Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jartOffline
Temat postu: Miejscowości w cyt.: Królestwie Pruskim (huty szkła?)  PostWysłany: 13-03-2015 - 09:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Witam

Jedna z gałęzi mojej rodziny pochodzi prawdopodobnie z Prus, podejrzewam że zostali sprowadzeni jako fachowcy w dziedzinie hutnictwa szkła.

Jak do tej pory, w swoich poszukiwaniach nie gościłem na tych terenach, więc temat Prus jest dla mnie całkowicie nowy. W związku z tym chciałbym zapytać osoby tam szukające, ale i wszystkich którzy mogliby pomóc w poniższej sprawie.

Rodzina o której informacji poszukuję nosi nazwisko Kunkel (inne formy: Konkol, Kąkol, Konkiel, Kunkiel i podobne), wielu jej przedstawicieli było hutnikami szklanymi (wg. metryk: tak majstrami jak i czeladnikami). Jak dotąd odnalazłem jej przedstawicieli na terenie parafii Krasnosielc (1825; być może także Płoniawy/Podoś), Sztabin (po 1825), Brańszczyk (po ok. 1850).

W niektórych, głównie najstarszych metrykach, są obecne odniesienia do miejscowości urodzenia poszczególnych osób w Królestwie Pruskim - fragmenty tych akt zamieszczam poniżej:



Chciałbym zapytać, o jakie/które parafie i miejscowości chodzi w tych zapisach (ich nazwy, wyznanie itp.)?

co do pkt 2 i 3 mam pewne domysły:

2 - Lipowo (Lippowo) - pow. tucholski, par. Śliwice?
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_V/292
http://tygodnik.pl/a/zapomniana-huta

3 - Kłokock obecnie w kujawsko-pomorskim? Informacji o ew. hucie nie znalazłem (to na razie bardziej strzał niż hipoteza).

Dzięki za pomoc!

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JarekKOffline
Temat postu: Miejscowości w cyt.: Królestwie Pruskim (huty szkła?)  PostWysłany: 13-03-2015 - 10:02
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2011
Posty: 506

Status: Offline
Może te wykazy Ci się przydadzą
http://www.ipgs.us/places1879/places1879A.html
http://www.kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/plain ... t?id=16250

_________________
Pozdrawiam
Jarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
asmolenskaOffline
Temat postu: Miejscowości w cyt.: Królestwie Pruskim (huty szkła?)  PostWysłany: 13-03-2015 - 12:12
Sympatyk


Dołączył: 22-11-2010
Posty: 166

Status: Offline
Witam!
Może przyda się Panu informacja . Nazwisko Konkiel występuje w par. Baranowo pow. Ostrołęka . W okolicach tego Baranowa na przełomie XIX i XX wieku była huta szkła . Miejscowość ta nazwana była Hutą Majdan.

Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu: Re: Miejscowości w cyt.: Królestwie Pruskim (huty szkła?)  PostWysłany: 13-03-2015 - 12:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Jakiego okresu dotyczą te akta? Skoro spisane w języku polskim to na pewno po 1806 roku, więc raczej należy wykluczyć Kłokock, bo ten znajdował się na terenie Ks. Warszawskiego, a potem Królestwa Polskiego.

jart napisał:


co do pkt 2 i 3 mam pewne domysły:

2 - Lipowo (Lippowo) - pow. tucholski, par. Śliwice?
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_V/292
http://tygodnik.pl/a/zapomniana-huta

3 - Kłokock obecnie w kujawsko-pomorskim? Informacji o ew. hucie nie znalazłem (to na razie bardziej strzał niż hipoteza).

Dzięki za pomoc!



Punkt 3 dotyczy Klockow koło miasta Pasewalk - miejscowości w dzisiejszych Niemczych - dziś Schönfeld (Uckermark).

http://de.wikipedia.org/wiki/Bahnstreck ... %93Klockow

Punkt 2 najpewniej Glassfabrik-Lippowo (powiat tucholski). Czyli tak jak Pan typował, dzisiejsza Lipowa (par Śliwice)

Co do punktu 1 - chodzi najpewniej o Lotzensche Hütte, kolonię i dawną hutę szkła koło Lotzen (dziś Łośno) w powiecie gorzowskim (Landsberg).

