Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Mamaj_JanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2015 - 16:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2010
Posty: 259

Status: Offline
O herb Górskich z par. Topczewo zapewne będą jeszcze długo trwały spory. Wg. najlepszego znanego mi autorytetu w dziedzinie herbów szlachty podlaskiej Pana dr Tomasza Jaszczołta to ich herbem jest: Wierzbowa - Radwan.
Panie Grzegorzu ponieważ nie przebrnął Pan jeszcze w swych poszukiwaniach przez II połowę XIX w. to radzę skorzystać z
ksiąg spisów parafialnych z tego okresu. W AD w Drohiczynie jest ich 25 i byli w nich spisywani wszyscy parafianie średnio co dwa lata.
Jeżeli wie Pan w której wsi mieszkali Pana przodkowie to wypisanie wszystkich Górskich z tej wsi z tych 25 ksiąg nie powinno
zająć więcej niż kilka godzin, a wiec ograniczyłoby się do jednodniowego wyjazdu do Archiwum.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grzegorz_GorskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2015 - 20:38
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2015
Posty: 19
Skąd: Podlasie
Status: Offline
Dziękuje mam jeszcze pytanie dotyczące AD w Drohiczynie czy są tam jakieś trudności z korzystania z tych zasobów czy są jakieś ograniczenia trudności z korzystania z tych zasobów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mamaj_JanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2015 - 22:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2010
Posty: 259

Status: Offline
Trudności z korzystaniem z zasobu Archiwum Diecezjalnego w Drohiczynie żadnych nie ma.
Trzeba telefonicznie uzgodnić z ks. dyrektorem termin wizyty w Archiwum, gdyż ksiądz dr Zenon Czumaj
ma oprócz Archiwum także wiele innych funkcji i zajęć, które musi godzić z udostępnianiem zbiorów
Archiwum na miejscu w czytelni Archiwum.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-03-2015 - 01:28
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam ponownie.

Odnośnie Górskich ( Gorskich ) ze wsi Górskie ( Gorskie ) w Parafii Topczewo, kilka dodatkowych informacji:

1. Franciszek Piekosiński w Wypisach Heraldycznych z Ksiąg Poborowych ( wydanych w 1911 we Lwowie ) w części I. Rekognicyarz poborowy województwa Podlaskiego z r. 1581. Wykaz dziedziców dóbr, ich urzędników, sług i sprawców pow. Bielskiego na stronie 10 pod pozycją:
200. wymienia „Górski Jakub, podstarości grodzki ziemi bielskiej”;
201. wymienia „Górski Piotr Kostro, dziedzic w Kostrach – Podsędkowicach ( par. Wyszeńska );
202. wymienia „z Gorskiego ( par. Topiczewska ) ...”.
203. wymienia „z Górskiego ( par. Topiczewska ) …”
Parafia Topiczewska to obecnie parafia w Topczewie. Z zapisu z pozycji 202 i 203 nasuwa się przypuszczenie, że istniały dwie wsie. Jedna, która nazywała się Gorskie. Druga, która nazywała się Górskie. Zatem właściciele tych wsi nazywali się odpowiednio: Gorski i Górski i mogą to być różne rody. Jest to tylko przypuszczenie – weryfikacja nie leży po mojej stronie.
To jest link do strony z publikacją: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=72073

2. Jeżeli chodzi o Górskich herbu Doliwa. W spisie szlachty Królestwa Polskiego z 1851 roku widnieje wielu Górskich o różnych herbach. Jest tylko jeden Górski, który wylegitymował się z herbem Doliwa – jest to Feliks Górski syn Józefa ( 80 ).
Link do spisu: http://biblioteka.kijowski.pl/antologie ... htykro.pdf

Górski h. Doliwa. Na Podlasiu i Mazowszu. Feliks, syn Józefa i Franciszki z Roginistów, a wnuk Kazimierza, posła na sejm czteroletni, którego inne potomstwo wylegitymowane z herbu Boża-Wola, wylegitymowany w Królestwie 1837 r. Jan i Antoni, synowie Jana, Benedykt z synami, Szymonem i Jakóbem, Tomasz i Feliks, synowie Józefa, i inni wylegitymowani w Cesarstwie 1842 r. i zapisani do ksiąg szlachty obwodu białostockiego.
http://fbc.pionier.net.pl/owoc/results? ... archAction
Herbarz Seweryna Uruskiego

Na stronie Dynamiczny Herbarz Rodzin Polskich znajduje się wątek o Górskich h. Doliwa.
http://www.genealogia.okiem.pl/forum/vi ... f215b2f766
Znajdują się tam informacje podane przez potomków Feliksa Górskiego wraz z drzewem genealogicznym.
Nie wiem czy link się otworzy – trzeba być użytkownikiem.

