem dwie tabele likwidacyjne wsi w których mieszkali przodkowie.
W aktach figurują jako gospodarze ale w tabeli ich nie ma. Rodzina jednak już dużo wcześniej mieszkała i posiadała grunt w tejże wsi. Czy jeżeli już ktoś posiadał grunt i miał potwierdzone prawo własności to w tabeli likwidacyjnej do reformy uwłaszczeniowej już nie figurował? Dwóch przodków, dwie różne wioski i w tabeli brak a w aktach z okresu sporządzenia tabeli jako gospodarze.
pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.514107 sekund(y)