Parafie i wyznania oczywiście najpewniej ewangelicko-augsburskie (drobne wątpliwości można mieć w przypadku Lipowa ale jeśli byli to świeżo przybyli z Niemiec osadnicy to raczej zachowali swoje wyznanie).


Pozdrawiam! Witek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-03-2015 - 19:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Witku, dzięki za tropy!
Muszę się zastanowić jak je najefektywniej zweryfikować.

Co do Kłokocka - metryka (ślubu) pochodzi z 1824 r., ale tak sobie myślę, czy czasem nie jest tak:
fragment który zamieściłem odnosi się do przeszłości, tzn. mówi o urodzeniu młodego około 1802 - wtedy te tereny były pruskie (zabory; ten stan rzeczy mógł zmienić się w 1807 po układzie w Tylży lub 1815 po kongresie wiedeńskim). Jeśli tak jest, to Kłokock może pasować - urodził się (wtedy) w Prusach.
Ale oczywiście Klockow też sprawdzę.

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-03-2015 - 20:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
jart napisał:
Witku, dzięki za tropy!
Muszę się zastanowić jak je najefektywniej zweryfikować.

Co do Kłokocka - metryka (ślubu) pochodzi z 1824 r., ale tak sobie myślę, czy czasem nie jest tak:
fragment który zamieściłem odnosi się do przeszłości, tzn. mówi o urodzeniu młodego około 1802 - wtedy te tereny były pruskie (zabory; ten stan rzeczy mógł zmienić się w 1807 po układzie w Tylży lub 1815 po kongresie wiedeńskim). Jeśli tak jest, to Kłokock może pasować - urodził się (wtedy) w Prusach.
Ale oczywiście Klockow też sprawdzę.


Niestety nie spotkałem się w swoich poszukiwaniach z przypadkiem gdy rodzina przeniosła się z miejscowości, która później zmieniła przynależność państwową. Teoretycznie jest możliwe, że spisujący metrykę odniósłby się do stanu w momencie narodzin jednego z małżonków, choć intuicyjnie wydaje mi się, że opisałby raczej najprościej stan znany mu ze współczesności.

Jeśli chodzi o Kłokock to musiałby to być okres poprzedzający 1807 rok. Wydaje mi się jednak, że pomorski Klockow to jedyna możlwiość w zestawieniu z wzmianką o parafii "Paswaldzkiej".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dstancelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-03-2015 - 23:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2014
Posty: 86

Status: Offline
Dorzucę coś od siebie w tym temacie.
Na terenach par. Krasnosielc funkcjonowała huta szkła niedaleko wsi Amelin:
-nosiła nazwę Huta Amelina.To zaledwie kilka kilometrów od wsi w której mieszkam.

Na terenach parafi Płoniawy(Podoś) jest miejscowość Zawady Huta-dawniej zwana Hutą.
Była tam prawdopodobnie huta szkła i(lub) huta żelaza tzw.fryszarki.

Pozdrawiam Darek Stancel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2015 - 06:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Darku,

a'propos Krasnosielca - dokładnie przy "hucie zawadzkiej" mieszkali około 1825 Smile (mam to w dokumentach).
Informacje które znalazłem na temat tej huty także są dwojakie: szklana lub żelazna. Wiążąc to z tą rodziną, ja obstawiałbym szklaną. Być może prócz niej (lub później/wcześniej), była także żelazna.

Generalnie wydaje mi się że Konkelowie wędrowali od huty do huty - co przenosiny lub emigracja którejś gałęzi rodziny, to zawsze w nowym miejscu pojawia się jakaś huta. Jak dotąd znalazłem jeden wyjątek - w drugiej połowie XIX w. w przypadku jednego z przodków hutę zastąpiła smolarnia (albo się "przebranżowił" - w rejonie w którym mieszkał niewiele wcześniej była - a jakże - huta).