3. Na stronie Wielka genealogia Minakowskiego http://wielcy.pl/ znajduje się znacząca reprezentacja Górskich z obszerną informacja o nich. Jest to strona z płatnym dostępem ( 50 zł rocznie ).

Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mamaj_JanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-03-2015 - 21:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2010
Posty: 259

Status: Offline
Górscy z par. Topczewo nie pełnili żadnych urzędów ani WXL, ani w Rzeczypospolitej. Jakub podstarości grodzki ziemi bielskiej
nie pochodził ze wsi Gorskie w par. Topczewo. W par. Topczewo była i jest tylko jedna wieś Górskie. Przez 5 wieków nigdy
nie uległa podziałowi. Jej powierzchnia to 5 - 6 włók czyli okolo 100 ha. Podatek łanowy w 1580 -1581 r. ze wsi Gorskie w par.
Topczewo zapłaciło dwóch dziedziców, których imiona w tym spisie nie zostały wymienione. W dokumentach pisanych z XVI i XVII w.
nazwisko Górski i nazwę wsi Górskie pisano bez kreski nad literą "o". Dlatego w dokumentach tych występują zwykle Gorscy, a nie
Górscy, ale to ten sam ród i te same osoby. Np. w par. Topczewo ze wsi Zdroiki, o podobnej powierzchni około 100 ha, jak wieś Gorskie, w 1580 r. podatek łanowy zaplacił za siebie i cześników szl. Marek syn Jana. W tym czasie we wsi Zdrojki działy swoje i
domy miało 9 krewnych Marka, którzy około 1600 r. wszyscy przyjęli nazwisko Zdroykowski. Podobna sytuacja była we wsi Górskie,
ale podatek łanowy zapłaciło z tej wsi dwóch w imieniu swoich krewnych tu gospodarujących.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grzegorz_GorskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-03-2015 - 22:04
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2015
Posty: 19
Skąd: Podlasie
Status: Offline
Odniose sie do punktu 1 raczej to wątpliwe że istniały dwie wsie ponieważ ja sie spotykałem że wieś Górskie była zapisywana tak : Górskie, Gorskie, Gurskie( żadko) przegladając metryki kościelne zapisywano tak samo nazwisko róznie zależnie od okresu i tego co zapisywał wiec raczej jest nie wątpliwe że była tylko jedna wieś w tej parafi o tej nazwie.

Dziekuje za pomoc, duzo one dają mi do myślenia i coraz bardziej mnie ciekawią,

I z danych mi informacji Konstanty Górski http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... ownotice=1 pochodzi z gałęzi mojego rodu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mamaj_JanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2015 - 11:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2010
Posty: 259

Status: Offline
Informacja podana w wikopedii o tym, że Konstanty Górski urodził się w 1826 r. we wsi Górskie w parafii Topczewo gm. Wyszki, nie
jest prawdziwa, gdyż w 1826 r. w kościele w Topczewie nie zostało ochrzczone żadne dziecko o nazwisku Górski, a tym samym nie
urodziło się w tym roku na terenie tej parafii. Indeksy urodzeń z parafii Topczewo z lat 1743 -1755 oraz 1808 - 1833 znajdują się w
wyszukiwarce Geneszukacz.pl. Czy wspominając o Łuczajach we wsi Wypychy miał Pan na myśli rodzinę Michała Łuczaja i jego żony Marianny z Rzepniewskich mieszkajacych tam na początku XIX w.?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grzegorz_GorskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2015 - 19:06
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2015
Posty: 19
Skąd: Podlasie
Status: Offline
tak Panie Mamaj odnośnie Konstantyna sprawdziłem w archiwum w Białymstoku na mikro filmach i sądzę że urodził się po 1833 r. , A i zapomniałem dodać że najprawdopodobniej przydomek Górskich których poszukuje to Karpik, tą informacje uzyskałem od dziadka gdyż jeszcze długo wołali na ich takim przydomkiem.