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dstancelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2015 - 12:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2014
Posty: 86

Status: Offline
Niestety są tylko znikome informacje o tych hutach.Na tych terenach istniały huty szklane i żelazne.
Miało to związek z dużą ilością lasów jak i surowca do wytopu czyli piasku kwarcowego i rudy darniowej.
Być może w Zawadach występowały obie.
Co do częstej migracji hutników to chyba powszechne zjawisko.Ja obserwowałem jednego z pracowników
huty Amelina.Jednego roku rodzi mu się dziecko w hucie Amelina,rok później umiera ono w hucie Andrzejewo
k.Ostrowi Mazowieckiej.Po jakimś czasie ten pracownik jest wzmiankowany w okolicach Pułtuska.

pozdrawiam Darek Stancel

_________________
Pozdrawiam Darek Stancel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
asmolenskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2015 - 12:25
Sympatyk


Dołączył: 22-11-2010
Posty: 166

Status: Offline
Witam!
Z tą wędrówką hutników szkła to ma Pan rację. Wymuszona ona była poszukiwaniem nowych sprzyjających w potrzebne minerały do produkcji szkła miejsc. Kiedy zabrakło surowca w danym miejscu (odpowiedniego piachu i lasu ) porzucali miejsca i przenosili produkcję na inne bogate w te surowce tereny. Często w dokumentach określani byli jako fabrykanci szkła. Żeby rodzinę skompletować trzeba szukać w całej Polsce. Mam w swoim drzewie linię,która żyła z produkcji szkła ,dopiero pod koniec XIX w. zerwała z tą tradycją. Odnalazłam ich ślady na lubelszczyźnie , w okolicach Radomia ,Włocławka ,Mławy i Baranowa par. Ostrołęka..
Smolarnia -może to produkt uboczny przy produkcji szkła. Jeśli nie nadużyję Pana cierpliwości to pragnę zapytać czy w dokumentach jakie Pan zapewne pozyskuje i dotyczą owych hutników nie występuje przypadkiem (jako świadek, chrzestny itp. nazwisko Kiziński?
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dstancelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2015 - 12:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2014
Posty: 86

Status: Offline
Nie mam dużo tych wiadomości.I niestety ale nie występuje tam Kiziński.
Ale będę miał to na uwadze w swoich poszukiwaniach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
asmolenskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2015 - 12:36
Sympatyk


Dołączył: 22-11-2010
Posty: 166

Status: Offline
[Jakie nazwiska Pan śledzi-może ja coś mam.
Annaquote="dstancel"]Nie mam dużo tych wiadomości.I niestety ale nie występuje tam Kiziński.
Ale będę miał to na uwadze w swoich poszukiwaniach.[/quote]
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dstancelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2015 - 12:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2014
Posty: 86

Status: Offline
Właściwie to skupiam się tylko na Hucie Amelina z racji bliskości jej lokalizacji.
Chciałbym po prostu jak najwięcej ustalić jej historii.Czyli lata działania czy też
nazwiska właścicieli i pracowników.

_________________
Pozdrawiam Darek Stancel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
margolabOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2015 - 16:58
Sympatyk


Dołączył: 10-01-2014
Posty: 61

Status: Offline
Aniu, ja mam Kizińską Rozynę lub Kirzyńską Reginę - raz tak, raz tak, żeby nam poszukiwaczom było weselej Wink
Była ona żoną Franciszka Adamczewskiego - pobrali się w 1798 roku w parafii Przespolew. Franciszek potem z rodziną wędrował z Kaliskiego do Łódzkiego, no i był, jak napisano w akcie zgonu w 1833 r. "fabrykantem szkła". Podobnie jak jego syn Antoni mój prapradziadek Wink
O Rozynie-Reginie nic więcej niestety nie wiem.
Pozdrawiam
Małgorzata

_________________
Z pozdrowieniami
Małgorzata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
asmolenskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2015 - 19:08
Sympatyk


Dołączył: 22-11-2010
Posty: 166

Status: Offline
Witaj!
Małgosiu dla mnie informacja od Ciebie bezcenna. W podanych przez Ciebie okolicach nie szukałam. Że w pobliżu Łodzi też byli Kizińscy wykonujący zawód producenta szkła wiem,tylko do tej pory nie bardzo mogę powiązać. Jeśli pozwolisz zapytam -czy dalsze pokolenia też uprawiały ten zawód?
Nazwiska osób współmałżonków jakie udało mi się ustalić to:Trojan, Jaszewski (A) ,Kozłowski, Majewski, Talk, Talar, Wojciechowski, Wróblewski, Garwoliński, Talma, Rezler, Śmigel (Szmigel).
Może coś te nazwiska Ci mówią?
Dziękuję
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.139706 sekund(y)