Tutaj moje drzewo http://www.myheritage.pl/site-family-tr ... 321/gorski

A odnośnie Łuczajów na 99% jestem pewny że Michał i Marianna to osoby które poszukuje, i daje do podglądu moje drzewo
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mamaj_JanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2015 - 20:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2010
Posty: 259

Status: Offline
Jak wynika z podanego drzewa Pana prababka Jadwiga Zdrojkowswka, żona Michała Łuczaja to zapewne daleka moja krewna.
Przodkowie Jadwigi Zdrojkowskiej to:
rodzice: Michał ur. ok. 1880 r. i Felicja Tworkowska śl. w 1907 r.
dziadkowie: Władysław ur. ok. 1850 r. i Michalina Mierzwińska
pradziadkowie: Jan ur. ok. 1803 r. i Kunegunda Falkowska śl. 1829 r.
2xpradziadkowie: Sebastian ur. ok. 1770 r. i Agnieszka Tworkowska
3xpradziadkowie Wojciech ur. 1729 r. i Teresa Górska
4xpradziadkowie Tomasz ur. 1703 r. i Katarzyna Kryńska
5xpradziadkowie Walenty ur. 1676 r. i Małgorzata Trzeszczkowska
6xpradziadkowie Michał ur. 1652 r. i Zuzanna
7xpradziadkowie Mateusz ur. ok. 1615 r. i Marina
8xpradziadkowie Bartłomiej ur. ok. 1580 i Dorota
Najbliższy wspólny przodek Jadwigi Zdrojkowskiej i mój to Walenty Zdroykowski Pernal ur. w 1676 r.
Wśród Górskich przydomek Karpik był dość popularny i wiele osób z tego rodu go używało.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grzegorz_GorskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2015 - 21:14
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2015
Posty: 19
Skąd: Podlasie
Status: Offline
Dziękuję bardzo za pomoc na 100 % pan dobrze mi podał ponieważ Jadwiga Zdrojkowska pochodziła z Koćmier, i mam pytanie może pan sięoriętuje jakiego herbu byli Zdrojkowscy ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mamaj_JanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2015 - 21:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2010
Posty: 259

Status: Offline
Z metryki ślubu w 1907 r. w kościele w Topczewie rodziców Jadwigi Zdrojkowskiej.
Michał Zdrojkowski syn Władysława i Michaliny z Mierzwińskich, kawaler lat 24 ze wsi Koćmiery z panną
Felicją Tworkowską córką Jakuba i Bronisławy z Walickich, lat 20 ze wsi Falki.
Świadkowie: Jan Zdrojkowski, Jan Trzeszczkowski i Jan Roszkowski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grzegorz_GorskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2015 - 22:28
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2015
Posty: 19
Skąd: Podlasie
Status: Offline
Dziękuje za następną dawkę informacji mi przydatnych Smile , jak będę dysponować dłuższą chwilką czasu wybiorę się do APB i będę rozbudowywać drzewo o następne osoby.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mamaj_JanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-03-2015 - 00:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2010
Posty: 259

Status: Offline
Pytał Pan o herb Zdrojkowskich.
Odpowiedź znajdzie Pan na stronie:
www.zdrojkowscy.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-03-2015 - 01:43
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam ponownie – P. Grzegorzu,
proponuję przeczytać artykuł Józefy Drozgowskiej pt. „Kapliczki przydrożne z miejscowości Górskie” zawarty w Biuletynie Konserwatorskim Województwa Podlaskiego – Zeszyt 14 / 2008, strony 226 – 238. W artykule tym znajdują się informacje o rodzie Górskich / Gorskich ze wsi Gorskie / Górskie z parafii Bargłów Kościelny w gminie Bargłów Kościelny w powiecie augustowskim w województwie podlaskim. Według autorki wieś Górskie założył Frąc Górski przed 1565 roku, który przybył prawdopodobnie na te tereny z Górek koło Karwowa Konotopów. Polecam przeczytanie przypisów do tego artykułu ponieważ zawierają istotne informacje o Górskich i źródłach informacji.
Tu jest link do strony z artykułem: http://pbc.biaman.pl/publication/32126
Zatem istnieją dwie wsie o nazwie Górskie – równie stare i założone przez Górskich. Tylko czy Ci założyciele wsi byli ze sobą spokrewnieni? Obie wsie oddalone są od siebie o około 120 km.
Roman.
Ps.
Trochę mniej poważnie - Wieś Górskie w parafii Bargłowskiej położona jest nad jeziorem. Może Ci Górscy nosili przydomek „Karpik”?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grzegorz_GorskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-03-2015 - 10:45
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2015
Posty: 19
Skąd: Podlasie
Status: Offline
Panie Romanie odnośnie wsi Górskie są co najmniej 4 wsie o tej nazwie w Podlaskim 3 i 1 w Warmińskim ( z czego 3 są mniej więcej blisko siebie) ogólnie słyszałem o teorii takiej iż ród Górskich na tych terenach założył wsie, ale dziękuje za wskazówki i sugestie nawet te związane z przydomkiem i za podrzucony artykuł.

Dziękuje Panie Mamaj za podesłanie strony ( Świetna inicjatywa z tymi zjazdami)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.768548 sekund(y)